Styl pałacowy - szyk i blask w nowoczesnym wydaniu
Do niedawna podziwiany jedynie w pięknych pałacach i dworach na całym świecie, odzwierciedlał ducha czasów poprzednich epok. Dziś także obecny w naszych wnętrzach, chociaż w nieco innej odsłonie. Niezwykle intrygujący styl pałacowy w nowoczesnym wydaniu, wkracza na salony i nie tylko!
Styl pałacowy w pigułce
Początki stylu pałacowego sięgają drugiej połowy XIX wieku. Bogaty wystój mieszkań i domów tamtejszych przedstawicieli klasy średniej, miał akcentować ich coraz wyższy status społeczny. Inspirując się domami arystokratycznych rodów, sięgali do aranżacji bogatych pałacowych wnętrz i nieudolnie przenosili ich poszczególne elementy do swoich domów. Efekt niestety był odwrotny od zamierzonego. Zamiast wytworności i klasy, we wnętrzach panowała mieszkanka form, wzorów i barw. W konsekwencji wcale nie wyglądało to dobrze. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że były to początki stylu eklektycznego.
Z czasem styl pałacowy został uproszony, a aranżacje utrzymane w tej konwencji przestały opierać się o kicz i tandetę. Zrezygnowano z dużej ilości stylizowanych przedmiotów, kolorów, tkanin, złoceń i zdobień. Znaczenia nabrały piękne detale, uspokajając i wyciszając niejako, krzykliwy w swojej formie dawny dworski przepych. Dziś wnętrza z pałacowym fasonem zachwycają swoim wyszukanym stylem. Coraz częściej też goszczą w polskich domach w nowoczesnym, można powiedzieć nieco eklektycznym wydaniu, przełamującym dworski przepych współczesnym designem.
Sprawdź, czy to styl na pewno dla Ciebie
Pałacowy szyk w nowoczesnym wydaniu to idealne rozwiązanie dla osób lubiących barokowo-wiktoriańskie klimaty i to coś " z duszą".
Dla tych, których zachwycają wnętrza niczym z Luwru czy Wersalu i pałacowe meble „ludwiki”, ale nie chcą zamienić swoich domów w zbyt wytworne przestrzenie. Jeśli więc kochasz szezlongi i fotele, stylizowane szafy, ozdobne komody, kryształowe żyrandole lub lustra w bogato zdobionych ramach to z pewnością odnajdziesz się w stylu pałacowym.
I nie chodzi o to, że musisz wypełnić tymi przedmiotami całą przestrzeń domu, aby poczuć się wyjątkowo i odnaleźć ducha epoki. Dzięki wprowadzeniu do aranżacji kilku designerskich dodatków, mebli czy tkanin, możesz uzyskać wnętrze, które świetnie wpisze się w kanony stylu pałacowego we współczesnym wydaniu. Takie wnętrze będzie pełne klasy i elegancji, ale pozostanie także lekkie i świeże, zamieniając przepych w wysmakowany design.
Bogactwo w dobrym tego słowa znaczeniu, czyli pałacowe must have
Aby wnętrze zyskało arystokratycznego i iście królewskiego kolorytu, typową dla stylu pałacowego stonowaną kolorystykę bieli i kremów, a także akcenty w ciemnych, głębokich odcieniach, warto zestawić ze złotymi i połyskującymi detalami. Złoto powinno znaleźć się tam z dwóch powodów. Po pierwsze, pałacowy szyk uwielbia blask i przepych, a po drugie pozłacane dekoracje to obecnie prawdziwy hit aranżacyjny.
W projekcie wnętrza warto uwzględnić także sztukaterię, dębowy parkiet oraz akcenty z marmuru lub materiału go imitującego. Wniosą one przestrzeni wyraz szlachetności, elegancji i luksusu. Piękną kolorystykę i rysunek dębów czy orzechów można zastosować w pomieszczeniu pod postacią frontów szafy, komód oraz wielu innych mebli - chociażby łóżka czy nocnych stolików. Marmur i jego imitacje odnajdą się natomiast jako okładzina ścienna, podłoga czy blat kawowego stolika.
Doskonale sprawdzą się także eleganckie tapety, dywany i oryginalnie obite sofy, fotele czy szezlongi. Welur w nasyconych kolorach, mięsisty aksamit, satyna oraz wzór liścia akantu, zaczerpnięty z klasycyzmu, baroku czy renesansu to materiały i detale podkreślające pałacowy klimat.
Nie może zabraknąć również stylizowanych nóżek, dużych luster w pięknie rzeźbionych, złotych ramach oraz kryształowych żyrandoli, niczym z sali balowej. Tylko jedna ważna zasada – nie wszystko na raz. Kumulacja tych przedmiotów sprawdza się w muzeach i ekspozycjach w Luwrze, ale w domu już niekoniecznie.
Sam styl pałacowy doskonale odnajdzie się pod postacią wysmakowanych detali i elementów w eklektyzmie, w stylu retro czy francuskim. Każdy z nich pozwala bowiem na pewnego rodzaju ekstrawagancję, nieoczywiste formy i zestawy barw, które uzupełniają aranżację dodając jej wyjątkowości. Stylizowane elementy czy meble to może być wisienka na torcie aranżacji. Warto więc zadbać o to, żeby były widoczne i jak najpiękniejsze.
<<<<<<<<<< Dowiedz się Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym
Dworski charakter i meble na wymiar. Czy to można połączyć?
Pałacowy szyk i przepych lubią nieoczywiste połączenia. Tutaj jednak wymagany jest wysoko rozwinięty zmysł estetyczny i zachowanie odpowiednich proporcji. Połączenie starego z nowym może dać doskonały efekt wizualny oraz nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru. Wystarczy pobawić się elementami wyposażenia i dodatkami. Wykorzystując nowoczesne meble na wymiar, które można swobodnie kreować pod względem bryły, koloru, formy i użytych materiałów, mamy wyborną okazję do wprowadzenia we współczesny świat królewskiego szyku. Możemy to zrobić na przykład poprzez styl eklektyczny i kilka trików.
Co z czym połączyć. Oto kilka propozycji:
- we wnętrzu ciekawie zaprezentuje się nowoczesna kanapa, przy której stanie tzw. fotel ludwik w eleganckim, połyskującym obiciu. Klasy doda także solidny drewniany stół oraz krzesła, których nie powstydziliby się francuscy władcy. Może to być oryginał z minionych lat albo wierna kopia.
- Dobrym rozwiązaniem będzie też wybór nowoczesnego, designerskiego stołu na stelażach, przy którym staną zdobna, antyczna komoda, biblioteczka lub kredens.
- W przestrzeni nowoczesnej garderoby połączenie industrialnych, aluminiowych profili doskonale uzupełni wyrafinowany szezlong lub mieniący się kryształowy żyrandol.
- W szklanej, prostej w formie witrynie, odpowiednio wyeksponowany i podświetlony „smacznie” i wytwornie będzie prezentował się stylowy, bogato zdobiony serwis kawowy.
- Duże lustro w starej, złotej ramie cudownie odnajdzie się w nowoczesnej sypialni dodając jej mistycyzmu i uroku.
- Loftowe wnętrze z pewnością przygarnie duże łóżko z baldachimem, a minimalistyczny salon przyozdobi swoje ściany klimatycznymi obrazami.
Możliwości jest wiele, jeśli chodzi o przeniesienie dworskiego charakteru w nowoczesnym wydaniu do naszych wnętrz. Możemy go wykorzystać w niemalże każdym pomieszczeniu, a także w różnorodnych formach. Wystarczy odpowiedni dodatek, charakterystyczny detal, stylowy mebel z epoki, aby nadać nowoczesnej przestrzeni pałacowego wymiaru i wytworności.
Połączenie pałacowego stylu i szyku ze współczesnym designem to rozwiązanie dla otwartych, odważnych osób, które nie boją się eksperymentować w urządzaniu własnych wnętrz. Stawiając na taką stylizację, pasjonaci pięknych przestrzeni na pewno odnajdą w nim swój styl, a osiągnięcia najdoskonalszych rzemieślników i twórców, pod postacią eleganckich mebli czy dodatków z poprzednich epok, umiejętnie połączą z nowoczesnym pierwiastkiem.