Czerń we wnętrzach odkryta na nowo

Czerń we wnętrzach brzmi szalenie? Niekoniecznie. Barwa ta coraz śmielej wkracza do pomieszczeń za sprawą swojej elegancji, ponadczasowości oraz wielowymiarowości. Nadaje przestrzeni nie tylko eleganckiego wyglądu, ale także podkreśla jej charakter. Jednak czerń ma również swoje drugie, bardziej tajemnicze oblicze, obok którego nie można przejść obojętnie.


Czerń we wnętrzach to siła akcentów

Czerń jest kolorem, który wprowadza do wnętrza luksus i wykwintność, nie bojąc się konkurencji. Już kilka akcentów wystarczy, by przestrzeń zyskała efektowny i wyrafinowany styl. Najtańszym, najszybszym i najbezpieczniejszym sposobem na zmiany jest zakup dodatków w czarnym kolorze np. figur dekoracyjnych, ozdobnych ram lub poduszek. Kupując drobiazgi do nowego pomieszczenia niewiele ryzykujemy, a otrzymany rezultat może zaskoczyć i diametralnie odmienić wnętrze. Co więcej, dodatki dekoracyjne w tym kolorze, są uniwersalnym elementem wyposażenia wnętrz. Bardzo dobrze komponują się z większością kolorów, tworząc harmonijne zestawienie kolorystyczne. Można nawet pokusić się o opinię, że pozwalają innym kolorom wybić się na swoim tle, dodając im soczystości i wyrazistości.

To samo tyczy się mebli w czarnym kolorze, zarówno tych w macie jak i w połysku. Wyeksponowane na pierwszy plan, w odpowiedniej oprawie kolorystycznej wnętrza, podkreślone ozdobnymi dodatkami, stanowią mocny i niecodzienny akcent. Potrafią zachwycić i zaspokoić nawet najbardziej wyrafinowane gusta. Co się jednak stanie, kiedy zdecydujemy, aby czerń przestała pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, a wypełniła całe wnętrze, stając się jego dominującym elementem?

CZARNO-BIAŁA KUCHNIA NA WYMIAR
Czarne akcenty we wnętrzu pięknie podkreślają inne kolory


Czerń dla odważnych

O ile motyw bieli we wnętrzach jest trendem, który z dość dużą łatwością można zinterpretować według własnego uznania i przełożyć do własnego wnętrza, o tyle zupełnie inaczej jest w przypadku czerni we wnętrzach. Wykorzystanie tego koloru na ścianach oraz meblach, wymaga nie tylko dużej odwagi, ale także odpowiedniego wyczucia proporcji. I chociaż uzyskany efekt może zapierać dech, to trend ten jest kierowany przede wszystkim do osób, dla których czerń stanowi odzwierciedlenie ich artystycznej i indywidualnej osobowości. To także kolor dla wszystkich, którzy kochają nowatorskie przestrzenie i nieoczywiste aranżacje.

Sama barwa jest kolorem konserwatywnym, ale też bardzo tajemniczym, który trudno jednoznacznie zdefiniować. W różnych kulturach nadaje jej się inne znaczenie. Czasami, jak w Chinach, symbolizuje szczęście, w Egipcie i Indiach to symbol życia, a w kulturach europejskiej i amerykańskiej posiada wielorakość znaczeń, na czele z symboliką śmierci i smutku. Na pewno czerń we wnętrzu, czy to pod postacią pomalowanej ściany, dodatków czy mebli, to sposób na jego oryginalność. Stosowanie jej z umiarem nie powinno nikogo odstraszać. Jedno jest jednak szalenie ważne, należy odpowiednio wyeksponować dla niej przestrzeń, bo czerń kocha przestrzeń we wnętrzach.

Szafa KOMANDOR z czarnymi szklanymi frontami
W towarzystwie drewna czerń wygląda wręcz majestatycznie

<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Kolory we wnętrzach, które zawsze będą na czasie


Gra kolorami i światłem - sposób na złagodzenie czerni we wnętrzach

Czerń wprowadza do wnętrza tajemniczość oraz zmysłowość. Jednak, aby wydobyć z niej całą magię i smak, a nie osiągnąć efektu przygnębienia, należy stworzyć dla niej odpowiednie tło i przygotować przestrzeń. W takim pomieszczeniu szalenie ważną rolę odgrywają kolory, zwłaszcza jasne, które łagodzą charakter czerni i samego wnętrza, nie niszcząc aury wyjątkowości. Kolory w silnie nasyconych odcieniach, w zestawieniu z czernią, tworzą wnętrze, w którym żadna z barw nie sprawia wrażenia dominującej, lecz wzajemnie dopełniają się na zasadzie kontrastu. Czerń dla mocnych akcentów kolorystycznych stanowi tło, podkreślające piękno mebli, dodatków, a nawet roślin. Z drugiej strony, intensywne kolory przełamują demoniczną stronę czarnego wnętrza nadając mu liryczności i klasy.

Równie ważną rolę dla czerni jak inny kolor, odgrywa światło. Natężenie, barwa, a także jego kierunek mają wpływ na postrzeganie wnętrza i postrzeganie samej czerni, dlatego warto wykorzystać plastykę światła, aby nadać pomieszczeniu odpowiednią formę, a także atmosferę. Najlepiej w tym celu wykorzystać punkty świetlne umieszczone w kilku strefach. Ukierunkowany strumień światła wyeksponuje wybrane elementy aranżacji wnętrza i podkreśli ich strukturę, kształt oraz barwę, nadając im zupełnie nowy wymiar. Na magię wnętrza nie składa się bowiem jedynie sam kolor, ale wszystko to, co pozwala mu błyszczeć, co go uzupełnia i wydobywa z niego najlepsze smaki oraz esencję. Czerń we wnętrzach jest tego doskonałym przykładem.

Czarne drzwi przesuwne KOMANDOR
Czerń kocha przestrzeń

znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz