Kuchnia w stylu skandynawskim - inspiracje i pomysły na aranżacje
Minimalizm, naturalność i prostota — to trzy cechy, które dominują w stylu skandynawskim. W połączeniu z jasną kolorystyką, meble kuchenne wykonane w tym aranżacyjnym kanonie nie tylko świetnie się prezentują, ale i wprowadzają do wnętrza poczucie przytulności, spokoju, uporządkowania i harmonii. Z tego właśnie względu styl ten cieszy się niegasnącą popularnością i spotkać się z nim można zarówno w niewielkich, jak i przestronnych kuchniach. Jak zatem będzie wyglądać kuchnia w stylu skandynawskim? Jak ją urządzić, jakie materiały zastosować i jak zaprojektować takie wnętrze?
Czym charakteryzuje się nurt skandynawski w meblarstwie?
Marzy Ci się kuchnia w stylu skandynawskim? Aranżacje takiego wnętrza we wspomnianym charakterze subtelnie rozświetlają przestrzeń, a dzięki swojej uniwersalności od lat cieszą się uznaniem w domach, mieszkaniach, kuchniach urządzanych na poddaszach, w blokach — wszędzie tam, gdzie liczy się przestronność, jasność i aranżacyjna równowaga.
Duża, czy mała kuchnia w stylu skandynawskim nawiązuje swoim wykończeniem do minimalizmu, rezygnując z nadmiernych zdobień, stawiając na minimalizm, proste bryły i geometrię. W realizacji takiej kuchni zastosowane są materiały naturalne i jasne. Nie stroni się od bieli, szarości, czasem przełamanych metalowymi elementami, jak uchwyty lub regały. W zabudowie o skandynawskim zacięciu przeważa klasyka w postaci naturalnych materiałów, laminowanych blatów i płyt imitujących drewno. Wbrew pozorom taki kanon aranżacyjny świetnie współgra z nowoczesną zabudową kuchenną w popularnym kolorze inox lub czerni. W projektach uwzględniających odrobinę ciemniejsze tony szarości lub brązów, kontrastem rozjaśniającym wnętrze będą również sprzęty AGD w bieli, szarościach i beżach, jak np. baterie kuchenne, których design to imitacja piaskowego wykończenia.
Podobają Ci się kuchnie w stylu skandynawskim? Aranżacje tego typu powinny uwzględniać dostęp do światła naturalnego, a w razie jego ograniczenia — do światła sztucznego. Dlatego też przy projektowaniu takiego wnętrza zrezygnuj z zasłon, firan, zazdrostek, które nie do końca komponują się z tym stylem. Zadbaj o oświetlenie w postaci licznych świetlików rozmieszczonych nie tylko na samym suficie, ale i pod szafkami górnymi — będą subtelnie rozświetlać blat w trakcie gotowania i ocieplą skandynawski chłód.
Jeśli z różnych względów czujesz potrzebę większej prywatności i koniecznie chcesz zasłonić okna, wybierz rolety w jasnych, jednolitych barwach lub żaluzje — te wykonane z drewna najlepiej oddają skandynawski charakter omawianego stylu i będą dobrze prezentować się w towarzystwie innych drewnianych elementów wykończenia.
Kuchnia w stylu skandynawskim w bloku — jak ją urządzić?
Dużym atutem trendu wnętrzarskiego, jakim jest kuchnia w stylu skandynawskim w bloku, jest możliwość takiego zaprojektowania przestrzeni, że mimo swojej ograniczonej powierzchni będzie przytulnym i w pełni funkcjonalnym miejscem do przygotowywania posiłków i spędzania czasu z rodziną. Wybierając kuchnie na wymiar bez problemu dobierzesz kolorystykę frontów szafek, kolo blatu czy ramy przeszklonych witryn, aby całość zachowała skandynawski charakter. Resztę dopełnisz dodatkami.
Biała kuchnia w stylu skandynawskim w niewielkim mieszkaniu to rozwiązanie idealne. Meble w takiej kolorystyce wydają się lżejsze i mniejsze. Kuchnia o nordyckiej nucie to przeważnie zabudowa, w której ogranicza się liczbę otwartych szafek, by nie eksponować niepotrzebnie nadmiaru drobnych przedmiotów, co wprowadziłoby do niej poczucie chaosu.
Subtelną aranżacyjną lekkość uzyskuje się także dzięki zabudowie po sam sufit, która optycznie podwyższa pomieszczenie. Jeśli jesteś zwolennikiem klasyki przełamanej odrobiną nowoczesności, możesz pokusić się o kolorystyczne akcenty, tak jak popielate błękity, czy nawet granat, który w towarzystwie bieli i drewna wciąż nie zaburza dominującej estetyki i aranżacyjnego zamysłu projektu.
Minimalizm w niewielkiej skandynawskiej kuchni wcale nie oznacza, że nie możesz postawić na żadne dodatki i dekoracje. W tym stylu najlepiej sprawdzą się drewniane hokery umieszczone wzdłuż wąskiego kuchennego blatu, który pełni także funkcję powierzchni roboczej. Możesz również zastanowić się nad zakupem drewnianych lub imitujących drewno przyprawników, które nawiązują do natury, dlatego nawet eksponowane na blacie nie zakłócają typowo nordyckiej harmonii. Z kolei pod górnymi szafkami zamontuj haczyki i wieszaki, na których powiesisz doniczki z ziołami lub kilka podręcznych akcesoriów kuchennych, które wolisz mieć zawsze pod ręką.
Kuchnia w stylu skandynawskim z wyspą — pomysł na przestrzeń połączoną z salonem
Odpowiednio urządzona kuchnia w stylu skandynawskim z wyspą to sposób na subtelne przejście z tego pomieszczenia do salonu — bez ścianek działowych, czy innych elementów, które mocno oddzielają jedno wnętrze od drugiego.
Dlaczego taka biała kuchnia w stylu skandynawskim w konfiguracji z wyspą sprawdza się idealnie? Wyspa subtelnie zaznacza granicę między tymi dwoma pomieszczeniami, jednak poniekąd je ze sobą łączy. Mebel ten może pełnić funkcję blatu roboczego, stołu, a także kolorystycznie i wykończeniowo komponować się zarówno z meblami w kuchni, jak i tymi salonowymi. Co więcej, nad taką wyspą można zamontować dodatkowe oświetlenie, które jest niezwykle istotne w skandynawskich projektach wnętrz.
Istnieją dwie szkoły wykonania takiej wyspy w skandynawskim designie. Pierwsza z nich głosi, iż mebel ten powinien kolorystyką nawiązywać do schematu, którym kierujesz się przy wykonaniu blatów i frontów meblowych w swojej kuchni. Drugi wariant to opcja, która zakłada zastosowanie barw w skandynawskim tonie, aczkolwiek odrobinę kontrastujących z wykończeniem samej kuchni. Spójny, ale odświeżony design w taki sposób tworzy harmonijny, a zarazem ożywczy klimat w dużych otwartych przestrzeniach. Dlatego też szara kuchnia w stylu skandynawskim w połączeniu z granatową wyspą lub tą wykonaną w całości z drewna, będzie jak najbardziej wpisywać się w kanon omawianego nurtu aranżacyjnego.
Meble kuchenne w stylu skandynawskim na wymiar
Jeżeli Twoim marzeniem jest zabudowa kuchenna w omawianym stylu, musisz zadbać o detale i minimalistyczną formę, która wciąż pozostanie funkcjonalna i praktyczna, ale dostosowana do charakteru wnętrza, w którym ma się znajdować. Dlatego też jednym z najlepszych rozwiązań są meble kuchenne na wymiar.
Indywidualizm, jaki możesz przemycić i zaakcentować w kuchni w stylu skandynawskim, inspiruje i sprawia, że dane pomieszczenie nabiera wyjątkowego klimatu. Jest także nacechowane tożsamością jego właścicieli, mówiąc dużo o ich upodobaniach i designerskich preferencjach.
Kuchnia wykonana na wymiar nigdy nie będzie przypadkowym projektem, a przemyślaną pod każdym względem zabudową dopasowaną do potrzeb jej użytkowników. Uwzględnienie w niej stref do przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków i gotowania w przemyślany sposób pozwoli Ci zadbać o harmonię, która w skandynawskiej odsłonie dominuje.
Z naszą pomocą możesz zaprojektować dopasowaną do siebie pod każdym względem kuchnię w nordyckim aranżu, w której gotowanie będzie dla Ciebie czystą przyjemnością — bez względu na to, czy wnętrze jest duże, przestronne, niewielkie, czy nietypowe z różnymi nierównościami, spadami lub stropem.
Zaprojektuj z nami swoją kuchnię - umów się na spotkanie
znajdź najbliższy salon Komandor
Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...