Jak i gdzie przechowywać domowe tekstylia

Domowa konfekcja jak pościel, ręczniki, poszewki, narzuty i obrusy są niezbędne w każdym domu. Z uwagi na swoje gabaryty, zajmują jednak sporo miejsca i czasami trzymamy je w zupełnie przypadkowych miejscach. Warto zatem podjąć trud ich uporządkowania i dowiedzieć się , jak przechowywać domowe tekstylia, by zawsze były świeże i gotowe do użycia. Proponowane przez nas pomysły na przechowywanie ręczników i innych domowych materiałów i rzeczy z pewnością w tym pomogą.

Koce, ręczniki czy pościel wymagają odpowiedniego traktowania i składowania

Najczęściej użyteczna domowa konfekcja i materiały powinny znajdować się na wyciągnięcie ręki. Rozmieszczając je w przestrzeni mieszkania, powinniśmy dobrze przemyśleć, gdzie, co i jak umieścić dla naszej wygody. Równie istotne jest, by utrzymać przy tym idealny porządek.

Ręczniki czy pościel wymagają specjalnego przechowywania z uwagi na zachowanie higieny i ich bezpośredni kontakt z naszym ciałem. Dobrze więc odseparować je od przedmiotów i rzeczy codziennego użytkowania. Dedykowanej przestrzeni potrzebują także koce, pledy czy sezonowa zmiana pościeli. Także obrusy, kuchenne ściereczki i serwety nie powinny leżeć w przypadkowych miejscach.

Żeby łatwo osiągnąć ten efekt, powinniśmy skorzystać z możliwości, jakie dają meble na zamówienie. W nich bez trudu wydzielimy osobne strefy do przechowywania tych wyjątkowych tekstyliów oraz wykorzystamy właściwe akcesoria. Pomocne będą więc różnego rodzaju kosze materiałowe, organizery, szuflady, popularne kosze wysuwne lub po prostu dedykowane półki.

Przechowywanie tekstyliów w szafie
Wydzielona "bieliźniarka" w garderobie to praktyczne i wygodne rozwiązanie do przechowywania domowych tekstyliów

Razem czy osobno - jak przechowywać domowe tekstylia

Jeśli zastanawiacie się, gdzie można przechowywać domowe tekstylia to odpowiadamy, że właściwe wszędzie. Jedni wybierają opcję dedykowanej strefy we wnętrzu szafy lub garderoby, zwanej potocznie „bieliźniarką”. Przeznaczają na ten cel jedną z części mebla lub zabudowy i odpowiednio ją konfigurują. W takim wydzielonym module, na półkach, trzymają odpowiednio posegregowane ręczniki, pościel i inną domową konfekcję, a w koszach pledy czy poduszki. Każda z półek lub szuflad mogą być więc dedykowane konkretnym materiałom, a wszystko jest w zasięgu ręki w razie potrzeby.

Inne osoby zdecydowanie wybierają opcję przenoszenia danych rodzajów tekstyliów do konkretnych pomieszczeń. I tak, ręczniki, poszwy, pledy oraz zmienną pościel przechowują w sypialni. Obrusy i serwety trzymają w salonie, a kuchenne ścierki i fartuchy układają w szafkach kuchennych. Każdy ma swój klucz i sposób, który jest dla niego logiczny i funkcjonalny. Najważniejsze, żeby korzystanie z domowych tekstyliów oraz dostęp do nich były łatwe i wygodne dla użytkowników.

Kosze do przechowywania
Ażurowe kosze zapewniają tekstyliom odpowiednią wentylację i przepływ powietrza

<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Jak przechowywać i dbać o buty?


Gdzie jest miejsce na domowe materiały i tekstylia

Jeśli więc nie jesteście zwolennikami wydzielenia tak zwanej „bieliźniarki” w swojej szafie, nie macie na nią miejsca lub preferujecie odmienny sposób przechowywania, wykorzystajcie inne pomieszczenia i meble dostępne w mieszkaniu.

Sypialnia

Domowa alkowa to doskonałe miejsce na tego typu materiały, ponieważ doskonale separuje je od ubrań i odzieży codziennej. Łatwiej tu zachować higienę i czystość z uwagi na specyfikę samej sypialni. Ręczniki, pościel, koce, narzuty czy pledy można schować zarówno do sypialnianej szafy, jak i do komody. Podczas rutynowej zmiany pościeli nie będziecie musieli odbywać wycieczek od mebla do mebla, a wszystko będzie w waszym zasięgu.

Jak zorganizować miejsce na domowe tekstylia w takiej szafie? Bardzo prosto. W najwyższych strefach mebla można przechowywać cięższe i większe gabarytowo poduszki oraz kołdry, na półkach lub w szufladach ręczniki i pościel, a w ażurowych koszach pledy i koce.

Jak przechowywać domowe tekstylia w szafie?
Szafa w sypialni pomieści zarówno poduszki, pościel jak i ręczniki. Wystarczy wydzielić im dedykowaną strefę

Salon

Salonowe meble to zdecydowanie wygodne miejsce dla serwet, podkładek czy obrusów. Wyprasowane i ułożone w szufladach komody lub szafy będą zawsze pod ręka, zarówno przy codziennych posiłkach, spotkaniach ze znajomymi czy na okazjonalnych imprezach. Jeśli więc wyznaczycie dla nich konkretne miejsce w strefie salonu, nakrycie stołu lub szybka zmian jego aranżacji nie będą dla was żadnym problemem.

Półki i kosze do przechowywania tekstyliów
Obrusy, serwetki czy nawet pledy - takie tekstylia można przechowywać w szafie w salonie

Kuchnia

Przeznaczenie jednej z kuchennych szafek lub szuflad na ręczniki, ściereczki do naczyń, fartuchy czy rękawice kuchenne to na naprawdę dobry pomysł. Najwygodniej trzymać je w strefach na wysokości pasa lub trochę powyżej z uwagi na własną wygodę i łatwy dostęp. Kuchenne prace wymagają bowiem zachowania czystości na stanowisku pracy oraz szybkiego dojścia do tekstyliów, zapewniających bezpieczeństwo i ochronę nas a także naszej odzieży w kontakcie z przygotowywanymi potrawami.

Przechowywanie tekstyliów w kuchni
Kuchenne szafki to idealne miejsce dla ściereczek i fartuchów kuchennych, które zawsze będą pod ręką w razie potrzeby


<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE, Jak układać ubrania w szafie?


Ręczniki i tekstylia domowe w idealnym porządku, czyli co mamy do dyspozycji


Półki - klasyka gatunku

Półki w różnych szerokościach i głębokościach to standard. Wyprasowane oraz poskładane obrusy, ręczniki, pościel czy inne tekstylia są łatwo dostępne i dobrze widoczne. Ułożenie ich na oddzielnych półkach ułatwia nie tylko właściwą segregację, ale także zachowanie porządku w przestrzeni szafy. Grubsze czy naturalne tekstylia i dzianiny jak koce, pledy, kołdry czy poduszki, powinniśmy przechowywać w sposób higieniczny, z dala od strefy obuwia i ubrań zewnętrznych jak płaszcze czy kurtki. Najlepiej trzymać je na półkach w górnych strefach szafy lub garderoby. Sięgamy do nich jedynie od czasu do czasu, nie ma więc potrzeby, aby zajmowały miejsce innym, bardziej potrzebnym na co dzień rzeczom.


Ażurowe kosze

Akcesoriami, które zadbają o właściwą wentylację poduch, pledów, ręczników czy pościeli są także ażurowe wysuwne kosze i szuflady. Zapewniają one swobodną cyrkulację powietrza, a tym samym pozwalają „oddychać” naszym rzeczom. Wybór koszy jest bardzo duży. Dotyczy to zarówno ich gabarytów, jak i materiałów, z których są wykonane. Mamy więc do dyspozycji kosze naturalne, rattanowe, metalowe, plastikowe czy materiałowe.


Małe i duże pojemniki

W przechowywaniu domowych tekstyliów sprawdza się także różnego rodzaju pojemniki dostępne w wielu wymiarach i odsłonach. Ochronią one nasze wyjątkowe rzeczy i konfekcję przed kurzem, zabrudzeniami czy chociażby zapobiegną ich blaknięciu. Ułatwia także ich podział na te używane na co dzień i te zamienne, przechowywane przez panią lub pana domu na „zaś”.

Kosze do przechowywania
W wysuwnym, materiałowym koszu zmieścimy koce, pled, a nawet zapasowego "jaśka"

znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz