Naturalne wnętrza – tęsknota za tym co prawdziwe

Naturalne wnętrza i styl eko w aranżacji stają się coraz bardziej popularne i wręcz pożądane przez wielu z nas. Człowiek, nierozerwalnie związany z przyrodą od najdawniejszych czasów, próbuje umocnić z nią więzy, które w ostatnimi czasy zostały lekko naderwane, a relacje zaniedbane. Co więc zrobić, żeby zaprosić naturę do domu i cieszyć się jej dobrodziejstwami? Skorzystajcie z kilku prostych rozwiązań, a zobaczycie, że wasze wnętrza staną się przyjaźniejsze i bliższe naturze.


Tęsknota za naturalnością jako najważniejszy czynnik w kreowaniu naturalnego wnętrza

Właściwie wszystko zawdzięczamy przyrodzie: odzież, schronienie, pożywienie i inspirację do tworzenia rzeczy niebywałych. Kiedy pragniemy odpoczynku, uciekamy na łono natury, żeby złapać oddech, poczuć swobodę, dzikość, zregenerować organizm. Nic dziwnego więc, że w dzisiejszym zautomatyzowanym i przesiąkniętym technologiami świecie szukamy namiastki natury w swoim domu i staramy się ją wprowadzić pod postacią różnych akcentów, elementów czy mebli na wymiar.

naturalne wnetrza aranazacja przedpokoju
Kwiaty i przyroda wracają do wnętrz pod różną postacią

Domy i balkony pełne kwiatów, rzeźby z naturalnych surowców, cegła lub kamień na ścianie, stropowe, drewniane belki, deska na podłodze. Na rynku pojawia się też coraz więcej elementów, które mają nam przypominać nasze związki z przyrodą. Mają chociaż minimalnie zaspokajać potrzebę bezpośredniego z nią kontaktu. Naturalne wnętrza to bowiem uczta nie tylko dla wzroku, ale także dla pozostałych zmysłów – chociażby dotyku.

Producenci elementów do wyposażenia wnętrz starają się jak najwierniej oddać w swoich materiałach to, co naturalne i najbardziej charakterystyczne. Płyty, z których wykonywane są meble czy szafy, niemal do złudzenia przypominają naturalne drewno, płytki imitują kamień, podobnie jak blaty czy panele. Modne są także naturalne surowce, czasami poddane jedynie niewielkiej obróbce, aby natury w nich było jak najwięcej.


Naturalne wnętrza pełne zielni i jej odcieni

Kwiaty i rośliny doniczkowe to chyba najprostszy i najbardziej powszechny sposób na wprowadzenie natury do domu. Mini drzewka, mięsiste sukulenty, paprocie czy barwne storczyki nie tylko pięknie ożywiają wnętrza, ale wprowadzają prawdziwe życie, zapach i ruch. Doskonale odnajdą się w każdym stylu aranżacyjnym, podkreślając jego urok swoją soczystością lub kształtem. Rośliny mają jeszcze tę zaletę, że łatwo dają się przenosić. Mogą więc być ustawione lub zawieszone w każdym pomieszczeniu w zależności od wymagań, pory roku czy zmiany aranżacji.

naturalne wnetrza komandor sciana zieleni
Zielone ściany pięknie prezentują się w salonie, przedpokoju czy łazience

Nawet osoby, które nie mają „ręki do kwiatów”, albo mają małe dzieci czy zwierzęta, mogą cieszyć się zielenią i tworzyć naturalne wnętrza wykorzystując na przykład mech. Właśnie on stał się hitem ostatnich lat i zagościł nie tylko w mieszkaniach, ale także budynkach użyteczności publicznej i biurach. Zielone ściany, ozdoby z mchu zamknięte w szklanych pojemnikach czy tylko akcenty z mchu to bardzo dekoracyjny element wnętrz i łatwy w utrzymaniu. Mech nie potrzebuje bowiem podlewania, nawożenia, przycinania, ani nawet naturalnego światła.

Nie bez przyczyny kolorem roku 2017 została wybrana właśnie zieleń. To przejaw tęsknoty ludzi za tym, co prawdziwe, realne i znane. Staramy się wprowadzić tę zieleń do domu wszelkimi sposobami. Robimy to chociażby przez akcenty w meblach, ozdobne dodatki, barwne elementy, tapety czy tekstylia, żeby mieć namiastkę natury na wyłączność. Chcemy ożywić mechaniczny, zimny i industrialny świat, a jednocześnie wyciszyć rozkrzyczane otoczenie i zwolnić narastające dookoła nas tempo. Zieleń w meblach jako szklana wstawka, grafika na szkle z motywem przyrodniczym to tylko drobne elementy, które jednak bardzo dobrze podkreślą i urozmaicą naturalne wnętrza.

naturalne wnetrza szklany front komandor
Naturalne wnętrza sięgają po każdy przejaw natury, nawet pod postacią stylizowanych drzwi z grafiką


Drewno i jego pochodne tworzą klimat i budują naturalne wnętrze

Drewno to materiał, który zachwyca od zawsze, kojarzy się z siłą, potęgą i nieprzemijaniem. Jest wytrzymałe, oryginalne, ma niepowtarzalne wzory, układ słojów czy sęków. Paleta jego barw i odcieni to także inspiracja dla architektów, artystów i projektantów. Drewno we wnętrzu tworzy przyjazny, domowy klimat, ociepla je i daje poczucie bezpieczeństwa. Nie ma lepszego i bardziej bezpośredniego sposobu na kontakt z naturą jak drewniane meble, deski, stropy czy rzeźby. To materiał wiekowy, z historią i zaskakujący w swojej naturalnej postaci.

Drewniane meble, łóżka, stoliki czy komody chociaż pełne uroku i klimatu, nie należą jednak do najtańszych. Nie oznacza to wcale, że mamy rezygnować z piękna dostojnej, drewnianej struktury w naszym domu. Nowe materiały do produkcji mebli dają nam na szczęście możliwość, żeby stworzyć piękne i naturalne wnętrza. Płyty meblowe, blaty czy panele bardzo dokładnie, starannie i z największą dokładnością odwzorowują to, co w drewnie najpiękniejsze. Mienią się rysunkiem wiekowych i leciwych dębów, soczystych orzechów, subtelnych klonów, jesionów czy delikatnych brzóz. We wnętrzach i w meblach pięknie prezentują się także imitacje drzew egzotycznych z ich charakterystycznym usłojeniem i intensywnością barw.

naturalne wnetrza drzwi z plyty imitujace drewno Komandor
Drewno - materiał wiekowy, z historią i zaskakujący w swojej naturalnej postaci.


<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Jaki kolor ścian będzie najlepszy do brązowych mebli kuchennych?


Meble oraz ich elementy, które podkreślają naturalny charakter wnętrza

Takie niemal dosłowne odzwierciedlenie natury, poprzez doskonale dobraną fakturę, barwę, strukturę, wygląd włókien, pręgi, głębokie żłobienia i bruzdy daje możliwość nie tylko poczuć naturę wizualnie, ale niemal jej doświadczyć poprzez dotyk. Powierzchnie mebli, blatów czy paneli nie są bowiem już łaskie i niejakie. One mają poorane i głębokie powierzchnie, które można poczuć przesuwając po nich dłonią czy dotykając ich stopą.

Naturalne wnętrza mają właśnie tę zaletę, że poprzez zastosowane w nich materiały oraz meble, pomieszczenia zyskują nowe życie i zupełnie inny, nieoczywisty wyraz. Różnorodność niemal wiernych kopii natury i nietuzinkowych materiałów to wielkie pole do popisu dla producentów mebli. Mając wszelkie atuty, mogą tworzyć ciekawe i oryginalne bryły, dające się idealnie, na wymiar wkomponować w architekturę wnętrza.

Dekory drewnopodobne łączą się ciekawie z innymi kolorami i materiałami. Czasami wystarczy zestawić je w odpowiedniej konfiguracji, aby mebel nabrał zupełnie innego charakteru. Warto wykorzystać to zwłaszcza, kiedy projektujemy duże powierzchnie jak drzwi przejściowe czy drzwi do szafy, gdzie dokładnie widać piękno i wyjątkowość drewna. Takie realistyczne przeniesienie rysunku drewna, słojów czy sęków na mebel sprawi, że nie tylko on, ale także całe pomieszczenie zyska bardzo naturalnego wyglądu.

naturalne wnetrza komandor naturalne drzwi w szafie
Dekory drewnopodobne w drzwiach szafy ocieplają wnętrze


Naturalne wnętrza nie potrzebują wiele, wystarczy zadbać o kilka oryginalnych akcentów

Naturalne wnętrza to styl skandynawski, eko, marynistyczny czy rustykalny. W stylach tych olbrzymią rolę odgrywają detale. W meblach wybijają się poprzecierane i „postarzane” płaszczyzny, ślady zmurszałego i zleżałego drewna, z lekką patyną, pręgi i rowki po morskiej wodzie, która zostawiła na desce swój ślad. Duże powierzchnie przypominające szlachetną deskę, sędziwe, jakby ugryzione „zębem czasu” blaty to elementy, które wprowadzone do nowoczesnych wnętrz sprawiają, że można ciekawie połączyć stare z nowym i wprowadzić florę do wnętrza.

Elementami, które pięknie oddają charakter naturalnego wnętrza są dodatki i niuanse. Szklane wazony w odcieniach zieleni czy błękitów dodają wnętrzom oraz meblom klasy i szlachetności, otaczając je swoim blaskiem i świetlnymi refleksami. Żywe poduchy, zasłony czy rolety, naturalne rzeźby lub kawałki drewna wyrzuconego przez morze i przywiezione z podróży na pamiątkę to wszystko daje ten niepowtarzalny klimat. Barwne akcenty, ale zbliżone kolorem do natury, ciekawie komponują się z jasnymi, lekko surowymi naturalnymi wnętrzami. Nie tylko doskonale je ocieplają, ale także podkreślają to, co w naturze najpiękniejsze – jej harmonię i siłę.

Dajmy tylko naturze dojść do słowa. Wsłuchajmy się sami w siebie. Niech naturalne wnętrza, które będziemy urządzali i w których będziemy przebywali, staną się azylem i oazą. Miejscem, gdzie przeszłość spotka się z teraźniejszością, tworząc fuzję tego, co piękne z tym, co dla nas ważne i tak nam potrzebne.


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz