Po czym poznasz styl loftowy?
Kuchnia loftowa to projekt, który jest dosyć wymagający, jednak starannie przemyślany od podstaw, zachowa swój surowy styl i pełną funkcjonalność.
- W takich kuchniach nie może zabraknąć odpowiedniego światła — nie tylko słonecznego, ale i licznych punktów świetlnych rozmieszczonych w kluczowych miejscach pomieszczenia.
- Kuchnia w stylu loftowym to także kolorystyczne dopasowanie barw dominujących i pobocznych we wnętrzu. Od ich zestawienia będzie finalnie zależeć wizualny odbiór całości jako spójnego loftowego aranżu.
- Nie sposób nie wspomnieć również o materiałach, które sprawiają, że w danym wnętrzu od razu rozpoznajesz loft. Mowa tutaj o drewnie, metalu i szkle — te trzy surowce idealnie się ze sobą komponują, tworząc niepowtarzalny surowo-ciepły klimat w kuchni nacechowanej elegancją i ekskluzywnością.
- Duże znaczenie mają także kształty i formy. Nowoczesna kuchnia loftowa to wnętrze, w którym przeważa geometryczność dająca wrażenie porządku, ładu i harmonii.
Ściany w loftowej kuchni — nowoczesne rozwiązania do dużych i małych przestrzeni
Kuchnia w stylu loft wymaga odpowiedniego tła. Jeżeli przy zabudowie meblowej znajdują się puste przestrzenie, warto zastanowić się nad wyłożeniem ich cegłą, gdyż czerwonorudy odcień będzie świetnie komponował się z drewnem, metalem i szkłem. Innym aranżacyjnym pomysłem jest pomalowanie ścian na biały, beżowy lub szary kolor. Właśnie takie barwy będą stanowiły świetne tło dla mebli i nieco rozjaśnią wnętrze.
Jeśli natomiast należysz do miłośników nieco bardziej surowego loftu, który delikatnie zahacza o industrializm, zastanów się nad pokryciem ścian betonem architektonicznym. Jeśli na ścianie pojawią się jakiekolwiek naturalne nierówności, pęknięcia — nie przejmuj się tym. Jak najbardziej taka autentyczność wykończenia komponuje się z loftowym charakterem kuchni.
Mała kuchnia w stylu loftowym — jak ją urządzić?
Mała kuchnia w stylu loftowym powinna mieć dostęp do światła dziennego i bazować na jasnej kolorystyce dekorów w meblach, z ewentualnie niewielkimi kontrastującymi akcentami. Będą w niej zatem dominować biele, szarości i beże w połączeniu z drewnem i klasyczną czarną ramą. W kuchennej zabudowie nie należy przesadzać z ciemnym kolorem, dlatego wspomnianą czerń warto przemycić w postaci czarnych uchwytów, czarnego cokołu lub ramek w szafce. Tutaj pole do popisu ma system uchylny Opal, który ciekawie komponuje się ze szkłem w podwieszanych lub stojących witrynach. Kolor czarny będzie także odpowiedni w obudowie oświetleniowej, która może przyjąć formę zamontowanej wzdłuż szafek listwy lub świetlików.
Jeśli tylko istnieje taka możliwość, zadbaj o to, by mała kuchnia loftowa była raczej przestrzenią o charakterze otwartym, połączoną z salonem. Dzięki temu automatycznie rozświetlisz jej wnętrze i optycznie je powiększysz. Jeśli mimo wszystko obawiasz się, iż kuchenne zapachy oraz odgłosy urządzeń AGD będą przeszkadzać w odpoczynku w salonie, rozważ zastosowanie systemu Lumi.
Czym jest system LUMI? To przepierzenia ze szklanym wypełnieniem w minimalistycznej aluminiowej ramie, które mogą występować w towarzystwie drzwi podwieszanych lub uchylnych. Takie rozwiązanie jest nie tylko nowoczesne, ale i bardzo funkcjonalne. Z jego pomocą subtelnie oddzielisz przestrzeń salonu od kuchni, lecz wizualnie nadal będziesz mieć poczucie przestronności i przestrzeni, na której Ci zależy.
Ogromną zaletą Lumi jest minimalistyczny design, a wspomniane już szkło i aluminiowe obramowanie świetnie komponuje się z loftowymi wnętrzami. Pomieszczenie, które spersonalizujesz z wykorzystaniem tego systemu, pomoże Ci spełnić marzenie o loftowej kuchni z salonem również w niewielkich mieszkaniach, w których przepływ naturalnego światła i poczucie lekkości zapewnia aranżacyjny oddech.
Kuchnia loftowa — inspiracje z wyspą w roli głównej
Kuchnia loftowa z wyspą to sposób na zamanifestowanie swojego indywidualizmu i zamiłowania do funkcjonalnego minimalizmu. W zależności od preferencji, wspomniana wyspa może zostać wykonana w podobnym charakterze, co zabudowa kuchenna. Jeśli natomiast cenisz sobie odważniejsze designerskie aranżacje, rozważ wykonanie masywnego dębowego stołu, który postawisz w kuchni pod ścianą lub wykorzystasz go jako blat roboczy dzielący jednocześnie część kuchenną od salonowej.
Loft przemycisz również w samej wyspie. Wyposażona w dodatkowe szuflady i szafki będzie uzupełniającą przestrzenią do przechowywania kuchennych akcesoriów. Nad nią zamontujesz duże żarówki bez kinkietów lub kloszy, co dodatkowo rozświetli pomieszczenie i jednocześnie wprowadzi typowo loftowy klimat. Z kolei wzdłuż blatu możesz rozstawić industrialne hokery — mogą być wykończone w bieli lub czerni. Zależy czy wolisz drapieżniejsze, czy subtelniejsze akcenty.
Kuchnia loftowa czarna, biała, beżowa, czy z przewagą ceglanych ścian — w każdej konfiguracji i kolorystyce świetnie odnajdują się wyspy, jednocześnie zwiększając komfort użytkowy tego wnętrza.
Kuchnia w stylu loft — inspiracje na temat światła
Biała, czy czarna kuchnia loft to wnętrze, w którym dużą rolę odgrywa oświetlenie. W kuchni loftowej warto zadbać o światło w każdej strefie, aby korzystanie z nich było komfortowe i wygodne.
- Pod szafkami górnymi możesz zamontować listwę oświetleniową lub lampki punktowe. Dzięki temu blat roboczy będzie optymalnie doświetlony.
- Ciekawym rozwiązaniem są także kinkiety umieszczone w wolnych przestrzeniach między modułowymi otwartymi półkami zawieszonymi na ścianie obłożonej cegłą. Takie punkty świetlne nie tylko dodają przytulności wnętrzu, ale również podkreślają dekoracyjny charakter ceglanej tekstury.
- Nad wyspą możesz zawiesić lampy z delikatnym, geometrycznym, metalowym kloszem — obowiązkowo na długim kablu, co dodatkowo sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe.
Kuchnia loft — aranżacje skrojone na miarę!
Marzy Ci się kuchnia w stylu loftowym? Inspiracje i trendy dynamicznie się zmieniają, jednak w razie potrzeby z naszą pomocą stworzysz indywidualny i dostosowany do swojego wnętrza projekt.
Produkujemy kuchnie na wymiar z najróżniejszych materiałów i surowców. Decydując się na skorzystanie z naszych usług, pomożemy Ci kompleksowo zaprojektować kuchnię w loftowej odsłonie, dokonamy pomiarów i maksymalnej personalizacji pod Twój gust i osobiste preferencje. Dzięki meblom na zamówienie Twoje wnętrze nabierze wyjątkowej estetyki, a przestrzeń będzie zorganizowana w sposób zapewniający Ci komplementarne wykorzystanie każdej strefy kuchennej.