Styl Wabi-Sabi - czy zdominuje wnętrza?

Gdybyśmy chcieli zamknąć w jednym zdaniu styl Wabi-Sabi, czyli trend jaki panował w 2018 roku to możemy określić go jako „piękno tego, co ma swoją historię”. Wywodzi się on z filozofii japońskiej, chociaż swoje pierwotne pochodzenie czerpie z pewnego rodzaju wrażliwości estetycznej, mocno widocznej w starożytnej chińskiej literaturze i sztuce. Czym więc charakteryzuje się styl Wabi-Sabi i jak można wyrazić go w aranżacji wnętrz?

Styl Wabi-sabi we wnetrzach


Co oznacza Wabi-Sabi?

Wabi i Sabi to dwie dominujące zasady chińskiej i japońskiej sztuki i kultury. Oryginalnie słowa Wabi i Sabi odnoszą się do uczuć, a nie do cech fizycznych. Obrazują je dwa chińskie znaki kanji: Wabi 侘 oznacza "przygnębienie", a Sabi 寂 "samotność”.

Można powiedzieć, że Wabi to zadowolenie z prostych rzeczy i brak zależności od materialnych dóbr. Sabi natomiast to atmosfera, wrażliwości, wartości estetyczne i emocje, jakie towarzyszą odbiorowi danego dzieła wraz z upływającym czasem. Połączenie tych dwóch elementów jest docenieniem przemijającego piękna, ukrytego w przedmiotach i wydobywanego przez czas. Piękna, które istnieje w skromnych, niedoskonałych i nietrwałych formach.

Styl wabi Sabi i jego znaczenie


Wabi-Sabi kontra codzienność

Styl Wabi-Sabi zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników zarówno w aranżacji wnętrz, przestrzeni publicznej, jak i w sposobie życia. Będąc w ciągłym biegu, stresie, bombardowani wieloma pozytywnymi i negatywnymi bodźcami, zaczynamy szukać spokoju i wyciszenia. Coraz częściej dostrzegamy, a na pewno doceniamy, urok prostoty, otwartej przestrzeni, naturalnych wnętrz, elementów, które skrywają w sobie pewnego rodzaju tajemnicę, związaną z ich funkcjonowaniem i bytem. To właśnie jest Wabi-Sabi – połączenie prostoty i piękna noszącego znamiona upływającego czasu.

Wszystko, co uosabia trend jaki wybił się w 2018 roku, wynika z naszej tęsknoty. To przeciwwaga materialnego świata, który goni za nowościami i nie ogląda się na to, co ma swoją historię. Świata, który wymaga perfekcji i idealności, nie uznaje wad i unika sentymentów. Wabi-Sabi pokazuje nam, że mamy prawo do błędów, nie musimy być idealni, bo idealność jest sztuczna. Zauroczenie niedoskonałością, autentycznością i urokiem uchwyconego przez moment piękna to jest prawdziwe życie. Niestety, czas i konsekwencje jego upływu dotkną wszystko i każdego z nas. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym szybciej będziemy w stanie dostrzec i docenić piękno tego, co mamy.

Styl Wabi-Sabi w przedmiotach
Photo by Tim Wright @timdwright


Styl Wabi-Sabi to czas dla starych przedmiotów i mebli, które zyskają drugie życie. Właśnie ich historia zatrzymana w pęknięciach, śladach zużycia, wżerach czy rysach to detale, które podkreślają ich autentyczność, wartość i klimat, pomimo swojej niedoskonałości. Wabi-Sabi to ukłon w stronę rzeczy i przedmiotów z duszą. To one w postaci detali i subtelnych elementów idealnie dopełnią przestrzeń, wprowadzając do niej pierwiastek autentyczności, historii i szlachetnego piękna.

Najpiękniejsze w Wabi-Sabi jest to, że nie musisz być idealny, bo nic nie jest idealne i czas się z tym pogodzić. Jeśli to zrobiłeś, to w stylu Wabi-Sabi odnajdziesz się bardzo szybko.


Elementy charakterystyczne stylu Wabi-Sabi

Wabi-Sabi design bazuje na tym co naturalne, niemodyfikowane i noszące znamiona upływu czasu. Takie cechy doskonale skomponują się z wnętrzem, podkreślą urok przedmiotów i charakter stylu. Oto kilka elementów, które charakteryzują główny trend 2018 roku:

 • Materiały organiczne, a nie syntetyczne. Dominować będą: stare podniszczone drewno, lekko wyblakła ceramika, kamienie, odbarwione marmury i naturalne tkaniny, jak len czy płótno. Nie należy ich czyścić, polerować ani w żaden sposób sztucznie zmieniać wyglądu. Ich zaletą jest nawet najmniejszy ślad odciśnięty przez czas.
 • Asymetryczny, naturalny lub organiczny wygląd przedmiotów bez zbędnej stylizacji i formowania kształtu. Styl Wabi-Sabi nie uznaje symetrii.
 • Szorstka, nierówna i przypadkowa wręcz tekstura właściwa dla specyfiki użytego materiału, bez polerowań, gładzeń czy sztucznej ingerencji w powierzchnię. Pięknem przedmiotu nie jest bowiem sam udział człowieka w jego formowaniu, ale emocje jakie towarzyszą mu podczas tworzenia.
 • Lekko wyblakłe i jakby wyciszone kolory pochodzące z natury oraz rozproszone i stonowane światło, bez swojej ostrości.
 • Szacunek dla przestrzeni, bez marnowania miejsca, ale jednocześnie bez przesadnego przeładowywania nadmiarem przedmiotów. Wszystkie elementy powinny mieć swoją przestrzeń, ale zgodnie z filozofii holistyczną tworzyć spójną całość.
 • Naturalność, która sprawia, że przedmiot wygląda jakby stanowił część natury, a nie został wymyślony, zaplanowany i zdefiniowany przez człowieka.

Styl Wabi-Sabi wnętrze
Wnętrze w stylu Wabi-Sabi - Photo by Joseph Albanese on Unsplash


Wnętrze i design Wabi-Sabi - triki dekoratorskie dla Twojego domu

Połączenie poprzecieranych, rustykalnych elementów z surowością i prostotą industrialnych detali oraz japońskim minimalizmem to propozycja dla tych, który szukają spokoju i wyciszenia oraz kontaktu z autentyzmem. Stworzone w ten sposób wnętrza z pewnością będą niezwykle oryginalne, unikatowe, urokliwe i osobliwe.

Styl Wabi-Sabi w przestrzeni salonu
Naturalne przedmioty noszące ślady zużycia - trend Wabi-Sabi we wnętrzu

Jak najszybciej wprowadzić styl Wabi-Sabi do wnętrza? Wystarczy kilka prostych trików, aby urządzić mieszkanie zgodne z panującym w 2018 roku trendem.

 1. Ceramika handemade to element obowiązkowy. Zadbaj o ręcznie robione wazony, patery, tace czy donice, które noszą ślady zużycia, mają lekko wypłowiały kolor lub przetarcia. Akcenty niedoskonałości pod każdą postacią podkreślą charakter przedmiotu i idealnie wpiszą się trend.
 2. Unikaj symetrii i idealnego porządku w domu, a w stylizacjach postaw na nieparzystość. Zamiast czterech ozdobnych poduszek połóż na sofie pięć. Masz dwa fotele? Dostaw trzeci. Jeden nadgryziony „zębem czasu” wazon też wystarczy na komodzie.
 3. Koniec z idealnością. Twoja przestrzeń to miejsce do mieszkania i miejsce dla emocji. Wybierz naturalne tkaniny jak len czy płótno. Nie musisz ich idealnie i dokładnie prasować, niech pokażą swoją naturalną fakturę. Wybieraj miękkie, lekko pomarszczone materiały, które zatrzymały w sobie żywy, codzienny wygląd.
 4. Postaw na naturalne materiały jak ceramika, kamień, beton, drewno, tekstylia, na których widać naturalne zużycie i upływający czas. One są w stanie wyrazić zachodzące zmiany oraz co chwilę odkrywać swoje piękno ukryte we wnętrzu, wzbudzając w Tobie coraz to nowsze emocje.


  stul wabi sabi we wnetrzu
  Minimalistyczne, stonowane wnętrze i spokojna szafa - tak może wyglądać salon w stylu Wabi-Sabi<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Naturalne wnętrza. Tęsknota za tym, co prawdziwe


Pozwól sobie czuć

Wabi-Sabi to właśnie emocje i błogi stan, który pojawia się nagle i znika. To niezdefiniowane do końca zachwyt nad kawałkiem drewna, wizyta na pchlim targu czy zaduma nad mglistą aurą za oknem. Ten trend to ciągłe odkrywanie wyjątkowego piękna w tym, co wydawać by się mogło stare, zużyte, bezwartościowe. To wędrówka śladami czasu i godzenie się z naturalnością życia.

Jak styl Wabi-Sabi będą wyrażać artyści i designerzy? Czy przypadnie do gustu goniącym przez życie bez opamiętania? Czas pokaże. Na pewno pojawiający się trend to jasne przesłanie:

„Nowe rzeczy też kiedyś będą stare, ale to wcale nie znaczy, że bezużyteczne i bez wartości. Dopiero u schyłku życia nabieramy szlachetności, kiedy na naszych twarzach, zmarszczkach i charakterze odciska się całe nasze życie, ze swoimi cieniami i blaskami. Nikt i nic nie musi być idealne, ale powinno być autentyczne.”


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz