Mała kuchnia - inspiracje i pomysły na aranżacje
Małe pomieszczenia stanowią duże wyzwanie dla osób, które chcą zaaranżować je w sposób praktyczny, funkcjonalny i wizualnie miły dla oka. Szczególnie aranżacja małej kuchni nie należy do najprostszych, aczkolwiek dzięki zastosowaniu kilku pomysłowych rozwiązań, można maksymalnie wykorzystać przestrzeń przeznaczoną pod zabudowę. Trzymając się ergonomii i tworząc projekt z podziałem na strefy, można stworzyć przestrzeń odpowiadającą potrzebom jej użytkowników.
Aranżacja małej kuchni z salonem — optyczne powiększenie wnętrza
Jednym z rozwiązań, dzięki któremu zyskasz poczucie przestronności, jest aranżacja małej kuchni z salonem, gdzie oba te wnętrza tworzą spójną całość i nie są oddzielone żadną ścianką działową lub ścianą. Wnętrza te możesz ewentualnie oddzielić wyspą, ale w takim przypadku bryła wyspy niekoniecznie będzie stanowiła separator. Wizualnie może ona nawet spajać pomieszczenia, więc pełnić podwójna rolę aranżacyjną, nie mówiąc juz o funkcjonalności. .
Aranżacje kuchni z salonem w takiej konfiguracji są również znacznie lepiej doświetlone, dlatego nawet w przypadku ograniczonej liczby okien nie trzeba zastanawiać się nad organizowaniem dodatkowego źródła światła.
Finalny projekt otwartego salonu i kuchni może uwzględniać gustownie wkomponowany w tę przestrzeń aneks kuchenny lub meble do zabudowy, dzięki którym każdy centymetr zostaje odpowiednio zagospodarowany — aż po sam sufit. Takie rozwiązanie dodatkowo optycznie podwyższa pomieszczenie.
Aranżacja bardzo małej kuchni połączonej z salonem powinna uwzględniać wkomponowanie niezbędnych sprzętów AGD a także optymalną wielkość blatu roboczego. Bez niego ciężko będzie przygotować posiłek w komfortowych warunkach. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zbyt duży blat, zastanów się nad wkomponowaniem w architekturę wnętrza specjalnego barku, który będzie pełnić rolę powierzchni roboczej, a jednocześnie wspomnianej już wyspy bądź stołu. Taki barek, na przykład w wersji mobilnej możesz ustawić nieopodal aneksu.
Niewielka kuchnia w bloku — jak sprytnie ją urządzić?
Aranżacja małej kuchni w bloku często wymaga gruntownego przemyślenia całego projektu. Z pewnością trzeba w nim uwzględnić sprzęty, które są niezbędne, a ich gabaryty są z góry narzucone i nie ma zbyt dużych możliwości ich dostosowania do wnętrza. Mowa tutaj o wielkości lodówki, okapu, piekarnika, które muszą swoją funkcję, zaspokajać potrzeby rodziny i zapewniać jej przestrzeń do przygotowywania posiłków. Ważne jest także miejsce do przechowywania stosownej ilości pożywienia w postaci szafek, schowków i wysuwanych cargo.
Aranżacja małych kuchni bez okien daje nieco więcej możliwości zagospodarowania przestrzeni, ponieważ jest to dodatkowy fragment ściany do zagospodarowania. Można na niej zawiesić szafki, półki, czy po prostu zdecydować się na pełną zabudowę, zyskując więcej miejsca na przechowywanie naczyń, dużych garnków, chemii gospodarczej lub sprzętów kuchennych.
Aranżacja małej kuchni z oknem będzie natomiast wymagała innego rozplanowania przestrzeni, począwszy od umiejscowienia lodówki i następnie dostosowywania pozostałych elementów wyposażenia oraz strefy zmywania, gotowania i przechowywania. Zagospodarowanie strefy przy oknie, zwłaszcza w małych kuchniach nie zawsze jest możliwe, jeśli chcesz skorzystać z gotowych mebli. Jeśli wykonujesz kuchnię na wymiar masz po prostu więcej możliwości i ciekawych opcji.
Aranżacje małej kuchni z oknem umieszczonym na jednej z bocznych ścian dają możliwość zabudowania po sam sufit wolnej ściany, podczas gdy ta z oknem najlepiej sprawdzi się bez wiszących szafek. Wystarczą szafki dolne z długim blatem. Jeśli pomieszczenie jest wąskie, nie zapomnij również o tym, by wolna przestrzeń między zabudową wynosiła minimum 120 cm, co pozwoli Ci swobodnie poruszać się po kuchni i komfortowo z niej korzystać.
Niewielka kuchnia na poddaszu — wskazówki aranżacji nietypowych wnętrz
Aranżacja małej kuchni na poddaszu jest jak najbardziej możliwa, choć do takiego projektu trzeba podejść nieco inaczej. Z pewnością w najwyższym miejscu powinna znajdować się lodówka, a ściana ze skosami zostać w pełni zabudowana i przeznaczona na przechowywanie kuchennego asortymentu.
Zastanawiasz się, jak urządzić taką nietypową przestrzeń na poddaszu i interesują Cię nietuzinkowe inspiracje? Mała kuchnia tego typu musi uwzględniać blat roboczy w miejscu, w którym sufit jest najwyżej, aby można było , bez konieczności pochylania się, przygotować dowolny posiłek, zachowując przy tym ergonomiczną postawę. Zbyt długie pochylanie się nad blatem i koncentracja nad tym, aby nie uderzyć głową o skośny sufit po prostu będzie frustrująca i może być niebezpieczna.
Inspiracje małych kuchni to często pomysły, w których stawia się na nieszablonowe podejście do tego pomieszczenia. Jeśli poddasze jest w nim zaprojektowane w taki sposób, że spady, skosy, stropy znajdują się po obu stronach wnętrza, za blat roboczy potraktuj umieszczoną centralnie wyspę rozciągającą się przez całą długość kuchni.
Inspiracje małej kuchni zawsze muszą uwzględniać funkcjonalność i komfort korzystania z tego pomieszczenia. Jeśli zatem wnętrze przyjmuje nietypowy kształt i wielkość, zdecyduj się na kuchnie na wymiar. Zaplanujesz zagospodarowanie każdej wnęki z uwzględnieniem spadów, nierówności, nie zapominając przy tym o właściwym rozmieszczeniu zabudowy pod kątem dostępnych przyłączy prądu, sieci wodno-kanalizacyjnej oraz oświetlenia sztucznego i naturalnego.
Mała kuchnia — inspiracje i ciekawe, funkcjonalne rozwiązania
Czy to mała kuchnia w bloku, czy ze skosem, czy w wersji otwartej przestrzeni połączonej z salonem może stać się w pełni praktycznym i wygodnym w użytkowaniu wnętrzem. Sprytne zaprojektowanie zabudowy kuchennej nie tylko zapewni Ci wystarczająco dużo przestrzeni na całe wyposażenie, ale także optycznie powiększy wnętrze.
- W niewielkich kuchniach sprawdzą się umieszczone wzdłuż ścian blaty, które w razie potrzeby złożysz zyskując tym samym dodatkowe miejsce. Będą one pełnić funkcję powierzchni roboczej, a po dostawieniu do nich hokerów — także stołu.
- W niedużych kuchniach dobrym rozwiązaniem są sztaplowane krzesła i stoliki, które po złożeniu nie zajmują dużo miejsca i możesz je sprytnie ukryć.
- Funkcjonalnym, mobilnym meblem jest wyspa kuchenna na kółkach. Ustawisz ją w dowolnym miejscu, kiedy tylko będzie potrzebna podczas gotowania. W razie potrzeby będzie też doskonałym jadalnianym stołem czy biurkiem do pracy
- Postaw na jasne kolory. Ciemne barwy mogą przytłaczać i wizualnie zmniejszać wnętrze, co w przypadku małych kuchni nie działa na ich korzyść.
- Wybieraj meble proste, o gładkim matowym lub błyszczącym wykończeniu, lecz bez zbędnych zdobień, a nawet i bez uchwytów. W zależności od projektu zastanów się nad wprowadzeniem elementu przeszkleń z pomocą transparentnego lub zmatowionego szkła, czy łączenia ze sobą nietypowych materiałów i surowców. Unikaj wzorzystości, ponieważ może przytłaczać wizualnie i wprowadzać lekki chaos do wnętrza.
- Jeśli obawiasz się, że w Twojej kuchni nie będzie wystarczająco miejsca na klasycznie otwierane szafki, pomyśl nad tymi z drzwiami przesuwnymi czy systemami, które umożliwiają całkowite wysunięcie zawartości szafek narożnych.
- W małych kuchniach lepszym rozwiązaniem jest zabudowa meblowa pod sufit, aniżeli wielość otwartych szafek, na których eksponowane są drobne przedmioty czy podręczne akcesoria wykorzystywane przy przyrządzaniu posiłków. Ich nadmiar może bowiem wprowadzać poczucie rozgardiaszu i nieporządku.
Uwzględniając w projekcie małej kuchni powyższe wskazówki i urzeczywistniając plan tego pomieszczenia sprawisz, że czas spędzony w tym wnętrzu będzie kojarzył Ci się pozytywnie, a utrzymanie porządku i organizacji nie będzie należało do czasochłonnych zajęć.
znajdź najbliższy salon Komandor
Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...