Meble wielofunkcyjne, czyli kilka w jednym

Meble wielofunkcyjne to nie tylko propozycja do małych mieszkań. To już niemal pozycja obowiązkowa w aranżacji wnętrz. Zmiana trybu życia, migracje w związku z wykonywaną pracą oraz postępująca technologia sprawiły, że zupełnie zmieniło się nasze postrzeganie rzeczywistości. Coraz mniejsze jest przywiązanie do tradycyjnych rozwiązań, a coraz większe wymagania, jakie narzucamy sami sobie.

Podobnie jest z rosnącymi oczekiwaniami, jakie mamy w stosunku do otaczających nas rzeczy. W dzisiejszych czasach liczy się funkcjonalność, multizadaniowość, kompleksowość i kompaktowość. Dotyczy to także mebli i elementów wyposażenia wnętrz, dlatego meble na wymiar zyskują nowe życie.

<<<<<<<<<< CZYTAJ WIĘCEJ O: Meblach wielofunkcyjnych, czyli kilku w jednym

Mebel wielofunkcyjny Komandor, który łączy role: regału, garderoby i separatora pomiędzy pomieszczeniami
Mebel wielofunkcyjny, który łączy role: regału, garderoby i separatora pomiędzy pomieszczeniami

Szafa, czy już nie szafa? Jeden mebel i tyle możliwości.

Dzisiaj nawet tradycyjna szafa zmienia swoje pierwotne przeznaczenie. Obok funkcji przechowywania pełni rolę ozdobną, zastępuje regał, witrynę, biblioteczkę, komodę, a nawet ściankę działową. Łatwość połączenia wielu funkcji w jednym meblu sprawiła, że szafa z przedpokoju i sypialni przeniosła się do salonu, czy choćby kuchni.

Szafa na wymiar przechodzi ewolucję i staje się meblem wielofunkcyjnym. Jej pierwotna funkcja przechowywania domowych rzeczy uległa modyfikacji, a odzież zastąpiliśmy książkami, dokumentami, kolekcją gier, filmów, domowymi tekstyliami, sprzętem RTV i AGD.

Mebel wielofunkcyjne - szafa z drzwiami przesuwnymi i miejscem na sprzęt RTV
Szafa z wydzielonym modułem na kino domowe oraz witryną na pamiątki

Dzisiaj szafa na wymiar to miejsce, w którym za przesuwnymi drzwiami sprytnie ukryjemy domowe kino eksponowane tylko w razie potrzeby czy zainstalujemy mini warsztat Pani domu lub biuro Pana domu.

Zaplanowanie w jednej ze stref szafy modułu z drzwiami uchylnymi pozwoli nam zaaranżować elegancką biblioteczkę czy zamykaną witrynę na rodzinne księgozbiory i pamiątki. Dzięki temu w przestrzeni salonu nie musimy umieszczać odrębnych witryn, regałów czy komód.

Nawet w kuchni jest miejsce dla szafy. Poprzez wykorzystanie odrębnych modułów, może ona zastąpić klasyczne szafki dolne czy górne, ukryć za swoimi drzwiami piekarnik i mikrofalówkę lub domową spiżarkę. Na tym właśnie polega łączenie wielu zastosowań w jednym meblu wielofunkcyjnym.

Szafa Komandor jako mebele wielofunkcyjny w kuchni
W kuchni szafa to mebel, który nie tylko pomieści garnki i talerze, ale także ukryje sprzęt kuchenny

Łóżko to coś więcej niż miejsce do spania

Oczywiście, klasyczne łóżka nie wyjdą z mody, ale coraz częściej samo łóżko nie jest jedynie meblem, który służy wypoczynkowi. Dzięki ciekawym wezgłowiom, pełniącym jednocześnie rolę ozdobną oraz praktyczną, łóżka stają się miejscem ekspozycji książek, lokum dla lampki nocnej czy podręcznych przedmiotów. Niejednokrotnie odpowiednio wystylizowane i zaprojektowane wezgłowie to także szafka nocna z wbudowana półką lub szufladą, która nie zajmuje dodatkowego miejsca w przestrzeni sypialni.

Łóżko Komandor w przestrzeni sypialni z funkcjonalną półką w wezgłowiu
Wezgłowie łóżka można wykorzystać jako podręczną półkę

Łóżko to także schowek. Skrzynia z podnoszonym materacem to doskonałe miejsce do przechowywania nie tylko tekstyliów domowych czy zmiennej pościeli, ale także niejednokrotnie rzeczy sezonowych. Jeśli miejsce w sypialni lub pokoju na to pozwala, łóżko wyposaża się w wysuwane szuflady o dowolnych gabarytach. Pełnią one wówczas role schowków i podręcznych szafek na książki, płyty czy odzież, powiększając funkcjonalność mebla. Takie rozwiązanie pozwala zrezygnować z klasycznych komód czy szafek stojących, które jako odrębne meble zabierają wolną przestrzeń.

Zamiast ścianki działowej

Meble wielofunkcyjne to także alternatywa dla ściany pomiędzy pomieszczeniami. Odpowiednie usytuowanie szafy i możliwość wykonania jej od podłogi do sufitu ułatwi wydzielenie odrębnych stref w przestrzeni mieszkania. W ten sposób bez trudu oddzielimy na przykład salon od sypialni, czy przedpokój od salonu, o czym pisaliśmy już na naszym blogu. W takiej szafie z jednej strony zyskujemy mebel salonowy połączony z regałem, a z drugiej klasyczną szafę na odzież.

<<<<<<<<<< DOWIEDZ SIĘ: Salon połączony z przedpokojem, czyli sposób na otwartą przestrzeń

szafa Komandor z częścią regałową i miejcem do przechowywania odzieży
Z jednej strony salon, z drugiej sypialnia - szafa to wielofunkcyjny mebel, który sprytnie podzieli wnętrze

Praktycznym i modnym rozwiązaniem są także systemy do zabudowy jak Orto. Tworząc ażurowe regały stają się one przepierzeniem pomiędzy kuchnią i salonem czy strefą jadalni. Taka metoda to odpowiedź na trend otwartych przestrzeni, w których poszczególne strefy domu czy mieszkania przenikają się między sobą, tworząc wspólną przestrzeń do funkcjonowania dla wszystkich domowników.

Ażurowy regał służy jako dyskretny separator, ale także jako miejsce na książki, rodzinne pamiątki, przedmioty hobbystyczne czy chociażby jako oryginalny kwietnik. Metalowe wsporniki systemu w designerskich kolorach grafitu, anody naturalnej i bieli sprawiają, że pokochają go nie tylko miłośnicy stylów industrialnego czy nowoczesnego, ale także skandynawskiego i klasycznego.

Komandor i system do zabudowy wnętrz Orto jako ścianka między pomieszczeniami
Ażurowy regał idealnie dzieląc - połączy różne strefy w mieszkaniu z otwartym planem

W meblach wielofunkcyjnych liczy się pomysłowość i przemyślane planowane. Pogodzenie wielu funkcji w meblu na wymiar nie jest trudne. Trzeba tylko dobrze zdefiniować potrzeby, jakie ten mebel ma zaspokoić oraz parametry jakim ma odpowiadać. Szeroka gama rozwiązań i materiałów, z jakich może on być wykonany oraz doradztwo profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się projektowanie mebli na wymiar, ułatwiają to zadanie dając dużą swobodę w kreowaniu najwłaściwszego dla nas rozwiązania.


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz