Szafa z drzwiami przesuwnymi - rodzaje i typy

Szafa z drzwiami przesuwnymi to nie tylko duże pudełko z sufitem, podłogą, drzwiami przesuwnymi, ścianą tylną i ściankami bocznymi. Oczywiście możemy ją sobie tak wizualizować, to jednak bardzo uproszczony i ograniczony schemat szafy. W rzeczywistości szafa, to mebel bardziej skomplikowany konstrukcyjnie. W zależności od dostępnego miejsca, w którym ma stanąć szafa na wymiar, jej budowy, ustawienia ścian oraz rozmieszczenia wnęk w pomieszczeniu, możemy rozróżnić kilka typów szaf.


Klasyczny układ szafy z drzwiami przesuwnymi

Wnękowa szafa z drzwiami przesuwnymi – to jakby klasyczna z definicji szafa, umieszczona we wnęce, czyli pomiędzy dwoma naturalnymi ścianami w pomieszczeniu. Jest to tak zwana opcja „od ściany do ściany”. Zazwyczaj taka szafa montowana jest w całej przestrzeni wnęki, od podłogi do sufitu, bez konieczności montażu dodatkowej, wykonanej z płyty podłogi czy sufitu. Te elementy montowane są zazwyczaj na życzenie klienta. Bywa jednak tak, że ich montaż jest konieczny, kiedy naturalne ściany wykazują się dużymi krzywiznami i brakami pionów, co znacznie utrudnia regulację i prawidłową pracę drzwi szafy. Przy szafie wnękowej na wymiar, podłogę stanowi najczęściej podłoże, jakie występuje w mieszkaniu, czyli panele, kafelki lub wykładzina.

szafa z drzwiami przesuwnymi wnękowa z grafiką
Wnękowa szafa na wymiar wbudowana jest pomiędzy ściany pomieszczenia


Pełna szafa z drzwiami przesuwnymi – to szafa, która posiada wszystkie możliwe elementy korpusu jak podłoga, sufit, ścianki boczne z płyty oraz ściankę tylną. Taka szafa może stanąć w dowolnym miejscu pomieszczenia, w tym również we wnęce. Pełna szafa może być wykonana w każdym wymiarze, ponieważ wynika on jedynie z rozmieszczenia ścianek bocznych mebla. Szafa pełna najczęściej zajmuje jedynie fragment ściany we wnętrzu. Nie musi ona sięgać do sufitu i niejednokrotnie może być przestawiana z miejsca na miejsce. Nie oznacza to jednak, że pełnej szafy nie można wstawić do wnęki istniejącej w pomieszczeniu. Przy tego typu szafie doskonale sprawdzą się także fronty składano-przesuwne.

pelna szafa z drzwiami przesuwnymi na przedpokoju
Szafa pełna posiada własną podłogę, sufit i ścianki boczneSzafa z drzwiami przesuwnymi wnękowa ze ścianką boczną.
Ta opcja szafy może mieć również dowolne wymiary, w zależności od potrzeb klienta. Jedną jej ścianę boczną stanowi naturalna ściana w pomieszczeniu, czyli wnęka, natomiast drugą, zamykającą powierzchnię mebla, ścianka wykonana z płyty laminowanej. Szafa tego typu może mieć wykonane na specjalne zamówienie podłogę i sufit, ale może także bazować na naturalnych elementach w architekturze wnętrza.

szafa z drzwiami przesuwnymi wnękowa ze ścianka Komandor
Szafa ze ścianką boczną posiada przynajmniej jedną ściankę własnąSzafa z drzwiami przesuwnymi i pawlacz - dobrany duet

Szafa z pawlaczem z drzwiami przesuwnymi. Przy szafie z pawlaczem podstawę może stanowić zarówno szafa pełna, jak i wnękowa. Elementem wyróżniającym tego typu zabudowę jest nadstawiony w części sufitowej, osobny moduł zamykany odrębnymi drzwiami uchylnymi lub przesuwnymi. Szafa z pawlaczem montowana jest głównie w wysokich pomieszczeniach. Sprawdzi się w starym budownictwie lub kamienicach, gdzie sufit jest powyżej 2,5 metra. Najczęstszym miejscem montażu szaf z pawlaczem są przedpokoje. Taka szafa, o ile pawlacz umieszczony jest nad sama szafą, musi mieć sufit, ponieważ stanowi on podstawę wsparcia części pawlaczowej. Czasami pawlacz stanowi uzupełnienie szafy i występuje obok niej, w najwyższej strefie pomieszczenia np. nad drzwiami wejściowymi.

szafa z drzwiami przesuwnymi z pawlaczem
Pawlacz to dodatkowe miejsce do przechowywania, zlokalizowane w pobliżu sufitu<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Z czego zbudowane są drzwi przesuwne


Narożna szafa z drzwiami przesuwnymi

Szafa z drzwiami przesuwnymi narożna wewnętrzna typu L lub zewnętrzna. Szafy narożne to bryła o lekko nietypowych kształtach, stanowiąca często hybrydę dwóch rozwiązań. W szafach narożnych można łączyć w jednym meblu zarówno drzwi przesuwne, jak i składano – przesuwne, stosując je na poszczególnych skrzydłach szafy. Szafa wewnętrzna swoim wyglądem przypomina literę L z uwagi na rozstaw skrzydeł szafy oraz montaż frontu i jest montowana na dwóch, schodzących się w rogu pomieszczenia, prostopadłych ścianach. Może ona powstać we wnęce, czyli na całych prostopadłych ścianach pomieszczenia. W innej swojej opcji, może powstać pomiędzy ściankami bocznymi z płyty, zamontowanymi w pewnym momencie długości ścian. Trzecią opcja jest wykorzystanie jednej ściany w całości i tylko fragmentu drugiej.

narożna szafa z drzwiami przesuwnymi
Szafa narożna zlokalizowana jest w narożniku pomieszczeniaSzafa zewnętrzna przypomina bardziej garderobę. Jej ścianki boczne montowane są równolegle do ścian tworzących róg pomieszczenia, a tor wygląda jak odbicie lustrzane litery L. W tym przypadku najczęściej konieczne jest użycie ścianek bocznych, wykonanych z płyty. Oba typy szaf pozwalają ciekawie i funkcjonalnie wykorzystać i zaaranżować róg pokoju.

Szafa z drzwiami przesuwnymi zewnetrzna
Szafa narożna zewnętrzna stanowi jedną ze ścian garderoby

To, jaki rodzaj szafy z drzwiami przesuwnymi wybierzemy do swojego mieszkania, zależy oczywiście od tego ile mamy miejsca i gdzie planujemy ją postawić. Pamiętajmy, że mebel ten ma być przede wszystkim funkcjonalny, ale także powinien pasować do swojego naturalnego otoczenia.


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz