szafy
Chyba nikt nie wyobraża sobie domu bez szafy. Szafa to zdecydowanie mebel, który jest jednym z podstawowych elementów wyposażenie wnętrza, niezależnie od tego czy aranżujemy nowe mieszkanie czy uzupełniamy umeblowanie w już posiadanym.
Po co nam szafa
Chyba nikt nie wyobraża sobie domu bez szafy. Szafa to zdecydowanie mebel, który jest jednym z podstawowych elementów wyposażenie wnętrza, niezależnie od tego czy aranżujemy nowe mieszkanie czy uzupełniamy umeblowanie w już posiadanym. Nikt chyba sobie nie wyobraża, aby dom, w którym ma panować porządek i ład oraz toczyć się codzienne życie, nie posiadał chociażby jednej szafy. Niby zwykły meble, a potrafi rozwiązać tyle problemów i stawić czoła wielu wyzwaniom, niezależnie od tego czy się jest dzieckiem, dorastającym nastolatkiem, czy już dorosłą osobą.
Szafa szafie nierówna. Dlaczego?
Każda szafa to inna historia, bo każdy z nas inaczej postrzega ten niezwykły meble. Kiedy myślimy o szafie od razu na myśl przychodzą różne skojarzenia jak: porządek, ułatwienie sobie codziennego życia, kryjówka na największe tajemnice, mieszkanie dla pluszaków, prywatna strefa, czy po prostu miejsce do przechowywania ubrań. I to jest w szafie najwspanialsze. Każdy z nas definiuje ją przez pryzmat swoich potrzeb.
W szafach, i nie będzie to nadużyciem, można trzymać właściwie wszystko.
- Szafy to doskonałe organizatorki naszej codzienności. Nie tylko chronią naszą odzież przed zniszczeniem, ale też idealnie ją przechowują.
- Szafy to także meble, które mają wpływ na nasze otoczenie. Ich wygląd i styl poprawiają nie tylko funkcjonalność wnętrza, ale także jego wygląd i estetykę, komponując się z pozostałym wyposażeniem.
- Wreszcie szafy nie pozostają bez wpływu na jakość i komfort życia. Dzięki nim w pomieszczeniu mamy ogólny ład i porządek, kiedy wszystko ukryjemy za drzwiami mebla. Wszystko mamy też pod kontrolą, bo zawsze jest schowane w jednym miejscu, co znacznie oszczędza nasz czas.
Ale szafa szafie nierówna. Jedna może być wykonana na indywidualne zamówienie i dopasowana idealnie wymiarami pod wnętrze, w którym stoi, druga szafa wolnostojąca w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Jedna zaplanowana od „A” do „Z” pod potrzeby właściciela, druga z zupełnie przypadkowym rozkładem półek i wnętrza. Jedna szafa na lata, druga szafa jako tymczasowa.
Każda szafa jest inna i to właśnie jest w niej najciekawsze. Nie ma dwóch takich samych szaf, a już na pewno szaf wykonanych na wymiar.
Ile szaf warto mieć w mieszkaniu
Ilość szaf w domu czy mieszkaniu to bardzo subiektywna kwestia. Czasami zależy ona od potrzeb użytkowników, od posiadanych przez nich rzeczy i preferencji w sposobie przechowywania. Często powód jest bardziej prozaiczny i niezależny od wymienionych wyżej czynników, a wynika po prostu z dostępnego miejsca i metrażu mieszkania. Jeśli jest taka możliwość dobrze, aby każdy z domowników miał własną szafę, którą zorganizuje po swojemu i przeznaczy na swoje potrzeby.
Jeżeli natomiast nie jest to możliwe warto, aby zaplanować przynajmniej dwie lub trzy szafy. Jedną szafę, bardziej podręczną, na rzeczy wierzchnie jak płaszcze, kurtki czy ubrania gości. Można w niej zmieścić także strefę gospodarczą z miejscem na odkurzacz i walizki. Drugą, bardziej pojemną, na codzienne rzeczy domowników i domowe tekstylia oraz trzecią szafę, chociażby najmniejszą, na rzeczy dziecka. Taki podział szaf na szafy dedykowane to nie tylko dużo miejsca do przechowywania, ale też łatwiejsze życie dla każdego domownika.
No a co, jak warunki mieszkaniowe nie pozwalają na takie rozwiązanie i szafa może być tylko jedna? Z tym też można sobie poradzić. Najlepiej wyznaczyć jej takie miejsce w domu, które pozwoli na jak największy gabaryt mebla i wybrać szafę na wymiar. W przypadku jednej wspólnej szafy jej przemyślane rozplanowanie wnętrze odgrywa bardzo istotna rolę.
Gdzie jest miejsce dla szafy w naszym domu
Szafa w mieszkaniu pasuje do każdego pomieszczenia. To mebel, który idealnie odnajdzie się zarówno w pokoju dziecka, w sypialni, w przedpokoju, a nawet w salonie czy garderobie. Popularne staje się także posiadanie szafy w kuchni. Wszystko to wynika z faktu, że aktualnie dobrze zaplanowana szafa może pełnić bardzo różnorodne funkcje, w zależności od potrzeb jakie ma zaspokoić i wymagań właściciela.
Szafa do zadań specjalnych, czyli szafa w dziecięcym pokoju
Szafa w pokoju dziecka to mebel, który nie tylko bardzo szybko porządkuje rzeczy malucha czy nastolatka. Może to być jednocześnie element dekoracyjny czy strefa edukacyjna w zależności od tego, z czego na przykład zostaną wykonane jej drzwi. Dla przykładu można na nich umieszczać plakaty z bohaterami z bajek czy z idolami. Czasami posłuży jako tymczasowa tablica na pierwsze rysunki dziecka lub planer treningów i zajęć pozalekcyjnych.
Rozmieszczenie elementów i akcesoriów wewnątrz takiej szafy jest niezwykle istotne. Trzeba zdecydowanie pamiętać, że dziecko na etapie dorastania ma bardzo ograniczony zasięg rączek, więc pierwsze rzeczy wiszące powinny być wieszane na nisko rozmieszczonym drążku. Ułatwi to dziecku samodzielne korzystanie z szafy i naukę dbania o czystość. Z czasem wnętrze mebla można przemodelować w taki sposób, aby dopasować szafę do rosnącego dziecka czy wymagań zbuntowanego nastolatka.
Praktyczna szafa w sypialni
Szafa w sypialnia to najczęściej szafa bieliźniana, gdzie na rzędach półek przechowuje się domowe tekstylia, jak ręczniki, pościel, obrusy, koce czy pledy. Ale funkcja sypialnianej szafy jest znacznie poszerzona. Z racji lokalizacji w prywatnej strefie mieszkania lub domu, łączy ona w sobie bowiem funkcje szafy na wspomniane wyżej tekstylia, jak również miejsce na bieliznę osobistą i rzeczy codzienne właściciela sypialni. Należy więc jej wnętrze zaaranżować albo pod potrzeby jednego lub dwóch użytkowników, w zależności od tego, ile osób korzysta lub musi korzystać z szafy.
W przypadku szafy sypialnianej dobrze dopasować ją kolorystycznie do innych mebli w pomieszczeniu jak łóżko, szafki nocne czy komoda. Pozwoli to zachować stylistyczną jedność i harmonię w tym wyjątkowym wnętrzu.
Pojemne szafy w strefie wejścia
Szafa przedpokojowa to natomiast zazwyczaj typowa szafa na rzeczy wiszące wierzchnie, o ile oczywiście są w innych pomieszczeniach dodatkowe szafy lub garderoba. Najczęściej jej wnętrze stanowią rzędy drążków na płaszcze i kurtki oraz półki na rzeczy sezonowe czy walizki i torby.
Jeśli jednak jest to jedna z niewielu szaf w mieszkaniu, czyli tak zwana duża szafa w przedpokoju, jej wnętrze powinno być odpowiednio podzielone i zaaranżowane. Wszystko po to, aby szafa pomieściła nie tylko odzież wierzchnią, ale także na przykład znalazło się w niej miejsce na strefę gospodarczą do przechowywania odkurzacza, deski do prasowania, żelazka czy suszarki.
Zdarza się też, że szafa w przedpokoju, jako główna szafa w domu, musi pomieścić jeszcze więcej, czyli codzienne rzeczy domowników. Tym bardziej jej wnętrze musi być bardzo dobrze przemyślane i odpowiednio podzielone zarówno na funkcjonalności, jak i na użytkowników. To na pewno wymaga odpowiedniego podejścia do tematu planowania szafy, sprawdzenia, co w takiej szafie ma być przechowywane, ile jest tych rzeczy, jakich są gabarytów i komu na posłużyć.
Projektowanie szafy. Na co zwrócić uwagę planując jej wygląd
Chociaż szafa wydaje się meblem prostym w zaprojektowaniu, to jest to dosyć mylące uproszczenie. Biorąc pod uwagę fakt, ile ról i zadań pełni szafa, warto zdecydować się na doradztwo firmy, która tego typu meble wykonuje. Profesjonalny doradca pomoże nie tylko we właściwym rozmieszczeniu elementów szafy i aranżacji jej wnętrza na podstawie przeprowadzonego wcześniej badania potrzeb przyszłego właściciela. Pomoże także w doborze kolorystycznym mebla, aby jak najlepiej pasował do otoczenia.
Szafa jest elementem bardzo dużym powierzchniowo na tle innych mebli w mieszkaniu. Niewątpliwie zwraca na siebie uwagę i przyciąga wzrok. Jeżeli zależy nam na ukryciu szafy w przestrzeni mieszkania, dobrze zrobić ją w kolorze ścian lub w kolorze najbardziej uniwersalnym czy neutralnym. Wtedy wizualnie zleje się idealnie z tłem, a przestrzeń wyda się większa. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzają się szafy, które mają jednolite fronty lub fronty z lustra. Lustrzane fronty w szafie mają jeszcze inną zaletę. Dodatkowo optycznie powiększają i rozświetlają wnętrze, co sprawdzi się w przypadku małych pomieszczeń lub tych słabo oświetlonych.
Natomiast jeśli chcemy, aby szafa stała się wyróżnikiem mieszkania czy aranżacji wnętrza, warto pokusić się o bardzo oryginalny i ciekawy wzór lub kolor. Takie elementy dodadzą jej charakteru, podkreślą gabaryty, czyli wysokość albo szerokość, a także będą interesująco współgrały z innymi detalami i meblami w mieszkaniu.
Jak dopasować szafę do właściciela
Projektując szafę, oprócz zwrócenia uwagi na zewnętrzną, wizualną stronę mebla, należy zwrócić szczególną uwagę na jej wnętrze. Chodzi przede wszystkim na dopasowaniu jej do swoich potrzeb i rzeczy, które musimy lub chcemy w niej przechowywać. Bardzo ważnym aspektem rozmieszczenie jej elementów wewnętrznych i dopasowanie ich ułożenia do warunków fizycznych i preferencji użytkownika w zakresie przechowywania. Nikt nie chce sięgać po rzeczy codziennego użytku, które leżą na najwyższych półkach mebla. Tak samo jak chyba nikt nie chce przebierać pomiędzy codziennymi rzeczami rzuconymi na kupce jednej z uginających się półek.
Ważne jest więc rozmieszczenie zarówno półek, jak i drążków na rzeczy wiszące według własnych preferencji, aby sięganie po rzeczy było odruchowe i jak najmniej uciążliwe. Niemniej istotna jest także odpowiednia aranżacja akcesoriów jak szuflady czy kosze, w których można przechowywać bardzo różne rzeczy od bielizny osobistej, przez puchate swetry, po drobną biżuterię.
W szafie każdy detal ma znaczenie i każdy wpływa na jej funkcjonalność, użyteczność i trwałość. Wybierając więc szafę nie można pominąć tak istotnej kwestii jak jakość materiałów, z których jest wykonana. Wytrzymałe, solidne systemy jezdne, prowadnice czy zawiasy to mniejsza awaryjność szafy i codzienny komfort. Odporna na zarysowania i uszkodzenia powierzchnia płyty czy lustra, to niczym niezaburzona estetyka szafy. Eksploatowany codziennie mebel, a takim zdecydowanie jest szafa, powinien być trwały i niezawodny. Zwłaszcza kiedy odpowiada nam w każdym aspekcie i chcemy, aby posłużył przez lata.
Sprawdź, jakie szafy wykonujemy
Skoro więc szafa to taki ważny mebel w każdym domu, zapraszamy do strefy inspiracji. Znajdziesz w niej wiele podpowiedzi i wskazówek pomocnych przy wyborze i konfiguracji szafy najlepszej dla Ciebie i dla Twojej wygody.
Cenisz sobie związek z przyrodą i naturalne klimaty - mamy szafy w stylu minimalistycznym, szafy w stylu eko, szafy w stylu boho lub szafy w stylu skandynawskim.
Preferujesz szafy w stylu glamour lub szafy w stylu Vintage - tutaj też możemy Ci pomóc.
A może jesteś zwolennikiem wnętrz industrialnych i marzy Ci się szafa w stylu loftowym?
Zrobimy dla Ciebie każdą szafę, w konkretnym stylu lub dowolnym kolorze, jeśli tylko powiesz nam, jak ma ona wyglądać i jakiej szafy szukasz. Każda z szaf, jakie wykonujemy, jest wyjątkowa, personalizowana i jedyna, jak osoba, do której trafia, bo jest wykonywana na konkretne, indywidualne zamówienie. Skontaktuj się z nami i daj znać, jakiej szafy Ty szukasz?
Swoją szafę możesz też samodzielnie zaprojektować w Aplikacji Komandor - Zobacz, jakie to proste.