Wymarzona garderoba na trzy sposoby

Jeśli którakolwiek z kobiet nie marzy o pięknej i przestronnej garderobie, która pomieści jej wszystkie zakupowe szaleństwa i najpotrzebniejsze rzeczy, niech podniesie rękę w górę. Zapewne nie zobaczymy lasu rąk, bo myśl, jak to zrobić, aby taka wymarzona garderoba znalazła się moim domu, spędza sen z powiek wielu paniom i panom również. Dlatego przychodzimy z pomocą i krótkim poradnikiem na trzy sprawdzone sposoby urządzenia garderoby marzeń w każdym domu.


Gdzie najlepiej urządzić wymarzoną garderobę

Wymarzona garderoba nie musi być wielka i zajmować całego pomieszczenia. Oczywiście, taka opcja jest najlepsza i najbardziej pożądana, ale jeśli nie dysponujemy wolną przestrzenią, to przecież mieszkania nie naciągniemy albo nie zabierzemy pokoju dziecku. Musimy sobie dać radę inaczej.

Garderoba, poza tym, że zgodnie z jedną z definicji zawartych w słowniku to ogólnie posiadana przez nas odzież i ubrania, oznacza także większą szafę lub pomieszczenie do przechowywania ubrań. Tak czy inaczej, warto mieć miejsce, w którym nasze rzeczy i buty będą odpowiednio składane, przechowywane i posegregowane, a dostęp do nich będzie łatwy i szybki. Odpowiednie przechowywanie ubrań ma wpływ też na ich jakość, świeżość i ogólny stan gotowości do użytkowania.

Wszystkie akcesoria, jakie stanowią wyposażenie szaf i garderób, mają konkretne przeznaczenie i pełnią odpowiednią funkcję, aby wieszane na nich rzeczy nie ulegały ziszczeniu, pognieceniu i odkształceniu. Zachowanie porządku w szafie czy garderobie, ułatwia nam poza tym codzienne czynności i pozwala zaoszczędzić cenny czas. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, kiedy gdzieś się śpieszymy lub pilnie czegoś potrzebujemy. Dobra organizacja swojego czasu i miejsca zamieszkania to komfort, na który może pozwolić sobie każdy z nas. Tylko trzeba poświęcić tej czynności trochę czasu, a urządzenie wymarzonej garderoby to dobry początek. Garderobą może więc być zarówno odrębne pomieszczenie, jak również pojemna i funkcjonalnie urządzona szafa w sypialni czy przedpokoju.

luksusowa garderoba KOMANDOR
Wymarzona garderoba z nutką glamour


W sypialni znajdzie się miejsce na funkcjonalną i wymarzoną garderobę

Garderoba połączona z sypialnią czy to poprzez wydzielenie jej części z wnętrza sypialni, czy odrębne pomieszczenie, które się z nią łączy, jest praktycznym i wygodnym rozwiązaniem, które sprawdza się najlepiej. Pierwsze kroki po wstaniu z łóżka i porannej toalecie kierujemy bowiem do miejsca, w którym możemy się ubrać i przygotować na dalszy dzień.

Wydzielając garderobę możemy to zrobić przy pomocy ściany kartonowo-gipsowej z drzwiami, kompletu drzwi przesuwnych, które będą stanowiły nie tylko wejście, ale także rodzaj ściany lub jako odrębną szafę. Decydując się na drzwi przesuwne lub ściankę, wystarczy odsunąć je od ściany pomieszczenia na odległość około 1,2 – 1,5 m. Już na takiej powierzchni można zamontować półki na wymiar o głębokości 35-40 cm, szuflady oraz drążki i zestaw akcesoriów do przechowywania. Nie trzeba zabierać wiele miejsca z przestrzeni sypialni, aby wygospodarować naprawdę funkcjonalną, praktyczną i wymarzoną garderobę.

garderoba w sypialni
Organizacja garderoby marzeń przy sypialni to dobra strategia


Jakimi drzwiami oddzielić garderobę?

Drzwi przesuwne mogą ciekawie urozmaicać wnętrze i stanowić jego ozdobę, a ich praktyczny sposób otwierania nie zabiera cennej powierzchni w sypialni. Żeby nadać wnętrzu lekkości, można wykonać je z szyby mlecznej lub szkła albo połączyć te wypełnienia z płytą. W przypadku szkła mlecznego na całej powierzchni drzwi, musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że w przy zapalonym w garderobie świetle, od wnętrza sypialni będziemy widzieli zarysy kolorowych ubrań przechowywanych na półkach. Niektórym osobom może to przeszkadzać. Chcąc całkowicie oddzielić strefę sypialni od garderoby, możemy więc wybrać szkło kolorowe, które nie przepuszcza światła, Inną opcją jest ciekawa płyta w górnej strefie połączona z przeźroczystym lub ażurowym wypełnieniem. Możliwości jest naprawdę wiele. Doskonale sprawdzą się też drzwi podwieszane podwójne, w których od strony sypialni można zastosować wypełnienie pasujące klimatem i stylistyką do wnętrza sypialni i znajdujących się tam mebli. Od wnętrza garderoby, jako wypełnienie możemy zastosować lustro, które w garderobie jest elementem obowiązkowym. Organizując swoją wymarzona garderobę przy sypialni, zadbajmy o to, aby na tej niewielkiej powierzchni maksymalnie pomieści jak najwięcej rzeczy. Dlatego więc starannie opracujmy plan jej wydzielenia i elementy wnętrza. Rozwiązaniem, które najlepiej sprawdzi się w tym przypadku, będą meble na wymiar, wypełniające dokładnie przestrzeń od podłogi do sufitu i od jednej ściany do drugiej.


<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Jak powinna wyglądać garderoba niczym z filmu?


Wymarzona garderoba schowana w szafie

Kiedy jednak mimo wielu zachodów nie da się wydzielić mini garderoby w sypialni, to dobrze zaprojektowana i zaaranżowana szafa może z powodzeniem przejąć jej funkcję. To może także być nasza umowna, wymarzona garderoba. Taką szafę można umiejscowić na jednej ze ścian sypialni lub w narożniku pokoju, wykorzystując do tego specjalny system narożny, który umożliwia taką konstrukcję wnętrza szafy, aby nie było konieczne dzielenie elementu narożnego ściankami. Dzięki specjalnemu rozwiązaniu, otwierając stykające się drzwi, które posiadają wbudowaną listwę magnetyczną, mamy pełny dostęp do strategicznego i najgłębszego miejsca w szafie.

Szafa na wymiar w sypialni nie tylko może służyć do przechowywania rzeczy i bielizny osobistej, ale także pościeli, ręczników, obrusów, czyli wszelkich domowych tekstyliów. Jeśli jednak ma być szafą tylko na odzież, to najwygodniej będzie podzielić ja na strefy odrębne dla każdej z osób, które z niej korzystają i przystosowanej właśnie do jej konkretnych potrzeb. Dobrane odpowiednio akcesoria, kosze, wieszaki i szuflady ułatwią utrzymanie codziennego porządku i korzystanie z samej szafy. W sytuacji, kiedy nasza szafa lub mini garderoba nie będzie zawierała drążków na rzeczy wiszące ani innych dedykowanych wieszaków na spodnie czy spódnice, a jedynie same półki, możemy ją zrobić płytszą. Dzięki temu zyskamy dodatkową powierzchnię w pokoju, a bryła szafy będzie lżejsza i wizualnie mniejsza.

narożna garderoba
Dobrze rozplanowana szafa to także pewien rodzaj garderoby


Drzwi w garderobie schowanej w szafie też mają znaczenie

W sypialnianej garderobie nie tylko wnętrze i jego konfiguracja mają znaczenie. Bardzo ważną rolę odgrywają także fronty, które są elementem najbardziej widocznym, zwłaszcza kiedy szafa zajmuje dużą powierzchnię, na przykład na jednej ze ścian.

Odpowiedni dobór drzwi to ważna czynność przy planowaniu samej sypialni. W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć i ile mamy miejsca, możemy wybrać drzwi do szafy przesuwne, uchylane lub łamano – przesuwne. Te ostatnie nie tylko przesuwają się na dowolną stronę, ale jeszcze dodatkowo składają się do mniejszego wymiaru skrzydła. Wybór tego typu drzwi daje nam dużą swobodę w aranżacji wnętrza samej szafy i rozkładu elementów wysuwanych. Natomiast szeroka gama materiałów i wypełnień, daje możliwość kreowania naprawdę ciekawych powierzchni frontów, pasujących nie tylko do samego charakteru sypialni, ale także innych mebli, jakie się w niej znajdują, czyli łóżka i komód. Wykonanie tych mebli na specjalne zamówienie gwarantuje ciekawą i oryginalną stylistykę oraz idealne dopasowanie kolorów, struktur i faktur elementów składowych, bez konieczności pójścia na kompromis i dopasowywania odcieni. Taka szafa pełniąca rolę wymarzonej garderoby to popularne i sprawdzone rozwiązanie w wielu polskich domach.


Luksus w pełnym wydaniu, czyli wymarzona garderoba jak osobne pomieszczenie

W dzisiejszych czasach już nie tylko w domkach, ale także w apartamentowcach lub mieszkaniach wielopokojowych, osobna wymarzona garderoba jest często spotykanym rozwiązaniem. Taka wersja jest najbardziej pożądana i daje naprawdę dużo swobody i możliwości aranżacji oraz zaplanowania samego wnętrza. Osobne pomieszczenie, które adaptujemy na garderobę, ułatwia rozłożenie wszystkich elementów w dowolny sposób, ale nie zwalnia nas od ich logicznego i ergonomicznego rozlokowania.

W przypadku samodzielnych garderób możemy jednak zastosować dowolny podział wnętrza. Dla przykładu może to być podział na stronę lewą i prawą z przeznaczeniem dla konkretnej osoby oraz centralną na rzeczy wiszące, podział na stronę do układania i do wieszania rzeczy lub inny, najbardziej praktyczny z naszego punktu widzenia. Ale także w tym przypadku należy szanować każdy centymetr i jak najbardziej funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń od podłogi po sufit.

Garderoba Komandor
Garderoba w pobliżu łazienki, pozwala zaoszczędzić wiele czasu rano i wieczorem


Organizacja wymarzonej garderoby

Przemyślany rozkład akcesoriów, podział na strefy do przechowywania, rozgraniczenie rzeczy codziennych od rzeczy sezonowych, wydzielenie miejsca dla rzeczy rzadko używanych, to kilka elementów na które należy zwrócić uwagę przy planowaniu praktycznej i przemyślanej garderoby. Sama konstrukcja wnętrza może być bardziej lub mniej klasyczna. Mamy do wyboru półki i elementy z płyty w dowolnym kolorze i niebanalnej strukturze albo nowoczesne i ażurowe systemy aluminiowe kolumnowy lub rurowy, w których głównym elementem, do którego mocowane są półki z płyty lub szkła jest aluminiowa rurka czy kwadratowy profil. Wybór wnętrza zależny jest więc od naszego gustu i stylu, jaki preferujemy oraz samej konfiguracji garderoby.

Na pewno projektując garderobę w osobnym pomieszczeniu, musimy wziąć pod uwagę odpowiednią wentylację we wnętrzu, dobre oświetlenie oraz jak najlepszy rozkład elementów, gwarantujący pełne wykorzystanie posiadanego pomieszczenia. W każdym z wymienionych przypadków, aby powstała ta wymarzona garderoba, czy to jako szafa, czy osobne pomieszczenie wydzielone naturalnie lub sztucznie, warto pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad. Ułatwią nam one organizację wnętrza i jak najlepsze przechowywanie ubrań tych ułożonych na półkach oraz tych powieszonych na drążkach. Każdy centymetr w aranżacji wnętrz jest ważny, to samo tyczy się garderoby. Urządźmy ją tak, aby odpowiadała naszym oczekiwaniom i pomieściła wszystko to, co planujemy w niej trzymać, dbając nawet o najdrobniejszy szczegół. Każda garderoba to luksus i możemy ją sobie urządzić na własny styl.


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz