Kuchnia - inspiracje i pomysły na aranżacje kuchni
Kuchnia to miejsce, w którym funkcjonalność odmienia się przez różne przypadki. Podział na funkcjonalne strefy, które zapewniają ergonomię i wygodę podczas kuchennych prac oraz dobór odpowiednich mebli to klucz w jej aranżacji.
Kuchnia - zainspiruj się
Kuchnia to wyjątkowe miejsce na planie mieszkania czy domu pełne kolorów, zapachów i smaków. Powinna być funkcjonalna, przyjazna i otwarta na domowników oraz ich kuchenne eksperymenty. Zobacz, jak urządzić kuchnię, w której codziennie wyruszysz w ekscytującą, kulinarną podróż.
Zobacz realizacje kuchni z wykorzystaniem mebli na wymiar Komandor
Przemyślana aranżacja kuchni sprawia, że gotowanie staje się pasją
Aranżacja kuchni to bardzo odpowiedzialne, ważne i wieloetapowe zadanie, które będzie miało wpływ na organizację i jakość naszego życia przez wiele lat. Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, wokół którego kręci się nasze codzienne życie, która przywodzi na myśl lata dzieciństwa przepełnione zapachem rodzinnych obiadów, porannej kawy czy aromatem świątecznych ciast. Dla każdego z nas kuchnia ma inne znaczenie, każdy ma inne przyzwyczajenia i potrzeby, ale dobra organizacja przestrzeni kuchni jest konieczna w każdym przypadku, jeśli gotowanie ma być przyjemnością, a nie obowiązkiem. Po co tracić czas, energie i nerwy w źle urządzonej kuchni? Co zrobić, żeby przebywanie w kuchni było przyjemne oraz łatwe i nie wiązało się z chaotycznym biegiem od blatu do blatu, od szafki do szafki? Odpowiedź jest prosta. Ważna jest po prostu przemyślana i dobrze zaplanowana aranżacja kuchni.
Sposób i aranżacja kuchni, a kształt pomieszczenia
Zanim przystąpisz do urządzania kuchni, zrób skan pomieszczenia. To jak ją zaaranżujesz zależy od tego czy pomieszczenie jest wąskie, czy na planie kwadratu oraz gdzie znajduje się okno. Te czynniki w dużej mierze determinują sposób aranżacji kuchni. Przyłącza hydrauliczne, punkty świetlne czy grzejnik można przenieść w inne miejsce, ale burzenie ścian i wykuwanie okien, nie zawsze wchodzi w rachubę i nie zawsze jest możliwe.
Przy urządzaniu kuchni bierze się pod uwagę następujące warianty układu mebli: kuchnia jednorzędowa, kuchnia dwurzędowa z meblami zamontowanymi równolegle na dłuższych ścianach, kuchnia z wyspą, kuchnia w kształcie litery „L”, „U” lub „G”.
Jeśli masz wąskie pomieszczenie z centralnym oknem na jednej z krótszych ścian to możesz zaplanować kuchnię w kształcie litery „L” lub dwurzędową, o ile przestrzeń pomiędzy szafkami będzie umożliwiała swobodną komunikację oraz otwieranie dolnych szafek i szuflad. Odległość ta powinna wynosić około 120-140 cm. Układ równoległy mebli zapewnia dosyć dużą powierzchnię roboczą i przechowywania, a także nie wymaga pokonywania przez użytkownika kuchni dużych odległości. W przypadku kuchni na planie litery „L” odległości te są większe, im dłuższe są ramiona zabudowy, ale plusem jest to, że można w takiej kuchni ustawić stół do spożywania posiłków.
Kuchnia w kształcie liter „U” oraz „G” wymaga większej powierzchni, ale daje duże pole do popisu podczas aranżacji kuchni. Tutaj każda ze stref może być większych rozmiarów, więc zyskasz dodatkowe miejsca do pracy i przechowywania, ale też w pakiecie większe odległości między sprzętami.
Kuchnia jednorzędowa to niestety ograniczone blaty i miejsce do przechowywania, ale też da się ją zaplanować funkcjonalnie i praktycznie. Takie rozwiązanie stosowane jest zazwyczaj w małych mieszkaniach, długich, ale wąskich kuchniach lub w kawalerkach, gdzie każdy kawałek powierzchni musi być wykorzystany maksymalnie.
Popularnym rozwiązaniem, stosowanym w nowych mieszkaniach i domach, gdzie liczy się otwarty plan, jest kuchnia z wyspą, stanowiąca pewnego rodzaju podział pomiędzy kuchnią a salonem. Takie rozwiązanie wymaga jednak dużej przestrzeni.
Bez względu na to, który rodzaj zabudowy kuchni zagości w Twoim mieszkaniu, zadbaj o to, żeby zaplanowana aranżacja była jak najbardziej praktyczna, oszczędzała czas i zdrowie, nie wymuszając na Tobie pokonywania długich dystansów i wykonywanie skomplikowanych akrobacji czy skłonów. Dobrze przemyśl więc to, jak ma wyglądać kuchnia, na czym Ci najbardziej zależy i jak urządzić ją w taki sposób, aby zaspokajała potrzeby praktyczne i estetyczne.
Podział na strefy robocze w aranżacji kuchni
W każdej kuchni powinny być wydzielone odpowiednie strefy, które nie tylko porządkują jej przestrzeń, ale także ułatwiają poruszanie się i doskonale organizują pracę. Układ 5 stref nie jest przypadkowy, wynika z logiki i chronologii w przygotowywaniu posiłków oraz ergonomii wnętrza. Urządzając kuchnie, zadbaj więc, żeby znalazły się w niej strefy: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania, gotowania i pieczenia. Nawet w małej kuchni zachowanie tego podziału podniesie znacznie jej funkcjonalność oraz jakoś i wydajność naszej pracy.
- Strefa zapasów to tak naprawdę miejsce do przechowywania produktów spożywczych zarówno tych używanych w codziennym gotowaniu, jak i ich zapasów. Nie każdy dysponuje osobną, przeznaczoną do tego celu spiżarką, dlatego wydzielenie odpowiednich szafek może przejąć jej funkcję. W strefie tej znajdą swoje miejsce kasze, mąki, ryże, makarony, puszki i inne artykuły, których użycia wymaga przygotowanie posiłków. Strefa zapasów to także miejsce dla lodówki, czyli wyrobów schłodzonych i mrożonych. Ponieważ przechowujemy tutaj produkty potrzebne do codziennego gotowania, należy zwrócić uwagę, aby dostęp do nich był łatwy, a podział dobrze zaplanowany.
- Strefa przechowywania to szuflady, szafki dolne i górne, w których schowamy naczynia, sztućce, szklanki, talerze oraz drobne sprzęty AGD, czyli wszystko to, co jest konieczne podczas spożywania i przygotowywania posiłków. Ponieważ strefa ta zawiera naczynia, dobrze, aby była usytuowana blisko zmywarki i zlewu, z których to po umyciu, naczynia przechodzą właśnie do miejsca przechowywania. Usytuowanie tej strefy w pobliżu następnej strefy mycia nie jest więc przypadkowe, ale jest efektem dobrej logistyki oraz przemyślanym zabiegiem w aranżacji kuchni.
- Strefa mycia obejmuje wszystko to, co wiąże się ze sprzątaniem, czyli zlew, zmywarkę, ociekacz, kosz na śmieci oraz miejsce na środki czystości i detergenty. Tutaj umieścimy również pojemniki do segregacji i na odpadki.
- Strefa przygotowywania, czyli blaty robocze, szuflady i szafki to miejsce pomiędzy zmywaniem a gotowaniem. W strefie tej trzymamy wszystkie potrzebne rzeczy do przygotowania potraw jak sztućce robocze, roboty kuchenne oraz przyprawy. Wszystko to mamy blisko blatu roboczego i praktycznie pod ręką.
- Strefa gotowania i pieczenia kończy logiczny ciąg stref zawierająca piekarnik, płytę grzewczą, kuchenkę mikrofalową, pochłaniacz, naczynia takie jak patelnie, foremki do pieczenia i garnki.
Jakość i funkcjonalność, czyli na co zwrócić uwagę aranżując kuchnię
Meble w kuchni nie tylko mają wyglądać i robić wrażenie na gościach, ale także powinny być funkcjonalne, pojemne, praktyczne i stanowić wsparcie dla wybranego sprzętu AGD. W kuchni ważna jest komunikacja i wielkość przestrzeni roboczej oraz ergonomia wnętrza. Głębokość dolnych szafek kuchennych to zazwyczaj 60 cm, natomiast górnych 40 cm. Oczywiście mogą one ulegać zmianie, ale raczej na głębsze. Wszystko zależy od miejsca jakie masz do dyspozycji.
Zazwyczaj w przestrzeni kuchennej montowane są szafki dolne w wersji z drzwiczkami, z samymi szufladami o różnych szerokościach i głębokościach lub w wersji mieszanej z drzwiczkami i szufladami w wybranych modułach. Również w przy szafkach górnych możesz zdecydować, czy wolisz te klasycznie otwierane, czy może z pojedynczymi klapami podnoszonymi do góry lub frontami podwójnymi, łamanymi w opcji górnego otwierania. Twój wybór zależy od tego w jakim klimacie utrzymana jest kuchnia, czy będzie pełna nowinek, czy raczej klasycznych rozwiązań? Czy wybierzesz nowoczesną linię i trendy w designie, czy przywiązanie do tradycji? Czy w aranżacji kuchni uwzględnisz komin z zabudowaną lodówką i z wbudowany piekarnikiem na wysokości, czy klasycznie z piekarnikiem pod płytą grzewczą?
Kupując meble zwróć uwagę na materiały, z których są wykonane. Na wytrzymałość płyty, sposób oklejania krawędzi, odporność blatów, jakość frontów oraz okuć jak zawiasy i prowadnice, a także styl uchwytów i rodzaj akcesoriów.
- Blaty muszą być wytrzymałe, odporne na uderzenia, zarysowania, plamy, wylaną wodę i różnice temperatury, bo nie raz odkładamy na nie gorące garnki. Blat jest na pierwszej linii frontu, bierze na siebie największe obciążenia i kuchenne niespodzianki, a dodatkowo jego powierzchnia w całej aranżacji kuchni zajmuje dosyć dużą przestrzeń. Dokonując wyboru, zwróć uwagę, aby blat był nie tylko wytrzymały, ale też ciekawy i elegancki. Na rynku dostępne mamy blaty laminowane, drewniane, kamienne, kompozytowe lub z konglomeratów. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety oraz wady i dostępny jest w różnych przedziałach cenowych. Jaki blat wybierzesz zależy więc od Twoich oczekiwań i możliwości. Jedno jest pewne - nie warto wybierać najtańszej opcji.
- Fronty szafek, oprócz walorów estetycznych też powinny być wytrzymałe i odporne, ponieważ podlegają czyszczeniu i działaniu pary, której w kuchni jest dosyć sporo. Możesz je wykonać z płyty pokrytej folią, płyty laminowanej, z drewna, płyty akrylowej, płyty lakierowanej, płyty fornirowanej lub z wykorzystaniem szkła. Szeroka gama materiałów pozwala tworzyć naprawdę ciekawe i niebanalne aranżacje kuchni w stylu i klimacie oraz kolorach, jakie najbardziej odpowiadają Twoim gustom.
Funkcjonalność mebli kuchennych zależy w dużej mierze od ich wyposażenia i akcesoriów, które w nich umieścimy. Istotne jest aby najczęściej używane produkty przechowywać w środkowej strefie, natomiast w niższych i wyższych partiach mebli te rzadziej używane. Ponieważ w kuchni spędzamy dużo czasu, dla wygody, powierzchnia i wysokość blatów roboczych też powinny być dostosowane do naszego wzrostu, czyli około 10-15 cm poniżej zgiętego łokcia.
Aby mieć pełny wgląd we wnętrze szuflad, zastosuj w nich prowadnice z pełnym wysuwem, które umożliwią wysunięcie całej szuflady i łatwy dostęp do umieszczonych w niej rzeczy. Dodatkowo szuflady możesz wyposażyć w specjalne wkłady na sztućce, przegrody, które dzielą wnętrze szuflady na odpowiednie strefy do przechowywania, oddzielając od siebie umieszczone w nich przedmioty i artykuły. Dużą popularnością cieszy się rozwiązanie polegające na umieszczaniu szuflady w szufladzie czyli dwie szuflady za jednym czołem. To doskonała oszczędność miejsca, ale także zabieg estetyczny i designerski, który umożliwia wykonywanie szuflad o wysokich czołach, czyli ograniczenie podziałów i linii poziomych, w aranżacji mebli dolnych.
Niezwykle praktyczne są wszelkiego rodzaju małe i duże wysuwane carga, w których zmieścisz zapasy suchej żywności, wodę, sosy w kartonikach i puszki. Wysuwając cargo masz łatwy dostęp do produktów umieszczonych na półkach znajdujących się na różnych wysokościach. To idealny sposób na praktyczne wykorzystanie wąskich, niskich lub wysokich, przestrzeni pomiędzy meblami, lub meblami a ścianą, który jednocześnie nie zmusza nas do nurkowania w głąb szafek.
W szafkach narożnych, w których dostęp do wnętrza i jego pełnej zawartości jest lekko utrudniony, a czasami dosyć niekomfortowy, sprawdzają się tak zwane karuzele, czyli półki umieszczone na obrotowej osi, które po otwarciu drzwiczek wysuwają się, ułatwiając dostęp do najgłębiej położonych garnków czy przedmiotów.
Rozwiązaniem, które każdy z nas chętnie by widział w swojej kuchni, jest pojemna spiżarka, pełna przetworów, soków, zapasów i pachnąca ziołami. Marzenie każdej Pani domu. O ile masz możliwość jej wydzielenia w przestrzeni kuchni, to zrób to, zamykając wnękę kuchenną przesuwnymi drzwiami, pasującymi do reszty zabudowy i mebli. Za takimi drzwiami, na dopasowanych i wykonanych na wymiar regałach, schowasz nie tylko przetwory i przyprawy, ale ukryjesz także rzadko używany sprzęt, roboty, malaksery, wyciskarki do soków oraz duże gabarytowo garnki i naczynia. A jeśli spiżarka jest nieosiągalna, to na pewno wysoka, wkomponowana we wnękę i może głębsza od pozostałych szafka, którą przeznaczysz do tego celu, przejmie jej zadanie. Wszystko jest kwestią odpowiedniej aranżacji i pomysłowości.
W kuchni wszystko ma znaczenie, dlatego zadbaj o wyjątkowość tego miejsca. Każdy gadżet czy element, który zwiększy powierzchnię przechowywania, funkcjonalność mebli lub ułatwi korzystanie z kuchni, jest niezwykle istotny i wart uwagi jeszcze na etapie planowania i aranżacji kuchni. Urządzając kuchnię, nie zapominaj o tym, że robisz to dla Siebie i na lata. Jej kolor, wygląd, układ i klimat w niej panujący, powinny wpływać pozytywnie na Twój nastrój i zaspokajać Twoje gusta i oczekiwania. Codzienne przebywanie w kuchni i gotowanie, ma być bowiem przyjemnością, przygodą i zabawą, a nie tylko spełnieniem obowiązku. Niech unoszące się w kuchni aromaty, zapachy i smaki wywołują najlepsze wspomnienia u Ciebie, a w przyszłości także u Twoich najbliższych.
Meble i akcesoria do kuchni
Kuchnia - sprawdź powiązane wpisy na blogu
Sprawdź aranżacje innych pomieszczeń
znajdź najbliższy salon Komandor
Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...