W każdym domu jest pomieszczenie, gdzie spotykamy się na wspólnym posiłku wraz z najbliższymi. Powinno być ono urządzone ze szczególny pietyzmem, ponieważ służy budowaniu wzajemnych relacji między domownikami i domowej integracji. Miejsce to powinno mieć więc swój klimat i charakter. Aranżując domową jadalnię warto mieć na uwadze, że podpatrzone w katalogach czy internecie pomysły dotyczące jej wystroju, sprawdzą się jedynie wtedy, jeśli dopasujemy je do ilości wolnej przestrzeni, którą dysponujemy. Im jest jej mniej, tym ciekawsze zadanie mamy do wykonania. Należy zatem dobrze przemyśleć i zastanowić się, jak urządzić niewielką jadalnię, aby była wygodna i funkcjonalna oraz stanowiła azyl dla domowych spotkań przy wspólnym posiłku. O czym powinniśmy pamiętać?
Jak urządzić niewielką jadalnię? Najważniejsze wskazówki
Najnowsze trendy wnętrzarskie obrazują, że coraz większą popularnością cieszy się jadalnia połączona z kuchnią lub salonem. Otwarta przestrzeń pozwala na to, by być w ciągłym kontakcie ze swoimi gośćmi bądź bliskimi. Granicę, pomiędzy pomieszczeniami, wyznacza najczęściej kuchenny blat, który stanowi o tym, gdzie jest przestrzeń robocza i ta, gdzie przyjmuje się towarzyszy posiłku. To rozwiązanie rekomendowane przez najlepszych projektantów wnętrz, więc warto z niego skorzystać.
Część osób wybierze jako łącznik wnętrza, klasyczny stół z krzesłami, a jeszcze inni kuchenną wyspę jako element mebli kuchennych. Wszystko zależy od tego, jak postrzegamy strefę jadalni, ile mamy miejsca i jakie preferujemy rozwiązania. Ważny jest także styl wnętrza, który wybraliśmy podczas aranżacji mieszkania lub domu. To on niejednokrotnie podpowie nam, jak zaaranżować domową strefę wspólnych spotkań.
Jeśli więc jesteśmy miłośnikami określonego stylu i przenika on w całej aranżacji naszego domu, bądźmy konsekwentni. Pamiętajmy, czym odznacza się styl angielski lub jakie elementy są kluczowe dla kuchni w kolorach ziemi. Trzymanie się sztywnych reguł bywa nieraz pomocne i pomaga uniknąć wizualnego chaosu i barku spójności w pomieszczeniu zwłaszcza, jeśli łączy się ono z innymi.
Nie zapominajmy też o odpowiednich meblach. To one w dużej mierze zdecydują czy nasza jadalnia będzie klimatyczna i wyjątkowa, czy stanie się tylko miejscem do spożywania posiłków, bez żadnego wyrazu i stylu.
Jaki mebel odgrywa zasadniczą rolę w niewielkiej jadalni? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest oczywista: stół. To przy nim gromadzą się gospodarze wraz z podejmowanymi gośćmi. Jego gabaryty należy dobierać zgodnie z ilością miejsca, którym dysponujemy.
Niestety, gotowe produkty najczęściej nie sprostają wymaganiom osób, pragnącym urządzić idealną, ale niewielką jadalnię. Najwłaściwszym rozwiązaniem w tej sytuacji są meble na wymiar, które mają szereg zalet. Przede wszystkim możemy zlecić ich wykonanie zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami. Właśnie ten indywidualizm ma ogromne znaczenie dla użytkowników małej jadalni.
Do małej jadalni najlepiej wybrać model stołu z rozkładanym blatem. Rozwiązanie to sprawdza się od lat i pozwala dopasować ilość miejsca w zależności od liczby odwiedzających nas gości. Stawiając stół pamiętajmy jednak, by zapewnić sobie maksymalną wygodę w trakcie obsługi biesiadników. Powinniśmy też zadbać o ciąg komunikacyjny, który zapewni nam swobodę w poruszaniu się między jadalnią, a innymi strefami wnętrza.
Rozsiądź się wygodnie
Nie tylko mebel, przy którym spożywamy codzienne posiłki, odgrywa ważną rolę w jadalni. Niemniej istotne są krzesła. Muszą być one przede wszystkim wygodne zwłaszcza, jeśli lubimy przy stole spędzać dużo czasu na wspólnych posiłkach i rozmowach. Należy też zwrócić uwagę na to, by współgrały z wystrojem domu. Wielość rozmaitych modeli pozwala dobrać takie, które najbardziej będą odpowiadać wyglądowi jadalni.
Zwróćmy uwagę na to, jaki kolor tapicerki będzie najodpowiedniejszy. Zastanówmy się również nad tym, jaka konstrukcja (bardziej tradycyjna czy designerska) będzie lepiej pasować do wybranego przez nas stołu. Wówczas mamy już niemal wszystko, co potrzebne do stworzenia jadalni idealnej.
Modny jest także dobór do jadalnianego stołu krzeseł o różnej kolorystyce i stylu lub krzeseł z odzysku, po lekkim liftingu. Takie rozwiązanie to jednak opcja dla wielbicieli eklektyzmu, którym nie przeszkadza różnorodność we wnętrzu.
Wszystko pod ręką, czyli zaleta małej i dobrze rozplanowanej jadalni
Jadalnia jest miejscem, w którym powinniśmy rozkoszować się wspólnie spożywanym posiłkiem i życiem towarzyskim. By czynności te były odpowiednio celebrowane, wymagają właściwej oprawy. Powinniśmy mieć na wyciągnięcie ręki przedmioty, które będą w tym czasie istotne – obrusy, serwetki, sztućce i zastawę. Wiadomo, że wszystko to musi być gdzieś przechowywane. Istotne będą więc odpowiednio dobrane meble, zwłaszcza te do małej jadalni, w której liczy się każdy kawałek przestrzeni.
Do dyspozycji mamy komody, szafy, półki na wymiar, kredensy lub popularne coraz bardziej witryny. Odpowiednio zaplanowane, dopasowane do stylu i wymiaru wnętrza z pewnością przysłużą się temu, byśmy utrzymali w kuchni i jadalni nienaganny porządek. Dodatkowo mogą być idealnym urozmaiceniem wnętrza, detalem, który przykuje wzrok lub nada jadalni wyjątkowego charakteru. W poszczególnych szafkach i szufladach jadalnianych mebli przechowamy tekstylia czy sztućce. Za szklanymi drzwiczkami witryny schowamy, ale często także jednocześnie oryginalnie wyeksponujemy, nie tylko elegancką zastawę, ale również kieliszki i inne szklane naczynia, w których podajemy napoje.
Rozkład poszczególnych akcesoriów i stref przechowywania musi być przemyślany tak, byśmy mogli bez problemu sięgnąć po wszystko to, co niezbędne do przyjęcia gości.
Jadalnia z salonem prezentuje się znakomicie. Pomieszczenia te połączone ze sobą są bardzo funkcjonalne, wygodne i funkcjonalne. Znając podstawowe zasady urządzania takiej przestrzeni, z pewnością osiągniesz – aranżacyjny i towarzyski – sukces.
Katarzyna Drabik
Dyrektor Marketingu, autorka bloga firmowego i newsletterów Komandor. Od 23 lat związana z branżą meblową. W swoim dorobku ma współpracę z branżowymi magazynami, gdzie dzieli się doświadczeniem i doradza, jak wybrać meble, które tworzą przestrzeń niepowtarzalną i pełną indywidualnego charakteru. Wierzy, że personalizacja to klucz do kreatywnych rozwiązań i mebli, które zachowają swój styl przez lata. Lubi wnętrza z charakterem i nutą nostalgii, bo każdy mebel to historia człowieka – jego twórcy i użytkownika.
Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...