Poddasze - inspiracje i pomysły na aranżacje poddasza
Aranżacja pomieszczeń na poddaszu wymaga dokładnego pomiaru i precyzyjnego wykonania mebli- idealnie na wymiar. Tylko wtedy trudna aranżacyjnie przestrzeń pod skosem stanie się funkcjonalnym i wyjątkowym wnętrze.
Poddasze - zainspiruj się
Pomieszczenia pod skosem to nie lada wyzwanie. Przestrzeń ta jest trudna do aranżacji i zabudowy, bo wymaga precyzji w wykonaniu i dobrego planowania. Zobacz, jak zamienić je w praktyczne oraz funkcjonalne wnętrze.
Zobacz realizacje poddasza z wykorzystaniem mebli na wymiar Komandor
Skosy można polubić. Funkcjonalna aranżacja poddasza to ciekawe wyzwanie, a nie problem
Aranżacja poddasza nie należy do łatwych zadań, lecz nie traktuj jej jak problemu, ale jak możliwość wykreowania nowego wnętrza. Poddasze umożliwia stworzenie praktycznie każdego pomieszczenia jakie chcesz i na dodatek w wyjątkowy sposób. Na co więc zwrócić uwagę, aby urządzić na poddaszu ciekawe, funkcjonalne miejsce, o niepowtarzalnym uroku?
Wachlarz możliwości, jakie daje przemyślana aranżacja poddasza
Wnętrza na poddaszu można przemienić właściwie w każde pomieszczenie. Doskonale sprawdzi się tam sypialnia z oknem dachowym, przez które możesz oglądać przed snem nocne, rozgwieżdżone niebo. Garderoba usytuowana pod skosami pozwoli Ci wykorzystać nawet najniżej schodzące skosy na funkcjonalne półki i schowki. W przestrzeni poddasza wyczarujesz spokojne biuro z miejscem do pracy albo klimatyczną czytelnię czy pokój gier do domowego relaksu. Nawet łazienka w takim miejscu będzie miała swój niepowtarzalny urok. Czasami wielkość przestrzeni pod skosem daje możliwość zaaranżowania indywidualnego i bardzo ciekawego pokoju dla nastolatka z wydzielonymi strefami spania, nauki, relaksu i przechowywania. Możliwości jest naprawdę wiele, to tylko kwestia potrzeb, które możesz zaspokoić mniejszym lub większym nakładem pracy i funduszy.
Kiedy już wiesz, jaką rolę przejmie poddasze, to najważniejsza w dalszym planowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet i najbardziej trudnych do urządzenia miejsc. Nikt nie twierdzi, że przestrzeń pod skosem łatwo zaplanować, a jeszcze łatwiej umeblować, dlatego warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez trudu dopasujesz do wszystkich kątów, obniżeń, skosów i przestrzeni pod oknami. Skosy ogólnie nie należą do najłatwiejszych przestrzeni do projektowania i adaptacji, ale jest kilka wytycznych i stałych, których przestrzeganie znacznie ułatwi aranżację poddasza.
Możliwość aranżacji wnętrz na poddaszu zależy od kąta nachylenia skosów, wysokości sianek kolankowych oraz rozmieszczenie okien. Swobodne poruszanie w pomieszczeniu ze skosami zapewniają ścianki o wysokości ok. 140-150 cm, oczywiście zachowując od nich dystans około 50 cm. Jeśli więc na przestrzeni, którą będziesz urządzać, masz taką wysokość, to możesz potraktować tę sytuację jako komfortową i przystąpić do kreatywnego tworzenia i zagospodarowywania wnętrza. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jakie inne jeszcze warunki muszą być spełnione i jakie rozwiązania w aranżacji poddasza są możliwe, przy różnych wysokościach wnętrza
Pokój z widokiem na niebo - aranżacja klimatycznej sypialni na poddaszu
Romantyczna sypialnia z oknem w dachu, o które rozbija się padający deszcz lub przez które zagląda ciekawski księżyc, to marzenie wielu osób. Poddasze sprzyja aranżacji takiej właśnie sypialni, bo sam charakter wnętrza nie wymaga wielu mebli. Wystarczy wygodne łóżko, z ciekawym i oryginalnym zagłówkiem, szafki nocne i komoda, a sypialnia praktycznie jest gotowa. Pamiętaj tylko o tym, aby aranżując poddasze na klimatyczną sypialnię, łóżko ustawić we właściwym miejscu, w taki sposób, żeby łatwo było się do niego dostać i bezpiecznie wstawać, bez obaw o uderzenie głową o skośną ściankę.
Najlepiej jest ustawić łóżko od strony zagłówka przy ściance, która ma od podłogi do skosu wysokość co najmniej 80 - 100 cm. Wykonując łóżko na wymiar, jesteś w stanie dopasować jego gabaryty do wysokości, którą dysponujesz, uwzględniając przy tym grubość materaca, który znajduje się około 35 cm od podłogi oraz 90 cm przestrzeni potrzebnej dla dorosłej osoby przy siadaniu. Decydując się na łóżko na wymiar, możesz je wykonać niższe niż ogólnie dostępne, ale za to szersze i dłuższe. Nie musisz też dosuwać go do samej ścianki. W przestrzeni za meblem możesz postawić oryginalną komodę, pasującą stylistycznie i kolorystycznie do łóżka lub wykorzystać skos za łóżkiem na podręczne schowki. To bardzo klasyczne, ale też często stosowane rozwiązanie.
Jeśli wnętrze na to pozwoli, w jednej z części sypialni możesz zaplanować szafę wnękową na wymiar, wkomponowaną w przestrzeń pod skosem, w której możesz przechowywać zmianę pościeli, ręczniki oraz bieliznę i rzeczy osobiste. Taka szafa w nietypowym wymiarze idealnie pomieści także koszule czy bluzki na drążkach umieszczonych pod skosami, a jej front z ciekawym wypełnieniem, może stanowić element ozdobny całego wnętrza. Kiedy potrzebna nam jest większa przestrzeń do przechowywania, dookoła ścian w sypialni wystarczy zamontować niskie szafki, których blaty wykorzystamy do ustawienia książek, lampki nocnej czy innych osobistych pamiątek i rzeczy.
Zadbaj tylko o odpowiednią oprawę kolorystyczną ścian i dodatków, wybierz ciekawy materiał na meble, a najlepiej powtórz charakterystyczny element w każdym z nich. Takie spójnie urządzone wnętrze, utrzymane w lekko melancholijnym i zmysłowym klimacie na pewno będzie doskonałym miejscem na relaks, w którym nie tylko przyjemnie będziesz rozpoczynać każdy dzień, ale także spokojnie zasypiać po całodniowej gonitwie.
Aranżacja pojemnej i funkcjonalnej garderoby na poddaszu
Tak, pod skosami można zaplanować naprawdę ciekawe rozwiązania i niemal co do centymetra wykorzystać przestrzeń, która wydawać by się mogło jest bezużyteczna. Garderoba na poddaszu to bardzo dobry wybór. Idealnie, jeśli masz do dyspozycji całą przestrzeń, wtedy możesz podzielić ją na strefy, na przykład po jednej stronie dla Pani domu, a po drugiej stronie dla Pana domu. Każdy będzie miał swoją garderobę zaaranżowaną według potrzeb z przewagą drążków lub wieszaków.
Planując i aranżując garderobę na poddaszu, pamiętaj tylko, że aby była funkcjonalna musisz się do niej bezkolizyjnie dostać i mieć łatwy dostęp do rzeczy. Najtrudniejsze skosy wykorzystaj więc na zamontowanie półek z przeznaczeniem na rzeczy sezonowe, do których nie musisz często sięgać, aby nie schylać się codziennie bez potrzeby. Przy ściankach o wysokości 140 -150 cm, wykonując półki na głębokość około 45-50 cm otrzymasz przed meblem wysokość 190 cm, co pozwala już na korzystanie z garderoby i umieszczonych w niej regałów w pozycji wyprostowanej. Tę część będzie Ci więc urządzić najprościej i będzie najbardziej funkcjonalna, ponieważ możesz w niej zastosować najbardziej ekonomiczne rozwiązania.
Drążki na rzeczy wiszące możesz natomiast zamontować wzdłuż skośnej ściany, co najmniej na wysokości 90-100 cm, żeby wiszące na nich ubrania nie dotykały podłogi, a przy wysokości 130 -140 cm powiesisz nawet dłuższe rzeczy jak na przykład sukienki czy kurtki. Wykonując garderobę na wymiar masz wpływ na głębokość i rozstaw półek, możesz zdecydować o sposobie ich mocowania, konfiguracji i wymiarach. W bardzo niskich strefach, położonych poniżej 70 cm, wykonaj system schowków na buty albo półki na damskie torebki, z których przechowywaniem zawsze jest kłopot.
Przy niskich ściankach doskonale sprawdzą się także dostawione komody lub kontenerki na kółkach, które bez problemu można wysunąć w razie potrzeby w dowolne miejsce garderoby. W szufladach komód schowasz nie tylko rzeczy osobiste, ale też inne drobiazgi, których przechowywanie nie jest łatwe z uwagi na ich drobny lub nieporęczny rozmiar. W takich komodach można z powodzeniem trzymać sezonowe szaliki, czapki, rękawiczki czy apaszki.
Układ i podział garderoby na poddaszu może także uwzględniać miejsce gospodarcze, w którym schowasz odkurzacz i inne domowe sprzęty, a w narożniku ustawisz deskę do prasowania i żelazko. Czy to nie wygoda móc wyprasować sobie rzeczy przed wyjściem bez ciągłego rozkładania i składanie deski?
Kiedy masz do dyspozycji całą przestrzeń poddasza, wstaw w centralne, najwyższe miejsce garderoby wygodną pufę lub siedzisko, będzie Ci wtedy łatwiej i poręczniej w pozycji siedzącej ubierać skarpetki, rajstopy czy buty. Taki komfort daje właśnie możliwość zaaranżowania garderoby w całym pomieszczeniu.
Mój jest ten kawałek podłogi, czyli aranżacja pokoju młodzieżowego na poddaszu
Przychodzi taki wiek, że młody człowiek mieszkając jeszcze z rodzicami, chciałby mieć jednak swój własny azyl. Czyli tak niby razem, a niby osobno. Oczywiście, własny pokój mu to zapewnia, ale kiedy jeszcze jest to pokój na poddaszu, czyli w bardziej prywatnym i w pewien sposób odizolowanym pomieszczeniu w mieszkaniu, to mamy właściwie pełnię szczęścia. W takiej przestrzeni na poddaszu można wydzielić kilka stref, niemal jak w osobnym mieszkaniu. Pomocne w tym mogą być dodatkowe słupki i wsporniki, które wspierają dach, gdyż ich ułożenie może ułatwić nam aranżację poddasza.
Najdalej od okna możesz umieścić sypialnię, czyli strefę spania. Przy ustawianiu łóżka zwróć jedynie uwagę na elementy, o których wspominaliśmy wyżej, przy okazji aranżacji sypialni. Umieszczone w głębi łóżko, przy pomocy ażurowego regału lub oryginalnej, stojącej lampy, można subtelnie oddzielić od reszty wnętrza, tworząc za nimi intymną i prywatną strefę.
Miejsce pod oknem doskonale sprawdzi się jako miejsce do nauki, dlatego ustaw tam biurko równolegle do ściany budynku lub zamontuj ruchomy, przesuwny blat prostopadle do ściany i okna. Dzięki mobilnemu blatowi można przesuwać strefę nauki w różne miejsca, zmieniając układ całego pomieszczenia i zyskując więcej wolnej przestrzeni na przykład w strefie spotkań towarzyskich lub relaksu. W takiej strefie wystarczy umieścić wygodną sofę, pufy, stolik na wymiar pasujący do wnętrza i ciekawą stojącą lampę.
Kiedy na poddaszu masz jeszcze jakąś wolną ścianę, nawet z bardzo nisko schodzącym skosem, oddziel przestrzeń około 100-120 cm przesuwnymi drzwiami lub wąskim regałem od podłogi do sufitu i urządź za nimi prywatną garderobę z systemem półek, drążków i schowków.
Pokój młodzieżowy na poddaszu, to prawdziwe królestwo, oryginalne, zaprojektowane i wykonane na wymiar, które daje poczucie samodzielności i pewnego rodzaju niezależności.
Biuro i czytelnia w jednym. Aranżacja na poddaszu strefy do pracy i do relaksu
Klimat pomieszczeń na poddaszu, ich intymność, cisza, emanujący z nich spokój oraz oddalenie od pozostałych stref domu sprawiają, że nadają się one doskonale na to, żeby urządzić w nich miejsce do pracy, czyli domowe biuro lub miejsce relaksu jak na przykład domowa czytelnia lub biblioteczka. Takie miejsce, gdzie można zebrać myśli, odpocząć lub popracować w spokoju to komfort dostępny tylko dla niektórych, którzy są szczęśliwcami i posiadają poddasze. Skoro więc masz taki przywilej, to zaaranżuj odpowiednio poddasze i zafunduj sobie najwygodniejsze biuro lub najbardziej klimatyczną czytelnię.
Żeby postawić biurko w pokoju na poddaszu, wystarczy wysokość ściany do skosu 80-100 cm. Dodając do tego głębokość samego mebla co najmniej 60 cm, uzyskujemy przestrzeń, w której można swobodnie pracować. Jeśli jest taka możliwość biurko, z ruchomym kontenerem na kółkach, ustaw pod oknem dachowym, dzięki czemu uzyskasz dostęp do światła dziennego, a także lepsze doświetlenie miejsca pracy. W sytuacji, kiedy potrzebujesz dodatkowej przestrzeni roboczej, praktycznym rozwiązaniem będzie montaż biurka narożnego, w którym możesz zaplanować różną głębokość i długość blatów.
Stawiając pod ścianami wykonane na wymiar regały otwarte lub zamknięte szklanymi, przesuwnymi czy uchylnymi drzwiczkami, przemień poddasze w domową biblioteczkę. Na różnej wielkości półkach, od podłogi aż po sam skos, porozstawiaj nie tylko książki i materiały potrzebne do pracy, ale także ulubione książki, przepastne tomiska i albumy całej rodziny. A jeśli już tworzysz czytelnię, to meblem obowiązkowym na liście zakupów podczas aranżacji poddasza musi być wygodny fotel lub mała sofa, przy których ustawisz maleńki, podręczny stoliczek utrzymany w klimacie regału, a także ciekawą lampę podłogową, która tylko wzbogaci klimat całego pomieszczenia. Taki wydzielony zakątek na poddaszu, przeznaczony tylko dla Twojej sfery duchowej, w którym możena obcować z bohaterami z kart książek, to uczta dla ducha i odpoczynek dla ciała.
Niby jedno pomieszczenie na poddaszu, a tyle możliwości jego aranżacji. Prawdziwy kameleon wśród pomieszczeń. I to jeszcze nie wszystko, bo przecież kuchnia i łazienka też mogą znaleźć tam swoje miejsce. Urok skosów i oryginalny klimat to zalety, które pomieszczenie na poddaszu dostaje w bonusie. Wykorzystajmy je zatem najlepiej jak umiemy. Aranżując poddasze, dopasujmy do niego odpowiednie meble, które skrojone na miarę, w ciekawych dekorach, fakturach i kolorach, podkreślających nie tylko ich charakter, ale też indywidualne cechy gospodarzy, idealnie wpiszą się we wnętrze. Dodajmy odrobinę swojej pasji wyrażonej kolorem i detalami, aby aranżacja poddasza zyskała niepowtarzalny styl, wygląd i koloryt.
Meble i akcesoria na poddasze
Poddasze - sprawdź powiązane wpisy na blogu
znajdź najbliższy salon Komandor
Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...