Jak urządzić kuchnię połączoną z salonem?

Połączenie kuchni z salonem jest trendem wnętrzarskim, któremu łatwo ulec i który coraz śmielej gości w przestrzenie naszych domów czy mieszkań. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że stał się klasyką we wnętrzu. Zniesienie granic pomiędzy wspomnianymi pomieszczeniami ma wszak niewątpliwy urok i otwiera przestrzeń mieszkania. Daje oddech we wnętrzu i niewątpliwie je powiększa. Jest jednak nadal spore grono osób, które z dystansem podchodzą do takiej aranżacji, wybierając zdecydowanie rozdział kuchni od salonu. W niniejszym wpisie postaramy się udowodnić, że symbioza kuchni z salonem ma jednak wiele zalet. Podpowiadamy zatem, jak urządzić kuchnię połączoną z salonem.

Kuchnia sąsiadująca z salonem na swój urok

Otwarte przestrzenie w mieszkaniu cieszą się coraz większą popularnością. Nikogo to już chyba nie dziwi, bo odpowiednio przemyślana i wdrożona koncepcja takiego pomieszczenia robi oszałamiające wrażenie. Brak podziałów w postaci ścian, jasne i doświetlone wnętrze, spójność aranżacyjna i łatwiejsze bycie razem to atuty jakie przemawiają za tego typu rozwiązaniem. Są o tym przekonane osoby, które często przyjmują gości lub cenią sobie częsty kontakt z domownikami. Dzięki temu gubi się równocześnie umowna granica pomiędzy pokojami, a mieszkanie wydaje się znacznie większe niż jest w rzeczywistości.

Zamiast tradycyjnych ścian do wyznaczenia konkretnych stref można wykorzystać elementy jego wyposażenia jak chociażby meble. W roli separatorów sprawdzą się również rodzaj pokrycia podłogi, kolorystyka ścian czy oświetlenie, a nawet strefa kominkowa.

aranzacja komandor jasna kuchnia polaczona z salonem
Otwarta kuchnia połączona z salonem powinny współgrać stylistycznie

Salon połączony z kuchnią - więcej zalet czy wad?

Wielu krytyków takiego rozwiązania uważa, że omawiana aranżacja jest zła i niepraktyczna. Po pierwsze, zapachy powstające w trakcie przygotowywania posiłków przedostają się do strefy gościnnej, czyli salonu. Dodatkowo osiadają na meblach i wszystko przesiąka zapachem tłuszczu. Co jeszcze istotne, w normalnie użytkowanej na co dzień kuchni, trudniej zadbać o bezwzględny, katalogowy porządek. Dotyczy to zwłaszcza prac w trakcie przygotowywania posiłków lub bezpośrednio po nich. To z kolei wpływa na całokształt przestrzeni, generując wizualny bałagan również w strefie salonowej. Nie do końca jest to jednak prawda. Umiejętnie dobierając wyposażenie kuchni i stawiając na sprzęty nowej generacji, przystosowane do tego typu rozwiązań, jak na przykład pochłaniacze czy zmywarki, unikniemy wielu nieprzyjemnych doznań wizualnych czy zapachowych.

Kuchnia połączona z salonem to przede wszystkim możliwość wspólnego przebywania. W czasach, kiedy właśnie czas jest towarem deficytowym, w otwartym wnętrzu możemy jednocześnie wykonywać wiele czynności, będąc razem. Osoba szykująca posiłek swobodnie może prowadzić konwersacje z bawiącymi się w salonie dziećmi lub przebywającymi tam gośćmi. Może także oglądać telewizję, doglądając gotującego się obiadu bez konieczności przemieszczania się między kuchnią a salonem.

Połączenie salonu z kuchnią to także otwarta przestrzeń. W przypadku małych wnętrz pozwala uniknąć efektu klaustrofobii jakie niejednokrotnie wywołują małe pomieszczenia, rozjaśnia całe otoczenie i nadaje mieszkaniu wyjątkowego charakteru. Przy dużych wnętrzach robi spektakularne wrażenie, o ile jest odpowiednio urządzona i zaaranżowana.

Kuchnia połączona z salonem
Subtelne przepierzenia delikatnie separują strefę kuchni od strefy salonu


Kuchnia połączona z salonem przy pomocy mebli na wymiar

Kuchnia połączona z salonem przypadnie do gustu właścicielom lokali o różnej powierzchni. Aby odpowiednio ją zaaranżować, warto wykorzystać meble kuchenne na wymiar. Korzystając z ich zalet i możliwości wdrożenie każdego pomysłu związanego z urządzeniem mieszkania staje się o wiele prostsze i można osiągnąć znakomity efekt. Kuchnia urządzona przy pomocy mebli na zamówienie spełni wszystkie nasze wymagania. Co ważne, w estetyczny sposób wizualnie i funkcjonalnie zespoli się z salonem. Specjaliści od aranżacji wnętrz znajdą sposób, by marzenia zmienić w realne rozwiązania, umiejętnie łącząc urok strefy relaksu w salonie z dynamicznym frontem robót kuchennych.

Kuchnia z wyspą KOMANDOR
Kuchenna wyspa pełni nie tylko rolę dodatkowego blatu, ale także zastępuje stół jadalniany

Kuchenna wyspa

Ciekawą drogą do wytyczenia wyraźnej, lecz niewidocznej granicy pomiędzy pokojem gościnnym a miejscem, gdzie powstają posiłki, jest zastosowanie kuchennej wyspy. Ten mebel umownie dzieląc, łączy jednocześnie strefę salonu z kuchnią.

Kuchenna wyspa w odpowiedniej aranżacji i wykonany na wymiar to idealny, praktyczny łącznik o wielu funkcjach, o czym wspominaliśmy w jednym z naszych blogowych wpisów: „Nowoczesna kuchnia z wyspa i jej zalety”. Przez odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych wyspa może ciekawie integrować obie strefy, będą namiastką jadalni lub dodatkowym blatem roboczym. Stojąca między dwoma pomieszczeniami wygląda elegancko, jest praktyczna i wyznacza podział mieszkania. Zasłania to, co niekoniecznie musi być widoczne dla gości. W jej pobliżu dobrze jest ustawić wygodne fotele, okolicznościowy stolik i kanapę. Zestaw ten będzie prezentować się bardzo elegancko i tym samym zaakcentuje płynne przejście do strefy salonu.

Planując wyspę na styku salonu i kuchni warto rozważyć również to, by przy blacie roboczym ustawić wysokie stołki – wówczas kontakt pomiędzy gośćmi a gospodarzami będzie jeszcze bliższy.Biała zabudowa kuchenna
Oryginalna wyspa kuchenna wykonana na wymiar to ciekawy akcent wnętrza, który dodaje uroku także salonowi


Funkcjonalne regały

Ciekawym rozwiązaniem, które wizualnie dzieli wnętrze na strefy kuchenna i salonową może być regał. Sprawdzi się tu zarówno regał klasyczny, wykonany z płyty, którym częściowo oddzielimy kuchnię, jak i regał o aluminiowych profilach w systemie Orto.

Montując regał w dowolnym wymiarze, zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania, a także do eksponowania kieliszków, szkła czy innych ciekawych eksponatów. Posłuży on również jako strefa dla kwiatów, dla których czasami nie umiemy znaleźć miejsca w przestrzeni mieszkania. Ażurowy i lekki wizualnie regał Orto w obrębie kuchni, nawiązujący do regałów w strefie salonu to idealny pomysł na stylistyczną spójność we wnętrzu. W zależności od swojej wersji kolorystycznej, pasuje do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych.

Zastosowanie regałów w kuchni
Regały w systemie Orto - industrialny i niebanalny sznyt we wnętrzu

<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Dla kogo kuchnia w stylu angielskim?


Salon i kuchnia, a między nimi… szkło

Systemy stosowane do aranżacji wnętrz pozwalają na oddzielenie od siebie sąsiadujących pomieszczeń bez konieczności stawiania ścian działowych. Z powodzeniem zastąpią je systemy ścianek Aurora albo drzwi przesuwne.

Dzięki szklanemu, przezroczystemu wypełnieniu nie zabierają światła i oryginalnie aranżują przestrzeń. Wyglądają przy tym bardzo nowocześnie i cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza w dużych wnętrzach. Separując przy ich pomocy strefę salonową od kuchennej, mamy pewność, że osoba przebywająca w kuchni i zajęta przygotowaniem posiłku nie musi martwić się, iż zapach potrawy przedostanie się do gości. Jednocześnie będą w kuchni mamy dokładny ogląd salonu i tego, co się w nim dzieje. Przeźroczyste ścianki lub drzwi przesuwne to rozwiązanie polecane dla osób ceniących sobie nowoczesny i nietypowy design.

Szklane ściany przesuwne dzielące kuchnię od salonu
Wydzielenie strefy kuchni ze strefy salonu przy pomocy ścianek Aurora daje doskonały efekt


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz