Białe szafy
Niezwykle stylowe, estetyczne i funkcjonalne – takie są bez wątpienia białe szafy. Szafy w białym wydaniu to ponadczasowe meble, które pomimo zmieniających się trendów i mody, cały czas cieszą się niesłabnącą popularnością. Co przesądza o tak sporym zainteresowaniu białymi szafami? Spójrzmy na to z kilku perspektyw.

Elegancka, biała szafa w przedpokoju
Do jakich stylów wnętrzarskich pasują białe szafy?
Odpowiedź jest prosta: biała szafa to królowa wnętrz. Białe szafy pasują do niemal każdego nurtu. Są też bardzo bezpiecznym wyborem dla osób, które z wnętrzami i stylami mają niewiele wspólnego, a planują samodzielnie zaaranżować swoje mieszkanie. Wiele osób kojarzy białe szafy głównie ze stylem skandynawskim. Nic dziwnego – meble te wspaniale współgrają z drewnem o widocznym usłojeniu, naturalnymi tekstyliami i pastelowymi odcieniami. Wszystkie te detale ocieplają wnętrze i sprawiają, że biała szafa nie wygląda w nim chłodno i sterylnie.
Ale biała szafa pięknie odnajdzie się też w stylu marynistycznym w połączeniu z niebieskimi i morskimi detalami. Pasuje również do nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji, zwłaszcza w wersji z frontami na wysoki połysk czy frontami ze szkła. Miłośnicy stylu modern classic także mogą zdecydować się na białe szafy, które są ponadczasowe i nigdy nie wyjdą z mody. I wreszcie, patrząc na styl rustykalny czy shabby chic, również odnajdziemy w nich przecieraną biel i dużo jasnych akcentów. Oznacza to, że biała szafa będzie doskonałym wyborem także w tych wnętrzach.
Co warto podkreślić, białe meble i szafy wpisują się w nurty zarówno te uniwersalne, stanowiące bazę w aranżacji wnętrz, jak i tak zwane „lokalne” – związane z jakimś konkretnym regionem. I tak:
- Biel cudownie współgra z akcentami w kolorze lawendowym, charakterystycznymi dla stylu prowansalskiego.
- Podobnie jest we wspomnianym już nurcie skandynawskim: tutaj mebel komponuje się z pastelami.
- Białe szafy z ozdobnymi motywami wpiszą się ponadto w romantyczny, ciepły styl angielski lub styl hampton.
Uniwersalność bieli sprawia, że w zasadzie nie ma nurtu, do którego szafa w tej barwie nie miałaby prawa wstępu. Wszystko jest kwestią projektu przemyślanego pod kątem estetyki i doboru materiałów oraz detali.

Biała szafa w sypialni z niebieskimi dodatkami
Biała szafa – jednolita czy z detalami na froncie?
Biel to tak naprawdę gama kilku odcieni. W jej palecie znajdą się zarówno te w chłodniejszych tonacjach, jak i te przechodzące w cieplejsze tony. Biel bieli nierówna, a sama w sobie już stanowi piękne, neutralne tło dla innych detali w pomieszczeniu. W obecności tej barwy pozostałe zyskują głębię koloru, nabierają charakteru i są ciekawie uwydatnione. Dlatego biel świetnie komponuje się z intensywnymi odcieniami drewna, które ją wizualnie ocieplają. Współgra również z kolorami ziemi, takimi jak: czekoladowy, brunatny, grafitowy, brązowy, karmelowy czy zielony. Ożywia kolor niebieski i fiolet, a z czernią tworzy klasyczne połączenie ukochane na przykład przez styl retro.
Sama biała szafa też nie musi być nudna i monotonna. Wystarczy zagrać odcieniami bieli albo pobawić się jej wnętrzem. Nie musi być także utrzymana wyłącznie w jednej tonacji lub barwie. Front mebla może posiadać wstawki np. z barwnego szkła, drewna albo grafikę na szkle. Wszystko zależy od lokalizacji szafy i jej przeznaczenia.

Białą szafę da się też ciekawie zmodyfikować i urozmaicić jej wizualną stronę poprzez zmianę faktury materiału. Łączenie kilku faktur w obrębie jednego koloru daje ciekawy, nowoczesny efekt. Taki zabieg można zrobić już na etapie planowania drzwi szafy. To one bowiem są najbardziej widocznym elementem mebla we wnętrzu i to one ułatwiają kamuflaż lub ekspozycję szafy, nawet wówczas, gdy jest to biała szafa.
Sposobem na urozmaicenie drzwi białej szafy mogą być panele dekoracyjne z motywem 3D lub panele ażurowe, które dodają lekkości meblowym frontom, a szafie szlachetnego i wyrafinowanego wyglądu.
W białej szafie sprawdzi się też patent na zestawianie powierzchni matowych z lakierowanymi albo szkła dekoracyjnego czy ornamentowego. Mieszanie faktur w drzwiach białej szafy to nie tylko wizualna ozdoba, ale także ciekawe efekty w postaci odbijających się promieni słonecznych czy gra sztucznego światła. Te zabiegi na pewno każdą białą szafę zmienią w wyjątkowo intrygujący mebel.

Biała szafa w pokoju dziecięcym
Zobacz białe szafy w domowych pomieszczeniach
Opisywana biała szafa to nie tylko wyposażenie do modernistycznego salonu czy spokojnej, stonowanej sypialni.
- Biała szafa w sypialni podkreśli wyjątkowość domowej alkowy, wprowadzi do wnętrza spokój i harmonię. W przypadku miejsc przeznaczonych na relaks i odpoczynek wybór spokojnej kolorystycznie, jasnej szafy jest jak najbardziej wskazany.
- Biel kojarzy się zazwyczaj z czystością, sterylnością i uporządkowaniem. Z tego względu szafa biała znakomicie sprawdzi się w roli domowej garderoby lub dodatkowej szafy w garderobie. Przemyślana konstrukcja mebla z odpowiednią liczbą drążków i półek na odzież, przysłonięta jasnym frontem, to świetny wybór na przykład do wąskich, niedoświetlonych i niedużych wnętrz. Co warto podkreślić, na półkach w białym kolorze nie widać zwykle kurzu, co wpływa na estetyczny odbiór wnętrza i pozwala zachować wizualną harmonię. Biel nie potęguje też kolorystycznego chaosu, co w przypadku otwartych szaf lub garderób ma ogromne znaczenie i może wpływać na samopoczucie właściciela.
- Dostosowane do warunków łazienkowych białe szafy są idealnym wyposażeniem domowego spa. Do ich konstrukcji polecamy odporne na wodę płyty akrylowe. Można wybrać pomiędzy wykończeniem na połysk a matowym. Nawet duża, biała szafa przesuwna na całą ścianę, nie będzie agresywnym meblem we wnętrzu łazienki. Raczej usunie się na plan dalszy, tworząc jasną i jednolitą wizualnie strefę.
- Modna i uniwersalna szafa w kolorze bieli rozświetli i optycznie powiększy też niewielki lub słabo doświetlony przedpokój.
- Pokój dziecięcy to także znakomite miejsce dla tego mebla. Biały kolor to bowiem idealna baza dla zmieniających się z latami dodatków i elementów wyposażenia. Bez względu na to, jakie hobby będzie miało dorastające dziecko oraz jaka paleta barw stanie się jego ulubioną, uniwersalna biała szafa będzie współgrała doskonale z każdym kolorem.
- Wreszcie umeblowanie tej barwy nada się do jasnej, nowoczesnej kuchni. Biała szafa może służyć jako zabudowa dla sprzętu AGD, towarzysząc klasycznym kuchennym szafkom.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o szafy białe
1. W jakim stylu może być utrzymana biała szafa?
Tego typu mebel jest uniwersalnym, praktycznym wyposażeniem, dlatego odnajdzie się w niemal każdym nurcie aranżacyjnym. Dostosowywać białą szafę do stylu wnętrza można poprzez dobór i kreatywność frontu, wybór i kształt profili, czy konstrukcję bryły.
2. Czy białe szafy szybko się brudzą?
To, czy mebel pozostanie czysty, zależy bardziej od jego budowy, użytych materiałów oraz pielęgnacji. Sam kolor niekoniecznie ma tu wpływ. Nowoczesne płyty i szkła są łatwe do utrzymania w czystości i wymagają niewielkich zabiegów pielęgnacyjnych. Dekoracyjne panele w kolorze białym mają też antystatyczne właściwości, co oznacza, że nie przyciągają kurzu. Najważniejsza jest więc systematyczność w pielęgnacji mebla.
3. Biała szafa – dlaczego warto?
Mebel w tym szlachetnym, eleganckim kolorze ma wiele zalet:
- Jest uniwersalny i wpisuje się w liczne aranżacje oraz style,
- kreuje wrażenie ładu i porządku,
- kojarzy się z luksusem,
- jest ponadczasowy i bazowy – białe szafy nieprędko wyjdą z mody.
Warto rozważyć więc zamówienie takiej szafy wykonanej precyzyjnie na wymiar. Wówczas posłuży naprawdę przez wiele lat i cały czas będzie wyglądała dobrze.
znajdź najbliższy salon Komandor
Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...