Sprawdzone sposoby na przestrzeń pod schodami

Przestrzeń pod schodami to taka strefa niczyja, do niczego nieprzydatna. Nie dosyć, że nie ma pełnej wysokości, to jeszcze te skosy, które utrudniają dostęp i znacznie ograniczają przestrzeń pod chodami. No bo jak zagospodarować takie dziwne miejsce, żeby komponowało się z resztą otoczenia i jeszcze było maksymalnie i optymalnie wykorzystane? Możliwości jest kilka, a to jaką rolę nadamy naszemu miejscu pod schodami, zależy z którym pomieszczeniem sąsiaduje i jakiej przestrzeni w domu brakuje nam najbardziej.


Szafa pod schodami - praktyczne zagospodarowanie przestrzeni

Szafa potrzebna jest zawsze, bo szaf nigdy za wiele. Tym bardziej, jeśli dysponujemy wolnym miejscem pod schodami. Zróbmy tam szafę wnękową na wymiar, do której możemy odwieszać ubrania i chować obuwie zaraz po wejściu do domu. Nawet wtedy, kiedy nie jest to duża przestrzeń to zaaranżowanie w niej kilku drążków na wiszące płaszcze, kurtki czy marynarki, kilku półek na obuwie i szuflad na apaszki, czapki czy rękawiczki, będzie bardzo praktycznym rozwiązaniem. Taki podział pozwoli też oddzielić rzeczy wierzchnie lub rzeczy odwiedzających nas gości, od tych bardziej osobistych, trzymanych w innych szafach w domu.

Dodatkowym atutem usytuowania szafy z drzwiami przesuwnymi pod schodami jest wykorzystanie jej frontu jako elementu, który nie zabiera miejsca przy otwieraniu, ale także jako elementu ozdobnego całego pomieszczenia poprzez odpowiedni dobór wypełnienia drzwi, ich koloru, materiału czy struktury. Mamy więc dwa w jednym, czyli połączenie użyteczności z estetyką.<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Salon połączony z przedpokojem, czyli sposób na otwartą przestrzeń

przestrzeń pod schodami szafa na ubrania Komandor
Organizacja szafy pod schodami to dobry pomysł. Można pełnić funkcje szafy gospodarczej lub na rzeczy sezonowe


Przestrzeń pod schodami. Miejsce dla rzeczy do zadań specjalnych, czyli pomieszczenie gospodarcze

Środki czystości, odkurzacz, żelazko, mop, suszarka i deska do prasowania to rzeczy niezbędne w każdym domu, ale także rzeczy, dla których trudno znaleźć odpowiednie miejsce. Czasami upychamy je w łazience, czasami w szafie w przedpokoju, gdziekolwiek, byleby tylko nie stały na widoku. I tutaj właśnie wolne miejsce pod schodami sprawdzi się doskonale jako domowe pomieszczenie gospodarcze.

Aby ukryć wnękę pod schodami, wystarczy zamontować estetyczne, pasujące do pomieszczenia drzwi przesuwne pod skosem, za którymi schowamy domowe gadżety. Zaletą takich drzwi jest też to, że nawet wówczas, kiedy do wnęki włożymy za dużo rzeczy, nie otworzą się same niespodziewanie i nie ujawnią zawartości schowka naszym gościom. Bardzo często wnęka pod schodami, którą mamy do dyspozycji jest niewymiarowa, albo głęboka, albo płytka. Nic nie szkodzi, na wszystko jest rozwiązanie. Jeśli jest płytka, wystarczą same półki wykonane na wymiar, na których w koszykach lub pudełkach ustawimy żelazko, płyny do czyszczenia i mycia czy zapasy środków higienicznych. W strefie średniej wysokości możemy schować wiadro lub poskładany odkurzacz, a w najwyższej mopa, deskę do prasowania czy suszarkę.

Jeśli natomiast głębokość przestrzeni pod schodami na to pozwala, czyli wynosi co najmniej 40 cm, to bez problemu możemy zamontować w niej szuflady. Jeszcze precyzyjniej pozwolą one podzielić całą wnękę na miejsca przeznaczone dla konkretnych rzeczy.


Nietypowa biblioteka ukryta pod schodami

przestrzeń pod schodami jako biblioteka
Miejsce pod schodami to także przestrzeń na domową bibliotekę czy regały


Zupełnie inaczej może wyglądać nasza wnęka, kiedy schody znajdują się w pobliżu salonu lub prowadzącego do niego przedpokoju. W takim miejscu można stworzyć fantastyczną i jedyną w swoim rodzaju biblioteczkę, czyli regał. Aranżacja miejsca pod schodami na regał, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia ze skosem, nie jest taka prosta. Jednak ten zabieg naprawdę się opłaca i wygląda bardzo ciekawie w kontekście całego wnętrza. Na wykonanych, najlepiej na wymiar, półkach mogą znaleźć się poukładane tomy bestsellerów, tematyczne albumy, powieści i inne książki z kolekcji, które przeczytaliśmy lub do których lubimy sięgać od czasu do czasu. Ważne jest, żeby pamiętać o gabarytach i wadze książek. Jeśli zrobimy półki za długie i nigdzie ich nie podeprzemy, to się po prostu nieestetycznie wygną. Wymarzonym rozwiązaniem do naszego czytelniczego kącika byłyby oczywiście ustawiony obok regału wygodny fotel i stojąca lampa, wtedy nasza przestrzeń pod schodami zyska zupełnie innego, osobistego charakteru.

Pomieszczenie pod schodami. Sprytna aranżacja wnęki jako schowka na rzeczy sezonowe

Jak jeszcze możemy zagospodarować pomieszczenie pod schodami, jeśli nie potrzebujemy specjalnego miejsca na książki i jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami odrębnego pomieszczenia gospodarczego? Odpowiedź brzmi: schowek na rzeczy sezonowe. Tutaj już mamy dowolność. Możemy przecież schować letnie lub zimowe kołdry, koce i pledy – najlepiej w workach próżniowych, żeby zaoszczędzić miejsce. Znajdzie się tutaj także stanowisko na zimowe kurtki, czapki i szaliki, może na walizki i torby podróżne. Nawet narty, deska do pływania czy rolki, poczekają spokojnie na swoją kolej. Wszystko to subtelnie ukryjemy za drzwiami przesuwnymi, dzieląc wnękę na strefy dla poszczególnych rzeczy. Takie rozwiązanie nie tylko ułatwi nam zachowanie porządku, ale też szybki i łatwy dostęp do potrzebnych przedmiotów w sytuacji, kiedy naprawdę przyjdzie na nie czas. Nie będziemy musieli w ciągu roku z irytacją przerzucać ich z miejsca na miejsce i przestawiać z kąta w kąt, a pomieszczenie pod chodami zostanie funkcjonalnie i praktycznie wykorzystane.

przestrzeń pod schodami i praktyczna szafa


Przestrzeń pod schodami to dobra strefa relaksu lub miejsce do pracy

Oczywiście, że tak. To chyba najszybsza forma aranżacji tej trudnej przestrzeni, ale bardzo przyjemna. Wystarczy we wnękę wstawić zrobioną na wymiar skrzynię lub siedzisko, które może dodatkowo pełnić rolę schowka, ułożyć na nim wygodne, miękkie poduchy i stworzyć sobie miejsce do domowego relaksu, w którym można poczytać książkę, posłuchać muzyki lub pobyć samemu, kiedy przychodzi na to ochota.

A jeśli cierpimy na deficyt domowego biura i nigdzie w domu nie pasuje nam ustawienie najmniejszego nawet biurka, to we wnęce pod schodami możemy je sobie stworzyć bez żadnych wyrzutów. Nie musi być wcale duże, wystarczy ciekawy blat dopasowany do wnęki, półki lub szuflady i domowe, naprawdę komfortowe miejsce do pracy przygotowane. Przestrzeń pod schodami ma swoje niezaprzeczalne atuty i uroki. I chociaż jej aranżacja nie jest łatwa, ważne, żeby znaleźć dla niej właściwe przeznaczenie i cieszyć się z dodatkowego, wolnego miejsca w naszym domu.

znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz