Aranżacja sypialni – 5 zasad jak urządzić przytulne wnętrze
Aranżacja sypialni nie jest trudna, pod warunkiem, że będziemy przestrzegali kilku ważnych zasad podczas jej urządzania. Każdy, kto posiada sypialnię, docenia jej intymność, odrębność i klimat. To pokój inny od wszystkich, który rządzi się swoimi prawami. Zadbajmy więc, żeby jego atmosfera sprzyjała naszemu relaksowi i wypoczynkowi. Niech każdy dzień rozpoczyna i kończy się miło oraz spokojnie, ładując nasze akumulatory na wiele godzin.
Zasada numer 1 - Aranżacja sypialni z łóżkiem w roli głównej to podstawa
Łóżko to „serce” pomieszczenia, dlatego aranżacja sypialni musi się rozpocząć właśnie od wyboru tego elementu. Człowiek przesypia około 6-8 godzin dziennie, co i tak jest poniżej normy, jaką powinien zachować dla własnego zdrowia. Dlatego tym bardziej zadbajmy o jakość naszego snu, skoro odczuwamy jego deficyt na co dzień. Aranżacja sypialni to jednak nie tylko samo wstawienie łóżka. Łóżko w sypialni, które ma być dla nas miejscem regeneracji i wypoczynku powinno być przede wszystkim wygodne.
Odpowiedni dobór wymiarów łóżka, jego szerokości, wysokości oraz najlepszego materaca, to trzy kluczowe elementy, które powinniśmy dobrze rozważyć i przemyśleć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Wstawanie i kładzenie się do łóżka nie jest tak obojętne dla naszego organizmu, jakby nam się mogło wydawać. Zbyt niskie łóżko powoduje duże obciążenia kręgosłupa i nie dla każdego jest wygodną opcją. To samo tyczy się jego wymiarów. Chyba nikt nie chce spać ze stopami wystającymi poza ramę łóżka lub podkurczonymi nogami.
Jeśli więc mamy tego typu problem, podczas planowania i aranżacji sypialni, weźmy pod uwagę meble wykonywane na wymiar. Takie łóżko na indywidualne zamówienie nie tylko dopasujemy do nas samych pod względem wielkości, ale także wykonamy je w dowolnym kolorze i stylu, który będzie pasował do reszty mebli. Nie będzie też problemu z doborem szafek nocnych. Te w standardowych wymiarach mogłyby nie zmieścić się w naszej sypialni. To samo dotyczy wyboru ciekawego i oryginalnego zagłówka. Taki zagłówek nie tylko ozdobi wnętrze, ale diametralnie może zmienić wygląd i charakter łóżka.
Pamiętaj o łatwym dostępie do łóżka
Ustawienie łóżka w sypialni też nie jest bez znaczenia. Najwygodniejszą i polecaną opcją jest taka lokalizacja łóżka, aby swobodny dostęp do niego był z każdej, dłuższej strony. Wówczas bez problemu będziemy mogli się na nim kłaść i wstawać, każdy od strony, z której śpi, bez przeszkadzania drugiej osobie. Zaproponowane rozwiązanie pozwala też zaplanować w łóżku wysuwane szuflady, które mogą być doskonałym schowkiem na tekstylia jak koce, pledy czy narzuty, albo inne akcesoria, które chcemy w nim schować. Dlatego tak ważne szczegóły, jak prawidłowe ustawienie i konfiguracja łóżka, uwzględnijmy na samym początku podczas planowania i urządzania sypialni.
Zasada numer 2 – Aranżując sypialnię zadbaj o przestronność wnętrza
Sypialnia to nie graciarnia. Taka myśl powinna nam przyświecać, kiedy w grę wchodzi aranżacja sypialni. Fakt, że jest to pokój, do którego wstęp mają jedynie domownicy, nie usprawiedliwia wrzucania do niego wszystkiego co się da i co chcemy schować przed gośćmi. Przemyślana organizacja i dobór właściwych, niezbędnych mebli pozwolą nam funkcjonalnie i klimatycznie urządzić sypialnie i stworzyć miejsce do wypoczynku.
Jeśli wnętrze jest stosunkowo duże, to możemy wydzielić w sypialni garderobę lub zaplanować szafę na wymiar. Dzięki temu schowamy wszystkie potrzebne rzeczy jak odzież, bielizna czy tekstylia domowe, a dodatkowo będziemy je mieli zawsze pod ręką i gotowe do ubrania. Ale nie martwmy się, także w małej sypialni znajdzie się miejsce na szafę na wymiar, bo taki mebel, dzięki elastyczności jego wymiarów, bez problemu dopasujemy do miejsca, w którym ma stać.
Zaletą szafy na wymiar jest też to, że wcale nie musi być ona duża i sami możemy określić jej parametry. Takiego luksusu nie mamy kupując meble gotowe, o ściśle określonych gabarytach. Poza tym drzwi przesuwne w szafie na wymiar nie zabierają miejsca w sypialni, co jest szczególnie ważne, kiedy nasza sypialnia jest po prostu wąska lub mała, albo zależy nam na swobodnym poruszaniu się po pokoju.
Podkreślmy klimat
Klimat sypialni pięknie potrafią podkreślić materiały, z których wykonamy meble. Kiedy nie musimy decydować się na ich dużą ilość, postawmy akcent na jakość. Subtelne i oryginalne gładkie fronty szklane czy z ornamentem lub niemal identyczne, przypominające naturalne drewno, podkreślą charakter sypialni i nadadzą jej odpowiedniego klimatu. Ciche domykanie w drzwiach szafy zapewni nam komfort w trakcie jej użytkowania, a odpowiednie akcesoria we wnętrzu zwiększą funkcjonalność mebla. Wszystko to możemy mieć w dobrze przemyślanej szafie na wymiar, która powinna znaleźć się w planach podczas aranżacji sypialni.
Jeśli aranżacja sypialni musi uwzględnić także miejsce do pracy, to z powodzeniem możemy takie domowe biuro schować w szafie lub wygospodarować dla niego miejsce w kąciku w postaci niewielkiego blatu. Oprócz miejsca do pracy, będzie on pełnił jednocześnie rano i wieczorem rolę toaletki.
A co, jeśli nie ma miejsca na szafę ...
W małych sypialniach, w których poza łóżkiem praktyczne nic się nie zmieści, sprawdzą się wąskie komody o różnych wymiarach. Schowamy w nich bieliznę osobistą i najbardziej potrzebne do ubrania elementy garderoby, których nie chcemy przechowywać w innych częściach mieszkania. Praktycznym elementem będzie też łóżko z szufladami i schowkami oraz zagłówkiem, który może być jednocześnie półką na najpotrzebniejsze rzeczy lub lampkę nocną. Planując sypialnię starajmy się unikać dużej ilości odkrytych półek, na których zgromadzimy sterty książek, bibelotów i różnego rodzaju przedmiotów. W sypialni powinno być w miarę sterylnie i higienicznie, a odkryte powierzchnie lubią gromadzić kurz i zabrudzenia. Dlatego podczas urządzania sypialni lepiej wykonać dużą zabudowę na wymiar na jednej ze ścian i ciekawie ją zaaranżować, zostawiając niewielką odkrytą strefą na książki, niż zastawić całą ścianę otwartym regałem.
<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Sypialnia i salon w jednym - 4 sprawdzone sposoby
Zasada numer 3 - Przyjazne kolory w aranżacji sypialni to sposób na przytulne wnętrze i dobry klimat
Przyjazne kolory dla każdego oznaczają co innego, ale też każdy kolor inaczej prezentuje się w danym pomieszczeniu. Wszystko zależy od nasłonecznienia, ilości okien, stylu wnętrza i preferencji mieszkańców. W zasadzie tej bardziej chodzi o niemieszanie zbyt wielu kolorów podczas aranżacji sypialni oraz rezygnację z tych najbardziej pobudzających, które nie sprzyjają relaksowi i wyciszeniu. Dotyczy to zarówno koloru ścian, jak i koloru mebli.
Jeśli sypialnia jest mała, lepiej wybrać jasne kolory, które rozświetlą wnętrze, nadadzą mu przestronności i lekkości. W takim pomieszczeniu nawet ciemniejsze, stylowe meble nie będą przytłaczające. Jasne wnętrze kojarzy się poza tym z subtelnością, ładem i porządkiem, a to sprzyja wyciszeniu, relaksowi i regeneracji. Aranżacja sypialni w kolorach beżów, szarości, pasteli, ciepłej bieli, odcieni czekolady i karmelu to bardzo dobry pomysł, jeśli zależy nam na świeżości wnętrza, a jednocześnie na jego uspokojeniu. Znajdziemy w nich równowagę, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.
A jak ożywić sypialnię kolorem?
Jeśli zależy nam na lekkim ożywieniu naszej sypialni, zdecydujmy się na mocniejszy akcent na jednej ze ścian np. w kolorze turkusu, granatu czy gorzkiej czekolady. Chłodne odcienie i kolory ścian relaksują, uspakajają, pomagają zebrać energię i studzą emocje, co jest ważne, kiedy próbujemy się zrelaksować i odpocząć po całym dniu pełnym wrażeń. Kiedy jednak zależy nam na buduarowym klimacie pokoju, to aranżacja sypialni powinna uwzględniać takie kolory jak głęboka, ciemna zieleń, grafit, granat czy czerń. Taki ciemny, lekko mroczny klimat wnętrza sprzyja wyciszeniu, otacza poczuciem bezpieczeństwa i komfortu, wprowadzając harmonię. Pozwala też bardziej skoncentrować się na sobie i rzeczach dla nas ważnych. Jednak wnętrza w ciemnych tonacjach nie są dla każdego. Naprawdę trzeba ogromnego wyczucia i doświadczenia w aranżacji, żeby urządzić je z klasą i ze smakiem, a nie zamienić w ciemną, przytłaczającą pieczarę.
Istotną rolę w aranżacji sypialni odgrywa też kolor mebli. W sypialni zazwyczaj sprawdzają się jasne, białe lub pastelowe powierzchnie, jak najbardziej naturalne kolory drewna oraz szkło. Taka bliskość z naturą, którą imituje płyta drewnopodobna lub naturalne wypełnienia, pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, ociepla wnętrze i nadaje mu przyjaznego, relaksującego klimatu. Jasne meble nie są też wizualnie ciężkie, a szklane powierzchnie ciekawe odbijają słoneczne refleksy i porządkują przestrzeń.
Zasada numer 4 – Aranżując sypialnię zorganizuj swoją prywatną strefę relaksu
Przestrzeń dookoła nas oraz codzienność przesiąknięte są emocjami, silnymi bodźcami, pędem, odgłosami i barwami. To wszystko sprawia, że przychodząc do domu, szukamy własnego azylu i miejsca, w którym możemy pobyć sami ze sobą. Sypialnia może być właśnie jednym z nich, pod warunkiem, że aranżacja sypialni ma właśnie takie założenia i planowana jest pod tym kątem. Im więcej przedmiotów w sypialni, tym większy chaos. Tego nic nie zmieni, chociażbyśmy bardzo się starali utrzymać w sypialni porządek, to i tak sama obecność nagromadzonych tam rzeczy, sprawi, że otoczenie będzie ciężkie, przeładowane kolorami i bryłami.
Sypiania oprócz tego, że jest miejscem snu, może być także strefą relaksu i oderwania od codzienności. Kiedy w salonie toczy się życie, w pokoju dzieci panuje zgiełk, to warto zaszyć się w sypialni z dobrą książką, gazetą lub muzyką i pozwolić sobie na chwile tylko dla siebie. Żeby tak było, możemy w rogu sypialni ustawić wygodny fotel i lampę podłogową, aby stworzyć namiastkę czytelni czy enklawę spokoju. Jeśli jednak w sypialni ustawimy deskę do prasowania z koszem pełnym czekających na prasowanie rzeczy lub rzucimy wypraną stertę ubrań, żeby przy okazji je poskładać i porozdzielać między domowników, to czar pryśnie. Sypialnia będzie kojarzyła nam się jedynie z miejscem pracy i poczuciem obowiązku oraz goniącym nas przez cały dzień przeświadczeniem, że jeszcze tyle jest do zrobienia i że cały czas musimy być na posterunku.
Sypialnia to nie plac zabaw
Podobnie będzie, jeśli pozwolimy dziecku urządzić w sypialni własny plac zabaw. Góra zabawek, porozrzucane klocki, pluszaki i inne ważne dla dziecka gadżety leżące na łóżku i pod nogami sprawią, że aranżacja sypialni, tej nawet najpiękniejszej, nie będzie w stanie zapewnić nam wyczekiwanego i wytęsknionego miejsca do odpoczynku. Nieważne, że w sypialni rządzimy tylko my i jest tylko dla nas, więc jak nam się wydaje, nie musi być na pokaz. Nic bardziej mylnego. Sypialnia to nasz kawałek przestrzeni, bardzo prywatny, intymny i często pełen najbardziej osobistych rytuałów. Niech więc odpowiednia aranżacja sypialni nie uwzględnia żadnych kompromisów ograniczających nasz komfort, poczucie bezpieczeństwa i bliskości z drugim człowiekiem. Sypialnia ma być miejscem, w którym odpoczywa i regeneruje się umysł oraz ciało, a także odbudowują i umacniają nasze wzajemne relacje.
Zasada numer 5 - Warto uwzględnić bliskość szafy lub garderoby podczas planowania i aranżacji sypialni
Wstając z łóżka, chcielibyśmy mieć pod ręką ubrania, po które możemy sięgnąć w pierwszej chwili i być gotowym do wyjścia. To naturalny odruch każdego z nas. O ile wygodniej jest ubrać się w sypialni niż paradować po mieszkaniu w poszukiwaniu poszczególnych elementów garderoby. No właśnie. Aranżacja sypialni powinna uwzględniając nasze oczekiwania i potrzeby. Przecież wykonujemy ją dla siebie i swojej wygody.
Najwygodniejsza jest oczywiście osobna garderoba, do której przejście jest bezpośrednio z sypialni. Wówczas za przesuwnymi drzwiami skrywamy królestwo półek, komód, wieszaków i innych elementów, które chronią i przechowują nasze ubrania. Wydzielenie garderoby przy sypialni lub w jej najbliższym otoczeniu to nadal luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Nie oznacza to wcale rezygnacji z wygód.
Łączymy strefę spania i przebierania
Szafa czy garderoba niekoniecznie muszą być zlokalizowane przy sypialni. Możemy umieścić je w samej sypialni. Takie rozwiązanie sprawdza się, zwłaszcza kiedy aranżacja sypialni dotyczy niewielkich mieszkań na przykład w bloku. Wymiary pokoju pozwalają zazwyczaj na wstawienie łóżka i szafy na taki wymiar, który wpisze się idealnie w plan pokoju.
Szafa na wymiar, nawet ta najmniejsza i najwęższa, to zawsze będzie bardzo funkcjonalny mebel,. Nie tylko ciekawie zaaranżuje przestrzeń, ale dodatkowo zapewni nam komfort i luksus każdego poranka i wieczora. Szybkie pobudki i pośpieszne szukanie ubrań, nie będą zmorą, jeśli wszystko będziemy mieli pod ręką, poukładane i posegregowane w odpowiednich przestrzeniach oraz funkcjonalnych i praktycznych wieszakach.
A jeśli pomieszczenie sypialniane jest większe i możemy z niego odciąć 1,5 m szerokości od jednej ze ścian, zaaranżujmy tam mini garderobę. Wykonana w systemie kolumnowym, rurowym lub tradycyjnie z płyty, uporządkuje naszą przestrzeń, oddzieli strefę przechowywania od strefy snu. Drzwi przesuwne, które zastosujemy jako wejście do garderoby, w aranżacji sypialni mogą stanowić bardzo oryginalny i ciekawy element wnętrza. Wykonane z ażurowych elementów lub szkła mlecznego, będą subtelnie przepuszczały światło, tworząc intymny i przyjazny klimat sypialni, a jednocześnie skutecznie przysłonią garderobę.
Aranżacja sypialni według powyższych 5 zasad, znacznie ułatwi zadanie. Czasami rzeczy oczywiste okazują się nieoczywiste lub pomijane i potem, zamiast mieć przyjazną sypialnię, mamy pokój, w którym gromadzimy mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Pozwólmy sobie na odrobinę czasu dla siebie. Niech czas, który jest nam dany na sen i odpoczynek, będzie przynajmniej efektywniej wykorzystany, a dzięki odpowiedniej aranżacji sypialni spożytkowany jak najlepiej dla naszego zdrowia i samopoczucia.