szafy narożne
W szafach narożnych najważniejsza jest dobra i funkcjonalna organizacja samego narożnika. Jest to najgłębsze miejsce w meblu, więc warto odpowiednio je wykorzystać, aby zmaksymalizować przestrzeń do przechowywania.
SZAFA NAROŻNA NA WYMIAR I JEJ ELEMENTY CHARAKTERYSTYCZNE
Kiedy mówimy o szafie narożnej czy szafie rogowej, od razu nasuwa nam się skojarzenie, że musi to być szafa usytuowana w kącie pokoju lub w narożniku, na styku dwóch ścian. I tak faktycznie jest w przypadku szaf narożnych zarówno tych klasycznych, jak i tych bardziej nowoczesnych. Jednak występuje kilka różnic, pomiędzy szafą narożną gotową ze sklepu meblowego, a szafą narożną wykonaną na zamówienie.
Klasyczne szafy narożne były zazwyczaj masywną bryłą. Posiadały jedną lub dwie ścianki wewnętrzne, które dzieliły zabudowę, generując przy tym pojemny, niewymiarowy oraz trudny do zagospodarowania narożnik, który tak naprawdę nie był w pełni wykorzystany. Dodatkowo drzwi uchylane zabierały dużo miejsca przy otwieraniu, co było niekorzystnym rozwiązaniem zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Inną ich wadą był gotowy podział wnętrza, nie zawsze odpowiadający potrzebom.
Nowoczesne szafy narożne na wymiar to zupełnie inne podejście do tego typu mebla. Są nie tylko dopasowane do krzywizn ścian, podłóg i sufitów, ale także mogą mieć dowolne gabaryty, a ich wnętrze ustala sam właściciel jeszcze na etapie projektowania, żeby było jak najbardziej dostosowane do jego potrzeb.
Szafa narożna, czyli tak zwana szafa typu „L”, posiada dwa prostopadle do siebie ustawione moduły, z których każdy może być innej głębokości, długości, a nawet może być zamknięty innym rodzajem frontu.
W zabudowie na wymiar, usytuowanej w rogu pomieszczenia łatwo daje się połączyć drzwi przesuwne z drzwiami uchylnymi, zyskując w ten sposób bardzo funkcjonalny i praktyczny mebel.
Charakterystycznym elementem takiej szafy jest sam narożnik, czyli punkt styku modułów. Jest to zazwyczaj dosyć trudna do aranżacji strefa szafy, bo nie tylko stykają się w niej fronty, ale także wymaga montażu niestandardowych półek, drążków lub bardzo estetycznego i dokładnego ich połączenia.
SZAFA NAROŻNA WEWNĘTRZNA I ZEWNĘTRZNA
Aby aranżacja kątów stała się łatwiejsza, a przestrzeń maksymalnie wykorzystana i dopasowana do oczekiwań klienta, Komandor wprowadził do oferty specjalne systemy drzwi przesuwnych: system Lazuryt narożny wewnętrzny do szaf typu „L”, w których fronty są ułożone równolegle do ścian pomieszczenia oraz system Lazuryt narożny zewnętrzny do szaf, w których fronty są prostopadłe do ścian pokoju.
Takie rozwiązania, w którym fronty narożne dochodzą bezpośrednio do siebie, pozwalają uzyskać pełny dostęp do narożnika szafy, bez generowania dodatkowych elementów w postaci ścianek wewnętrznych, które utrudniają zabudowę wnętrza umiejscowionego w rogu szafy.
Jest to innowacyjne, bardzo estetyczne i praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu nie tylko zabudować można każdy kąt, ale także stworzyć szafę narożną w dowolnym miejscu w domu, dopasowaną do warunków architektonicznych pomieszczenia. Poza tym przesuwne drzwi sprawiają, że szafy narożne do sypialni czy szafy narożne do przedpokoju to praktyczny mebel i bardzo dobre rozwiązanie nawet wówczas, gdy te pomieszczenia są wąskie i nieustawne.
SZAFY ROGOWE I ICH MIEJSCE NA PLANIE MIESZKANIA
Szafa rogowa to inne określenie szafy narożnej występującej czasami także pod nazwą szafa typu „L”. Z uwagi na swoją budowę szafy rogowe są bardzo praktyczne, bo nie wymagają dużych przestrzeni w pomieszczeniu. Dodatkowo nie zabierają wolnych ścian, a jedynie zabudowują trudne aranżacyjnie i najczęściej niewykorzystane miejsca, jakimi są kąty czy narożniki w pokojach. Można więc powiedzieć, że ułatwiają funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni i zamieniają niefunkcjonalne miejsca w praktyczną przestrzeń do przechowywania.
Idealnym miejscem dla szafy rogowej jest bez wątpienia pokój dziecięcy, w którym oprócz tego rodzaju mebla trzeba jeszcze zmieścić biurko, łóżko czy regały. U dzieci zawsze jest coś do schowania, więc tego typu rozwiązanie idealnie odpowiada na ich potrzeby. Taki mebel na wymiar rośnie razem z dzieckiem i z czasem skrzydło w szafie do tej pory przeznaczone na zabawki można zapełnić książkami, a potem coraz większą liczbą ubrań.
Praktycznie w każdym kącie pomieszczenia można postawić szafę narożną zagospodarowując dostępne miejsce. Przestrzenią, w której doskonale odnajdzie się szafa rogowa jest też sypialnia, w której funkcjonalność powinna iść w parze z komfortem odpoczynku i prawidłowym przechowywaniem oraz przedpokój. To co warto podkreślić to fakt, że szafy rogowe nie muszą mieć jedynie drzwi przesuwnych. Jeśli jest to mała szafa w rogu pomieszczenia, można z powodzeniem zastosować drzwi uchylne, dzięki czemu wnętrze mebla jeszcze łatwiej podzielić na dedykowane przestrzenie.
SZAFA NAROŻNA DO SYPIALNI
Szafa narożna idealnie wkomponuje się w przestrzeń klimatycznej sypialni. Można ją wykonać z symetrycznymi, bliźniaczymi bokami lub każdy z nich zaplanować w innym wymiarze. Dzięki takiemu zabiegowi jedną stronę szafy można przeznaczyć na rzeczy osobiste typu bielizna i domowe tekstylia, a drugą na rzeczy codzienne jak bluzki, koszule czy spodnie.
Ale szafa narożna do sypialni to też sposób na rozdzielenie funkcji wnętrza. Przy jednym jej skrzydle może stanąć łóżko, a przy drugim skrzydle toaletka lub małe biurko. Taki zabieg ułatwia oddzielić od siebie strefę odpoczynku i snu od strefy higieny, a czasami „domowego biura”. Jeśli jeszcze zagramy kolorami na drzwiach szafy to efekt może być naprawdę imponujący. Tak więc szafa narożna w sypialni nie tylko przechowuje i zdobi, ale też separuje wnętrze, które zyskuje dodatkowe funkcje.
SZAFA NAROŻNA Z LUSTREM
Szafa narożna z lustrem to często wybierany mebel do sypialni. Usytuowana w kącie nie zabiera wiele miejsca, jej wymiar można ustalić indywidualnie, ułatwia oddzielenie rzeczy osobistych od domowych tekstyliów i daje przestrzeń na ustawienie sypialnianego łóżka czy komód. Dodatkowy jej atutem jest ładne doświetlenie przestrzeni sypialni oraz optyczne powiększenie wnętrza.
W przedpokoju również idealnie sprawdzi się szafa narożna z lustrem. W każdym z jej skrzydeł łatwo wydzielić strefę na odzież wierzchnią
oraz na obuwie albo jeden z modułów zagospodarować jako pomieszczenie gospodarcze na odkurzacz, deskę do prasowania czy suszarkę.Taka rogowa szafa nie tylko rozjaśni wnętrze, ale będzie także praktycznym rozwiązaniem na instalację dużego lustra w przedpokoju bez konieczności wiercenia dziur w ścianach. Szklany lub lustrzany front szafy, przynajmniej w jednym jej skrzydle, ciekawie zaaranżuje przestrzeń przedpokoju i nada mu niepowtarzalnego klimatu.
SZAFA NAROŻNA Z NADSTAWKĄ
A kiedy miejsca do przechowywania jest za mało albo przestrzeń, w której ma stanąć szafa, jest wyższa od tradycyjnej, to na pewno odpowiedzią na potrzeby będzie szafa narożna z nadstawką. Nadstawkę, czyli tę najwyżej usytuowaną część szafy narożnej, można wykorzystać na na walizki, torby podróżne czy sezonowy sprzęt, po które to rzeczy sięga się zdecydowanie rzadziej. Szafa narożna z nadstawką to właściwie taka szafa z pawlaczem. Zazwyczaj sama szafa, jak i nadstawka, wykonywane są z tego samego materiału, żeby nie zakłócać odbioru wizualnego mebla, który w jednolitym wydaniu jest po prostu lżejszy i subtelniejszy. Taka szafa to idealne rozwiązanie do stylowych, klimatycznych kamienic.
SZAFA UBRANIOWA NAROŻNA OD WEWNĄTRZ
Szafa ubraniowa narożna tak naprawdę wyposażeniem swojego wnętrza niczym nie różni się od swojej kuzynki klasycznej szafy z drzwiami przesuwnymi. Można w niej dowolnie konfigurować elementy takie jak półki, szuflady, kosze czy dedykowane wieszaki.
Przestrzeń w rogu szafy to doskonale miejsce na wielkogabarytowe przedmioty, miejsce na dodatkowe wieszaki czy strefa na torebki, rzeczy sezonowe lub obuwie. Wszystko zależy od funkcji, jaką pełni szafa rogowa i jej lokalizacji.
Jednak niewątpliwą zaletą szafy narożnej jest to, że podział oraz przeznaczenie jej wnętrza mogą określać i definiować nam skrzydła i strony mebla. Prawe skrzydło (bok szafy) można przeznaczyć na zupełnie inne rzeczy, z innym wyposażeniem i akcesoriami niż skrzydło lewe. Poza tym każde skrzydło może należeć do innego użytkownika, kiedy z mebla korzystają dwie osoby i nikt, nikomu nie wchodzi w drogę podczas ubierania.
Szafa ubraniowa narożna do sypialni czy do przedpokoju w swoim wnętrzu może pogodzić różne funkcje w zależności od potrzeb i wymagań właścicieli. Najważniejsze jest jednak to, żeby w każdej szafie narożnej praktycznie i z pomysłem zagospodarować jej wnętrze, mądrze wykorzystując zwłaszcza potencjał przestronnego narożnika.
Szafa narożna z lustrem w przedpokoju i garderobie SZAFA NAROŻNA Z LUSTREM W PRZEDPOKOJU I GARDEROBIE
Kiedy wnętrze sypialni lub przedpokoju nie należy do największych, doskonałym rozwiązaniem może okazać się szafa narożna z lustrem. Usytuowana w rogu pomieszczenia, odbija przeciwległe ściany, powiększając optycznie nieduże wnętrze. Szafa narożna, w której na drzwiach zastosujemy lustro to także sposób na rozjaśnienie ciemnego wnętrza. Pomagają w tym, odbijające się od powierzchni lustrzanych drzwi, promienie naturalnego lub sztucznego światła. Mebel taki może też pełnić rolę ozdobną, w zależności od koloru lustra, które umieścisz na froncie. Szafa narożna z lustrem odnajdzie się nie tylko w przestrzeni sypialni czy przedpokoju. Idealnym dla niej miejscem będzie także garderoba. Uzupełniając rozstawione we wnętrzu otwarte regały, spełni rolę doskonałego schowka na rzeczy, które wymagają specjalnego przechowywania. Dodatkowo pomoże w optymalnym wykorzystaniu wnętrza. Wysokie, lustrzane fronty narożnej szafy będą także nieocenione przy codziennym kompletowaniu stroju.
ZALETY SZAFY UBRANIOWEJ NAROŻNEJ
Jak powiększyć w pokoju przestrzeń do przechowywania? Zamiast dwóch szaf, lepiej zdecydować się na jedną, ale konkretną. Szafa ubraniowa narożna to jedna z propozycji. Dzięki niej ciekawie można zaaranżować kąt pomieszczenia, dobierając na przykład interesujący dekor lub wzór na front mebla. Szafa ubraniowa narożna, wykonana na wymiar, pomoże też funkcjonalnie zorganizować i zapełnić przestrzeń od podłogi do sufitu. Dzięki temu łatwiej będzie optymalnie wykorzystać też strefę narożnika, która czasami jest problematyczna podczas aranżacji pomieszczenia. Co jeszcze jest zaletą narożnej szafy ubraniowej? Na przykład to, że każde z jej skrzydeł można personalizować. Takie rozwiązanie sprawdzi się w szafie narożnej ubraniowej w pokoju dzieci, kiedy zamieszkuje go rodzeństwo. Każde z dzieci zyskuje swoją część szafy, a róg mebla może być częścią wspólną.
FAQ - czyli najczęstsze pytania o szafy narożne
1) Co to jest szafa narożna?
Szafa narożna to mebel zlokalizowany w rogu pomieszczenia, wychodzący swoimi bokami na prostopadłe ściany wnętrza. Jest to szafa w kształcie litery „L” o takiej samej lub różnej długości ramion. Narożnik szafy może być prosty, kiedy boki szafy łączą się pod kątem prostym albo ścięty, kiedy bezpośrednio do siebie nie dochodzą.
2) Jakie drzwi wybrać do szafy narożnej?
W szafie narożnej można zastosować drzwi uchylne i drzwi przesuwne. Wybór uzależniony jest od preferencji właściciela, usytuowania szafy we wnętrzu, jej sąsiedztwa z innymi meblami w pomieszczeniu oraz rodzaju narożnika. Przy narożniku ściętym zalecane są fronty uchylane.
3) Gdzie sprawdza się szafa narożna?
Mebel idealnie sprawdza się w przedpokojach, sypialniach czy pokojach dziecięcych, pomagając funkcjonalnie i użytecznie wykorzystać narożnik pokoju. Dzięki temu, na prostych odcinkach ścian, pozostaje miejsce na inne meble.
4) Jaka jest sugerowana głębokość szafy narożnej?
Jeśli jest to szafa na wymiar jej głębokość może być dowolna, w zależności od potrzeb, rodzaju akcesoriów we wnętrzu, przechowywanych rzeczy i rodzaju drzwi. W przypadku rzeczy wiszących zalecana jest głębokość minimum 55-60 cm. Co ważne, każde skrzydło (bok szafy) może mieć inną głębokość.
5) Jak zaprojektować szafę narożną?
Istotnym elementem jest układ i aranżacja narożnika szafy, aby umieszczone tam rzeczy były łatwo dostępne. Można go wykorzystać na rozmieszczenie drążków na rzeczy wiszące lub układ półek. Nie planuje się w tej części elementów wysuwnych. Ważne są też rozmiary poszczególnych boków szafy i ich głębokość. Zaprojektuj samodzielnie swoją szafę narożną. Przejdź do aplikacji
6) Co wybrać szafa narożna na wymiar czy gotowa?
Szafa na wymiar pozwala co do centymetra wykorzystać narożnik pokoju od podłogi do sufitu oraz dobrać wyposażenie, w zależności od przechowywanych rzeczy. Można ja wykonać w dowolnym wymiarze, kolorze, różnej głębokości boków, aranżacji narożnika i sposobie otwierania. W meblu gotowym opcje koloru i wyposażenia są narzucone przez producenta.