Poradnik - jak wieszać ubrania w szafie
Jak wieszać ubrania w szafie czy garderobie? Większość odpowie - na wieszakach. W organizacji miejsca na odzież najważniejsza jest funkcjonalność, wygoda i logika. Wbrew pozorom to nie tylko konfiguracja półek czy wieszaków i rozmieszczenie na nich ubrań, ale przede wszystkim dobra organizacja i niemal operacja logistyczna. Każdy z nas przechowuje ubrania w taki sposób, jak lubi, aby były w zasięgu ręki, gotowe do założenia i łatwe w lokalizacji.
Sposób przechowywania zależy jednak nie tylko od naszych preferencji, ale także od miejsca, jakim dysponujemy, rodzaju rzeczy, jakie nosimy i stylu życia, jaki prowadzimy. Jedni wolą układać rzeczy na półkach, inni trzymać wszystko w formie wiszącej na wieszakach. Niezależnie od tego, jaką formę wybierzesz, mamy dla Ciebie mały poradnik, na co zwrócić uwagę, aby przechowywane było praktyczne i spełniało swoje zadanie jak najlepiej. Dzisiaj dowiesz się jak wieszać ubrania zarówno w niewielkiej szafie, jak i w przestronnej garderobie.
Wieszanie – dla kogo taka opcja?
Wieszanie to jeden z popularniejszych sposobów przechowywania ubrań. Takie rozwiązanie wybiorą osoby zapracowane i praktyczne, które nie mają czasu na prasowanie rzeczy przed wyjściem, czy przekopywanie szafy w poszukiwaniu tej jednej, akurat potrzebnej. To także opcja dla tych, którzy posiadają w swojej garderobie głównie odzież biznesową i casualową jak koszule, garsonki, marynarki czy sukienki.
Rzeczy te praktycznie wymagają wieszania, aby nie ulec wygnieceniu czy odkształceniu i być w zasięgu ręki w każdym momencie. Raz wyprasowane i powieszone są gotowe do wyjścia w każdej chwili czy to na biznesowe spotkanie, czy kolację ze znajomymi. Jeśli więc pomieszczenie, w którym trzymasz odzież, czyli garderoba lub szafa na to pozwalają, wybierz tę formę przechowywania.
Co wieszamy w szafie
Oczywiście nie wszystko można powiesić na wieszaku. Jak wieszać ubrania w garderobie i szafie, żeby cieszyć się nimi dłużej i ich nie zniszczyć? Dobrze po prostu wiedzieć, co wieszamy, a co zdecydowanie lepiej złożyć i przechowywać na półkach. Niektóre ubrania, jak na przykład grube swetry, nie lubią wiszącej formy przechowywania. Z uwagi na swój ciężar z pewnością ulegną odkształceniu, rozciągnięciu i deformacji - a tego zdecydowanie byśmy nie chcieli. Na szczęście większość odzieży możemy swobodnie rozwiesić na wieszakach i zadbać o ich nienaganny i schludny wygląd. Co więc nadaje się do wieszania? Oto krótka ściąga:
- okrycia wierzchnie jak płaszcze, kurtki czy trencze
- garnitury
- marynarki i żakiety
- koszule i bluzki
- bluzy sportowe,
- sukienki
- spodnie i spódnice
- apaszki, paski i krawaty
Ale pamiętaj
Zanim jednak powiesisz swoje ubrania w garderobie postaraj się je wyprasować. Dzięki temu będą gotowe do wyjścia, nie ulegną odkształceniu i zmieścisz ich znacznie więcej w przestrzeni mebla. Rzeczy na specjalne okazje, albo wymagające specjalnych warunków przechowywania, zabezpiecz dodatkowo pokrowcem. Nie przejdą zapachami z zewnątrz i uchronisz je przez kurzem czy przypadkowym zaciągnięciem. Ważna zasad mówi, żeby nie przechowywać w szafie nieczystych ubrań. Lepiej od razu przeznaczyć je do prania niż mieszać z tymi czystymi i świeżymi. No i po co zachęcać mole do przejęcia Twojej szafy? Chodzi zarówno o higienę, jak i wygodę.
Akcesoria do wieszania – co mamy do dyspozycji
Drążek – podstawowy element podczas wieszania rzeczy
Zazwyczaj umieszczony jest w takim miejscu, aby łatwo było sięgnąć do wiszących na nim rzeczy. Jednak można go umieścić na dwóch różnych poziomach, zwiększając tym samym przestrzeń przeznaczoną na rzeczy wiszące. W jednej strefie można powiesić rzeczy dłuższe, w drugiej krótsze. Rozwiązanie to sprawdza się także idealnie w szafach dziecięcych lub tych, w których jednym z użytkowników jest właśnie dziecko. Dolna strefa wieszania może być dopasowana do wzrostu dziecka, a górna do rodzica.
Wieszaki duże i małe
Rzeczy wiszące można przechowywać na różnego rodzaju wieszakach. Do dyspozycji mamy naprawdę szeroki wachlarz tych elementów od klasycznych, poprzecznych, drewnianych, plastikowych, wyściełanych, szeroki, wąskich, poprzez te z żabkami czy haczykami, aż po dedykowane do konkretnego rodzaju odzieży. Jak wieszać rzeczy w szafie czy garderobie to zdecydowanie na odpowiednio dobranych wieszakach, które zadbają o estetykę ubrań i ich fason. Jednak wieszaki to nie tylko klasyczne akcesorium na koszule i marynarki, to także specjalne akcesoria do szaf na spodnie, spódnice, na krawaty, paski, apaszki, czy chociażby torebki.
Bardzo praktycznym gadżetem, do wieszania w górnych partiach szafy, w wysokich garderobach lub dla osób niepełnosprawnych czy tych o niskim wzroście, jest pantograf. Ten opuszczany drążek z chwytakiem sprawia, że bardzo szybko i wygodnie, za jednym ruchem mamy dostęp do rzeczy wiszących bezpośrednio pod sufitem lub w wyższych strefach mebla.
Zmieniające się życie i wymagania każdego z nas i design mebli sprawiły, że w przestrzeń szaf i garderób wkroczyły dedykowane akcesoria do rzeczy wiszących. Wszystko po to, żeby ułatwić nam życie, zaoszczędzić nasz czas i uporządkować nasze rzeczy. Warto do nich sięgnąć, jeśli preferujemy wieszanie ubrań zamiast ich składania.
Na czym wieszać ubrania w dobrze zorganizowanej szafie
Koszule, bluzki, sukienki i marynarki
Ten rodzaj odzieży powinien wisieć wyprasowany, swobodnie i na odpowiedniej wysokości. Dzięki temu ubrania będą oddychały i nie pogniotą się jedne od drugich, upchane na siłę w zbyt wąskich przestrzeniach. Dobrze dobrana wysokość drążka sprawi także, że długie płaszcze czy sukienki nie będą leżały nieestetycznie na podłodze. Żeby podwoić przestrzeń do wieszania dobrze jest zastosować rozwiązanie wieszania podwójnego czyli umieszczenie drążka nad drążkiem.
Spodnie i spódnice
Wysuwny wieszak na spodnie czy spódnice nie tylko pozwoli na wyodrębnienie dla nich osobnej strefy przechowywania, ale także zapobiegnie ich odkształceniu czy uszkodzeniu. Przewieszone przez drążki, wyściełane materiałem zapobiegającym ich ześlizgnięciu, na specjalnych wysuwanych wieszakach będą szybko dostępne i uporządkowane.
Paski, krawaty i apaszki
Zamiast kłębowiska w szufladach poplątanych pasków, apaszek czy krawatów, mamy do dyspozycji specjalne wysuwne wieszaki. Nie zajmują one dużo miejsca i można je powiesić blisko rzeczy, z którymi są związane np. krawaty blisko koszul. Poza tym idealnie chronią rzeczy przed odkształceniem.
Torby, torebki i nie tylko
Ciekawą opcją są wieszaki mobilne, które można zawiesić w dowolnym miejscu i przewieszać w razie potrzeby. To doskonały sposób na przechowywanie torebek, męskich toreb na laptopa, dziecięcych worków czy chociażby jeansów w młodzieżowej szafie.
Jak wieszać ubrania - najważniejsze zasady przechowywania w szafie i garderobie
Poznajcie kilka wybranych zasad, które ułatwią planowanie przestrzeni pod rzeczy wiszące i pozwolą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń szafy czy garderoby:
- Aby podwoić przestrzeń na rzeczy wieszane jak koszule czy bluzki, umieść drążki wieszakowe jeden nad drugim zachowując pomiędzy nimi odległość około 100 cm.
- Długość drążka nie powinna być większa niż 120 cm. Inaczej ulegnie on ugięciu pod wpływem ciężaru wiszących na nim ubrań.
- Długie rzeczy, jak sukienki i płaszcze, umieść na drążku zamontowanym na wysokości 170 cm, aby nie dotykały podłogi szafy.
- Zainwestuj w dobre wieszaki dla ochrony swojej odzieży. Wieszaków drewnianych użyj do garniturów i garsonek, aby zachowały swój kształt i nie uległy deformacji. Wieszaki z tworzyw sztucznych wykorzystaj do bluzek i koszul z guzikami, a te wyściełane, przeznacz do ubrań i sukienek z delikatnych tkanin (satyna, jedwab, szyfon, tafta, aksamit).
- Spodnie złożone w kant wieszaj na dedykowanych ramowych wieszakach albo wieszakach ze specjalnymi „żabkami”, na których upniesz spodnie na wysokości pasa, po wewnętrznej stronie ubrania. Dzięki temu unikniesz odgniecenia „żabek” na materiale.
- Do wieszania spódnic wykorzystaj wszyte w nich tasiemkowe uchwyty. Spódnice możesz także wieszać na dedykowanych wieszakach lub na wieszakach z „żabkami”. Jeśli klamerki nie mają od strony wewnętrznej gąbki, aby nie odgniotły się na delikatnej spódnicy, obróć ją na lewą stronę.
- Wieszając koszule czy bluzki zapinaj wszystkie guziki, dzięki temu kołnierzyki i przody ubrań nie będą się gniotły.
- Paski, krawaty czy apaszki umieść na dedykowanych wieszakach. Dzięki temu będą w dobrym stanie i zawsze będą pod ręką.
Przekonanych nie trzeba przekonywać
Zalet wieszania odzieży nie trzeba wymieniać. Każdy z nas może je szybko wyliczyć. Rzędy wieszaków wypełnionych ubraniami według koloru, przeznaczenia czy długości to sposób na przechowywanie dopasowane do potrzeb. Klucz każdy ma swój, bo każdy z nas jest inny. Ważne, aby wiedzieć jak prawidłowo wieszać ubrania w szafie. Wprowadzone w życie przytoczone wyżej zasady i porady na pewno sprawią, że dłużej będziesz cieszyć się swoimi ubraniami i zawsze będziesz mieć je gotowe na każde wyjście. A wkrótce kilka porad dla wielbicieli półek i przechowywania rzeczy w formie składanej.