Zadbaj o idealny porządek w swojej szafie

Jeżeli zaglądasz do swojej szafy i twierdzisz, że nie masz się w co ubrać to znak, że warto ją uporządkować. Nienaganny i idealny porządek w szafie to nie tylko Twoja wizytówka, ale po prostu konieczność i wygoda. „Nie mam się w co ubrać” nie wynika bowiem z braku ubrań, tylko z ich chaotycznego ułożenia, przez co sami nie wiemy, co w naszej garderobie posiadamy! Zrób czystkę - najlepiej minimum dwa razy w roku, czyli w okresie przejścia z sezonu zima/wiosna-lato oraz lato/jesień-zima.


Idealny porządek w szafie nie zrobi się sam. Czas na bałagan kontrolowany

Tak zwana czystka w szafie to najprostszy i najprzyjemniejszy etap porządkowania. Po prostu: wyciągnij z szafy wszystko, co się w niej znajduje! Proste? Proste. Pamiętaj jednak, aby rzeczy poukładać w miejscu, w którym będziesz mógł swobodnie je porządkować. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniej przestrzeni podziel czystki w szafie na etapy. Etap rzeczy wiszących na wieszakach, etap rzeczy z półek, etap rzeczy znajdujących się w szufladach i koszach.

porządkowanie szafy
Wyciągnij wszystko z szafy i zobacz, ile rzeczy powinno do niej wrócić


SPA dla szafy, czyli mycie i pielęgnacja mebla

Kiedy szafa będzie pusta (lub częściowo pusta), porządnie ją przewietrz! Warto poświęcić również chwilę na dokładne umycie półek, wieszaków, drążków, prowadnic czy podłogi. Odkurz również tory, w których gromadzą się zanieczyszczenia, dzięki temu Twoja szafa będzie pracowała ciszej i płynniej. Wszystkie elementy mebla ulegają zakurzeniu podczas normalnego eksploatowania, a często zapomina się o ich systematycznym czyszczeniu. Do mycia wykorzystaj delikatną ściereczkę i letnią wodę z płynem, a potem całą umytą powierzchnię wytrzyj do sucha. Nie układaj ubrań na wilgotnych półkach.

Idealny porządek w szafie to nie tylko pięknie poukładane ubrania. To także czysty i pachnący mebel. Na drążkach i w szufladach warto umieścić więc odpowiednie preparaty zapachowe, które skutecznie odstraszą szkodniki i sprawia, że każde otwarcie mebla będzie przyjemne i pachnące.

zapach do szafy
Korzystanie z czystej i pachnącej szafy jest przyjemniejsze

Wstępna segregacja ubrań

Na początku wyselekcjonuj grupę ubrań, w których często chodzisz, które są dobre rozmiarowo i które lubisz. Możesz je spokojnie odwiesić lub odłożyć do szafy w pierwszej kolejności. One na pewno się przydadzą. Poznaj kilka trików, dzięki którym szybko uporasz się z robieniem porządków i zachowasz idealny ład w szafie na dłużej:

  • Jeżeli często chodzisz w spodniach umieść je na wysuwnym wieszaku czy półce znajdującej się na wysokości wzroku lub poniżej. Zaoszczędzisz sobie czasu w porannej gonitwie za odpowiednim ubiorem.
  • Jeżeli posiadasz głębokie półki i chcesz je maksymalnie wykorzystać –ułóż ubrania z danej grupy na dwie „kupki”. Ta, którą umieścisz z tyłu to grupa ubrań noszonych rzadziej, ta z przodu to ciuchy odpowiednie do każdej stylizacji.
  • Odpowiednio podziel resztę półek na różne typy odzieży: swetry, sukienki i spódnice, T-shirty, podkoszulki etc. Dlaczego? Zaoszczędzisz przede wszystkim czas, nienaganny porządek w szafie oraz zyskasz komfort, ponieważ wszystko będzie mieć swoje miejsce.
porządek w garderobie
W dobrze zorganizowanej szafie i garderobie od razu widzisz, co gdzie przechowujesz

<<<<<<<<< SPRAWDŹ TAKŻE, Jak prawidłowo wieszać ubrania w szafie


Rzeczy, z którymi nie możesz się rozstać - czas na decyzję co zostawić, a co oddać

Każdy człowiek ma w swojej szafie i garderobie rzeczy, których nie nosi, ale z różnych względów nie może ich wyrzucić. Ten etap dla niektórych może okazać się trudny do przejścia. Oczywiście mamy tu na myśli emocjonalne zaangażowanie i związanie z ubraniami. To milowy krok do pokonania dla zwolenników „przyda się”, ale możliwy do wykonania. Tak więc emocje na bok. W takiej sytuacji warto zadać sobie kilka pytań:

  • Czy lubię daną rzecz?
  • Czy ma ona wartość sentymentalną?
  • Czy jest we właściwym rozmiarze?
  • Czy była noszona w ciągu ostatniego pół roku?

Jeżeli na połowę z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, warto znaleźć dla takiej rzeczy miejsce. To znak, że jest ona dla Ciebie ważna i w jakiś sposób kreuje Twoją modową świadomość. Jeśli jednak przewaga odpowiedzi była na „nie” … cóż, czas na pożegnanie się z ubraniem.

Porządki w szafie Komandor
Akcesoria w szafie pomogą w utrzymaniu porządku

Postaw na funkcjonalność i dodatki specjalne

Warto przed każdym porządnym sprzątaniem i wietrzeniem szafy przejrzeć aktualne trendy meblarskie. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo ciekawych akcesoriów, które uprzyjemnią Ci codzienne korzystanie z szafy, ułatwią utrzymanie w niej nienagannego porządku i „zwiększą” jej pojemność. Wieszak na torebki, prawidła na buty, wysuwne wieszaki na spodnie i spódnice, wkłady do szuflad czy pantograf to bardzo przydatne i praktyczne atrybuty, które sprawią, że Twoja szafa będzie bardziej funkcjonalna. Przy okazji robienia porządków możesz pomyśleć o ich wkomponowaniu do wnętrza mebla.

akcesoria do utrzymywania porządku w meblach
Wkłady do szuflad - sposób na drobne rzeczy, które mają tendencje do gubienia

Sprzedaj, oddaj…

Dla ubrań, które nie pasują do naszego stylu, są za małe, ale w dobrym stanie, czy po prostu nam się nie podobają warto znaleźć nowego właściciela. Możesz zrobić to na kilka sposobów. Najprostszym i najłatwiejszym jest ich przekazanie wśród przyjaciół czy rodziny. Jeżeli jednak ubrania nie pasują dla nikogo z naszych najbliższych warto pomyśleć o zbiórkach charytatywnych. Dobry uczynek jest zawsze trendy.

Kolejnym sposobem, wymagającym już jednak pewnych konkretnych kroków z naszej strony, jest ich sprzedaż za pośrednictwem portali aukcyjnych. W Internecie jest tych stron naprawdę dużo, warto poświęcić chwilę na dobór odpowiedniego portalu. A dzięki temu zawsze wpadnie do naszego portfela parę groszy, które możesz przeznaczyć na zauważone podczas porządkowania braki w garderobie. W ten sposób robiąc perfekcyjne porządki w szafie, zrobisz też dobry uczynek i ewentualne miejsce na nowe ciuchy. Zobaczysz, że to zadziała jaka balsam.

garderoba męska
Akcesoria, dedykowane strefy i porządek - szafa idealna[

Sezonowe sprzątanie i generalne porządki w szafie to inwestycja, która się opłaca i szybko zwraca. Poświęcasz jedynie chwilę swojego czasu, na przykład w jakiś deszczowy dzień, a potem cieszysz się porządkiem i ładem wśród swoich ubrań przez długi czas. Problem z codziennym kompletowaniem ubrań i nerwowym przeglądaniem szafy masz z głowy. Przejrzyście, pachnąco i perfekcyjnie. Tak uporządkowana szafa spełni swoją rolę, a ubrania będą same komponować się w doskonałe stylizacje.


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz