Czarna kuchnia – inspiracje i pomysły na kuchnię w kolorze czarnym
Nietuzinkowa, elegancka, designerska i – bez wątpienia – odważna. Nic dziwnego, że czarna kuchnia – bo o niej mowa – ma wielu zwolenników. Wygląda niesztampowo, dodaje wnętrzu wyrazistości i daleko jej do nudnych, pozbawionych własnego charakteru, aranżacji. Jednak nieodpowiednio zaprojektowana może stać się przytłaczającym i zbyt mrocznym pomieszczeniem. Jeśli lubisz ten kolor i chcesz zdecydować się na ciemne meble kuchenne, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy, co zrobić, żeby Twoja czarna kuchnia była zarówno piękna, jak i funkcjonalna. Aranżacja takiego wnętrza to duże wyzwanie, ale stosując się do kilku zasad, na pewno jemu podołasz. Kuchnia czarna z drewnem, w połysku lub matowa, wyposażona w wyspę – sprawdź wszystkie rozwiązania, zainspiruj się naszymi pomysłami i stwórz wnętrze, o jakim marzysz!
Czarna kuchnia
Czarna kuchnia – co zrobić, żeby olśniewała, a nie przytłaczała?
Nowa kuchnia? Czarna aranżacja to częsta propozycja projektantów wnętrz. Choć brzmi zachęcająco, wiele osób nie decyduje się na to rozwiązanie, obawiając się, że pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie mniejszego niż w rzeczywistości, a ciemne meble nie zdadzą testu praktyczności. Są jednak sposoby na to, by czarna kuchnia była zarówno spektakularna, jak i ergonomiczna.
Po pierwsze, zadbaj o dodatkowe oświetlenie wybranych stref w kuchni – na przykład zlewozmywaka, płyty grzewczej czy wyspy. Bocznymi lampkami albo punktowymi plafonami możesz rozjaśnić też inne części wnętrza: kącik kawowy, stół albo spiżarkę. Kolejny patent na dodanie takiemu pomieszczeniu przytulności to przełamanie dominującej czerni kontrastującymi z nią kolorami. Pomalowane na biało ściany, pastelowe dodatki, złota bateria w zlewozmywaku, beżowe uchwyty – to zaledwie kilka pomysłów.
Aby Twoje czarne meble wyglądały efektownie, regularnie usuwaj z nich kurz i czyść fronty miękką wilgotną ściereczką. Co parę miesięcy możesz również nałożyć na nie specjalny wosk, a będą one prezentowały się jeszcze lepiej. Mało tego – dzięki ciemnej barwie, ewentualne uszkodzenia czy defekty powstałe na czarnych szafkach i blatach zamaskujesz o wiele łatwiej niż na jasnych meblach.
Czarne meble do kuchni – matowe i w połysku
Kiedy zdecydowałeś się już na czarną kuchnię, czas zastanowić się na konkretnymi elementami tego wnętrza. Zacznij od frontów mebli, bo najczęściej to one determinują charakter oraz styl danego pomieszczenia. Czarna kuchnia mat czy wersja z połyskiem? Pierwsza opcja jest cieplejsza w odbiorze. Z kolei kuchnia czarna w połysku to doskonały wybór, jeśli chcesz stworzyć wnętrze w nowoczesnym, a nawet modernistycznym stylu. Sprawdź, który z wariantów bardziej Ci odpowiada.
Czarna kuchnia matowa – czy to dobry pomysł?
Kuchnia czarna matowa jest z jednej strony przytulna, a z drugiej zgodna z najnowszymi trendami. Decydując się na taki rodzaj mebli, możesz uzyskać wiele różnych aranżacji: wnętrze inspirowane latami 70. lub 80., wariację na temat stylu skandynawskiego – w którym z założenia dominują raczej jasne barwy – lub aranż z loftowym sznytem. Wystarczy, że meble z matowymi frontami połączysz z odpowiednimi dodatkami. Zestawione z bielą dodadzą wnętrzu lekkości, a w fuzji z pastelową lodówką, czy miedzianym piekarnikiem, stworzą modną kuchnię retro.
Czarna kuchnia mat to jednak nie tylko uniwersalność, ale również funkcjonalność. Wykończone w ten sposób fronty nie odbijają światła i są bardziej subtelne od błyszczących szaf i szuflad. Dzięki nim wnętrze sprawia wrażenie naturalniejszego i sprzyja spędzaniu czasu w kuchni – nieśpiesznemu gotowaniu czy jedzeniu posiłków w rodzinnym gronie. A co z utrzymaniem czystości? Na matowych frontach mniej widoczne są odciski palców oraz plamy z żywności – zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na laminowane szafki.
Nowoczesna kuchnia z czarnymi dodatkami
Czarna kuchnia w połysku – nowoczesne aranżacje
Kolejną propozycją jest czarna kuchnia w połysku – bardziej elegancka od matowej, zwykle minimalistyczna i dająca efekt głębi. Wybierając takie meble, możesz stworzyć ultranowoczesną aranżację, pomieszczenie w stylu glamour, a nawet wnętrze nawiązujące do art deco wywodzącego się z lat 20. ubiegłego wieku. Pamiętaj tylko o wybraniu pasujących do charakteru kuchni akcesoriów, sprzętów AGD oraz dekoracji.
Błyszczące meble – nawet te w kolorze czarnym! – to dobry wybór również wtedy, jeśli chcesz optycznie powiększyć przestrzeń. A to dlatego, fronty z połyskiem są niczym lustra i fenomenalnie odbijają światło. Ich minusem jest to, że widać na nich każde zachlapanie czy odbity palec, więc nie obejdzie się bez regularnej pielęgnacji mebli. Jednak efekt, który możesz uzyskać, jest tego wart!
Czarna kuchnia z drewnem – inspiracje
Jeśli nie możesz zdecydować się, czy wolisz nowoczesne, czy przytulne wnętrza, kombinacja czarnych mebli i drewna, to rozwiązanie dla Ciebie. Surowy kolor przełamany elementami wykonanymi z dębu, sosny, laminatu czy forniru będzie strzałem w dziesiątkę. Dzięki takim połączeniom uzyskasz wystrój w Twoim ulubionym stylu – zarówno skandynawskim, loftowym, retro, jak i klasycznym.
Jak urządzić czarną kuchnię z drewnem? Do wyboru masz kilka opcji. Możesz zdecydować się na ciemne fronty mebli i drewniane dodatki – na przykład krzesła, stół, lampę – które rozjaśnią wnętrze i nieco je ocieplą. Kolejne rozwiązanie – czarna kuchnia z drewnianym blatem – sprawi, że uzyskasz podobny efekt. Co równie ważne, taki blat pięknie się prezentuje, nie wychodzi z mody i jest uniwersalny. Pamiętaj tylko, żeby wybrać materiał, który jest odporny na wilgoć. Trzeci wariant to mariaż czarnych i drewnianych szafek kuchennych. Taka aranżacja również pozwoli Ci uzyskać ciekawy efekt: ciemny kolor nie będzie dominował, ale doda pomieszczeniu oryginalności, a drewniane fronty nadadzą mu bezpretensjonalnego charakteru.
Kuchnia z czarnymi elementami
Czarna kuchnia z cegłą – oryginalne trendy w aranżacjach
Nie tylko drewno stanowi dobre towarzystwo dla ciemnych mebli. Równie udany duet to czarna kuchnia z cegłą. Materiał ten jest ponadczasowy, wprowadza do pomieszczenia przytulną atmosferę, a na dodatek przełamuje surowość nawet najbardziej stonowanych mebli. Choć cegła kojarzy się przede wszystkim z nowojorskimi wnętrzami, możesz wzbogacić o nią czarną kuchnię urządzoną w wielu innych stylach. Takie połączenie sprawdzi się w pomieszczeniach nowoczesnych, skandynawskich, a nawet rustykalnych.
Jaki kolor cegły będzie pasował do czarnej kuchni? Na pewno rdzawa czerwień, która wygląda naturalnie i bezpretensjonalnie. Możesz też zdecydować się na białe ściany z cegły – będą one stanowiły dobry kontrast dla czarnych frontów i rozjaśnią kuchnię.
Funkcjonalna czarna kuchnia z wyspą
Kolejnym pomysłem na urządzenie czarnej kuchni jest umieszczenie w jej centralnym punkcie wyspy. Takie rozwiązanie rozważ zwłaszcza wtedy, jeśli przestrzeń, którą urządzasz, jest duża – w małym wnętrzu taki pomysł jest raczej niemożliwy do zrealizowania. Ciemne meble w duecie z wyspą stworzą elegancką i funkcjonalną aranżację.
Co ważne – zyskasz przestrzeń, którą możesz zagospodarować na wiele sposobów. Dodatkowy blat roboczy, praktyczny stół, nowoczesny barek, dyskretne miejsce na zlewozmywak, płytę kuchenną albo szafki – czarna kuchnia z wyspą to wiele możliwości. Łatwiej będzie Ci je wykorzystać, jeśli zdecydujesz się na meble na wymiar, które znajdziesz w naszej ofercie.
Mała czarna kuchnia
Wbrew panującemu stereotypowi mała czarna kuchnia nie jest aranżacją skazaną na porażkę. Choć ciemne kolory najbezpieczniej stosować w przestronnych pomieszczeniach, użyte na ograniczonym metrażu również mogą wyglądać stylowo. Wystarczy, że zastosujesz proste wnętrzarskie triki.
Po pierwsze pamiętaj o tym, aby czerń zestawić z jasnymi kolorami. Oczywistym wyborem jest biel, która doskonale rozjaśni wnętrze, ale możesz zdecydować się też na inne barwy: jasną szarość, blady róż lub błękit. Nie tylko kolory, ale i niektóre materiały skutecznie ocieplają wnętrza. Przykład? Czarna kuchnia z drewnianym blatem – elegancka i zarazem przytulna.
Następna opcja to dualizm kuchenny. Co oznacza on w praktyce? To zestawienie frontów mebli w różnych kolorach. Możesz połączyć ze sobą czarne górne szafki kuchenne z dolnymi w kontrastowej barwie. Jeśli Twoja kuchnia jest wąska, rozstaw meble równolegle. W takim układzie po jednej stronie kuchni mogą stanąć czarne, a po drugiej jasne szafki. Takie wnętrze będzie sprawiało wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości. Na koniec pamiętaj o najważniejszym: w każdej kuchni – a zwłaszcza w małej – najlepiej zamówić meble na wymiar, które będą idealnie dopasowane do danego pomieszczenia.
znajdź najbliższy salon Komandor
Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja najwyższej jakości i stylu – idealne do garderoby, przedpokoju, kuchni, salonu czy sypialni. Znajdź Autoryzowany Salon w swojej okolicy i przekonaj się, jak łatwo stworzyć estetyczne i funkcjonalne wnętrze.
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne.
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne.