Szafa typu komandor, czyli jak łatwo się pomylić kupując szafę

Szafa typu komandor, sformułowanie które funkcjonuje w potocznym słownictwie od kilkunastu lat. Pojawia się w rozmowach firm, które wykonują szafy z drzwiami przesuwnymi, w ogłoszeniach biur nieruchomości przy sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego i w codziennych rozmowach Polaków. Nic dziwnego, bo nazwa Komandor stała się synonimem szaf z drzwiami przesuwnymi, tak samo, jak adidas synonimem butów sportowych.


Rys historyczny – czyli skąd wzięła się nazwa szafa typu komandor?

Pierwsze szafy z drzwiami przesuwnymi na wymiar na polski rynek wprowadziła firma Komandor. Był to rok 1992, kiedy w kraju zaczynała się transformacja, a Polacy wreszcie mogli szerzej spojrzeć na otaczającą ich rzeczywistość, wyjeżdżać za granicę i czerpać inspiracje z docierających do kraju gazet, magazynów i filmów.Klasyczne meblościanki składające się z kilku modułów, które można było zestawiać w różnych kombinacjach, powoli zmieniały swoje oblicze. Ich jednakowa kolorystyka i powtarzalność zaczęły nudzić Polaków poszukujących nowych i ciekawych rozwiązań. Wtedy pojawiła się szafa z drzwiami przesuwnymi i drzwi przesuwne Komandor.

szafa typu komandor lata 90 te salon


Szafa Komandor jako indywidualny mebel na wymiar

Zwykła szafa z drzwiami uchylnymi wydała się za mała, za mało funkcjonalna i bardzo banalna. Jej alternatywą była właśnie szafa z drzwiami przesuwnymi na wymiar. Pozwalała ona wyjść prostemu meblowi z przedpokoju i wejść do sypialni. Można nią było zabudować dowolne miejsce, od podłogi do sufitu, czyli maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń. Nie bez znaczenia była także możliwość dowolnej konfiguracji wnętrza i wybór koloru. Wreszcie można było mieć coś innego niż sąsiad. Taka szafa Komandor stała się w pewnym sensie oznaką luksusu i nowoczesności.

Szafy na wymiar zadomowiły się w wielu polskich domach, przechodząc z roku na rok transformacje i zagarniając coraz to nowe przestrzenie w mieszkaniach. Okazało się, że mebel, jak go zaczęto potocznie nazywać, szafa typu komandor, doskonale odnajduje się w salonie, w przedpokoju, pokoju dziecięcym i sypialni. Fenomen drzwi przesuwnych w systemie Komandor doskonale wpisywał się architekturę mieszkań w blokach i nowoczesny styl życia. Drzwi przesuwne nie tylko nie zabierały miejsca przy otwieraniu, ale można je było wykonać w wielu różnych wypełnieniach, co wpływało na estetykę i wygląd domowego wnętrza. Na rynku pojawiło się wiele firm oferujących tego typu meble i szafy wnękowe. Stąd też każda z szaf, która posiadała drzwi przesuwne, nosiła miano szafa typu komandor, bo tylko takiego producenta drzwi przesuwnych na rynku polskim znano najlepiej.

Poza tym szafa Komandor, wykonana na dowolny wymiar i kolor, oznaczała dla wielu luksus i prestiż. Wreszcie każdy mógł brać udział w tworzeniu swojego mebla, według swoich wyobrażeń i na wymiar jaki mu pasował, a nie korzystać z gotowych rozwiązań, które oferował rynek. Każdy z osobna mógł też swobodnie wyrazić swoją indywidualność i niezależność, choćby poprzez wykreowanie własnego, niepowtarzalnego wnętrza.

szafa typu KOMANDOR w sypialni


Szafa typu Komandor to jednak nie Komandor

Początkowo nikt nie zastanawiał się, czym tak naprawdę różni się oryginalny produkt Komandor od produktów innych firm, co tym drugim było zdecydowanie na rękę. Wydawało się, że wyznacznikiem, który definiuje przynależność szafy do marki i jakości Komandor są drzwi przesuwne. Można by jeszcze zaliczyć tutaj mebel wykonywany na wymiar, ale z tym też jest różnie, jak pokażemy to w dalszej części. Jednak z czasem klienci zaczęli być bardziej świadomi i wyczuleni na jakość produktów, a dzięki temu zaczęli dopytywać się o szczegóły i detale oraz o to, czym różni się szafa typu komandor od tej właściwej, oryginalnej.

Oto lista najważniejszych elementów, które pokazują, że nie każda szafa z drzwiami przesuwnymi, zwana szafą typu komandor to oryginalny produkt firmy Komandor.


Oryginalny system Komandor kontra system, który posiada szafa typu komandor

Komandor pracuje na własnych systemach do drzwi przesuwnych, które w całości projektowane i wykonywane są w Polsce, w Zakładzie Produkcyjnym w Radomiu. To tutaj, na podstawie prac działu konstrukcyjnego, powstają wzory, projekty i pierwsze, egzemplarze systemów, które po okresie testów wprowadzane są na rynek. Dbamy o jakość surowców, z których wykonujemy systemy i ich podzespoły oraz o ich estetykę. Nie sprowadzamy materiałów i systemów o wątpliwej jakości, bo wiemy, że szafy i meble Komandor towarzyszą ludziom od lat i na lata, czasami przez kilka pokoleń. Stąd jakość i żywotność najważniejszych elementów szafy, czyli jej systemów, jest dla nas priorytetowa.

szafa typu komandor wózek dolny
Wszystkie oryginalne systemy Komandor posiadają oznakowane wózki, na których tłoczone jest logo. Tylko tak oznakowany produkt, może być użyty w oryginalnej zabudowie Komandor.

W szafach typu komandor używane są systemy różnych producentów, różnego pochodzenia i jakości, za które często nikt nie bierze odpowiedzialności. Komandor daje na swoje wyroby pisemną gwarancję, aby klient miał pewność, że kupuje dobry produkt. I jeśli nawet coś wydarzy się z szafą lub systemem podczas użytkowania, jesteśmy w stanie szybko zareagować i dostarczyć oryginalne części. Czy tak jest też, kiedy w szafie zamontowano system niewiadomego pochodzenia?


A co z serwisem szaf typu komandor?

Niejednokrotnie klienci kontaktują się z Autoryzowanymi Ekspozycjami Komandor z prośbą o pomoc, kiedy w ich meblu pojawia się jakikolwiek problem, głównie z drzwiami. Jest to najszybsza i najłatwiejsza droga, bo zdarza się, że firmy, która robiła im szafę po prostu nie ma już na rynku lub uchyla się od pomocy. Sądzą błędnie, że skoro mają szafę z drzwiami przesuwnymi, to mają Komandora i na pewno, jako firma, będziemy w stanie im pomóc. Niestety nie. W takich sytuacjach, w kwestiach serwisu posprzedażowego, należy udać się do firmy, która szafę wykonywała.

I nie chodzi tutaj o zwalczanie konkurencji, czy brak chęci pomocy z naszej strony. Chodzi tutaj o system, jakiego użyto w drzwiach szafy. Pracując na swoim własnym produkcie Komandor, posiadamy wszelkie niezbędne podzespoły, aby usnąć ewentualne uszkodzenia. Natomiast nie dysponujemy podzespołami innych firm i najzwyczajniej w świecie, nie możemy sztukować i wymieniać czegoś, za co nie bierzemy odpowiedzialności i nie stanowi naszego produktu.

Systemy Komandor nie pasują do systemów innych producentów i odwrotnie.

Co jeszcze zdradzi, że to szafa typu komandor a nie oryginał?

Płyta meblowa. Bardzo ważny element w szafie, który stanowi największą powierzchnię mebla. Często klienci zadają pytanie, z czego wynika różnica w cenie mebli, skoro tak naprawdę wszystkie produkowane są z płyty meblowej? Czy należy oceniać tylko jej wygląd i dekor? Absolutnie nie.

Płyta, jako główny surowiec w meblu, w dużym stopniu decyduje o jakości i wytrzymałości mebla. Komandor w swoich szafach używa płyt laminowanych. Natomiast wielu producentów wykorzystuje w produkowanych przez siebie meblach płyt z okleiną finish, która wizualnie jest bardzo podobna do płyty laminowanej, ale powstaje w innym procesie technologicznym. Z uwagi na inną technologię posiada też inne właściwości niż płyta wysokiej jakości, jakiej używa Komandor. To z kolei przenosi się na jakość samego mebla.

szfa typu komandor plyta i okleina

Folia to rodzaj sztucznej okleiny, która tym różni się od filmu melaminowego, jaki znajduje się na płycie laminowanej, że w procesie produkcji w miejsce żywicy nakładany jest lakier. Jest to produkt tańszy od filmów melaminowych i o zdecydowanie niższej odporności użytkowej, łatwiej się uszkadza, szybciej ściera i tym samym ma krótszą żywotność. W oryginalnej szafie Komandor nie znajdziecie płyty z folią finish, ale w produkcie określanym jako szafa typu komandor czasami tak.

.

Okleina też ma wpływ na jakość mebla i też może wyróżnić oryginał od szaf podobnych w typie. Zdarza się, że inni producenci używają tańszej okleiny papierowej, aby zaoszczędzić na kosztach. W oryginalnej szafie Komandor krawędzie zabezpieczone są okleiną PCV, która dobrze chroni brzegi płyty i wydłuża żywotność mebla. My nie chodzimy na skróty i nie oszczędzamy na jakości.


Wiemy, jak od początku powstaje oryginał. Czy tak samo tworzona jest szafa typu komandor?

Każda zabudowa Komandor projektowana jest w specjalnym autorskim programie do projektowania Designer. Komandor jako pierwszy wprowadził program do szaf, aby dać klientowi możliwość tworzenia własnego mebla razem z projektantem od podstaw. Dla komfortu klienta umożliwił wizualizację szafy oraz jej wycenę. Dzięki temu projektant nie musi korzystać z kartki i ołówka, a klient domyślać się, co zawiera sporządzony szkic.

Projekty szaf Komandor są czyste, klarowne, konkretne i przejrzyste. Klient ma podane wszystkie dane od specyfikacji elementów, po ich rozkład w zabudowie i cenę.

Szafy typu Komandor nie zawsze powstają przy użyciu programu. Często ich faza początkowa aż do montażu, pozostaje mglista i niedoprecyzowana, a nanoszone na schemat zmiany, zamazują ostateczny wygląd lub są nieczytelne. Rodzić to może nieporozumienia co do wybranych materiałów, ceny ostatecznej i innych istotnych dla klienta elementów. W projektach szaf Komandor nie ma niedomówień i szacunkowych cen.


Od potrzeb, poprzez projekt, do szafy Komandor

  • Klient bierze bezpośredni udział w projektowaniu swojej szafy, decydując praktycznie o wszystkich jej elementach. Ostateczne spotkanie odbywa się w dom klienta, gdzie po dokonaniu właściwych pomiarów, ustaleniu priorytetów i wyborze materiałów następuje faza wspólnego projektowania. Posiadane przez projektanta próbki produktów i katalogi, pomagają w wyborze właściwych materiałów i ostatecznego wyglądu szafy. Wszystko zapisane jest w projekcie.
szafa typu komandor projektowanie
  • W razie wątpliwości co do elementów lub rozkładu wnętrza czy ceny, można na bieżąco korygować te dane, poprzez zmiany w projekcie. W przypadku projektowania na kartce, co często ma miejsce w szafach typu komandor, proces ten jest o wiele dłuższy, żmudny i nieprecyzyjny, bo wymaga przeliczeń i korekt. A kartki czasami lubią ginąć. Nie narzucamy klientowi schematycznych rozwiązań i gotowych modułów, bo każdy klient jest inny i ma inne potrzeby. Tworzymy szafy na wymiar klienta, a nie na swój wymiar.
  • Podstawą wykonania szafy jest zamówienie, które szczegółowo określa materiały wybrane przez klienta, projekt szafy oraz ostateczną cenę. Dzięki temu klient wie, czego może oczekiwać i jak będzie wyglądał mebel, który zamawia. Nic nie zostaje w sferze domysłów i ustnych ustaleń, co zdarza się, kiedy zabudowa kupowana jest w przypadkowej firmie i nosi miano szafy typu Komandor.
  • Zawsze po skończonym montażu razem z fakturą, która jest obowiązkowym dokumentem potwierdzającym dokonanie zakupu, klient otrzymuje do podpisu kartę montażu oraz kartę gwarancyjną na zabudowę, sygnowane logiem Komandor.
  • Jesteśmy pewni swoich produktów i ich jakości, dlatego uznajemy czyste i klarowne zasady. Dajemy klientowi poczucie bezpieczeństwa i pewność, że w razie potrzeby służymy także profesjonalnym serwisem posprzedażowym. Przy szafach typu Komandor klienci nie zawsze otrzymują dokument potwierdzający zakup, a tym bardziej gwarancję na zakupiony mebel.


Doświadczenie i precyzja. To często odróżnia oryginał od szafy typu komandor

  • Proces obsługi klienta i etapy powstania szafy są w Komandorze ściśle określone. Kierujemy się jasnymi i przejrzystymi zasadami:
  • W ustalonym z projektantem terminie doświadczone grupy montażowe przyjeżdżają na montaż mebla. Działamy tak od ponad 28 lat.
  • Nasze grupy zawsze posiadają profesjonalny sprzęt, zabezpieczają miejsce montażu oraz wnoszone elementy zabudowy, stawiając je w bezpiecznym miejscu. Wbrew pozorom, dla nas nie są to tylko deski, to jest już szafa naszego klienta, więc dbamy o nią od początku.
  • Grupy montażowe przechodzą wszelkie niezbędne szkolenia produktowe i montażowe, aby profesjonalnie i dokładnie zamontować każdą szafę czy garderobę. Mają też ustalone odpowiednie procedury obsługi klienta, których muszą przestrzegać.
  • Niejednokrotnie zdarza się, że podczas montażu klient zmienia ustawienie i rozstaw elementów w swojej szafie, kiedy okazuje się, że rzeczy, które będzie trzymał, są innych gabarytów niż zakładał. Taka korekta jest możliwa i jesteśmy na to gotowi, właśnie dlatego, że wykonujemy mebel na wymiar. W firmach, które wykonują meble na wymiar i w rozmowach z klientem używają sformułowania szafa typu Komandor, bieżąca korekta często nie jest możliwa do wykonania. Grupy montażowe dysponują bowiem gotowymi elementami, które można złożyć w ściśle określony w instrukcji montażu sposób.


Idealne dopasowanie, czyli czego najczęściej brakuje szafom typu komandor

Szafy Komandor nie są składane z gotowych modułów. Szafy typu komandor niejednokrotnie niestety są. Buduje się je z gotowych elementów, które wstawia się do wnęki, nakładając jeden na drugi lub zestawiając jeden z drugim i dublując ścianki. Tym samy zasłania się wolną przestrzeń z tyłu szafy i zostawia szczeliny po bokach oraz u góry, maskując je jedynie drzwiami przesuwnymi. W ten sposób firmy oszczędzają sobie pracy i korzystają z łatwiejszych rozwiązań. Tylko czy to jest oszczędność, czy może brak precyzji? Nie wiem, ale wiemy, że jest to marnotrawstwo miejsca.

szafa typu komandor sypialnia

Komandor tak nie wygląda. Każdy element dopasowywany, docinany i strugany jest do krzywizny ścian i podłóg na miejscu, bo jest to mebel dopasowany na wymiar i wykonany na indywidualne zamówienie, a nie mebel o konkretnym wymiarze. To bardzo żmudny proces, ale wymaga precyzji, doświadczenia i umiejętności. Gotowy moduł do wnęki umie wstawić każdy, kto ma jakiekolwiek pojęcie o domowych robotach i lubi majsterkować. Jednak posługiwać się profesjonalnymi narzędziami, dostrugać nierówność na płycie do ściany tak, aby nie zostawiać szpar, potrafią jedynie profesjonaliści. Dlatego szafa Komandor w każdym swoim dopasowanym elemencie wygląda inaczej niż szafa typu komandor.


<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Ile kosztuje metr szafy?


Szafa typu komandor to niekoniecznie szafa na wymiar

W ostatnim czasie, w ofercie wielu sklepów meblowych, które proponują klientom gotowe meble, pojawia się także oferta szaf na wymiar. Czy jednak są to na pewno szafy na wymiar, kiedy wymiar określa producent? Nie ma tam dowolności rozmiaru, ale graniczne wielkości oraz typoszereg, czyli ustalona przez producenta wielokrotność np. 5 wymiarów co 20 centymetrów. W takiej sytuacji klient nie ma wyboru i kupując tego typu szafę, po prostu musi wpasować mebel w przestrzeń mieszkania. Niestety traci przy tym cenne centymetry przechowywania.

Podobnie wygląda sytuacja z ograniczoną kolorystyką materiałów, ich rodzajem i systemami. Namiastka szafy Komandor, czyli właśnie szafa typu komandor to po prostu marnotrawstwo miejsca i ograniczenie aranżacyjne. To dany producent narzuca klientom, jak ma wyglądać ich wnętrze, określa styl i zawęża możliwość wyboru. Dodatkowo układa po swojemu wnętrze szafy w bardzo ograniczony i ubogi sposób, poprzez gotowe moduły i zestawienia. Czy na pewno to jest szafa na wymiar?

Oryginalny Komandor to nieograniczona swoboda aranżacyjna wnętrza, zewnętrza i każdego elementu składowego szafy. To dopasowanie do pomieszczenia, idealnie między ściany, w kąt czy narożnik. Ma być 3252 mm? Tak będzie, a nie 3200 mm, bo nie ma innego wymiaru. A wnętrz szafy Komandor to odzwierciedlenie potrzeb klienta, nie producenta.


Nie ma takiego mebla jak szafa typu komandor. Sprawa jest prosta i jednoznaczna. Albo jest szafa, albo jest Komandor.

Zanim więc dokonacie zakupu zabudowy, a chcecie mieć pewność, jaki produkt kupujecie, jeszcze raz uważnie przeczytajcie nasz materiał. Każdy na wybór i dowolność zakupu, ale warto, żeby miał też sprawdzone i solidne informacje, które mu ten wybór ułatwią.


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz