Szafa do biura - koszmar szefa

Tak, to prawda. Dla niektórych właścicieli biur urządzanie miejsca do pracy i zakup odpowiednich mebli to prawdziwy koszmar. Jedne meble są za małe, inne za duże, to znów kolor nie ten albo styl, który im nie odpowiada. W takich sytuacjach odpowiednia szafa do biura i jej wybór to nie lada wyzwanie. Musimy pamiętać , że w przestrzeni całego pomieszczenia szafa jest jednym z ważniejszych elementów.

  • Po pierwsze jest największym meblem, więc od razu rzuca się w oczy.
  • Po drugie w swoim wnętrzu powinna pomieścić nie tylko materiały i dokumenty biurowe, ale dobrze jakby znalazło się miejsce na odzież pracowników.
  • Po trzecie szafa w biurze musi być wytrzymała.

Jak więc poradzić sobie z wyborem tej właściwej szafy? Oto kilka wskazówek.

Szafa do biura komandor narozna
Szafa w biurze to ważny element w aranżacji wnętrza i miejsce do przechowywania nie tylko biurowych dokumentów


Elementy ważne i ważniejsze – na co zwrócić uwagę wybierając szafę do biura

Nie ma nic gorszego jak niedomykające się drzwiczki, skrzypiące zawiasy czy powyginane półki. Nic więc dziwnego, że wybór szafy biurowej może niektórym spędzać sen z powiek i pomimo świadomości jej zalet (przeczytaj więcej na temat 7 zalet szafy biurowej), nie bardzo wiedzą, na co zwrócić uwagę, żeby nie popełnić błędu. Nie od dzisiaj wiadomo, że odpowiednia aranżacja miejsca pracy i właściwie dobrane meble pozytywnie stymulują pracowników, wpływają na komfort ich pracy oraz tworzą klimat wnętrza. Aby tak było i w naszym biurze przed wyborem odpowiedniej szafy do biura przeanalizujmy kilka czynników:

1. Wielkość biura i miejsce dla szafy

O ile w dużym biurze łatwiej jest ustawić kilka samodzielnych szaf i nie zabiorą one cennej powierzchni, o tyle w małym biurze może to już nie wyglądać zbyt elegancko i powodować chaos w codziennej pracy. Tutaj przede wszystkim ważna jest funkcjonalność mebli. Bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie więc jedna pojemna szafa do biura na wymiar. Usytuowana na całej ścianie, od podłogi do sufitu nie tylko ujednolici wnętrze, ale i doskonale je zagospodaruje. W większych biurach, w zależności od ich ogólnej aranżacji, możemy wybrać opcję kilku samodzielnych szaf. Dobrze jednak, żeby były one tych samych wymiarów, kolorów i kształtu. Wówczas ułożenie ich w jednej linii wprowadzi ład do pomieszczenia i nie zakłóci harmonii wnętrza.


2. Szafa do biura, na co i dla kogo?

Wybierając szafę dobrze jest od razu ustalić, co będzie w niej przechowywane i do jakich celów ma służyć? Czy ma to być typowa szafa biurowa na segregatory i dokumenty, czy może powinna w niej znaleźć się także strefa socjalna z miejscem na odzież pracowników? Od odpowiedzi na te pytania zależy bowiem czy lepiej sprawdzi się kilka mniejszych szaf wolnostojących, czy pojemna, funkcjonalna szafa na zamówienie.

Wybierając do biura jedną, dużą szafę, możemy w jej wnętrzu wydzielić odpowiednie strefy, o konkretnym przeznaczeniu. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie ułatwiające codzienną pracę.

W przypadku pojedynczych szaf, mamy za to możliwość przydzielenie każdej z nich odrębnej funkcji, jaką ma pełnić, ale dochodzi nam jeszcze sposób ich właściwego rozmieszczenia w przestrzeni biura. Przeznaczenie szafy ma także znaczenie, jeśli chodzi o jej gabaryty, wewnętrzną konfigurację elementów, czy wybór sposobu otwierania.

biała szafa do biura komandor
Projektując szafę biurową dobrze zaplanuj co i gdzie będziesz przechowywać


3. Funkcjonalne wnętrze, które ułatwia pracę – na czym mi zależy?

Aranżując wnętrze szafy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednie rozplanowanie miejsca. Jeśli szafa jest typowym meblem na dokumenty to ważna będzie ilość półek, ich wytrzymałość i rozstaw. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na jakość oraz grubość materiałów, z których będą wykonane.

Grubsze półki nie ulegną wygięciu i odkształceniu, a poza tym utrzymają większy ciężar.


Szafa do biura to jednak nie tylko półki, ale także szuflady na dokumenty czy przedmioty biurowe. Wytrzymałe prowadnice są więc podstawą, jeśli zależy nam na jej sprawnym działaniu. Dobrze też wyposażyć szufladę w odpowiednie przegrody, jeśli jest to szuflada na przykład na akta. Kiedy planujemy chować w niej ważne dokumenty, konieczne będą specjalne zabezpieczenia i zamki lub szuflada-sejf.

Decydując się na jedną, funkcjonalną szafę, która ma pełnić wiele funkcji, postarajmy się tak zagospodarować jej wnętrze, aby dostęp do każdej strefy był wygodny. Istotne jest także, aby aranżacja i wyposażenie każdej ze stref określały jej funkcję. Zachowanie odpowiedniego porządku wewnątrz mebla to lepsza organizacja w miejscu pracy, oszczędność czasu i większa wydajność. Wybierając szafę na zamówienie sami możemy ustalić i zaplanować rozkład jej wnętrza, dostosowując je do specyfiki wykonywanej pracy i potrzeb pracowników.


4. Najlepsze drzwi do szafy, czyli otwieramy i zamykamy

Szafa to mebel, który ma do spełnienia konkretne zadanie. W ciągu dnia eksploatowana będzie wielokrotnie i przez wiele osób. Istotne jest zatem, żeby nie było z nią żadnych problemów, a wszystko działało poprawnie i jak najlepiej. Wybierając szafę do biura ważne jest, jaką przestrzenią dysponujemy i jaki system otwierania mebla będzie najlepszy. Otwieranie i zamykanie drzwi w szafie nie może być bowiem kłopotliwe i nieporęczne, szczególnie kiedy musimy to robić kilkanaście razy dziennie.

  • W niewielkim pomieszczeniu lepiej sprawdzi się szafa do biura z drzwiami przesuwnymi niż ta z uchylnymi. Przy drzwiach przesuwnych nie potrzebujemy dodatkowej przestrzeni przed szafą przy jej otwieraniu, a poza tym swobodnie możemy ustawić mebel blisko biurka. Drzwi przesuwne dają również szybki wgląd do wielu stref szafy na raz i łatwy dostęp do przechowywanych tam dokumentów. Nie wymaga to więc od pracowników przechodzenie od mebla do mebla i szukania potrzebnych rzeczy w za każdym razem, kiedy muszą z nich skorzystać.
  • Szafa do biura z drzwiami uchylnymi to również ciekawe i praktyczne rozwiązanie. Sprawdzi się na przykład, kiedy pomiędzy szafy planujemy wstawienie otwartej strefy regałów lub kiedy w ramach biura mamy kilka odrębnych stanowisk pracy. Drzwi w systemie uchylnym to także wygodne rozwiązanie, gdy w konkretnych częściach szafy trzymamy dokumenty, do których mają dostęp jedynie wybrane osoby w biurze. To także duża swoboda w aranżacji biura z uwagi na możliwość ustawienia mebli w różnych częściach pomieszczenia.
szafa do biura z drzwiami uchylanymi komandor
Sposób otwierania drzwi szafy zależy od wielkości wnętrza i dostępnych możliwości oraz preferencji pracowników


<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Drzwi do szafy - uchylne czy przesuwne? Które rozwiązanie wybrać?


5. Wytrzymałe materiały i elementy dodatkowe – gwarancja dłuższej żywotności mebla

Na jakości materiałów nie ma co oszczędzać. Szafa do biura musi być wytrzymała. Ważne jest to zarówno z punktu ekonomii i oszczędności, ale także ze względów estetycznych i użytecznych. Istotny jest każdy jej element od płyty, z której wykonany jest mebel, poprzez wytrzymałą okleinę zabezpieczającą krawędzie, dobre zawiasy czy systemy jezdne aż do funkcjonalnych prowadnic w szufladach. Wysoka jakoś materiałów i sprawdzone rozwiązania to pewność, że nasza szafa będzie pracowała nie tylko długo i sprawnie, ale także ułatwi organizację pracy oraz stanie się prawdziwą wizytówką firmy.

Zwróć uwagę na:

Systemy jezdne, czyli jeden z ważniejszych elementów drzwi przesuwnych szafy do biura, powinny charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością wózków dolnych. To jak silnik w dobrym samochodzie.


  • Wózki muszą być dopasowana do ciężaru drzwi oraz wykonane z dobrej jakości materiałów. Tylko to gwarantuje nam ich odpowiednią pracę i zapewnia trwałość oraz długi okres eksploatacji.
  • Decydując się na szafę z drzwiami przesuwnymi wyposażmy ją w domykacze pneumatyczne, które zapewnią ciche i bezpieczne zamykanie drzwi oraz w blokady zabezpieczające przed wypadnięciem drzwi z toru podczas niewłaściwego użytkowania. Wpłynie to pozytywnie na komfort pracy pozwalając uniknąć nieprzyjemnego skrzypienia.
  • Jeśli wybierzemy drzwi uchylane to warto zwrócić szczególną uwagę na zawiasy. Nie tylko musi ich być odpowiednia ilość, ale także powinny utrzymać ciężar drzwi i ułatwiać ich zamykanie oraz otwieranie.

Dopilnowanie tych elementów sprawi, że nawet w wyniku częstej eksploatacji, drzwi szafy nie ulegną opadnięciu lub - co gorsza - wyrwaniu.


szafa do biura na segregatory
W biurowej szafie każdy element ma znaczenie - pamiętaj o tym, kiedy planujesz zakup mebli do swojego biura

Analiza tych kilku podstawowych czynników na pewno ułatwi zadanie, jakim jest wybór właściwej szafy do biura. Każdy z nich jest niezwykle istotny, bo ma wpływ nie tylko na wygląd, ale i na funkcjonalność mebla. Połączenie ich wszystkich sprawi, że zarówno wybór szafy, jaki i innych mebli, nie będzie już stanowił problemu, a aranżacja biura zmieni się w ciekawe i kreatywne wyzwanie. Więcej pomysłów na aranżację biura znajdziecie na naszej stronie www.komandor.pl w zakładce aranżacje biura.


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz