biblioteczki
Biblioteczka oraz regał to meble, które pełnią funkcję nie tylko użyteczną, ale także ozdobną. Warto zadbać o każdy ich detal i element, aby idealnie pasowały do stylu wnętrza i ciekawie eksponowały domowy księgozbiór, kolekcję płyt czy pamiątki.
Biblioteczka oraz regał to meble, które pełnią funkcję nie tylko użyteczną, ale także ozdobną. Warto zadbać o każdy ich detal i element, aby idealnie pasowały do stylu wnętrza i ciekawie eksponowały domowy księgozbiór, kolekcję płyt czy pamiątki.
Biblioteczka z drzwiami czy otwarty regał - co lepsze?
Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem do salonu jest biblioteczka na książki, potocznie nazywana także regałem na książki. Taki regał modułowy do salonu może być w wersji z drzwiami uchylnym lub drzwiami przesuwnymi albo jako regał otwarty.
W zależności od tego, co chcesz eksponować i przechowywać w meblu, może on mieć charakter otwartych przestrzeni wypełnionych półkami, czyli tak zwany regał otwarty lub regał zamknięty w postaci witryny z przeszklonymi drzwiami.
Ciekawą i praktyczną opcją jest także połączenie obu tych rozwiązań w jednym meblu, stosując przeszklenie jedynie w wybranych jego modułach. Elegancki i monumentalny wizualnie efekt daje podświetlenie biblioteczki lub witryny punktowym oświetleniem. Poprzez refleksy światło podkreśla fakturę i kolor płyty oraz płaszczyznę szkła.
- Regał lub biblioteczka z drzwiami
Fronty w meblu pozwolą uchronić stojący na półkach księgozbiór przed osiadaniem na nim kurzu i zachowają na dłużej cenną kolekcję pamiątek. Dysponujemy szeroką gamą materiałów, dostępnych w bogatej kolorystyce, które umożliwiają zaprojektowanie i wykonanie tradycyjnej biblioteczki, ale również tej bardziej nowoczesnej, w nietypowej i oryginalnej formie. Bez względu na to, czy będzie to biblioteczka glamour czy regał w stylu skandynawskim, industrialnym czy retro, zestawiając odpowiednie materiały, szybko uzyskasz wymarzony mebel. To właśnie przewaga mebli na wymiar – kreujesz mebel, jakiego potrzebujesz.
- Ażurowy regał lub biblioteczka bez drzwi
Jeśli regał lub biblioteczka służą nie tylko do przechowywania rzeczy, ale także do wydzielenia stref, warto przemyśleć czy nadać im formę pełną, czy może ażurową. To jedynie kwestia preferencji i przeznaczenia dzielonych stref. Jadalnię od salonu ciekawiej oddzielić regałem ażurowym, ale sypialnię lepiej przysłonić pełnym meblem od podłogi do sufitu.
Regał na zabawki czy biblioteczka na książki – Jak zaprojektować biblioteczkę lub regał na wymiar?
- Wymiary biblioteczki, regału na książki, regału na zabawki czy chociażby regału na buty, każdorazowo są uzgadniane z klientami. Chodzi o to, aby mebel pasował do stylu danego wnętrza, funkcji jaką ma pełnić, pozostałych mebli w pomieszczeniu oraz pomógł właściwie zagospodarować dostępną przestrzeń.
- Planując i projektując meble do biblioteki domowej czy regał na książki, należy przewidzieć odpowiedni rozstaw pomiędzy półkami, pod różny format dzieł oraz przedmiotów. Innych przestrzeni wymagają bowiem albumy, słowniki i encyklopedie, a innych literatura i beletrystyka. Podobnie jak regał na zdjęcia czy torebki, też lepiej zróżnicować pod względem wysokości półek.
- Koniecznie należy zwróć uwagę na ciężar przedmiotów i książek, a co za tym idzie, wybrać grubsze półki, które nie wygną się pod wagą rzeczy. Jeśli regał jest długi, zdecydowanie lepiej zestawić ze sobą kilka modułów niż robić jedną długą półkę. Oznacza to, że przy szerokości 120 cm należy zaplanować regał 80 cm i regał 40 cm. Ustawione koło siebie, urozmaicą wnętrze na przykład poprzez zróżnicowany rozstaw półek, które dodatkowo nie ulegną szpecącemu wygięciu.
Regał do pokoju dziecięcego na zabawki czy dziecięce ubrania, również wymaga indywidualnego podejścia i dodatkowych detali. To one sprawią, że umieszczone na nim przedmioty będą zawsze w zasięgu ręki dziecka, korzystanie z niego będzie bezpieczne, a mebel będzie funkcjonalny.
Regał dla dziecka zawsze należy przytwierdzić do ściany – chodzi głównie o kwestię bezpieczeństwa podczas jego użytkowania, a dziecięca fantazja nie zna granic. Kolor, to kwestia umowna. Zarówno biały regał na zabawki dla chłopca, jak i czarny regał na książki dla dziewczynki, będą wyglądały dobrze, jeśli zadbasz o pozostałe elementy wystroju pokoju.
Biblioteczka, regał czy witryna na wymiar mają tę zaletę, że mogą mieć dowolną głębokość, wysokość i szerokość przystosowaną do architektury pomieszczenia oraz wielkości przedmiotów, które będą w nich stały. Dzięki tym właściwościom pozwalają na dużą swobodę w aranżacji wnętrza oraz w kreowaniu własnego wyglądu. Szybko i łatwo można je dostosować do wymagań i potrzeb dużego i małego użytkownika
Regał i biblioteczka - meble o wielu funkcjach i możliwościach
Te klasyczne z pozoru meble, obecnie zyskują nie tylko nowe przeznaczenie, ale i nową, ciekawą szatę. W tradycyjny wydaniu, biblioteczka lub regał na książki, miały określone wymiary i formę. Nowoczesne i modne regały do salonu czy domowej biblioteki, zazwyczaj wykonywane są na dowolny wymiar, pokrywając niekiedy całe ściany w pomieszczeniu, włącznie z przestrzenią nad drzwiami czy też oknem. Pięknie prezentują się regały na poddaszach, gdzie ułatwiają funkcjonalne zagospodarowanie trudnych aranżacyjnie miejsc, czyniąc je przydatnymi, bardzo oryginalnymi i z charakterem. Odpowiednio usytuowana biblioteczka czy drewniany modułowy regał z szufladami, nadają wnętrzu klimatu i majestatycznego wyglądu, a poza tym bardzo podnoszą jego funkcjonalność i użyteczność.
Dobrze zaplanowana i przemyślana nowoczesna biblioteczka w salonie może przybierać różne formy, podobnie jak jej brat regał. Poprzez odpowiednie zestawienie kilku modułów, dobór niebanalnych materiałów, zastosowanie szklanych półek czy oświetlenia, może być prawdziwą perełką we wnętrzu. Natomiast nowoczesny regał idealnie nadaje się jako ciekawe przepierzenie we wnętrzu i może dzielić je na pomieszczenia o zupełnie odmiennych funkcjach. To dodatkowy walor tego mebla, który poszerzył swoje klasyczne przeznaczenie. Ażurowy lub pełny regał, metalowy czy drewniany, z szufladami czy samymi półkami to teraz niemal „must have” wnętrz na miarę.
Biblioteczka - klasyka dla każdego wnętrza
Biblioteczka to nie tylko praktyczny mebel, który pomieści nasz księgozbiór, kolekcje płyt czy czasopism, ale i pełne klasy oraz walorów estetycznych rozwiązanie dla wielu pomieszczeń. To mebel, który doskonale odnajduje się we wnętrzach i współgra z innym wyposażeniem. Zaprojektowana na wymiar biblioteczka usytuowana pod skosem na poddaszu lub wypełniająca całą ścianę w salonie podnosi walory estetyczne pomieszczenia, przydaje mu splendoru i oryginalności. Dodatkowo jest bardzo funkcjonalnym meblem, który nie tylko przechowuje przedmioty, ale może też pełnić funkcję naturalnego separatora w pomieszczeniu, który dzieli je na dedykowane strefy.
Biblioteczka wspaniale sprawdzi się w salonie, sypialni, domowym biurze, a nawet pokoju dziecięcym. Odpowiednio eksponując przechowywane w niej rzeczy, nadaje bowiem wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Co niezwykle istotne, w zależności od nadanego jej wyglądu i stylistyki, umiejętnie wpisuje się w pomieszczenia utrzymane w każdym stylu od tradycyjnych, prowansalskich i wiktoriańskich po nowoczesne, minimalistyczne czy nawet industrialne.
Regał metalowy w loftowym stylu - wnętrzarski hit
A jeśli o industrialnych czy minimalistycznych wnętrzach mowa, to na pewno niekwestionowanym królem jest tutaj metalowy regał w stylu loftowym. Wąski czy szeroki regał w kolorze grafitu, bieli lub aluminium, potrafi zupełnie zmienić charakter pomieszczenia i połączyć w sobie kilka funkcji.
- Biały, długi metalowy regał z szufladami idealnie spisze się w roli strefy telewizyjnej czy meblościanki salonowej.
- Metalowy, czarny i wysoki regał pomoże podzielić wnętrze na strefy, a zwisające z niego zielone kwiaty wprowadzą przyrodę do wnętrza.
- Aluminiowy regał w garderobie można natomiast zamienić w funkcjonalny regał na buty lub torebki – na pewno będzie je efektownie eksponował i dobrze przechowywał.
- Regał na wymiar to także propozycja do biura. Na jego półkach zmieszczą się dokumenty, katalogi oraz próbki materiałów.
Każdą ze wspomnianych wersji regału możesz wykonać na zamówienie wykorzystując system Orto oraz odpowiednio komponując półki, szuflady czy kontenery z szafkami.
A co z klasycznym regałem z płyty? On także znajdzie zastosowanie i to praktycznie w każdym wnętrzu. W pokoju dziecka możesz regał wykorzystać jako miejsce na zabawki. Nastolatek na półkach regału wyeksponuje swoje medale, trofea lub książki. W sypialni na regale mogą być zdjęcia czy pamiątki, a w pokoju gracza kolekcja ulubionych płyt i gier.
Z czego wykonać regał lub biblioteczkę na zamówienie
Niezależnie od stylistyki, na jaką się zdecydujesz przy wyborze biblioteczki czy regału na wymiar, zwróć uwagę na jakość materiałów z jakich będą wykonane. Pamiętaj, że zadaniem mebla jest utrzymanie w porządku wielu zbiorów, pamiątek czy rzeczy przez długie lata.
Popularne materiały, z których można wykonać meble do biblioteki domowej i witryny to płyty laminowane, płyty lakierowane czy fornir. Komandor przy produkcji biblioteczek oraz regałów wykorzystuje płyty o grubości 28 mm lub 36 mm, dzięki czemu są one stabilne i trwałe, a poza tym wyglądają bardzo solidnie.
Nowoczesna biblioteczka w salonie może zyskać ponadczasowy wygląd, jeśli zostanie wykonana z płyt meblowych, które swą strukturą, kolorem oraz żłobieniami przypominają prawdziwe drewno. Ułożenie słojów, przetarta powierzchnia czy sęki sprawiają, że mebel będzie wyglądał naprawdę majestatycznie i z klasą. Połączenie klasyki z naturą daje zawsze ciekawy efekt. Klasyczny regał to podobny zestaw elementów, ale tutaj możesz skorzystać jeszcze z opcji systemów do zabudowy jak na przykład wspomniany system Orto. Każde z rozwiązań posiada wiele zalet i niepowtarzalny urok.
Biblioteczkę czy regał na zamówienie można wykonać zarówno w wersji otwartej, jak i zamkniętej ze szklanymi frontami. Do wyboru są fronty uchylane oraz przesuwne, wszystko zależy od wizualnej strony mebla, jego przeznaczenia, usytuowania i preferencji klientów. Na pewno wersja ze szklanymi frontami wygląda na lżejszą z uwagi na połyskliwość i kruchość samego szkła. Z kolei decydując się dodatkowo na piaskowanie szkła, zyskujemy ciekawy i bardzo oryginalny efekt wizualny, który zachwyci nawet najbardziej wymagające osoby.
Nowoczesna biblioteczka lub industrialny regał
Nowoczesną i industrialną wersję mebli uzyskamy, kiedy wykorzystamy przy ich konstrukcji aluminiowy system do zabudowy lub połączymy go finezyjnie z płytą laminowaną i szkłem. Taka zabudowa wpisze się we wnętrza z charakterem i sporą dawką indywidualizmu oraz spodoba się wszystkim ceniącym swobodną przestrzeń. Bazując głównie na płycie laminowanej czy drewnie, stworzymy bardziej klasyczne odsłony regałów czy biblioteczek.
Szeroki wachlarz płyt laminowanych i lakierowanych, w ciekawych, bardzo realistycznych lub czasami finezyjnych dekorach oraz bogata gama szkła, daje projektantom Komandor możliwość zaprojektowania biblioteczki czy regału z charakterem, nietuzinkowych, eleganckich, a jednocześnie bardzo praktycznych, które każdego zachwycą swoją funkcjonalnością i wyglądem.
Więcej aranżacji biblioteczek i regałów znajdziesz w naszej galerii
FAQ - czyli najczęstsze pytania o regały i biblioteczki
1) Jakie regały wybrać do garderoby?
W garderobie wykorzystywane są głównie regały otwarte jako podstawowy element składowania rzeczy. Wyposażone w otwarte półki, kontenerki czy szuflady, porządkują przestrzeń i chronią przechowywane rzeczy. Regały na buty, regały na torebki czy otwarte regały na rzeczy, wykonywane na dowolny wymiar są bardzo funkcjonalne i optymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń.
2) Z czego zrobić regał lub biblioteczkę?
W zależności od przeznaczenia i lokalizacji, regał lub biblioteczka mogą być w wersji zabudowanej - ze ścianką tylną lub ażurowej - bez ścianki. Mebel można wykonać z dowolnej płyty laminowanej lub jako element konstrukcyjny zastosować aluminiowe profile. Niektóre wersje mogą mieć dodatkowo szklane fronty. Klasyczna biblioteczka, regał otwarty, regał z drzwiczkami. Sprawdź inspiracje
3) Z czego składają się regały i biblioteczki?
Regały i biblioteczki na wymiar w swojej konstrukcji mogą zawierać półki, boksy, zamykane szafki, szuflady, plecy czy elementy witryn. Każdy z tych elementów można wykonać na dowolny wymiar oraz zestawić w dowolnej konfiguracji, dzięki czemu mebel jest funkcjonalny i ma ciekawy wygląd.
4) Na co zwrócić uwagę w biblioteczce lub regale?
Istotnym elementem mebla jest wielkość, grubość i rozstaw półek oraz sposób ich mocowania. W regałach na książki czy ciężkie przedmioty, unikaj zbyt długich, cienkich półek, bez dolnego podparcia. Pod wpływem ciężaru przechowywanych rzeczy, mogą ulegają nieestetycznemu wygięciu. Zwróć uwagę na rozstaw półek, aby dopasować odległość pomiędzy nimi do wielkości przechowywanych przedmiotów.
5) Biblioteczka / regał z drzwiami czy bez?
Zazwyczaj wykorzystywane są wersje mebla bez drzwi ze swobodnym dostępem do półek, czyli regały otwarte lub regały ażurowe. Jednak w przypadku książek lub rzeczy wymagających ochrony, wersja ze szklanymi drzwiami w wybranych częściach mebla będzie najlepszym wyjściem. Dodatkowym elementem ozdobnym będą tutaj odpowiednio dobrana ramka drzwi oraz wewnętrzne oświetlenie regału.