Drzwi uchylne do szafy czy przesuwne? Które wybrać?

Zamawiasz meble na wymiar i zastanawiasz się, jaki system zamykania będzie najlepszy? Co wybrać: drzwi uchylne do szafy czy może jednak przesuwne? Szafa z drzwiami przesuwnymi to według obowiązujących trendów „must have” we współczesnych wnętrzach. Istnieją jednak sytuacje, w których lepiej sprawdzą się drzwi uchylne. Przecież nie chodzi tylko o modę, a przede wszystkim o wygodę użytkowania. W tym wpisie radzimy, jak wybrać najlepiej dopasowane rozwiązanie.


Kiedy w szafie sprawdzą się lepiej drzwi przesuwne niż drzwi uchylne?

Drzwi z systemem przesuwnym docenią zwłaszcza właściciele mieszkań, których zmorą są stosunkowo wąskie i wydłużone pomieszczenia. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że skrzydła przy otwieraniu nie zajmują dodatkowego miejsca, tak jak w przypadku drzwi uchylnych. Dzięki temu możemy zapomnieć o sytuacji, w której swobodne przejście z sypialni do przedpokoju uniemożliwiają otwarte skrzydła szafy. Przesuwny sposób otwierania sprawdzi się również w pozornie nieustawnych kątach czy wnękach. Mowa tu o przestrzeniach pod schodami czy skosach na poddaszu, które dzięki drzwiom przesuwnym można estetycznie i funkcjonalnie zabudować.

Drzwi przesuwne do szafy na poddaszu
Drzwi przesuwne w szafie to doskonałe rozwiązanie na poddasza


<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - My, charakter wnętrza a drzwi do szafy, czyli jak wybrać najlepszą opcję


Doskonałym miejscem dla drzwi przesuwnych jest również mała sypialnia, w której nie będziemy mieli najmniejszego problemu z otwarciem szafy, nawet jeśli obok postawione jest duże, dwuosobowe łóżko. Atutem frontów przesuwnych może być także ich oryginalny i wysmakowany design. Szeroki front szafy z ciekawym wypełnieniem to niejednokrotnie prawdziwa ozdoba wnętrza, nadająca mu stylowy charakter.

Nie bez znaczenia jest też szybki dostęp do znacznej części mebla. Za jednymi drzwiami z łatwością schowamy dużą część wnętrza szafy, a po przesunięciu skrzydła uzyskamy pełne dojście do kilku modułów naraz. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w szafie salonowej, w której sprytnie ukryjemy strefę RTV, jak i w sypialni, gdzie komfortowo będziemy mieli wgląd w pełną zawartość swojej garderoby.

Drzwi do szafy uchylne i przesuwne w salonie
Drzwi przesuwne ukryją za jednym skrzydłem nawet strefę domowego kina

Z pewnością meble i szafy z drzwiami przesuwnymi docenią również mamy i dzieci. Nic tak sprytnie i szybko nie skryje bowiem kreatywnego bałaganu przed okiem gości czy kolegów jak skrzydła przesuwane. W przeciwieństwie do drzwi uchylanych, nie otworzą się niespodziewanie, ukazując wysypujące się na podłogę pokoju upchane naprędce rzeczy.

pokoj dziecka i drzwi przesuwne komandor
Drzwi przesuwne doskonale chronią to, co skrywamy we wnętrzu szafy

Kiedy wybrać drzwi uchylne do szafy zamiast przesuwnych?

Pomimo dużej popularności szaf przesuwnych tradycyjne rozwiązania w postaci skrzydeł uchylnych nadal nie wychodzą z mody. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że zyskują swoje drugie życie w nowych, designerskich odsłonach. Meble z drzwiami uchylnymi łączą ze sobą tradycję i prostotę, więc pozostają ponadczasowe. Decydując się jednak na taki wybór, warto zadbać o odpowiednią ilość miejsca przed meblem, co pozwoli zapewnić bezkolizyjne otwieranie drzwi.

Systemy uchylne sprawdzą się lepiej niż przesuwne w przypadku stosunkowo wąskiej zabudowy, np. w pionowej wnęce czy w szafie o płytkim wnętrzu. Przy drzwiach przesuwnych zamontowanie torów wymaga bowiem zajęcia dodatkowej przestrzeni, co wiąże się ze zmniejszeniem ilości miejsca na przechowywanie wewnątrz mebla. Drzwi uchylane do szafy takiej przestrzeni nie potrzebują.

Jeśli mamy do dyspozycji wąski fragment podłogi przed meblem, klasyczne drzwi w systemie uchylnym można zastosować w szafie podzielonej wewnątrz na dwa lub więcej pionowych modułów. Wysokie i stosunkowo wąskie skrzydła będą wtedy zajmować mniej miejsca w pozycji otwartej.

drzwi uchylne do szafy w domu i w biurze
Drzwi uchylne do szafy ułatwiają precyzyjny podział wnętrza

Wybór drzwi uchylanych to także kwestia preferencji

Wybór systemu otwierania nie zależy jednak tylko od wymiarów, kształtu czy przeznaczenia pomieszczenia. Zależy także w pewnym stopniu od naszego trybu życia i przyzwyczajeń.

Uchylne drzwi do szafy będą dobrym wyborem w przypadku mebla do sypialni, z którego korzystają codziennie rano dwie osoby.

Pozwalają one bowiem niezależnie korzystać z dwóch różnych części szafy w tym samym czasie, w odróżnieniu od drzwi przesuwnych, które odsłaniając jedną stronę mebla, zasłaniają drugą. Poza tym, możemy łatwo dostać się do konkretnej strefy mebla, bez konieczności odsłaniania jego pozostałej zawartości. Podział na odrębne drzwi ułatwia także zagospodarowanie wnętrza szafy. Na przykład jedną część możemy przeznaczyć na odzież, a drugą na domowe tekstylia.

Drzwi do szafy uchylne i ich zalety
Dzięki drzwiom uchylnym w szafie w sypialni, każdy może mieć swoją dedykowaną strefę przechowywania

Zaletą drzwi uchylnych jest także to, że przy doborze odpowiedniego wypełnienia mogą łatwo wtopić się w otoczenie. Meble z frontami wykonanymi z płyty, forniru, akrylu czy szkła lakierowanego doskonale zaprezentują się w rzędzie strzelistych szaf odzieżowych w przedpokoju i sypialni. Natomiast w wersji ze szkłem przeźroczystym idealnie odnajdą się w roli witryny na rodzinne pamiątki.

Drzwi uchylne to także osłona w wydzielonym "kominie" na damskie akcesoria jak torebki czy buty. To ostatnie rozwiązanie coraz częściej wprowadzane jest do bardzo osobistej strefy, jaką jest garderoba. Za zamkniętymi, uchylanymi drzwiami ze szkła można bowiem przechowywać delikatne rzeczy, które wymagają specjalnego traktowania.


szafa do biura z drzwiami uchylanymi komandor
Szybkie dotarcie do właściwych dokumentów to zaleta drzwi uchylnych w szafie biurowej

Klasycznie otwierane drzwi uchylne do mebli będą także optymalnym wyborem do szaf w biblioteczkach czy biurach, gdzie przechowujemy dużą ilość teczek, segregatorów czy książek. Pionowe moduły, zamykane pojedynczym skrzydłem, pozwolą na ułożenie materiałów w zależności od tematyki i szybki dostęp do wybranej pozycji w razie potrzeby.


A może dwa w jednym?

drzwi uchylne do szafy i przesuwne w jednej zabudowie
Połączenie drzwi przesuwnych z uchylnymi w jednym meblu daje ciekawy efekt wizualny, zwłaszcza kiedy podświetlimy niektóre strefy

Nic również nie stoi na przeszkodzie, by połączyć w jednym meblu pionową witrynę z drzwiami uchylnymi i sekcję przesuwną. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku zabudów ze skosem, w których ostatnie drzwi, z uwagi na swój kształt i wymiar, zazwyczaj muszą być wykonane w systemie uchylnym. Łączenie dwóch sposobów otwierania w jednym meblu umożliwia kilka systemów Komandor jak m.in. Lazuryt, Lux, Onyx czy Szafir. W systemach tych produkowane są zarówno drzwi uchylne do szafy, jak i przesuwne. Dzięki jednakowemu profilowi drzwi zachowamy spójną stylistykę mebla i całego wnętrza.

Wybór mechanizmu otwierania mebla jest nie mniej ważny niż jego estetyka, szczególnie jeśli będziemy korzystać z niego często. O tym, który z nich, przesuwny czy uchylny, będzie lepszy w konkretnym przypadku, decyduje wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę, by móc cieszyć się na co dzień wygodą użytkowania szafy. Bo w końcu meble powinny porządkować nasze życie i czynić je bardziej komfortowym.


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz