Jaka powinna być idealna komoda na wymiar?
Można powiedzieć, że komoda to przyjaciółka każdej pani domu. Dzięki swojej funkcjonalności ułatwia przechowywanie różnych przedmiotów, od drobiazgów po bieliznę i domowe tekstylia, kończąc na zastawie stołowej. Może zwracać na siebie uwagę niebanalnym designem lub jeśli trzeba, skromnie usunie się w kąt. Jest to mebel o wielu twarzach. Ze względu na szerokie możliwości dopasowania, znajdzie zastosowanie niemal w każdym pomieszczeniu naszego mieszkania. Zatem, jaka powinna być komoda na wymiar idealna dla Ciebie? Uniwersalna, klasyczna a może oryginalna i nowoczesna?
Idealna komoda na wymiar do każdego wnętrza
Nie bez powodu słowo komoda pochodzi od francuskiego słowa „wygoda”, gdyż jej funkcjonalność to podstawa. Idealnie sprawdzi się w sypialni czy garderobie lub przedpokoju jako mebel do przechowywania rękawiczek, szalików i czapek. Odnajdzie się również w łazience, gdzie będzie pełnić funkcje schowka na ręczniki czy chemię domową. Wstawiona do salonu może stanowić jego elegancką ozdobę jako np. przeszklony barek lub witryna na warte zaprezentowania przedmioty. Niezwykle dużą swobodę kreacji dają nam w tym względzie komody na wymiar, które możemy bez trudu dopasować do konkretnych potrzeb zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym. Odpowiednio zaprojektowana komoda przechowa wszystko, na czym nam zależy i uatrakcyjni wnętrze, wpasowując się w każdy wnętrzarski styl. Najważniejsze jednak, by była dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń. Na co więc zwrócić uwagę wybierając komodę?
Duża czy mała komoda?
Rozmiar naszej komody jest uzależniony od tego, ile mamy miejsca. Nie oznacza to jednak, że pomieścimy w niej mniej rzeczy, jeśli mamy do dyspozycji tylko wąski fragment podłogi. Wybierając komodę lub mebel projektowany na wymiar, możemy je precyzyjnie dopasować do każdego rodzaju wnętrza. Komodę można bowiem rozbudować w górę tak, by pomieściła w sobie nawet do dziesięciu szuflad lub zaprojektować mebel niski, lecz głęboki, który bez trudu wpasuje się pod skosy na poddaszu czy przestrzeń pod schodami. Dodatkowym jej atutem jest łatwość przemieszczania. Pozwala to na szybkie przemeblowanie, jeżeli będziemy mieli ochotę na odświeżenie wystroju pomieszczenia. Co ciekawe, komoda nie musi wcale zajmować przestrzeni podłogi, lecz może przybrać postać oryginalnego mebla podwieszanego, służącego jako miejsce na rodzinne pamiątki czy szafka RTV.
Komoda z szufladami czy półkami i drzwiczkami?
Wykonując komodę na wymiar nie tylko określamy jej wysokość i szerokość, ale także elementy składowe, czyli ilość i pojemność szuflad, gdyż to z nimi kojarzy się jej klasyczny wygląd. Najczęściej spotykane komody składają się z jednakowych szuflad, o tej samej głębokości i symetrycznym ułożeniu. W praktyce mogą one mieć jednak inny układ szuflad, na przykład wyższa w układzie pionowym lub niższa i szersza z podwójnymi szufladami w zestawieniu poziomym. Inną wersją są komody z półkami i drzwiami uchylnymi, w których można zastosować ciekawe dekoracyjne wypełnienia.
Szczególnie modne w tym sezonie są komody z przeszklonymi drzwiami, jednak wymagają utrzymania nienagannego porządku wewnątrz mebla. Jeżeli zależy nam na bardziej praktycznym zastosowaniu, postawmy na pełne skrzydła z płyty laminowanej, akrylowej lub szkła lakierowanego. Ukryją one zawartość mebla, a jednocześnie pozwolą na szybki dostęp do przechowywanych przedmiotów. Istnieje również możliwość tworzenia bardziej kreatywnych i designerskich komód. Stosując w nich dowolną kombinację szuflad o różnych wymiarach i głębokościach lub zestawiając w jednym meblu szuflady z drzwiczkami w zaskakujących proporcjach. W ten sposób zmieniamy zupełnie charakter komody, przekształcając ją niemal w dzieło sztuki.
Mechanizm zamykania komody
Ze względu na to, że komody są zazwyczaj często otwierane i zamykane, warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby były wyposażony w solidne prowadnice, zapewniające sprawne działanie szuflad, a w przypadku drzwiczek – wytrzymałe zawiasy. Szuflady w komodzie mogą być wyposażone w mechanizm z niepełnym lub pełnym wysuwem, który pozwoli na nieograniczony dostęp do ich pełnej zawartości.
Ciche domknięcie zapewnią prowadnice z hamulcem, który sprawi, że w końcowej fazie zamykania szuflada zwolni i bezszelestnie schowa się w meblu.
Takie rozwiązanie jest praktyczne zwłaszcza w komodach sypialnianych i w pokojach dziecięcych. Podobny system cichego zamykania jest stosowany w przypadku zawiasów w skrzydłach uchylnych. Pełny komfort ich obsługi zapewni dodatkowo opcja otwierania na dotyk Push To Open, dzięki której nie ma konieczności montowania uchwytów na froncie komody.
Solidna i piękna
Jako mebel, który przeważnie uzupełnia aranżację wnętrza, modna komoda powinna współgrać z pozostałymi elementami aranżacji. Jednocześnie powinien posiadać swój indywidualny charakter. Na solidność i stabilność komód na wymiar, produkowanych przez markę Komandor wpływa zastosowanie odpowiednich płyty. Najczęściej są to materiały o grubości 28 mm, dostępne w różnych wariantach, strukturach i kilkudziesięciu kolorach.
Na front mebla można wybrać płyty meblowe laminowane, fornirowane, akrylowe lub szkło lakierowane. Decydując się na szklany front o wysokim połysku, dodamy komodzie elegancji i charakterystycznego szyku glamour. Fornirowane fronty to natomiast ukłon w kierunku klasycznych, stylowych komód, które wpasują się w aranżacje salonów w stylu retro, vintage czy nawet śródziemnomorskim.
Nie należy zapominać o odpowiednim doborze uchwytów, czyli biżuterii komody. Podkreślą one design mebla i staną się jego prawdziwą ozdobą. W zależności od wymagań i stylu aranżacyjnego, korpus komody wykonywanej na wymiar może przybrać postać prostej, uniwersalnej bryły, zostać osadzony na filigranowych nóżkach, metalowych płozach czy lekkim, industrialnym stelażu. Starannie dobrane szczegóły podkreślą indywidualny charakter mebla, który dopasuje się nie tylko do konkretnego wnętrza, ale również do najbardziej wymagającego właściciela. Jeśli jest to komoda na wymiar i na zamówienie to mamy ułatwione zadanie, bo o wszystkich detalach możemy decydować sami. To naprawdę duża zaleta podczas tworzenia mebla idealnego.