Z czego zbudowane są drzwi przesuwne

W tej części cyklu „Szafa bez tajemnic” zgłębimy temat, jakim są drzwi przesuwne. Znajdziecie tutaj wszystko, co chcielibyście wiedzieć o drzwiach, ale nie wiecie gdzie zapytać. Wbrew pozorom, to drzwi, a nie wnętrze, stanowią „twarz” szafy, którą każdy z nas widzi na co dzień, a nasi goście, kiedy przychodzą w odwiedziny. To właśnie front szafy i jej drzwi niejednokrotnie potrafią całkowicie odmienić wnętrze lub nadać mu oryginalnego i charakterystycznego stylu.


Co składa się na drzwi przesuwne

Drzwi, płaska powierzchnia przysłaniająca wnętrze szafy, poruszająca się po torze. Tak można powiedzieć pokrótce. W rzeczywistości na drzwi przesuwne w naszych szafach składa się kilka bardzo ważnych elementów. To jest dokładnie tak, jak z silnikami w naszych samochodach. Bez dobrego silnika samochód nie pojedzie. Tak samo jest z drzwiami przesuwnymi. Liczy się system, czyli tory, profile, wózki i prowadniki.

drzwi przesuwne elementy systemu
Elementy składowe drzwi przesuwnychDrzwi przesuwne w elementach

  • Tory dolne i górne. W zależności od wybranego systemu: stalowe lub aluminiowe elementy, po których przesuwają się drzwi przesuwne szafy. Tory, w zależności od konstrukcji stropu i podłogi, montowane są za pomocą wkrętów lub kleju. W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość przyklejenia toru dolnego do podłogi za pomocą taśmy samoprzylepnej dwustronnej. Dzięki temu unikamy ingerencji w podłogę w pomieszczeniu.
  • Profile. Stanowią obramowanie skrzydła drzwi, potocznie nazywane ramkami. W ofercie Komandor profile dostępne są w kilkunastu kształtach, kolorach i szerokościach. Daje to bardzo duże możliwości aranżacyjne samych drzwi, a dzięki temu także ciekawie wpływa na architekturę i klimat wnętrza. Profile z racji swojej budowy, stanowią rączkę lub uchwyt, który ułatwia otwieranie szafy. Kształt i kolor profilu można wybrać w zależności od naszego gustu czy stylu wnętrza.
  • Wózki dolne i prowadniki górne. Elementy, które poruszają drzwiami, czyli umożliwiają ich przesuwanie. Wózki dolne prowadzą skrzydło po torze dolnym. Odpowiednia ich regulacja do nierówności podłogi, ma istotny wpływ na prawidłową pracę drzwi szafy. Prowadniki górne, poruszające się po torze górnym, odpowiadają natomiast za utrzymanie skrzydła drzwi w pozycji pionowej i są łącznikiem okucia skrzydła drzwi. Systemy jezdne Komandora, dzięki którym drzwi się przesuwają, zostały tak skonstruowane, aby nie wymagały szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Łożyska szczelne, które się same smarują w trakcie przesuwu i odpowiednie, trwałe materiały zapewniają bezawaryjną pracę wózków przez praktycznie nieograniczony czas.
  • Domykacze, czyli elementy wpływające na komfort pracy drzwi. Ich zadaniem jest wyhamowanie i ciche domykanie frontu, a tym samym zabezpieczenie przed urazem dłoni przy szybkim zamykaniu szafy.
  • Wypełnienie. Wszystko to, co chcemy jako klienci mieć na drzwiach szafy. Może to być płyta, szkło pod różną postacią, lustro, grafika na szkle, panele ażurowe, te z ciekawymi wzorami 3D lub forniry. Wypełnienie tworzące drzwi przesuwne, to także fantazyjna kombinacja tych elementów w ramach jednego skrzydła.
  • Paski buforowe i uszczelniające. To nic innego jak taśmy z dłuższym i krótszym włosiem, montowane do drzwi szafy. Tłumią one uderzenia drzwi o ścianki boczne, a także ograniczają przedostawanie się kurzu do wnętrza szafy.


<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Drzwi uchylne do szafy czy przesuwne? Które rozwiązanie wybrać?Drzwi przesuwne pod różną postacią

Chociaż wydawać by się mogło, że drzwi przesuwne to tylko takie, które jeżdżą po torach, to rzeczywistość jest trochę inna i można spotkać kilka ich odmian.

Po prostu drzwi przesuwne

Drzwi w wydaniu klasycznym, faktycznie przesuwają się po torach czy to w meblu, czy pomiędzy pomieszczeniami. Znajdziemy je w szafie, w komodzie, w szafce łazienkowej czy kuchennej, a nawet w meblach modułowych w pokojach dziecięcych i salonach. W branży meblowej mają bardzo szerokie zastosowanie, stąd ich duża popularność. Aby się przesuwać potrzebują toru dolnego i górnego montowanych do podłogi i sufitu mebla. W przypadku zastosowani ich jako drzwi przejściowych, wymagają wsparcia i montażu toru dolnego na podłodze w pomieszczeniu. Ich wysokość i szerokość zależy od możliwości konstrukcyjnych i parametrów, jakie zdefiniował im producent. W przypadku drzwi Komandor szerokość pojedynczego frontu, w zależności od wybranego systemu, waha się od 200 mm do 1500 mm.

drzwi przesuwne Komandor biuro w domu
Klasyczne drzwi przesuwne w szafie na wymiar


Drzwi przesuwne podwieszane

Jednak drzwi przesuwne to także takie, które możemy podwiesić na ścianie lub pod sufitem. To też jest opcja drzwi przesuwnych, ale w wersji podwieszanej. Takie drzwi doskonale odnajdą się w nowoczesnych wnętrzach, dzieląc pomieszczenie na strefy lub zastępując przejściowe drzwi tradycyjne. Oczywiście decydując się na drzwi przesuwne podwieszane, należy wziąć pod uwagę możliwość ich zamontowania w pomieszczeniu i od tego uzależnić rodzaj ich montażu.

Jeśli nie dysponujemy mocnym sufitem, najlepiej naturalnym sufitem, jaki jest w pomieszczeniu, wybierzmy opcje montażu toru, po którym przesuwa się skrzydło drzwi na ścianie pokoju. Tylko mocny i wytrzymały sufit gwarantuje utrzymanie i prawidłowe funkcjonowanie skrzydła drzwi. Komandor posiada w ofercie drzwi montowane zarówno do ściany, jak i do sufitu.

Zaletą drzwi podwieszanych jest brak widocznego toru dolnego, a tym samym często niechcianych podziałów i przeszkód na podłodze pomiędzy pomieszczeniami.

Co jeszcze warto wiedzieć o tego typu drzwiach przesuwnych podwieszanych? A na przykład to, że mogą być w opcji jednostronnej i dwustronnej oraz bezramowej. Dwustronność drzwi Komandor to naprawdę przydatna cecha, dzięki której z każdej strony drzwi mogą wyglądać inaczej. W zależności od pomieszczenia, jego stylu, kolorystyki i charakteru sami możemy zdecydować jak ma wyglądać front i co chcemy na nim umieścić. A to wszystko w ramach jednego skrzydła.

drzwi przesuwne Aero bis Komandor
Drzwi przesuwne podwieszane bez toru dolnego

Bezramowość natomiast jak w przypadku drzwi AERO Bis z kolekcji Komandor to nowoczesna i bardzo preferowana przez wielu architektów i klientów forma wizualna frontu. W takich drzwiach przesuwnych, podwieszanych doskonale bowiem możemy wyeksponować wypełnienie z płyty komórkowej lub każdej innej, która ma ciekawy rysunek drewna lub słoje. Brak widocznych ram daje wtedy dużo swobody w aranżacji i kreowaniu wnętrza, poprzez możliwość wtopienia drzwi w otoczenie.


Drzwi przesuwne składane

Kiedy połączymy drzwi przesuwne i otwierane w jedno, to otrzymamy nowy rodzaj drzwi, czyli drzwi przesuwno-składane, zwane też przesuwno – łamanymi. Takie połączenie funkcjonalności, doskonale sprawdza się w różnego rodzaju garderobach czy szafach i to nie tylko jako drzwi mebla, ale także jako drzwi wejściowe do pomieszczenia. Opcja łączenia przesuwu i składania daje bardzo dużą elastyczność w kreowaniu wnętrza mebla i łatwość w jego aranżacji. Dodatkowo zyskujemy jeszcze szybki i łatwy dostęp do jego pełnej zawartości i nie musimy się martwić o elementy wysuwane typu wieszaki, pantografy i szuflady, jakie znajduję się w szafie.

drzwi przesuwne lamane Komandor
Drzwi składano-przesuwne Etiuda


Tylko najlepsza jakość wszystkich elementów, o których napisaliśmy powyżej, sprawi, że drzwi przesuwne w dowolnej formie z opisanych w tym poradniku, mogą posłużyć przez długie lata. Oczywiście ich funkcjonowanie i odpowiednia praca wymagają również serwisu i dbałości o porządek z naszej strony. Dlatego ważne jest, aby systematycznie odkurzać i sprzątać tory, chroniąc wózki przed kurzem i zanieczyszczeniami, które gromadzą się tam podczas codziennego użytkowania. Najprościej jest robić to przy okazji odkurzania podłogi. Odkurzacz doskonale poradzi sobie z kurzem i drobinami piasku, które dostały się do toru choćby z butów po spacerze.

Komandor dokłada wszelkiej staranności, aby produkowane przez niego systemy, a tym samym drzwi przesuwne pracowały bezawaryjnie przez wiele lat. To właśnie dlatego nasze szafy towarzyszą niejednokrotnie wielu pokoleniom w jednej rodzinie.

znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz