Salon i sypialnia w jednym – 4 sprawdzone sposoby

Salon i sypialnia w jednym. Czy takie rozwiązanie jest możliwe, a przede wszystkim czy na pewno jest funkcjonalne? Urządzenie wymarzonego salonu nierzadko stanowi nie lada wyzwanie, szczególnie w przypadku kiedy dodatkowo ma pełnić funkcję sypialni. Pomysłowych i funkcjonalnych rozwiązań jest naprawdę wiele. Jednak od rodzaju wnętrza oraz stylu naszego życia powinno zależeć to, w jaki sposób wydzielimy aneks sypialniany w pokoju dziennym. Jak zatem na kilkunastu metrach kwadratowych salonu wygospodarować dodatkowe miejsce na łóżko?


Salon i sypialnia w jednym pomieszczeniu. Wygoda czy problem?

Salon i sypialnia w jednym to z pewnością wygodne rozwiązanie, jednak warto w jakikolwiek sposób oddzielić od siebie obie strefy. Jedną z kilku możliwości jest oddzielenie sypialni od salonu za pomocą regału, szafy lub komody, które pełniłyby rolę ścianki działowej. Taki funkcjonalny mebel zamiast ścianki, wykonany na wymiar w wersji dwustronnej, sprawdzi się przede wszystkim w długich pomieszczeniach. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko otrzymamy dodatkowe miejsce na sypialnię, ale również zyskamy cenny mebel, który może okazać się prawdziwą ozdobą wnętrza i przejmie funkcję innych mebli. Od strony salonu może występować jako regał na książki czy pamiątki, natomiast od strony sypialni jako szafa na rzeczy osobiste, ręczniki i pościel. Teraz wystarczy tylko wstawić wygodne łóżko i mini sypialnię w salonie mamy zorganizowaną.

Wydzielając sypialnię w dużym, dobrze nasłonecznionym wnętrzu, możemy zdecydować się na praktycznie dowolną wysokość mebla, jak na przykład ażurowy regał na książki sięgający aż sufitu. Jednak w bardziej zacienionych i mniejszych pomieszczeniach unikajmy takiego rodzaju zabudów. Żeby dodatkowy mebel nie ograniczał wpadających promieni słonecznych oraz optycznie nie pomniejszał wnętrza, jego maksymalna wysokość nie powinna być większa niż 90 centymetrów. Dlatego najlepiej sprawdzi się tutaj komoda, niski regał lub szafka RTV.

ścianka szklana, jako sposób na oddzielenie sypialni do salonu
Szklane ścianki nie tylko odseparują strefę sypialni, ale także nadadzą wnętrzu oryginalności


<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Zdradzamy, jak urządzić nowoczesny salon w bloku


Sypialnia i pokój dzienny w jednym, ale przedzielone drzwiami podwieszanymi

Salon i sypialnia w jednym to zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach bardzo często spotykane rozwiązanie. Czasami jest ono po prostu koniecznością. Dlatego warto dobrze zastanowić się jak je wydzielić, a szczególnie, jak to zrobić najciekawiej i najbardziej funkcjonalnie. Pomysłem na wydzielenie sypialni w długich i wąskich salonach lub wnękach są podwieszane drzwi przesuwne. W zależności od stopnia oświetlenia pomieszczenia, możemy zdecydować się na jedną z dwóch możliwości. Drzwi przesuwne wykonane z płyty meblowej okażą się bardzo dobrym pomysłem we wnętrzu dobrze nasłonecznionym. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest szybkie oddzielenie od siebie dwóch pomieszczeń, wprowadzając do sypialni odrobinę intymności. Dodatkowym atutem jest brak toru dolnego na podłodze oraz szeroki wybór wypełnień skrzydeł na przykład w kolorze drewnopodobnym lub uni czy paneli dekoracyjnych.

W przypadku, kiedy pomieszczenie wymaga większego nasłonecznienia, lepszym wyborem jest szyba mleczna lub przeźroczysta, a także ażurowy, dyskretny panel. Takie rozwiązanie również wprowadzi do wnętrza wyraźny podział, nie ograniczając dostępu światła , a dodatkowo pozwoli nam zachować pewien rodzaj intymności.

jak oddzielić sypialnię od salonu?
Drzwi podwieszane bez toru dolnego wpływają na estetykę wnętrza


Salon i sypialnia w jednym, czyli chowamy łóżko w szafie

W mniejszych pomieszczeniach oraz kawalerkach, idealnie sprawdzi się natomiast mebel, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność – szafa z rozkładanym łóżkiem. To chyba najmniej inwazyjny sposób, aby mając salon i sypialnię w jednym, uzyskać szybki efekt ich wydzielenie. Taki mebel może okazać się idealną opcją dla wszystkich miłośników prostych, oryginalnych i nowoczesnych rozwiązań. Za dnia szafa prezentuje się jak klasyczna zabudowa, jednak nocą, jednym ruchem ręki rozkładając ukryte w niej łóżko, możemy przekształcić salon w wygodną sypialnię. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiej zabudowy, najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie mebla na wymiar. Dzięki temu zyskamy mebel wielofunkcyjny. Taki meble łączący na przykład szafę na ubrania, szuflady i półki na książki lub elementy dekoracyjne, zaspokoi wiele naszych potrzeb na małej powierzchni.

salon i sypialnia w jednym łóżko w szafie Komandor
Łóżko chowane w szafie to dobre rozwiązanie do niewielkich wnętrz i kawalerek


Salon i sypialnia jakby w jednym, ale na różnych poziomach

Wbrew pozorom takie rozwiązanie daje właśnie możliwość zaaranżowania salonu i sypialni w jednym pomieszczeniu. W wysokich wnętrzach, na przykład w kamienicy, warto pomyśleć o łóżku na wysokości, czyli na antresoli lub pod postacią mebla hybrydowego. Ta niecodzienna, ale bardzo oryginalna aranżacja, pozwoli nam zaoszczędzić wiele miejsca, a jednocześnie nada wnętrzu lekkości i przestronności. Wybierając opcje antresoli, o ile mamy taką możliwość, tworzymy zupełnie nową, intymną i prywatną przestrzeń. Sypialnię tworzy górna przestrzeń, w której głównym elementem może być łóżko z szafkami nocnymi, natomiast strefa pod antresolą jest pokojem dziennym.

Kiedy wybierzemy wariant mebla hybrydowego, możemy ustawić go w narożniku pokoju. Wówczas pod mini antresolą, którą stanowi wykonane na wymiar łóżko, wydzielić możemy miejsce na szafę, regał lub biurko, czyli domowe miejsce do pracy. Zdecydowanym atutem tego rozwiązania jest połączenie wielu funkcji w jednej, nietypowej zabudowie.

salon i sypialnia w jednym komandor system narożny
Ścianka oddzielająca sypialnię nie musi być transparentna, jeśli w wydzielonej części jest okno

Pomysłów na salon i sypialnię w jednym jest naprawdę wiele. Jedynie od naszej pomysłowości i potrzeb, zależy w jaki sposób stworzymy przytulny kąt i wydzielmy obie strefy. Bez względu jednak na rozwiązanie, które wybierzemy, powinniśmy pamiętać, aby całość tworzyła spójne i harmonijne wnętrze. Miejsce, do którego będzie się przyjemnie wracało po ciężkim dniu, a wydzielone pomieszczenia będą miały swój niepowtarzalny klimat i spełniały wyznaczone im funkcje.

znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz