Kuchnia w bloku - inspiracje i pomysły na aranżacje
Kuchnia w bloku jest pomieszczeniem, z którego aranżacją wiele osób ma problem. Wynika to przede wszystkim z niewielkiego metrażu, a także często dość skomplikowanego układu. Aby kuchnia w bloku mogła pełnić swoją funkcję i pozwalać na wygodne korzystanie, konieczne jest jej właściwe wyposażenie i zaplanowanie. Istnieje jednak kilka różnych stylów i sposobów na poradzenie sobie z niewielkim metrażem, mieszcząc w pomieszczeniu wszystkie niezbędne sprzęty i meble. Jak prawidłowo urządzić kuchnię w bloku? Czym kierować się podczas wyposażania tak małego pomieszczenia? Poznaj najważniejsze zasady.
Kuchnia w bloku
Aranżacja kuchni w bloku
Kuchnia w bloku może być zaaranżowana na wiele różnych sposobów. W takich pomieszczeniach rezygnuje się raczej z ciemnych barw. Optycznie przytłaczają i pomniejszają przestrzeń, dlatego z reguły nie sprawdzą się w niewielkich wnętrzach. Aranżację kuchni w bloku warto opierać na jasnych kolorach i prostych kształtach. W ten sposób można optycznie powiększyć całe pomieszczenie i uniknąć wrażenia przytłoczenia oraz przepełnienia całego wnętrza. Doskonale sprawdzi się m.in. styl nowoczesny. Pozwala on na stworzenie bardzo stylowego wnętrza, do którego pasują praktycznie dowolne dodatki.
Kuchnię w bloku można urządzić także na styl boho czy skandynawski. Takie aranżacje głównie bazują na jasnych kolorach, dlatego nie przytłaczają w niewielkim pomieszczeniu, a meble są proste, funkcjonalne i bardzo przemyślane. Do aranżacji w każdym z tych dwóch stylów z powodzeniem można dopasować elementy drewniane, a także kolorowe dodatki. Nadadzą one całej aranżacji ciekawszy charakter i spiszą się nawet przy ograniczonym metrażu.
Aranżacja kuchni w bloku
Aranżacja małej kuchni w bloku
Aranżacja małej kuchni w bloku musi bazować na funkcjonalnych rozwiązaniach. Obecnie na rynku można znaleźć systemy, które pozwalają na cieszenie się pełną wygodą korzystania z pomieszczenia nawet przy bardzo ograniczonym metrażu. Mowa tu o wszelkiego rodzaju systemach montowanych w szafkach i szufladach, które umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni m.in. w narożnikach. W meblach warto umieścić także organizery i wkłady do szuflad. Pozwalają one na znacznie lepsze posegregowanie drobnych przedmiotów, dzięki czemu w szafce czy szufladzie zmieści się ich więcej i zawsze będą w należytym porządku.
W małych kuchniach nie można zapominać również o odpowiednim wykończeniu mebli. W małej kuchni dobrym wyborem będą błyszczące lub z delikatnym połyskiem. Sięgnij więc po akryle, szkło czy płyty lakierowane. Takie produkty ciekawie odbijają światło a, dzięki czemu dają wrażenie przestronności. Sprawdzą się świetnie zarówno w okolicach okna, jak i w pomieszczeniach, w których znajduje się sztuczne oświetlenie. Błyszczące wykończenie dobrze jest łączyć z jasnymi kolorami. Takie zestawienie pozwala na urozmaicenie, ale i powiększenie przestrzeni nawet w tych kuchniach, które mierzą zaledwie kilka metrów kwadratowych.
W małych kuchniach wykorzystuje się też mniejsze sprzęty. Mowa tu zarówno o zmywarce, jak i lodówce czy kuchence. W ten sposób można zachować pełną funkcjonalność danego pomieszczenia, a jednocześnie nie rezygnować z udogodnień. Współczesne zmywarki działają w trybie oszczędzania prądu, dlatego pozwalają na częste mycie naczyń bez dużych kosztów. Małe modele takich sprzętów sprawdzą się nawet w przypadku rodzin z dziećmi, każdego dnia zużywających wiele naczyń. Działają one szybko, dlatego z powodzeniem zastępują dużo większe, szersze urządzenia.
Aranżacja małej kuchni w bloku
Aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku
W przypadku wąskich kuchni aranżacja jest jeszcze trudniejsza. Jeśli pomieszczenie jest bardzo skomplikowane, najlepszym wyborem jest zrezygnowanie z dwóch ciągów szafek na rzecz jednego. Wówczas dobrym pomysłem jest powieszenie szafek nad blatem, które będą sięgać aż do sufitu. W ten sposób można optymalnie zagospodarować przestrzeń w pomieszczeniu i pomieścić wszystkie naczynia, a jednocześnie nie zablokować sobie możliwości poruszania się wnętrzu. Trzeba bowiem pamiętać, że przy dwóch równoległych ciągach szafek, powstałby problem z ich otwieraniem i zamykaniem, zwłaszcza jeśli w kuchni znajdują się ludzie.
Aranżacja wąskiej kuchni w bloku bywa wymagająca. W takich przypadkach warto postawić na specjalne rozwiązania dedykowane dla trudnych aranżacyjnie pomieszczeń. Mowa tu m.in. o nieco węższych szafkach. Kuchnie do wąskich wnętrz tworzy się zwykle na wymiar, dlatego istnieje opcja ich idealnego dostosowania do potrzeb danego użytkownika. W ten sposób możliwe staje się wyposażenie nawet najtrudniejszych przestrzeni, w których nie zmieściłyby się klasyczne meble, dostępne w sieciówkach. W przypadku takich pomieszczeń dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnego projektanta wnętrz lub doradcy firmy produkującej tego typu meble. Takie osoby wiedzą, jak poradzić sobie z aranżacją pomieszczeń o nietypowym układzie, jakie dobrać kolory i sprzętu, aby wnętrze było funkcjonalne i ciekawe stylistycznie.
W kuchni, bez względu na jej metraż, musi znaleźć się odpowiednia ilość miejsca do przechowywania. Kluczowe jest postawienie na meble, które pozwolą na wygodne przechowywanie wszystkich naczyń, sprzętów kuchennych oraz innych produktów wykorzystywanych w kuchni. W małych pomieszczeniach często jedynym sposobem jest postawienie na szafki zabudowane aż pod sufit. W niektórych przypadkach takie rozwiązanie może powodować problemy związane z wyjmowaniem przedmiotów przez niskie osoby. Czasami jednak jest to jedyna opcja na zagospodarowanie pomieszczenia, zwłaszcza gdy mieszkanie jest bardzo małe i nie ma własnej piwnicy. Jak urządzić kuchnię z salonem w bloku?
Aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku
Urządzanie kuchni w bloku
Jak już wspominaliśmy, urządzenie kuchni w bloku może być problematyczne, zwłaszcza gdy ma ona niewielki metraż. W takich pomieszczeniach należy kierować się wspomnianymi wyżej zasadami. Nieco łatwiej jest w przypadku aranżacji kuchni z salonem. W aneksach można pozwolić sobie na większe szaleństwo. Ciekawym wyborem są m.in. stoliki barowe. Pozwalają one na funkcjonalne wyposażenie pomieszczenia, oddzielenie stref, a jednocześnie umożliwiają zrezygnowanie ze standardowego stołu.
W kuchniach połączonych z salonem trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Kluczowe jest dopasowanie do siebie wyposażenia obu pomieszczeń. Musi być ono utrzymane w tym samym stylu, aby wnętrze sprawiało wrażenie większego i przestronnego. Oczywiście, możliwe jest wprowadzenie drobnych akcentów charakterystycznych dla urozmaicenia wnętrza, ale trzeba to robić umiejętnie i z umiarem. W blokach zwykle aneksy kuchenne są dość niewielkie. W takich pokojach rezygnuje się więc z bardzo wyrazistych kolorów na rzecz tych uniwersalnych. W jednej i drugiej strefie warto pomyśleć o jakimś motywie albo kolorze przewodnim, który stylistycznie połączy wnętrza. Zdecydowanie lepszym wyborem będą zabudowane meble kuchenne, które ukrywają to, co zbędne dla oka. Dzięki temu w przestrzeni salonu nie będą widoczne naczynia, garnki czy kuchenny sprzęt. Niebanalnym akcentem łączącym kuchnię i salon w bloku będą szklane witryny lub wąska wyspa. Te meble jednocześnie spadają wnętrze, ale także dzielą je na strefy o konkretnym przeznaczeniu. Jakie meble wybrać do małej kuchni w bloku?
W przypadku małej kuchni w bloku zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są meble na wymiar. W ten sposób można idealnie dopasować je do wielkości konkretnego pomieszczenia, zaplanować ich rozkład i wyposażenie. W blokach często pomieszczenia mają dość nieoczywisty i mało przyjazny układ. Pojawiają się w nich liczne wnęki, a w przypadku poddaszy nawet załamania sufitu. W takich warunkach niezwykle trudne jest, przy pomocy gotowych mebli, stworzenie funkcjonalnej i estetycznej aranżacji, nie mówiąc już o jej funkcjonalności. Zamówienie mebli na wymiar jest jedynym sposobem na stworzenie w pomieszczeniu odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania z zachowaniem ciągów komunikacyjnych. Konieczne jest pamiętanie również o tym, że we wnętrzu musi znaleźć się też przestrzeń na niezbędne sprzęty, jak kuchenka, piekarnik czy lodówka.
W małych kuchniach o nietypowym układzie często nie sprawdzą się więc meble dostępne w sieciówkach czy sklepach meblarskich. Konieczne jest zamówienie ich indywidualnie, podając wszystkie najważniejsze wymiary, oczekiwania, ulubiony styl i kolory. Zamówienie mebli do kuchni najlepiej poprzedzić wizytą projektanta lub doradcy, który dokona odpowiednich pomiarów i ustali najważniejsze detale związane z aranżacją wnętrza i samymi meblami. Jeśli szukasz więc mebli do małej kuchni, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Od lat tworzymy projekty, doradzamy i montujemy zabudowy kuchenne w każdym stylu i do każdego wnętrza.
znajdź najbliższy salon Komandor
Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...