Biblioteka – magiczne miejsce, w którym książki mają głos
Biblioteki mają w sobie coś magicznego. To zazwyczaj przepiękne architektonicznie miejsca, z rzędami monumentalnych regałów uginających się pod ciężarem przepastnych tomów, nierzadko pokrytych kurzem. Stare biblioteki to miejsca, w których panuje wyjątkowy klimat skupienia, tajemniczości i zadumy. To także ośrodki naukowe, w których czas się zatrzymał i skupiła cała mądrość starego i nowego świata. Wysokie, wypakowane po brzegi regały, nieduże lampki na stołach, wszechobecna cisza i majestat - taki obraz z pewnością ma wielu z nas, kiedy myśli o bibliotece.
Bibliothèque Sainte-Geneviève w Paryżu, Biblioteka Aleksandryjska w Egipcie czy Biblioteka Watykańska w Rzymie skrywają w swoich wnętrzach tajemnicze miejsca, rękopisy, starodruki świata antycznego, bezcenne zbiory, manuskrypty czy wydania, które pobudzają wyobraźnię i budują przenikliwą aurę tajemniczości. Ale nie tylko te pierwsze, stare i monumentalne biblioteki budzą podziw. Współczesne biblioteki, jak choćby Stadtbibliothek w Stuttgartcie, także zachwycają swoją formą i architekturą wnętrza, chociaż zdecydowanie odbiegają one od swoich poprzedniczek. A biblioteko-księgarnia Livraria Lello w Porto, która uznawana jest za miejsce powstania sagi Harry Potter. J.K. Rowling, czyż nie wzbudza emocji i wyobraźni czytelników w różnym wieku?
Czy domowa biblioteka ma także tę magię? Oczywiście ma. Na kartkach zgromadzonych w niej książek czy albumów, ukrywa się wiele ciekawych historii, bohaterów, przepięknych miejsc i zatrzymanych chwil, kiedy były czytane po raz pierwszy. Wystarczy tylko rzucić na nie okiem lub przejechać dłonią po książkowych grzbietach, a od razu uruchamia się wyobraźnia i wspomnienia. Tak się dzieje nawet wtedy, kiedy biblioteka w domu to tylko nieduży regał.