Sypialnia w stylu japońskim
Coraz więcej elementów kultury Dalekiego Wschodu przenika do naszego codziennego życia. Chętnie korzystamy już nie tylko z aromatycznych przypraw, wyjątkowej kuchni, elementów filozofii czy dobroczynności jogi, ale także z detali i dodatków służących do wystroju wnętrz. Coraz bardziej zachwyca nas przestronność i harmonijność pomieszczeń oraz subtelny kontakt z naturą dzięki wykorzystanym materiałom. Częściej sięgamy do trendu Wabi-Sabi, doceniając urok przedmiotów z historią, na których mijający czas zostawił swoje ślady.
Nic więc dziwnego, że kultura Wschodu przenika także do naszych domów, odmieniając ich wnętrza i charakter. Niepowtarzalnie z pewnością wygląda sypialnia w stylu japońskim, w której ład i harmonia spotykają się metafizycznymi doznaniami i naturą. Czym się wyróżnia i o czym powinniśmy pamiętać, podczas jej urządzania? Oto mała podpowiedź.
Sypialnia w stylu japońskim to bliskość natury
Azjaci cenią sobie naturalne dodatki. Japońska sypialnia jest tego znakomitym odzwierciedleniem. Znajdziemy w niej, wykonane ze szlachetnego drewna, niskie łóżko pozbawione zbędnych zdobień. Prostota formy ma bowiem kluczowe znaczenie. Uwidacznia się nie tylko w kształcie zastosowanych mebli. Objawia się również w doborze dodatków. Kamienie, papier ryżowy i naturalne tkaniny – one wszystkie stanowią o japońskim stylu w aranżacji wnętrza.
Minimalizm i umiar
Wyposażenie sypialni w stylu japońskim jest nad wyraz purystyczne. Nie znajdziemy w niej niczego, co byłoby zbędne i zaburzało stonowaną przestrzeń. Chodzi o to, by w miejscu wypoczynku wszystko przyczyniało się do regeneracji po ciężkim dniu. Akceptowanymi dodatkami są postarzane, ceramiczne naczynia. Dobrze sprawdzą się także symboliczne postaci pochodzące z kultury japońskiej – kotek maneki-neko czy lampy, których abażury wykonane są z niemal przeźroczystej bibuły. Na podłodze możemy położyć tradycyjne maty japońskie oraz gładkie dywany. Pościel w sypialni w stylu japońskim powinna być delikatna, wykonana ze śliskiego materiału. Byłoby idealnie, gdyby był to jedwab. Znakomicie będą wyglądały też wzory przywodzące na myśl japońskie, tradycyjne kimono.
Nie możemy przy tym zapomnieć o kilku meblach, dzięki którym możliwe będzie uporządkowanie akcesoriów niezbędnych w sypialni – w tym pościeli. Meble na wymiar znakomicie sprawdzą się w pokoju aranżowanym zgodnie z azjatyckimi wyznacznikami. Wykonane na zlecenie spełniają wymagania najbardziej wymagających odbiorców. Dowolność charakterystyczna dla ich projektowania sprawia, że mamy pełną kontrolę nad tym, jak będą wyglądać. To z kolei najlepsza droga do aranżacji wnętrza zgodnej z azjatycką stylistyką.
Stonowane, jasne kolory
Wnętrza domów w Kraju Kwitnącej Wiśni są utrzymane w jasnych, stonowanych barwach, którym towarzyszą kolory ziemi. Aranżując sypialnię w stylu japońskim, warto zdecydować się na wyblakłe, pastelowe barwy, biele, beże, ale również zielenie oraz stonowane odcienie szarości.
Stosując się do tych zaleceń, uzyskuje się przestrzeń zachowującą swój naturalny charakter i bardzo przytulną. Możemy jednak z powodzeniem ożywić ją nieco dodatkami czerwieni, pomarańczy i zieleni.
<<<<<<<<<<< DOWIEDZ SIĘ TAKŻE, Jak urządzić wnętrze w stylu Wabi-Sabi
Dużo światła i…fototapety
Z jednej strony styl japoński wyróżnia się stonowanymi barwami, jednak jest przy tym, co stanowi pewien paradoks, nad wyraz wzorzysty. W przestrzeni zaaranżowanej zgodnie z jego prawidłami możemy z powodzeniem skorzystać z fototapety, na której widnieją gałązki z kwiatami wiśni i ptakami. Powinniśmy również zadbać o to, by do wnętrza sypialni w stylu japońskim wpuścić dużo światła.
Pomieszczenie w stylu japońskim będzie dobrze prezentowało się, gdy zostanie odpowiednio doświetlone. Będzie wyglądało oryginalnie, gdy zastosujemy w nim drzwi, przez które może przedostać się dużo promieni słonecznych. Nazwa tych tradycyjnych to shoji. Są charakterystyczne dla azjatyckich domów, a pomieszczeniom nadają lekkości i orientalnego sznytu.