Jak przygotować pokój dla ucznia na zbliżający się rok szkolny?

Stało się. Nadszedł koniec wakacji. To naprawdę ostatni dzwonek, aby przeprowadzić metamorfozę i zamienić pokój dla ucznia w przyjazne i twórcze miejsce, w którym z przyjemnością będzie spędzał czas podczas roku szkolnego i wolnych weekendów. Radzimy i inspirujemy czym kierować się podczas takiego zadania! Niezależnie od tego czy nasza pociecha dopiero rozpoczyna swoją przygodą z edukacją czy też przymierza się do matury, z pewnością zasługuje na piękny i funkcjonalny pokój, w którym znajdzie się miejsce przeznaczone do nauki, odpoczynku, a nawet zabawy.

Wiadomo, inne potrzeby ma siedmiolatek, a inne osiemnastolatek, jednak jedno jest pewne – w takim pokoju nie może zabraknąć mebli dopasowanych do potrzeb i trybu życia każdego z nich. W dobrze zorganizowanym wnętrzu powinno więc znaleźć się biurko i odpowiednie krzesło, praktyczne regały, wygodne łóżko oraz spersonalizowana szafa. To naprawdę „must have”, aby pokój dla ucznia był funkcjonalny, wygodny i dopasowany do właściciela.

Pokój dla ucznia na poddaszu
Biurko w pokoju dla ucznia musi być odpowiednio oświetlone i wygodne. Miejsce przy oknie jest najlepszym wyborem

Strefa do nauki - o tym należy pamiętać!

Aranżując pokój dla ucznia należy zadbać o miejsce, w którym będzie mógł odrabiać lekcje, przygotowywać się do klasówek czy rozwijać swoją kreatywność. Mowa o strefie przeznaczonej do nauki, w której nie może zabraknąć biurka, krzesła i regałów. Dobrze, aby taki kącik został zaaranżowany przy oknie, z dostępem do jak największej ilości naturalnego światła podczas wypełniania szkolnych obowiązków.

Aby biurko było funkcjonalne, minimalna długość blatu powinna wynosić około 100-120 cm, natomiast głębokość około 60-90 cm. Niestety często rozmiar takiego mebla musimy uzależnić do wielkości pokoju dziecka, dlatego idealnym rozwiązaniem okazuje się tutaj wykonanie go na wymiar. Dzięki temu można również dowolnie skonfigurować jego kolorystykę, układ, zdecydować czy będzie w wariancie prawostronnym czy lewostronnym, ile będzie miał szuflad czy będzie miał wysuwaną półkę pod klawiaturę etc.

Wysokość biurka i krzesła należy natomiast uzależnić od wzrostu dziecka, według wytycznych:

  • 98-112 cm wzrostu - siedzisko na wysokości 26 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 46 cm,
  • 121-127 cm wzrostu - odpowiednio 30 cm/52 cm od podłogi,
  • 127-142 cm wzrostu - 34 cm/58 cm od podłogi,
  • 142-157 cm wzrostu - 38 cm/64 cm od podłogi,
  • 157-172 cm wzrostu - 42 cm/70 cm od podłogi.

Dla zachowania prawidłowej pozycji podczas prac domowych należy także dobrać właściwe krzesło. Dzięki temu unikniemy wady postawy i przemęczenia dziecka. Odpowiednie krzesło powinno być wygodne oraz wyposażone w podłokietniki. To ważne szczególnie dla kręgosłupa i rąk.

Komandor pokoj dla ucznia w kolorze szarym i zielonym
Praktyczne regały nad biurkiem pozwalają przechowywać najważniejsze przedmioty i ciekawie je eksponować


W strefie do nauki nie może zabraknąć także regałów. Zarówno w szufladach, jak i na półkach uczeń może przechowywać zeszyty, książki, akcesoria piśmiennicze, farby oraz szereg innych szkolnych akcesoriów. Na blacie powinna z kolei znaleźć się lampka o odpowiedniej mocy i barwie tak, by emitowane przez nią światło nie męczyło oczu, a wieczorami tworzyło także odpowiedni klimat przed snem czy podczas słuchania muzyki.

Pokój dla ucznia na szóstkę!

Oprócz kącika do nauki w pokoju dla ucznia nie może zabraknąć przestrzeni do odpoczynku i zabawy, bo nie sama nauką dziecko żyje. Podczas jej urządzania warto kierować się wiekiem i potrzebami dziecka oraz jego zainteresowaniami. Nastolatek w swoim pokoju doceni miejsce, w którym wspólnie ze znajomymi zasiądzie na pogawędkach, z kolei dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z edukacją – kącik do zabawy. Tym sposobem, początkujący uczeń nie zniechęci się od razu do nauki i stopniowo będzie się wdrażał w nowe obowiązki.

pokoj dla nastolatki w kolorze różu i fuksji Komandor
Personalizacja szafy w pokoju dla ucznia sprawia, ze mebel ten staje się nie tylko praktyczny, ale i wyjątkowy

<<<<<<<<<< Dowiedz się Jak urządzić pokój młodzieżowy

Szafa - strefa prywatności

Wśród podstawowego wyposażenia dziecięcego czy młodzieżowego pokoju musi znaleźć się zdecydowanie wygodne łóżko oraz pojemna szafa. Meble tego typu również można wykonać na wymiar - to świetny pomysł na spójne urządzenie pokoju dla ucznia oraz możliwość idealnego trafienia z kolorystyką oraz wzornictwem elementów wyposażenia w gust dziecka.

Rozwiązaniem, które na pewno spodoba się pociechom zarówno dużym jak i małym, jest przeniesienie ich ulubionych motywów na fronty szafy. Niezależnie od tego, czy są to postaci z bajek, ulubiony wokalista czy gwiazda futbolu, taka personalizacja pokoju sprawi, że będzie on bliższy właścicielowi. Dzięki temu wnętrze nabierze indywidualnego rysu, a każdy uczeń chętnie będzie spędzał czas w takim pomieszczeniu, które wyraża jego i jego pasję.

pokój dla ucznia z szafą i biurkiem na wymiar
Grafika na froncie szafy to alternatywa dla ścian, które można wykorzystać zupełnie inaczej

Grafika na drzwiach szafy to także sposób na uchronienie ścian przed wieszaniem różnego rodzaju plakatów i rysunków. Doskonale sprawdzi się tutaj także front pomalowany farba tablicowa lub magnetyczną - stworzymy dzięki temu idealna strefę kreatywności dla dzieci lub centrum informacyjne dla młodzieży.

Żeby szafa zyskała na funkcjonalności i pomieściła jak najwięcej rzeczy, należy wyposażyć ją w odpowiednie akcesoria i podzielić na strefy. Dzięki temu dziecko szybko uporządkuje swoje ubrania oraz inne przedmioty i zachowa porządek w pokoju.

Szafa to także strefa prywatności, ważna szczególnie w przypadku nastolatków, którzy pilnie strzegą dostępu do swojego świata i cennych przedmiotów oraz gromadzą kolekcje designerskich ubrań. Szafa z drzwiami przesuwnymi nie tylko idealnie wymiarowo wkomponuje się w przestrzeń takiego pokoju dla ucznia, ale także zapewni mu komfort przechowywania i nauczy przestrzegania porządku i dbania o własne ubrania.

Łóżko - miejsce nie tylko do spania

Wybierając łóżko kierujmy się natomiast wzrostem dziecka oraz jego preferencjami, jeśli chodzi o stopień twardości materaca. Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla tak młodych osób, ponieważ to on w dużej mierze przekłada się na ich dobre samopoczucie i koncentrację. Zawsze lepiej wykonać łóżko większe, do którego dziecko dorośnie, niż co roku zmieniać je na nowe.

pokój dla ucznia na poddaszu w kolorze bieli i pomarańczu z szafą i łóżkiem
Wygodne łóżko to zdrowy sen i miejsce dla relaksu w ciągu dnia

Praktyczne łóżko to nie tylko miejsce snu. Dla twórczej latorośli to także miejsce do zabawy, pogaduch z przyjaciółkami czy strefa chill out przy muzyce. Dobrze, aby miało dodatkowe miejsca do przechowywania jak wysuwne szuflady czy boczne półki. Dzięki temu dziecko będzie miało potrzebne rzeczy pod ręką, a wolne schowki zawsze znajdą swoje zastosowanie. Wybierając łóżko na wymiar sami możemy zdecydować na czym nam najbardziej zależy i co spodoba się dziecku.

Pokój dla ucznia to przede wszystkim strefa do nauki, ale także miejsce, w którym dziecko po wypełnieniu obowiązków szkolnych może robić to, co najbardziej lubi. To także przestrzeń, w której uczeń powinien się dobrze czuć. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby takie pomieszczenie zostało urządzone funkcjonalnie i z pomysłem. To, co dla dorosłych jest pokojem dla ucznia, dla niego jest jego całym światem, w którym powinien czuć się bezpiecznie, komfortowo i tak, jak lubi.


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz