Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?

Jeśli odczuwasz znużenie wszechobecnym stylem skandynawskim, wnętrza nowoczesne uważasz za bezosobowe, zaś klasyczne po prostu nie pasują do Twojego indywidualnego stylu, …połącz je w jednym pomieszczeniu. Wybierz styl eklektyczny! Takie niecodzienne, eklektyczne zestawienia potrafią stworzyć niepowtarzalny efekt, jednak trzeba potrafić umiejętnie je komponować.


Styl eklektyczny i jego cechy

Styl eklektyczny bazuje na mieszance różnych stylów i epok. Zgrabnie łączy tradycję z nowoczesnością, prostotę z odważnymi dekoracjami, tworząc w końcowym efekcie unikatową całość. To doskonała propozycja dla osób, które poszukują indywidualnego stylu i nie boją się ryzykownych połączeń czy wychodzenia poza panujące konwencje.

Czy zatem styl eklektyczny we wnętrzach oznacza brak zasad? Nic bardziej mylnego.

Jedną z głównych reguł nim rządzących jest zachowanie równowagi pomiędzy swobodą doboru mebli i dekoracji, a dobrym smakiem.

Mimo że na pierwszy rzut oka tego typu wnętrze może sprawiać wrażenie nieładu i niespójności, wszystkie elementy umeblowania powinny być dobrze zaplanowane. Dlatego też, decydując się na aranżację salonu lub sypialni w stylu eklektycznym, powinniśmy pamiętać, że nie należy on do najłatwiejszych, bo łatwo tu o przesadę.

Styl eklektyczny we wnętrzu
Styl eklektyczny we wnętrzu to swoboda, ale z umiarem

Na czym się opierać, tworząc aranżację?

Podstawowym elementem eklektycznego wnętrza są faktury, które budują tło dla całej aranżacji. Można je przemycić nie tylko na ścianach, lecz również na szafie przesuwnej, której wielkopowierzchniowe skrzydła drzwi dają duże pole do popisu. Wypełnienia frontów meblowych z płyt ze strukturami 3D czy ozdobnych paneli dekoracyjnych, wprowadzą do aranżacji nutkę finezji i ożywienia, nadając jej osobliwego wyrazu.

Jakie fronty meblowe wybrać? Niezależnie od koloru i materiału, z jakiego wykonana jest podłoga, warto dobrać umeblowanie o przeciwstawnym charakterze.Jeśli we wnętrzu masz parkiet z rustykalnego drewna, na zasadzie kontrastu warto zastosować na szafie czarne szkło ornamentowe jako element stylu glamour. Nowoczesna, trójwymiarowa powierzchnia o fakturze gęsto pikowanego materiału stworzy intrygujące tło dla białych krzeseł o klasycznej formie.

Styl eklektyczny to dobre rozwiązanie również wtedy, gdy planujesz remont mieszkania i nie chcesz pozbywać się starych mebli o wyglądzie retro, które mają dla Ciebie sentymentalną wartość. Można je delikatnie odświeżyć, zestawić z nowoczesnym umeblowaniem i ustawić na nowej betonowej podłodze. Spójne tło dla takiej aranżacji stworzy szafa przesuwna z fornirowanymi drzwiami.

Wnętrze eklektyczne łączy różne style
Mieszanka stylów to właśnie elementy charakterystyczne dla eklektyzmu


<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Jak stworzyć idealną garderobę na karnawał?


Czy styl eklektyczny jest odpowiedni do małych mieszkań?

Oczywiście, że tak! Warto jednak pamiętać, że natłoczenie mebli i dekoracji w różnych stylach może stworzyć wrażenie chaosu. O ile na dużych przestrzeniach panuje pełna swoboda planowania, o tyle aranżacje eklektyczne w małych mieszkaniach należy komponować z użyciem potrzebnych elementów użytkowych, rezygnując ze zbędnych dekoracji. Dobrym rozwiązaniem może być na przykład wstawienie drzwi podwieszanych. Będą one pełnić rolę dekoracyjnego, a zarazem funkcjonalnego podziału stref mieszkania.

Drzwi z nowoczesnym wzorem 3D mogą być intrygującą ozdobą klasycznej sypialni lub sposobem na wydzielenie odrębnej przestrzeni na garderobę. Jest to również idealne rozwiązanie w niewielkich kawalerkach. Dzięki nim możemy w ciekawy sposób odseparować jadalnię od strefy salonowej lub aneks kuchenny od pozostałej części mieszkania. W niewielkich wnętrzach sprawdzą się zwłaszcza drzwi z ażurowymi motywami, które dodadzą im lekkości i przestrzenności. Tego typu rozwiązanie możemy zestawić np. z chłodnymi, minimalistycznymi materiałami jak szkło i beton oraz akcentami nawiązującymi do stylu folkowego, które wniosą do wnętrza ożywczą nutę.

Styl eklektyczny - aranżacja sypialni Komandor
Styl eklektyczny jako połączenie nowoczesnych mebli i romantycznego ażuru w drzwiach garderoby


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz