Sypialnia w stylu vintage - jak zaaranżować wnętrze z duszą?
Styl vintage nie tylko nadal nie znika z salonów, ale coraz częściej pojawia się również w naszych sypialniach. To wyjątkowe miejsce w domu, w którym zaczynamy i kończymy każdy dzień, dlatego powinno być uosobieniem relaksu i wyciszenia. Nie chcesz rezygnować z praktycznych i komfortowych rozwiązań, jakie oferuje nowoczesny design, a jednocześnie lubisz klimat magicznych lat 50., 60. i 70.? Podpowiadamy, jak połączyć jedno z drugim, aby powstała funkcjonalna sypialnia z duszą w stylu vintage.
Jakie są cechy stylu vintage?
Styl vintage powstał z tęsknoty za tym, co minęło, umiejętnie łącząc ze sobą ponadczasowe wzornictwo i meble z „historią”. Pojawia się zatem pytanie, jak wykorzystać meble z minionych dekad i przy okazji nie zamienić wnętrza w muzeum? Oczywiście możemy tego uniknąć, wykorzystując cechy stylu vintage na kilku elementach wystroju. Które z nich wybrać?
Sypialnia w stylu vintage musi mieć swój klimat. Tutaj łóżko gra pierwsze skrzypce, a wybierając mebel projektowany na wymiar, możemy dopasować go do własnych potrzeb i jednocześnie zadbać o jego wyjątkowy design. Ciekawy stylistycznie efekt uzyskamy stawiając na nawiązujący do wzornictwa minionych dekad tapicerowany i pikowany zagłówek, który przy okazji stanie się idealną ozdobą dużego, małżeńskiego łoża. U wezgłowia łóżka w stylu vintage dobrze zaprezentuje się również fornirowana płyta czy ażurowy wzór.
Aby utrzymać wnętrze w spójnej estetyce, a jednocześnie nie przytłoczyć go zbyt dużym nagromadzeniem elementów o historycznym wyrazie, warto zestawić je z nowoczesnymi meblami, które nawiązują do estetyki vintage tylko kolorystyką. Na przykład tuż obok szafy o prostym, minimalistycznym wyglądzie można ustawić dopasowany do niej kolorystycznie znany z lat 60. fotel w stylu „Muszelka”. Warto wiedzieć, że w estetyce vintage dominują jasne barwy o ciepłym nasyceniu, kolory ziemi, a także odcienie starego złota. Interesującym zabiegiem może być również klasyczne zestawienie bieli z czernią lub zastosowanie ostrzejszego kontrastu, np. z użyciem niezwykle modnego w latach 70. koloru musztardowego. W takich stylizacjach świetnie sprawdzą się także wzory geometryczne. Mogą one zagościć zarówno na ścianach jak i ozdobnych zasłonach czy dywanach lub wyrażać się poprzez kształt profili szafy przesuwnej i jej duży front.
<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Urban jungle - dżungla we wnętrzach twojego domu
Sypialnia w stylu vintage - jakie meble wybrać?
Idea stylu vintage opiera się na swobodnym łączeniu przeszłości z teraźniejszością. A zatem, tworzą go nie tylko tzw. meble z odzysku, ale również te nowe, jedynie stylizowane na stare. Odrestaurowując zapomniany i nieużywany mebel, poprzez zastosowanie nowego koloru lub obicia, nadamy mu nowe życie, a on z pewnością odwdzięczy się, dodając oryginalności i ekstrawagancji naszemu wnętrzu.
Coraz częściej we wnętrzach w stylu retro lub vintage wykorzystuje się też specjalnie postarzane meble, przypominające te "ugryzione zębem czasu". Doskonałym „nowym” elementem wnętrza z dawną duszą może być komoda z fornirowanymi frontami, która kojarzy się z kultowymi czasami PRL-u. Taki mebel to nie tylko świetna dekoracja, lecz również funkcjonalne miejsce na przechowywanie odzieży i przedmiotów codziennego użytku, które można dopasować do własnych potrzeb.
Głównym meblem w sypialni w stylu vintage, zaraz po łóżku, jest szafa. Możemy do niej dobrać odpowiedni front np. wykorzystując dekoracyjne szkło ornamentowe, przypominające pikowany materiał, charakterystyczną tkaninę czy kolorowe dekory odwołujące się do stylistyki lat 50. Front takiej szafy wprowadzi do pomieszczenia szczególny klimat i pięknie podkreśli charakter wnętrza.
Współczesnej sypialnianej toaletce wdzięku doda tapicerowane krzesło na drewnianych, okrągłych nóżkach lub kultowy fotel „Jajko” projektu Arne Jacobsena. Urządzając swoje wnętrze pamiętajmy, że zrównoważony dobór dodatków to klucz do sukcesu. Ozdobne akcesoria. jak np. stare radio, kolorowe lampy czy plakaty w stylu retro nie mogą przytłaczać swoją ilością, ponieważ w sypialni powinien panować klimat intymności i wyciszenia.