Praktyczny regał na książki, który pomieści największe księgozbiory

Czy regał na książki to odpowiednie dla nich miejsce, czy może lepiej im będzie w szufladach? A w ogóle, po co komu książki w domu, przecież wszystko jest w bibliotekach i internecie. Nic bardziej mylnego. Książki zawsze będą w cenie, zawsze będą miały swoich zwolenników i wiernych fanów, którzy uwielbiają zapach papieru, szelest kartek i pozaginane rogi stron.

Chyba każdy z nas ma swoją ulubioną książkę z lat dzieciństwa czy młodości, którą dostał lub kupił. Książkę, z którą spędził wiele dni i nocy z wypiekami na twarzy, pochłaniając stronę za stroną. Stwórzmy dla książek ich królestwo. Niech na specjalnych regałach godnie i zacnie leżakują, przechowując na swoich kartkach najciekawsze i najbardziej nieprawdopodobne historie, które ubogacają nasze życie.

Książkom nigdzie nie będzie lepiej niż na ich własnym regale.
regal w salonie
Regał na książki można ciekawie połączyć z innymi meblami


Jak wybrać najlepszy regał na książki i na co zwrócić uwagę

Dla każdego „najlepszy” znaczy co innego. Dla jednych liczy się stylowy wygląd, przypominający klimatem stare biblioteki. Dla drugich kilometry półek zawieszonych na całej długości ściany w pokoju. Jeszcze inni wolą mały, gustowny mebel, który zmieści tomy i części ulubionych powieści lub białe kruki. Jedno jest ważne, regały na książki powinny być przeznaczone właśnie na książki, bez zbędnego zakłócania porządku i majestatycznego klimatu, jaki wprowadzają same dzieła.


Półki, najważniejsze elementy regału na książki

Każdy regał tworzą półki, dlatego planując zakup regału na książki, zwróćmy uwagę na ten istotny szczegół. Opcją wartą rozważenia jest wykonanie regału na wymiar. Dzięki temu umieścimy go w dowolnym miejscu pokoju, nadamy mu dowolny wymiar, charakter oraz kolor. W meblu na wymiar łatwiej też jest porozmieszczać półki. Jest to o tyle ważne, że dowolny, dopasowany do posiadanych książek rozkład półek, pozwoli na pełen wykorzystanie całej przestrzeni regału. Ustawimy na nim o wiele większą ilości książek niż przy tradycyjnym, gotowym meblu, który narzuca nam konkretną wysokość.

Projektując mebel na zamówienie, możemy zmierzyć wymiary książek i pogrupować je według wielkości. Dzięki temu, możemy tak zaplanować rozstaw półek, aby wysokie i grube albumy znalazły się w dedykowanej dla nich przestrzeni, a małe tomiki poezji przycupnęły w klimatycznej, niewielkiej wnęce. Regulowane, wykonane na wymiar półki to naprawdę dobry sposób na zmianę pojemności regału na książki.

Aby jednak mieć co rozkładać i planować w przestrzeni mebla, najpierw musimy mieć solidną podstawę, czyli półki dla naszych książek. Ponieważ waga słowa pisanego nie jest lekka, należy zadbać o odpowiednią długość i grubość półek oraz ich mocowanie. Starajmy się unikać półek dłuższych niż 80 cm, bez wsparcia i solidnego mocowania do ścianek mebla. Obciążenie cienkich i długich półek może skutkować nie tylko ugięciem, złamaniem lub wyrwaniem półki, ale w wielu przypadkach także zachwiać konstrukcją całego regału na książki.

Ułożenie 10 książek w twardej oprawie, o wadze 0,4 kg każda, to już 4 kg wagi, a co to jest 10 książek? Pamiętajmy, solidne dzieła muszą mieć solidne i dobre wsparcie oraz wygodne leżakowanie.
regal komandor narozny
Grubość i długość półek ma znaczenie, jeśli chcemy na nich położyć domowy księgozbiór


Gdzie jest najlepsze miejsce na domowy regał na książki

W każdym domu powinien być regał na książki czy te służące do rozrywki i relaksu, czy przydatne do pracy. To, gdzie umieścimy regał, zależy od tego, jaką ma jeszcze pełnić funkcję oprócz przechowywania naszych zbiorów.

  • Regał na książki doskonale sprawdzi się jako mebel, który ułatwi nam wyznaczenie i oddzielenie strefy relaksu od innych stref w domu. Ale też miejsce w którym stanie, będzie miejscem dedykowanym czytelnictwu, w którym oddamy się temu pasjonującemu zajęciu. Każdy pokój jest dobry na regał dla książek.
  • W pokoju dziecka możemy umieścić go przy szafie lub w pobliżu łóżka. Wcale nie musi być wysoki, ale wykonany na taki wymiar, żeby dziecko samodzielnie mogło sięgnąć do swoich ulubionych książeczek. Ułożenie ich na regale będzie dobrym sposobem na utrzymanie porządku w pokoju dziecka i oswajanie go od najmłodszych lat z literaturą.
  • Regał w gabinecie, w pobliżu biurka to także szybka segregacja materiałów potrzebnych w pracy oraz oddzielenie ich od książek, które czytamy dla samej przyjemności czytania.
  • Usytuowanie regału lub witryny na książki w salonie może nadać wnętrzu bardzo domowego, a jednocześnie eleganckiego i majestatycznego wyglądu. Odpowiednio wyeksponowane i zestawione książki, tworzą specyficzny, przyjazny klimat we wnętrzu i dużo mówią o właścicielu mieszkania.

<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Co postawić na półkach - shelfie zna odpowiedź


Regał na książki w wersji skrojonej na miarę

Jeden duży regał może składać się z kilku modułów o różnej głębokości, które odpowiednio ze sobą zestawione, stworzą ciekawą kompozycję w pomieszczeniu. Nawet w przypadku różnicy w głębokości ścian, wykonanie takiego dużego regału na wymiar, pozwala przy różnych głębokościach półek i poszczególnych modułów, zachować jedną linię mebla i tym samym harmonię we wnętrzu.

Atutem regału na wymiar, który przemawia na korzyść wykonania tego mebla na indywidualne zamówienie jest niewątpliwie elastyczność przy jego wymiarowaniu. Dodatkowa zaleta to możliwość wykonania go od podłogi do samego sufitu, czyli wykorzystanie 100% dostępnej przestrzeni. Dzięki temu bez problemu umieścimy regał także w miejscach pod skosami, na poddaszach lub pod schodami. W takich miejscach, które dosyć trudno zaaranżować, aż prosi się o zamontowanie ciekawego i niebanalnego regału na książki. Taki mebel, niby ukryty, a jednak wyeksponowany, będzie dumnie prezentował wszystkie nasze albumy, książki, tomy powieści, komiksy i publikacje.

regal na skosie Komandor
Regał wypełniony książkami dodaje wnętrzu klimatu, klasy i elegancji


Regał na książki otwarty czy zamknięty? Którą wersję wybrać?

W bibliotekach i czytelniach królują otwarte regały, w których rzędy książek, poukładane jedna obok drugiej, czekają na swoich czytelników, prezentując i prężąc swoje grzbiety. Tutaj niczym nieograniczony i swobodny dostęp zachęca do sięgnięcia po jeden czy drugi egzemplarz. Otwarty mebel znacznie ułatwi sprawę, zwłaszcza w mniejszych pokojach czy pokojach dziecięcych. Zamknięcie regału frontem może stanowić dla dziecka pewną barierę przy sięganiu po książkę, a dla rodziców dodatkową powierzchnie do czyszczenia. Swobodnie ustawione na półkach książki zachęcają wręcz do lektury i jeśli nie do przeczytania, to przynajmniej do przewertowania kartek i obejrzenia ilustracji.

Książki na otwartych regałach są też szybko i łatwo dostępne, co dla niektórych osób może być ważnym argumentem i synonimem wolności słowa. Jednak duże regały na książki, rozpościerające się na całych ścianach pokoju, w których zamontujemy drzwi uchylane lub drzwi przesuwne, wypełnione szkłem przeźroczystym dla lepszej widoczności zasobów zgromadzonych w ich wnętrzu, mogą być bardzo praktycznym i wybieranym przez wielu rozwiązaniem. Drzwi w regale nie tylko chronią nasze księgozbiory przed kurzem i zanieczyszczeniem, które zawsze gromadzi się na półkach i wciska w każdą szczelinę. Drzwi także w pewien sposób bronią dostępu do książek przed niepowołanymi osobami lub małymi dziećmi. O ile w małych, otwartych regałach przetarcie kilku półek nie stanowi problemu, to przy wielkich i przepastnych meblach, takie dbanie o czystość może już być nie lada wyzwaniem.


Szklane fronty - ochrona czy ozdoba regału na książki?

Szklane fronty, odbijające zarówno dzienne, jaki i sztuczne światło, dodatkowo nadają uroku nie tylko samym regałom, ale także całemu pomieszczeniu. Książki ukryte za szklanymi drzwiami mają w sobie coś tajemniczego i mistycznego. Dlaczego więc nie wykorzystać tego w naszych domach? Połączenie szkła z ciemnym kolorem płyty lub drewna, z którego wykonany jest regał czy biblioteczka na książki, daje bardzo ciekawy efekt. Zwłaszcza, kiedy korpus mebla wykonany z grubszej płyty, dla podkreślenia jego wagi i majestatu. Stojąca samotnie biblioteczka, wypełniona książkami, która na swoich szklanych frontach ma jeszcze dodatkowe zdobienia, to naprawdę ozdoba pokoju, obok której nie można przejść obojętnie.


Za szkłem, a jednak na widoku

Kiedy jednak wolimy przestronne wnętrza i zależy nam na lekkim i bardziej nowoczesnym stylu, możemy regał przeznaczony na książki wykonać w białym kolorze lub jasnym, zbliżonym do koloru ścian. Zabieg ten przyda lekkości bryle. Nie będzie też zakłócał harmonii wnętrza, pomimo wielu kolorowych grzbietów stojących na półkach książek. Dodatkowo podświetlenie modułu regału od góry ciepłym światłem, nada pomieszczeniu przyjemnej aury i domowego klimatu. Półki szklane w regale to także niebanalne rozwiązanie i na pewno bardzo efektowne. Jednak sprawdzi się ono raczej w niewielkich regałach i biblioteczkach na książki, w których trzymamy tylko najbardziej osobliwe egzemplarze. Taka ekspozycja posiadanych przez nas dzieł i białych kruków na pewno spotka się z dużym zainteresowaniem naszych gości.

klasyczny regał na ksiązki w salonie
Klasyczna odsłona regału na książki


Świat bez książek byłby ubogi, właściwie by nie istniał, dlatego należy je szanować i odpowiednio przechowywać. Przecież niemal w każdym domu znajdują się przepastne i ciekawe albumy, tomy i tomiki poezji, kryminały, sentymentalne powieści oraz inne ciekawe pozycje i bestsellery, które jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przenoszą nas w zupełnie inny wymiar. Takie skarby powinny mieć swoje własne, przeznaczone tylko dla nich miejsce w naszych domach.

Wąski lub szeroki regał na książki, specjalne półki czy biblioteczka to właśnie miejsca dedykowane dla przechowywania tych cennych księgozbiorów w naszych domach, które wcale nie muszą znajdować się jedynie w bibliotekach, czy czytelniach.


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz