Z czego zbudowane są szafy z drzwiami przesuwnymi

Wiele osób powie, że szafy z drzwiami przesuwnymi, to po prostu szafy. No nie do końca. W naszym cyklu "szafa bez tajemnic" dowiecie się z czego zbudowana jest szafa na wymiar i co oznaczają dziwnie brzmiące pojęcia jak na przykład listwa przymykowa. Na mebel składa się kilka ważnych elementów. Są one niezwykle istotne zarówno na etapie jej projektowania, jak również potem, podczas użytkowania. Żeby więc lepiej poznać szafę, warto przyswoić kilka przydatnych pojęć, które określają jej elementy składowe i zadania, jakie pełnią w meblu.


Mini przewodnik, czyli z czego składają się szafy z drzwiami przesuwnymi

Rozbierając szafę z drzwiami przesuwnymi Komandor na części, możemy w niej wyróżnić szereg ważnych elementów. Ich montaż i występowanie, często zależą od warunków architektonicznych panujących w pomieszczeniu oraz oczekiwań klienta.

  • Ścianki boczne, podłoga i sufit to elementy, które niekoniecznie muszą występować w każdej szafie. Wykonane są z płyty laminowanej o grubości co najmniej 18 mm, oklejonych okleiną PCV. Są to elementy konstrukcyjne szafy docinane na wymiar, w celu jak najlepszego dopasowania mebla do ścian w pomieszczeniu i wyeliminowaniu nieestetycznych szpar pomiędzy nimi. Wszystkie te elementy są trwale montowane bezpośrednio do ścian pomieszczenia oraz do elementów wnętrza szafy.

    Maksymalna długość podłogi lub sufitu, a także wysokość ścianki bocznej, montowanej bezpośrednio do podłogi pomieszczenia (bez łączenia materiałów) wynosi 2750 mm. Wymiar ten wynika z parametrów materiału wyjściowego, czyli samej płyty. Jeśli szafa ma być dłuższa i ma posiadać podłogę lub sufit, konieczne będzie połączenie ze sobą dwóch części, aby stanowiły całość. Łączenie można jednak łatwo i estetycznie ukryć pod ścianką dzielącą, zyskując szafę w dowolnym wymiarze.
Szafa z drzwiami przesuwnymi Komandor ze ścianka boczna w sypialni
Ścianka boczna szafy to element zamykający ją od zewnątrz


  • Listwa przymykowa i listwa przymykowa typu C to elementy pionowe. Docinane są na wymiar do krzywizn powierzchni pionowych, montowane do boku szafy lub ściany pomieszczenia. Ich zadaniem jest eliminowanie lub minimalizowanie nierówności i szpar, jakie mogą występować pomiędzy meblem a ścianą, a także pomiędzy drzwiami szafy, a jej bokiem. W zależności od nierówności powierzchni mogą one mieć grubość ok. 18 mm lub więcej w przypadku dużych dysproporcji i krzywizn.

    Jeśli ściany w pomieszczeniu są idealne proste, co się jednak rzadko zdarza, nie ma konieczności montowanie tych elementów podczas montażu szafy. Listwa podłogowa i listwa sufitowa, czyli elementy poziome, docinane na wymiar do krzywizn powierzchni poziomych, jak podłoga i sufit, których zadaniem jest niwelowanie i minimalizowani szpar oraz wolnych przestrzeni. Ich prawidłowe docięcie i wyrównanie poziomów ma duży wpływ na bezawaryjną i prawidłową pracę drzwi szafy.


Szafa przesuwna i jej niesamowite drzwi

Kiedy korpus szafy nie ma już przed nami tajemnic, przyglądnijmy się frontom i wnętrzu. Tutaj też poszczególne elementy mają swoje nazwy. Jedne mniej, inne bardziej znajome. Już sam front szafy z drzwiami przesuwnymi składa się z wielu składowych, które dopiero po złączeniu i sprawnej współpracy, dają kompletne drzwi w meblu. Podobnie jest z wnętrzem, które składa się nie tylko z gotowych elementów, ale także tych docinanych na wymiar, wykonanych z płyty grubości 18 mm, podobnie jak cały korpus.

Fronty, czyli drzwi szafy nie tworzą jedynie przesuwające się płyty czy lustra w ramkach, jak może to wyglądać z zewnątrz. To bardziej skomplikowany mechanizm, którego wszystkie elementy muszą ze sobą ściśle współgrać. Na front szafy składa się więc system drzwi przesuwnych i wypełnienie.

System to tory dolne i górne, profile, czyli ramki, wózki dolne, prowadniki górne, domykacze, paski buforowe i uszczelniające, a wypełnienie to materiał, który znajduje się pomiędzy profilami, czyli płyta, szkło, panele dekoracyjne itp.
front szafy z drzwiami przesuwnymi Komandor
Front, czyli drzwi szafy przesuwnej


Otwórzmy fronty i poznajmy, jak wygląda szafa przesuwna od wewnątrz

  • Elementy wnętrza na wymiar to nic innego jak ścianki dzielące wnętrze szafy. To także różnego typu i wymiarów półki, drążki na wieszaki, a także „komin”, czyli moduł zawierający rząd szuflad o jednakowej szerokości, zamontowanych jedna nad drugą. Komin to może być także kombinacja szuflad i koszy, umieszczonych w tym samym pionie, w danym miejscu szafy. W zależności od konfiguracji wnętrza, w szafie może występować kilka kominów. Ważne tylko, żeby sprawdzić, czy po przesunięciu drzwi szafy będzie do nich swobodny dostęp, Jednym słowem, czy odsuwając drzwi, wysuniemy także bez problemu wszystkie szuflady.
  • Półka "pawlaczowa", czyli półka umieszczona w górnych partiach szafy, pełniąca funkcję pawlacza. Najczęściej służy ona do przechowywania rzeczy najrzadziej używanych, sezonowych, czy wielkogabarytowych. Może ciągnąć się na całej długości szafy, lub pomiędzy ściankami dzielącymi.
  • Elementy wnętrza gotowe to jak nie trudno odgadnąć akcesoria. Zalicza się do nich różnego typu kosze, dedykowane wieszaki wysuwane, pantografy, pudełka, prawidła, wieszaki na mały sprzęt AGD oraz ciekawe organizery do szuflad. Jednym słowem wszystko to, co sprawia, że dobrze zaprojektowana i przemyślana szafa to bardzo funkcjonalny mebel, który pomieści wszystko, na czym nam zależy.

Komandor szafa z drzwiami przesuwnymi i jej elementy
Poznaj elementy wewnętrzne każdej szafyCZYTAJ TAKŻE - MY, CHARAKTER WNĘTRZA A DRZWI DO SZAFY, CZYLI JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

Mamy nadzieje, że te kilka słów wyjaśnienia rzuciło nowe światło na mebel jakim jest szafa z drzwiami przesuwnymi. Od teraz z pewnością spojrzycie na niego inaczej niż tylko na kilkanaście desek poskładanych ze sobą w jedną całość. Każdy z wymienionych powyżej elementów ma bardzo odpowiedzialne zadanie. Stworzyć stabilny, funkcjonalny mebel, który będzie służył przez lata.


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz