Sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym, czyli pokój dla całej rodziny

Sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym, czyli sypialnia dla całej rodziny to obrazek dobrze znany z wielu polskich domów i na pewno tak już pozostanie. Kiedy rodzi się nowy członek rodziny, to zazwyczaj czeka na niego specjalnie przygotowany pokoik dziecięcy, w odpowiednim kolorze, z mebelkami, łóżeczkiem i zabawkami. Pokoik, w którego przygotowanie rodzice włożyli całe swoje serce, żeby był jedyny i niepowtarzalny, bo tam zamieszka maleństwo. Tyle teorii. W rzeczywistości wygląda to tak, że sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym, to mieszkanie dla malucha na kilka najbliższych tygodni lub miesięcy. Zróbmy więc wszystko, aby w jednym pokoju dobrze mieszkało się zarówno rodzicom jak i dziecku.

sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym i przewijakiem Komandor
Maluch, tak jak dorosły, zasługuje na swoje własne łóżeczko


Funkcjonalna sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym

Skoro więc gościmy w naszej sypialni nową osobę, musimy stworzyć zarówno dla niej jak i dla nas odpowiednie warunki. Sen to jeden z ważniejszych etapów całego dnia, kiedy mamy szansę i okazję na relaks i wypoczynek, dlatego sypialnia musi sprzyjać tej regeneracji. O czym należy więc pamiętać przy modernizacji sypialni?

Śpiąc z małym dzieckiem w jednym pokoju niejednokrotnie w ciągu nocy będziemy spoglądali w kierunku łóżeczka, sprawdzając czy wszystko w porządku u malucha. Ustawmy więc w sypialni łóżeczko dziecięce niedaleko naszego łóżka. Wówczas będziemy mieli wszystko pod kontrolą bez konieczności nocnych wędrówek. Kontakt wzrokowy dziecka z rodzicami wpłynie pozytywnie na obie strony. Zwróćmy uwagę na to, aby nie stawiać łóżeczka w centralnym punkcie sypialni, ponieważ będzie ono dla nas przeszkodą w komunikacji i w poruszaniu się po pokoju.

Doskonałym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zakup łóżeczka z demontowanym jednym bokiem. Takie wielofunkcyjne łóżeczko możemy zamówić także na wymiar, specjalnie pod nasze potrzeby i wymagania, dodatkowo w kolorze mebli jakie mamy w sypialni. W ciągu dnia ustawione przy ścianie tworzy odrębny mebel, natomiast na noc, po zdemontowaniu boku, możemy swobodnie dosunąć je do naszego łóżka. Takie usytuowanie w sypialni łóżeczka dziecięcego daje poczucie bezpieczeństwa maluchowi i rodzicom. Nawet w przypadku dużej ruchliwości dziecka podczas snu, przesunie się ono bezpiecznie na łóżko rodziców.

Uzupełnieniem łóżeczka może być przewijak lub komoda z przewijakiem, które wykonane na zamówienie stylistycznie i kolorystycznie będą do siebie pasowały. Te praktyczne meble, nie tylko pomieszczą najpotrzebniejsze rzeczy do pielęgnacji malucha, ale także ułatwią codzienne czynności przy dziecku.

sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym i komoda
Ustaw łóżeczko tak, aby zawsze mieć dziecko w zasięgu wzorku


Pod oknem czy nie – gdzie ustawić w sypialni łóżeczko dziecięce

Owszem, czasami nie ma innego wyjścia, dlatego łóżeczko pod oknem można ustawić, ale to zależy od tego czy mamy szczelne okna i gdzie one wychodzą. Jeśli na ogród to dobrze, ale jeśli na ruchliwą ulicę, to takie rozwiązanie zdecydowanie odpada. Raczej unikajmy stawiania łóżeczka dziecięcego pod oknem, ponieważ duże natężenie światła, w lecie wysoka temperatura, a jesienią lub zimą chłód wiejący z okna, nie sprzyjają maluchowi.

Sypialnia jest pomieszczeniem, które należy często wietrzyć, dlatego stawiając łóżeczko pod oknem, narażamy je na wpadające zanieczyszczenia, pyłki i owady. Poza tym, nie będziemy mogli wietrzyć pomieszczenia podczas snu dziecka, aby go zbytnio nie wychłodzić w bezpośrednim kontakcie z powietrzem wpadającym przez otwarte okno. Już zupełnie nie sprawdzi się ustawienie łóżeczka bezpośrednio przy oknie, jeśli mamy w tym miejscu kaloryfer. Duże wahania temperatury na pewno nie będą sprzyjały zdrowiu naszego dziecka.

Najbardziej funkcjonalne jest ustawienie w sypialni łóżeczka dziecięcego pod ścianą. Przysunięcie go do ściany chociaż jednym bokiem, stworzy pewien rodzaj enklawy i zabezpieczenia dla dziecka. Dodatkowo na ścianie możemy powiesić kolorowe obrazki lub literki, które będą stymulowały rozwój malucha i przyciągały jego uwagę zaraz po przebudzeniu. Da nam to kilka dodatkowych chwil spokojnego snu.


<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Pokój dziecka - azyl dla malucha i dla nastolatka


Sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym to nie pokój zabaw

Pamiętajmy, że nasza sypialnia nie powinna stać się pokojem zabaw. Niech będzie eteryczna, delikatna i klimatyczna, utrzymana w spokojnych kolorach. Nie przenośmy do niej sterty zabawek, pluszaków i klocków. Zbyt duża stymulacja kolorem oraz mnogość przedmiotów, nie wpływają pozytywnie na odpoczynek i utrudniają regeneracje oraz wyciszenie nasze i dziecka.

Zadbajmy, aby miejsce, w którym mamy odpocząć i spokojnie przespać noc, nie było przytłoczone zbyt dużą ilością zbędnych przedmiotów. Oddzielmy pokój dziecka, od pokoju rodziców, bo łatwiej nam będzie z czasem dokonać „przeprowadzki” naszego malucha, do jego własnego pokoju. Sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym, to tylko okres przejściowy, niemniej jednak ważne, żeby pozostała sypialnią.

znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz