Podpowiadamy jak wybrać drzwi przesuwne i na co zwrócić szczególną uwagę?

Zastanawiacie się jak wybrać drzwi przesuwne? Na co zwrócić uwagę przed ich zakupem? Jakie aspekty decydują o tym, że jedne są lepsze od innych? Oto kilka wskazówek, które pomogą Wam w podjęciu decyzji.


Jak wybrać drzwi przesuwne, to już wybrać na lata

Dobre i wytrzymałe wózki to podstawa, bo to one dźwigają ciężar drzwi. Fronty szafy jest naprawdę ciężkim elementem ważącym po kilkanaście lub kilkadziesiąt kilogramów jeden, w zależności od wybranego wypełnienia. Ważne jest więc, aby wybrany system drzwi przesuwnych miał odpowiednio wytrzymałe elementy, odpowiadające za pracę i przesuw drzwi. Wózki dolne Komandor przystosowane są do obciążeń o wadze 25 kg na jeden wózek, czyli udźwigną drzwi przesuwne o ciężarze 50 kg na jedno skrzydło. Dodatkowo posiadają zabezpieczenia przed wypadnięciem skrzydła drzwi z toru podczas pracy.

Kiedy więc nie wiemy, jak wybrać drzwi przesuwne, sprawdźmy u producenta jakość i wytrzymałość elementów systemu, bo to jego serce.


W zależności od rodzaju wypełnienia drzwi systemy Komandor dostosowane są swoją budową do płyty i osobno do szkła.

Dzięki tej zróżnicowanej budowie, w szafach Komandor, w odróżnieniu od wielu innych producentów systemów, nie ma konieczności przyklejania szkła na płytę. Jest to istotne w przypadku, kiedy klient zażyczy sobie w drzwiach szafy lustro lub szkło kolorowe. Zdublowane materiały na froncie, czyli klejenie płyty i szkła, mają wpływ na zwiększony ciężar samych drzwi przesuwnych. To z kolei wpływa bezpośrednio na obciążenie wózków dolnych, na których drzwi naszej szafy się poruszają.

Kiedy więc nie wiecie, jak wybrać drzwi przesuwne, które będą naprawdę wytrzymałe, odpowiedź nasuwa się sama. Zapytajcie, czy producent ma osobne systemy do różnego rodzaju wypełnień, ale o tym samym wzorze ramek. Drzwi przesuwne Komandor nie znają tego problemu.

jak wybrac drzwi przesuwne ciche domykanie


Jeśli wybierasz drzwi przesuwne - wybierz te wysokiej jakości

Szafy z drzwiami przesuwnymi montujemy w pomieszczeniach, w których panują różne warunki. Oczywiście nie mówimy tutaj o warunkach ekstremalnych, ale przecież szafa może być w pokoju, garażu czy łazience. Każde z tych pomieszczeń ma lekko odmienne warunki jak zawilgocenie czy parowanie, z którymi mebel i system będą musiały się zmierzyć. Jeśli więc zastanawiamy się jak wybrać najlepsze drzwi przesuwne do szafy, przyglądnijmy się bliżej materiałom, z których zrobiony jest system.


Komandor oprócz stosowania najwyższej jakości stopu aluminium oraz bezpiecznych i ekologicznych lakierów poliestrowych, zabezpiecza także niektóre swoje systemy wykonane ze stali przez galwanizowanie, czyli nałożenie warstwy cynku od wewnątrz i zewnątrz profilu. Wszystko to ma na celu ochronę systemu przed korozją, zwiększenie odporności na uszkodzenia i zmianę koloru np. poprzez żółknięcie oraz bezpieczne dla zdrowia.


Jak wybrać idealne drzwi przesuwne dla całej rodziny - oto kilka wskazówek:

Cicha praca, czyli komfort powinien być w standardzie

Komfort użytkowania, czyli to, jak cicho pracują nasze drzwi w szafie przesuwnej jest naprawdę ważny. Ten czynnik, zwłaszcza w codziennym korzystaniu z szafy bez wątpienia doceni każdy. Drzwi szafy przesuwamy w ciągu dnia wielokrotnie. Sięgamy po ubrania, po różnego rodzaju przedmiotu podczas ich wyciągania, a później podczas chowania. Dobrze więc zwrócić uwagę na fakt, czy producent systemów postarał się i zadbał o nasz komfort i spokój.

W wózkach dolnych Komandor zastosowano specjalne rozwiązania, które tłumią powstające drganie drzwi podczas otwierania i zamykania drzwi, dzięki czemu mamy gwarancje cichej pracy i przesuwu frontów.

Istotne jest to zwłaszcza w sypialni, kiedy stukot przesuwających się drzwi, nie jest przyjemny o poranku. Dla podniesienia poziomu zadowolenia i z praktycznego punktu widzenia, Komandor wyposażył część swoich systemów w specjalny domykacz Comfort Touch z mechanizmem „naciśnij i otwórz”. Takie rozwiązanie nie tylko ułatwia otwieranie drzwi, które nie posiadają widocznej ramki, czyli profilu, ale co ważne, bardzo podnosi komfort używania szaf przesuwnych. Podczas ich zamykania domykacz wyhamowuje bowiem drzwi przesuwne w fazie końcowej i delikatnie oraz co najważniejsze, cicho je domyka. Dzięki temu rozwiązaniu unikamy nieprzyjemnego uderzenia drzwi o bok szafy.

jak wybrać drzwi przesuwne aranżacja komandor


Bezpieczeństwo liczy się przede wszystkim

Bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich to najważniejszy element, który powinien mieć wpływ na naszą decyzję, kiedy szukamy odpowiedzi na pytanie: jak wybrać najlepsze drzwi przesuwne? Wybierzmy mądrze i bezpiecznie. Fronty w szafach są raczej dużych gabarytów, a ich przesuwanie bardzo często odbywa się w pośpiechu i przy użyciu siły. Warto więc dowiedzieć się, czy mają jakiś system zabezpieczający?

Systemy Komandor posiadają w wózkach odpowiednie mechanizmy tzw. antyjumpery, które zabezpieczają przed wypadnięciem skrzydła z torów dolnych przy ich przesuwie.

Jest to bardzo ważne element bezpieczeństwa, bo przecież szafy z drzwiami przesuwnymi montowane są także w pokojach dziecięcych. Poziom bezpieczeństwa podnoszą również wspomniane wcześniej domykacze, które chronią nasze palce przed przyciśnięciem przez zamykające się drzwi mebla.

Drzwi przesuwne to nie tylko te jeżdżące na torze, ale także te podwieszane, które dzielą wnętrza. W przypadku drzwi podwieszanych bardzo ważną rolę odgrywa tor górny mocowany do ściany lub sufitu. To właśnie ten element jest najbardziej odpowiedzialny za właściwą pracę systemu i bezpieczeństwo. Musi on być więc solidny i wytrzymały oraz dobrze zaprojektowany pod względem konstrukcyjnym i systemem mocowania, bo to na nim spoczywa cały ciężar drzwi przesuwnych podwieszanych.


Uniwersalność i design też są ważne, więc pamiętaj o nich przy wyborze drzwi

Dopuszczalna szerokość frontu przesuwnego też ma istotny wpływ przy wyborze odpowiedniego rodzaju drzwi. Kiedy stajemy przed dylematem i zastanawiamy się o czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze drzwi przesuwnych, weźmy pod uwagę kilka czynników i pomyślmy na czym nam najbardziej zależy. Czasami są to względy ekonomiczne, czasami aranżacyjne, a niejednokrotne po prostu rzecz gustu.

Szerokie drzwi przesuwne bardzo ciekawie i nowocześnie komponują się we wnętrzu, zwłaszcza kiedy wykorzystujemy je jako separator w pomieszczeniu lub drzwi przejściowe. Podobnie sytuacja ma się z meblami. Szafa z szerokim frontem prezentuje się bardzo okazale i designersko, szczególnie kiedy na jej drzwiach użyjemy nietypowego wypełnienia.

Oferta Komandor jest w tym zakresie bardzo elastyczna, w zależności od wybranego systemu, umożliwia wykonanie skrzydła drzwi przesuwnych od 200 mm do 1500 mm szerokości. Taki szeroki zakres znacznie ułatwia aranżacje i projektowanie mebli.
szafa z drzwiami przesuwnymi


Uniwersalność systemów to też ważny element, szczególnie kiedy urządzamy przestrzeń mieszkania czy pokoju i zależy nam na jednolitym stylu oraz klimacie. Często zdarza się bowiem tak, że w jednym pomieszczeniu spotykają się drzwi przesuwne i drzwi składane w meblach, a do tego jeszcze drzwi przejściowe pomiędzy pokojami. Różnorodność obramowań i kolorów drzwi wprowadza wówczas pewien chaos i zaburza harmonię. W taki przypadku elastyczność systemu, czyli dostosowanie tych samych ramek do różnych typów otwierania drzwi jest naprawdę dużą zaletą. Komandor przewidział ten fakt w konstrukcji swoich systemów i posiada nie tylko bogatą ofertę kształtów i kolorów, ale także różnorodność w typie otwierania drzwi wykonanych w tym samym systemie i profilu.


Drzwi przesuwne z torem czy bez. Dobrze mieć wybór

Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie w drzwiach przesuwnych toru dolnego wpuszczanego, który jest alternatywą dla toru mocowanego nawierzchniowo. Nie wszyscy producenci drzwi przesuwanych mają takie rozwiązanie w swojej ofercie. Tor wpuszczany pod wykładzinę czy płytki lub wciskany w podłogę z desek i paneli sprawia, że na podłodze nie tworzy nam się dodatkowy podział lub element, który może powodować zaburzenie linii we wnętrzu. Tor wpuszczany to również brak małej, ale jednak występującej wypukłości na podłodze. Czasami takie detale mają ogromne znaczenie.

Jeśli natomiast w ogóle nie chcemy mieć widocznego toru dolnego przy drzwiach przesuwnych, możemy wybrać opcje drzwi podwieszanych przesuwnych mocowanych do sufitu lub do ściany. To jeszcze jedna z zalet, na którą warto zwrócić uwagę, kiedy zastanawiamy się jak wybrać drzwi przesuwne. Sprawdźmy, czy firma, w której planujemy zrobić zakup, posiada różne rozwiązania w swoich systemach.


Dwa słowa o tym, jak wybrać drzwi do szafy, żeby wnętrze nabrało niepowtarzalnego klimatu

Front szafy to najbardziej widoczny element mebla, dlatego materiał, jaki wybierzemy, nie pozostaje tu obojętny. Tak samo jest w przypadku drzwi przesuwnych jako drzwi dzielących pomieszczenia. O ich uroku decyduje głównie wypełnienie. I tu pojawia się kolejna wskazówka, która ułatwi nam podjęcie decyzji, kiedy staniemy przed dylematem jak wybrać drzwi przesuwne i na co zwrócić uwagę, żeby nie żałować swojego wyboru.

szafa z drzwiami przesuwnymi na przedpokoju

Design we wnętrzu odgrywa dużą rolę, a ciekawie skomponowany i wizualnie ładny mebel może stanowić jeden z głównych elementów pomieszczenia. Wybierając system do drzwi przesuwnych dowiedzmy się, czy możliwe jest łączenie ze sobą różnych wypełnień w ramach jednego skrzydła. Czy uda nam się połączyć szkło z płytą, szkło ze szkłem, a może jeszcze inne materiały o różnej grubości? Zobaczmy czy producent systemu oferuje tylko łączenie proste i ile takich łączeń jesteśmy w stanie uzyskać w naszych drzwiach.

Odpowiednia kombinacja wypełnień, nasza fantazja i szeroka oferta materiałów, na których możemy bazować, projektując drzwi to czynnik, który w istotny sposób zdefiniuje i określi nasze wnętrze i panujący w nim styl.

Dlaczego więc się ograniczać do jednego koloru ramek i kilku kolorów płyty czy szkła, skoro można wybierać w znacznie szerszej ofercie Komandora? Front to twarz szafy, to jej wizytówka, więc dobrze, aby jak najdłużej wyglądał pięknie i był ozdobą mebla i wnętrza.


<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Kilka rad, jak oddzielić kuchnię od salonu


Jedne drzwi przesuwne i podwójna korzyść

A gdyby tak jeszcze pójść dalej i w jednych drzwiach przejściowych zastosować różne kombinacje wypełnień po dwóch stronach skrzydła, w zależności od tego, do jakiego pomieszczenia jest skierowane. To na pewno bardzo oryginalne rozwiązanie. Jak znaleźć i jak wybrać takie drzwi przesuwne, które spełnią ten warunek? Warto poszukać na rynku drzwi podwójnych, które dopuszczają taką możliwość, bo wnętrza urządzamy na lata i dlaczego mamy iść na kompromisy, skoro możemy mieć to, co najlepsze.

Drzwi podwójne widoczne od strony jadalni z wypełnieniem ze szkła drzwi przesuwne oddzielające salon od jadalni
Drzwi podwójne widoczne od strony salonu z wypełnieniem z płyty


Wybierając drzwi przesuwne do domu lub mieszkania i tak kierujemy się własnym gustem i upodobaniami. Jeśli jednak chcemy, aby nasz wybór był dobry i posłużył nam na lata, skorzystajmy z podanych wyżej porad. Będzie nam na pewno łatwiej podjąć odpowiednią decyzję i dopasować produkt do naszych oczekiwań, kiedy będziemy wiedzieli, jak wybrać drzwi przesuwne i na zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze.


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz