Jak dobrać szafę do wnętrza w stylu minimalistycznym
Wnętrza w stylu minimalistycznym nie są nudne. Są zachowawcze i stonowane, czasami surowe i poważne, ale zawsze z klasą. Minimalizm bazuje na dodatkach i materiałach, ale tych wyjątkowych i najwyższej jakości. Nie ilość, ale jakość, ma tutaj największe znaczenie. Styl minimalistyczny porusza się w ścisłych kanonach kolorystycznych i zdecydowanie daleko mu do tęczowej palety. Główną rolę odgrywa tutaj wysublimowany kolor z jego odcieniami, rodzaj i jakość materiałów jak drewno, kamień, metal. Jest stonowany, zdystansowany, wyciszony, ale jednocześnie bardzo elegancki. Jak dżentelmen w meloniku, który rzuca się w oczu detalami i zawsze paraduje w idealnie skrojonym fraku. Oszczędność formy, proste linie, brak zbytecznych ozdobników i czasami futurystyczny design to znaki rozpoznawcze stylu minimalistycznego.
W minimalistycznym wnętrzu panuje symbioza prostych geometrycznych linii, stonowanych kolorów oraz funkcjonalności. Szafa w stylu minimalistycznym powinna zlać się z tłem niż wybijać na pierwszy plan, być harmonijna, perfekcyjna i lekko surowa, jakby niedostępna. W takim wydaniu wpisze się również idealnie w styl Wabi-Sabi. Nie zakłócaj też jej otoczenia. Zrezygnuj z ozdób, gadżetów czy niepotrzebnych elementów. Jeśli już chcesz dopełnić czymś wnętrze wybierz coś, co będzie nietypowym akcentem w tym ascetycznym otoczeniu - obraz, rzeźba czy wyjątkowy mebel jak komoda.
Nie zapominaj jednak, że przestrzeń w minimalistycznym wnętrzu jest bardzo ważna
Materiały, czyli z czego wykonać szafę w stylu minimalistycznym
Jednolite powierzchnie drzwi, bez zbędnych podziałów i łączenia kolorów to podstawa, jeśli zastanawiasz się jak dobrać szafę aby pasowała do wnętrza w stylu minimalistycznym. Wybierz zdecydowanie szkło z połyskiem lub satynowe w odcieniach bieli, beżu, szarości czy czerni. W tym towarzystwie mogą pojawiać się także jednokolorowe dekory UNI, lakiery, akryle w odcieniach podobnych jak szkło, czyli wszelkie szarości, beże, biele lub dekory betonowe. Unikaj szyby przeźroczystej, bo odsłania wnętrze szafy, a tym samym jej koloryt. Może to zaburzyć ascetyczny odbiór mebla i pomieszczenia.
Drewno też wyglądają dobrze na drzwiach minimalistycznej szafy, ale jako jednolite drzwi, bez zbędnych ozdobników i w chłodniejszym wydaniu. Minimalizm czasami upodabnia się do stylu nowoczesnego, dlatego jeśli myślisz, jak dobrać szafę do minimalistycznego wnętrza, sięgnij do kanonów nowoczesności.
W projektowaniu szafy unikaj wzorów, dużej ilości łączeń struktur i kolorów - nie tędy droga. Tutaj króluje maksyma im mniej, tym więcej. Postaw więc na dobrej jakości materiały i systemy jak na przykład bezramowy system Heliodor, aby niepotrzebnie nie odciągał uwagi od wypełnienia drzwi. Ciekawie będą też wyglądały profile o naturalnym kolorze, dodając bryle szafy chłodu i industrialnego sznytu.
I pamiętaj – chociaż szafa z zewnątrz jest ascetyczna i ma chłodny wyraz – jej środek powinien być funkcjonalny i dobrze zorganizowany.