Szafa z drzwiami przesuwnymi - rodzaje i typy
Szafa z drzwiami przesuwnymi to nie tylko duże pudełko z sufitem, podłogą, drzwiami przesuwnymi, ścianą tylną i ściankami bocznymi. Oczywiście możemy ją sobie tak wizualizować, to jednak bardzo uproszczony i ograniczony schemat szafy. W rzeczywistości szafa, to mebel bardziej skomplikowany konstrukcyjnie. W zależności od dostępnego miejsca, w którym ma stanąć szafa na wymiar, jej budowy, ustawienia ścian oraz rozmieszczenia wnęk w pomieszczeniu, możemy rozróżnić kilka typów szaf.
Klasyczny układ szafy z drzwiami przesuwnymi
Wnękowa szafa z drzwiami przesuwnymi – to jakby klasyczna z definicji szafa, umieszczona we wnęce, czyli pomiędzy dwoma naturalnymi ścianami w pomieszczeniu. Jest to tak zwana opcja „od ściany do ściany”. Zazwyczaj taka szafa montowana jest w całej przestrzeni wnęki, od podłogi do sufitu, bez konieczności montażu dodatkowej, wykonanej z płyty podłogi czy sufitu. Te elementy montowane są zazwyczaj na życzenie klienta. Bywa jednak tak, że ich montaż jest konieczny, kiedy naturalne ściany wykazują się dużymi krzywiznami i brakami pionów, co znacznie utrudnia regulację i prawidłową pracę drzwi szafy. Przy szafie wnękowej na wymiar, podłogę stanowi najczęściej podłoże, jakie występuje w mieszkaniu, czyli panele, kafelki lub wykładzina.
Pełna szafa z drzwiami przesuwnymi – to szafa, która posiada wszystkie możliwe elementy korpusu jak podłoga, sufit, ścianki boczne z płyty oraz ściankę tylną. Taka szafa może stanąć w dowolnym miejscu pomieszczenia, w tym również we wnęce. Pełna szafa może być wykonana w każdym wymiarze, ponieważ wynika on jedynie z rozmieszczenia ścianek bocznych mebla. Szafa pełna najczęściej zajmuje jedynie fragment ściany we wnętrzu. Nie musi ona sięgać do sufitu i niejednokrotnie może być przestawiana z miejsca na miejsce. Nie oznacza to jednak, że pełnej szafy nie można wstawić do wnęki istniejącej w pomieszczeniu. Przy tego typu szafie doskonale sprawdzą się także fronty składano-przesuwne.
Szafa z drzwiami przesuwnymi wnękowa ze ścianką boczną. Ta opcja szafy może mieć również dowolne wymiary, w zależności od potrzeb klienta. Jedną jej ścianę boczną stanowi naturalna ściana w pomieszczeniu, czyli wnęka, natomiast drugą, zamykającą powierzchnię mebla, ścianka wykonana z płyty laminowanej. Szafa tego typu może mieć wykonane na specjalne zamówienie podłogę i sufit, ale może także bazować na naturalnych elementach w architekturze wnętrza.
Szafa z drzwiami przesuwnymi i pawlacz - dobrany duet
Szafa z pawlaczem z drzwiami przesuwnymi. Przy szafie z pawlaczem podstawę może stanowić zarówno szafa pełna, jak i wnękowa. Elementem wyróżniającym tego typu zabudowę jest nadstawiony w części sufitowej, osobny moduł zamykany odrębnymi drzwiami uchylnymi lub przesuwnymi. Szafa z pawlaczem montowana jest głównie w wysokich pomieszczeniach. Sprawdzi się w starym budownictwie lub kamienicach, gdzie sufit jest powyżej 2,5 metra. Najczęstszym miejscem montażu szaf z pawlaczem są przedpokoje. Taka szafa, o ile pawlacz umieszczony jest nad sama szafą, musi mieć sufit, ponieważ stanowi on podstawę wsparcia części pawlaczowej. Czasami pawlacz stanowi uzupełnienie szafy i występuje obok niej, w najwyższej strefie pomieszczenia np. nad drzwiami wejściowymi.
<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Z czego zbudowane są drzwi przesuwne
Narożna szafa z drzwiami przesuwnymi
Szafa z drzwiami przesuwnymi narożna wewnętrzna typu L lub zewnętrzna. Szafy narożne to bryła o lekko nietypowych kształtach, stanowiąca często hybrydę dwóch rozwiązań. W szafach narożnych można łączyć w jednym meblu zarówno drzwi przesuwne, jak i składano – przesuwne, stosując je na poszczególnych skrzydłach szafy. Szafa wewnętrzna swoim wyglądem przypomina literę L z uwagi na rozstaw skrzydeł szafy oraz montaż frontu i jest montowana na dwóch, schodzących się w rogu pomieszczenia, prostopadłych ścianach. Może ona powstać we wnęce, czyli na całych prostopadłych ścianach pomieszczenia. W innej swojej opcji, może powstać pomiędzy ściankami bocznymi z płyty, zamontowanymi w pewnym momencie długości ścian. Trzecią opcja jest wykorzystanie jednej ściany w całości i tylko fragmentu drugiej.
Szafa zewnętrzna przypomina bardziej garderobę. Jej ścianki boczne montowane są równolegle do ścian tworzących róg pomieszczenia, a tor wygląda jak odbicie lustrzane litery L. W tym przypadku najczęściej konieczne jest użycie ścianek bocznych, wykonanych z płyty. Oba typy szaf pozwalają ciekawie i funkcjonalnie wykorzystać i zaaranżować róg pokoju.
To, jaki rodzaj szafy z drzwiami przesuwnymi wybierzemy do swojego mieszkania, zależy oczywiście od tego ile mamy miejsca i gdzie planujemy ją postawić. Pamiętajmy, że mebel ten ma być przede wszystkim funkcjonalny, ale także powinien pasować do swojego naturalnego otoczenia.