Aranżacje garderoby

Aranżacje garderoby

Właściwa aranżacja garderoby to mądre wykorzystanie przestrzeni i oszczędność czasu 

Aranżacja garderoby, niezależnie od jej wielkości, to naprawdę duże wyzwanie. Przestronna, funkcjonalna, duża i najlepiej osobista garderoba, to marzenie wielu osób, ale niestety osiągalne tylko dla nielicznych. To jednak nie oznacza, że nie dysponując dużą, wolną powierzchnią czy odrębnym pomieszczeniem, nie możemy sobie na nią pozwolić. Garderoba to nie tylko wnętrze, to także filozofia mądrej organizacji, a aranżacja garderoby to dokładnie przemyślana strategia.

Aranżacja Garderoby Komandor
Aranżacja garderoby Komandor ze skosami w stylu skandynawskim

Aranżacja Garderoby Komandor
Duża, wszechstronna aranżacja garderoby na wymiar Komandor w stylu nowoczesnym

Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji garderoby?

Nie ma znaczenia czy nasza garderoba będzie miała kształt litery U, czy L, czy będzie na planie prostokąta, kwadratu czy wielokąta, to nieistotne. Najważniejsze, żeby spełniała swoje zadanie, które dla niej wyznaczyliśmy, pomieściła wszystko to, co chcemy schować i pozwalała nam oszczędzić zarówno czas, jak i miejsce. 

Jeśli mamy wyznaczone odrębne pomieszczenie, to aranżacja garderoby może być prostsza, ponieważ ściany pomieszczenia wyznaczają nam jej granice. W sytuacji, kiedy sami wydzielamy część wnętrza na potrzeby garderoby, musimy dobrze przemyśleć jej usytuowanie. Najlepiej, kiedy umieścimy garderobę niedaleko sypialni czy to przez wydzielenie przestrzeni za łóżkiem, czy w istniejącej w sypialni wnęce, kącie lub na jednej ze ścian.

Planując aranżację garderoby, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów takich jak jej rozmiar, wentylacja, oświetlenie oraz oczywiście wyposażenie. Nie zrażajmy się, jeśli nasza garderoba nie jest wielka, nie ma równych ścian i kątów, to nie jest przeszkoda, z którą nie można dać sobie rady. Chociaż rozmiar i kształt w przypadku garderoby nie mają aż takiego znaczenia, to jednak determinują pewne rozwiązania, jakie możemy w niej wykorzystać. Dlatego najlepszym sposobem jest aranżacja garderoby z wykorzystaniem mebli na wymiar, dzięki czemu idealnie zagospodarujemy każdy, najtrudniejszy nawet kąt i przestrzeń od podłogi po sam sufit. 

Urządzanie garderoby powinno uwzględniać jej odpowiednią wentylację. Idealnie, jeśli w garderobie jest okno, ale gdy nie mamy tego luksusu, to prostym rozwiązaniem jest zamontowanie w drzwiach garderoby lub w jej ścianie kratki wentylacyjnej. Unikamy natomiast instalacji kratki na ścianie, która jest jednocześnie zewnętrzną ścianą budynku z uwagi na mogące wystąpić sezonowe różnice temperatury w przyległych do siebie pomieszczeniach. Chyba nikomu nie uśmiecha się poranne przebieranie w zimnej garderobie.

Okno w garderobie to wygoda, ale zwróćmy uwagę, żeby przysłonić je żaluzją lub roletą, unikniemy w ten sposób nadmiernego nasłonecznienia, które wpływa na temperaturę garderoby, powierzchnie materiałów, z których jest wykonana i możliwość wypłowienia naszych ubrań. Zainstalowanie siatki przeciw owadom, to również istotny element zawiązany z zachowaniem higieny w miejscu, w którym trzymamy nie tylko odzież wierzchnią, ale także bieliznę osobistą. 

W garderobie powinno być jasno, dlatego urządzając jej wnętrze, musimy to przewidzieć, zwłaszcza jeśli nie mamy naturalnego źródła światła. Kąty i zakamarki są najczęściej mało doświetlone, dlatego zastosowanie halogenów dających rozproszone światło, listew oświetleniowych czy dodatkowego oświetlenia w szufladach lub modułach z rzeczami wiszącymi, może okazać się po prostu konieczne. Dodatkowo garderobę możemy rozjaśnić odpowiednim kolorem ścian lub kolorem samej płyty, z której wykonamy meble. Jasna płyta otworzy wnętrze, nada mu lekkości i wrażenia czystość, natomiast wybierając płytę w ciemnych kolorach, uzyskamy wnętrze pełne elegancji i wyrafinowania. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.

Aranżacja garderoby w sypialni oddzielonej drzwiami przesuwnymi
Aranżacja garderoby w sypialni oddzielonej drzwiami przesuwnymi

Aranżacja garderoby — drzwi i wnętrze na kilka ciekawych i oryginalnych sposobów

Wnętrze i aranżacja garderoby najczęściej kojarzy nam się z rzędem półek, regałów i szuflad wykonanych z płyty laminowanej o grubości 18 mm. Różnorodność dekorów, struktury i kolorów płyty, daje naprawdę szerokie pole do popisu i umożliwia projektowanie pięknych i wyrafinowanych wnętrz. To faktycznie często wybierane, klasyczne rozwiązanie, niemniej jednak jest jeszcze kilka ciekawych i oryginalnych sposobów, aby garderoba zyskała innego wyglądu.

Aranżacja garderoby z wykorzystaniem systemu kolumnowego to nowoczesne i ażurowe rozwiązanie, które umożliwia połączenie ze sobą szlachetnego aluminium, płyty oraz szkła. Na aluminiowych kolumnach, które mogą być mocowane od podłogi do sufitu, możemy umieścić w centralnej części garderoby półki ze szkła hartowanego, natomiast w wyższych partiach półki wykonane z płyty. Uzupełnieniem półek mogą być przestawne moduły z szufladami lub koszami, a także drążki na rzeczy wiszące. 

Aranżacja garderoby w stylu Glamour
Aranżacja garderoby w stylu Glamour

Dla osób, które wolą bardziej obłe i subtelne kształty, ciekawym rozwiązaniem może okazać się wnętrze garderoby w systemie rurowym. Główny element systemu stanowi rurka aluminiowa, do której mocowane są półki, podobnie jak w przypadku systemu kolumnowego, wykonane z płyty lub ze szkła hartowanego. Zarówno system kolumnowy, jak i rurowy, to połączenie nowoczesności, transparentności oraz lekkości w zabudowie garderoby, które odchodzi od tradycyjnych rozwiązań na rzecz przestronnego i jasnego wnętrza. 

Aranżacja garderoby w systemie kolumnowym
Aranżacja garderoby w systemie kolumnowym

Aby dostać się do wnętrza garderoby, musimy przejść przez drzwi. To element zewnętrzny, który jest widoczny od strony pokoju lub mieszkania, dlatego warto, aby oprócz swojej funkcji użytecznej, pełnił też funkcję estetyczną i ozdobną. To, jakie drzwi wybierzemy, zależy od naszego gustu oraz charakteru pomieszczenia. Najbardziej praktyczne są drzwi przesuwne lub drzwi podwieszane pojedyncze czy też podwójne, które możemy wykonać na dowolny wymiar i w szerokim wachlarzu wypełnień. Nie tylko nie zabierają one przestrzeni przy otwieraniu, ale dodatkowo mogą odegrać znaczącą rolę w wystroju wnętrza. Same zalety. Drzwi swoim wyglądem powinny pasować do stylu pomieszczenia, w którym się znajdują, a także do aranżowanej garderoby, dlatego materiał, który wybierzemy, musi być wyjątkowy i przemyślany. 

Ciekawy efekt daje łączenie w drzwiach różnego typu wypełnień jak płyta ze szkłem kolorowym, panele 3D, ażurowe panele podklejone szkłem, szkło z ornamentem czy też szkło mleczne. Zwrócić należy jednak uwagę na to, że nie wszystkie materiały wyglądają jednakowo od strony wnętrza garderoby, jak i pokoju, co może nam przeszkadzać i zakłócić estetykę drzwi. Jeśli zależy nam na obustronnej estetyce to do drzwi przesuwnych lub podwieszanych pojedynczych, wybierzmy szkło mleczne, które subtelnie przepuszcza światło, tworząc we wnętrzu atmosferę tajemniczości, a wygląda jednakowo z obu stron. Takie szkło możemy połączyć z płytą w ciekawym dekorze lub zastosować w drzwiach samą płytę. 

Decydując się na system podwieszany podwójny, nie mamy żadnego problemu i dylematu, ponieważ w drzwiach możemy umieścić różny materiał, pasujący stylem i charakterem do pomieszczenia, do którego będą skierowane, czyli pełna dowolność z jednej i drugiej strony. Wejście do garderoby możemy zamknąć także systemem drzwi łamano-przesuwnych, w którym fronty nie tylko się składają, ale jeszcze przesuwają na dowolną stronę wejścia, odsłaniając pełne pomieszczenie. W tym przypadku należy jednak wziąć pod uwagę pozostawienie wolnej przestrzeni przed garderobą, aby ułatwić złożenie się drzwi. 

Aranżacja garderoby na poddaszu wydzielonej z sypialni
Aranżacja garderoby na poddaszu wydzielonej z sypialni

Wędrówka w krainę półek, szuflad i wieszaków, czyli funkcjonalne akcesoria w aranżacji garderoby


Aranżacja garderoby to przede wszystkim przemyślane i funkcjonalne urządzenie oraz zagospodarowanie dostępnej przestrzeni w taki sposób, aby wszystkie rzeczy miały swoje, przeznaczone tylko dla nich miejsce, a dostęp do nich był łatwy i nie wymagał „skakania” od pawlacza do pawlacza, od półki do półki. Decydując się na wykonanie garderoby na wymiar, jesteśmy w stanie maksymalnie, od podłogi do sufitu, wykorzystać przeznaczone na nią miejsce i urządzić ją po swojemu. Aby ta organizacja była możliwa, przychodzą nam z pomocą specjalne, dedykowane do konkretnych celów i rozwiązań akcesoria jak półki pełne czy ażurowe, szafki, kontenery, różnego rodzaju wieszaki, drążki, pantografy, szuflady, kosze, przegrody, prawidła i inne, które warto uwzględnić urządzając garderobę.

Półki wykonane na wymiar, mogą być różnej długości i głębokości, spięte w komin i umieszczone w rzędzie jedna nad drugą lub zamocowane swobodnie nad innymi akcesoriami. Bez trudu pomieścimy na nich wszystkie rzeczy, które składamy podczas przechowywania, a także różnej wielkości pudła czy pojemniki. Na półkach znajdujących się najwyżej w naszej garderobie najwygodniej jest trzymać rzeczy sezonowe, do których sięgamy rzadko jak dresy, grube swetry, kołdry, poduszki, walizki, koce, pledy czy akcesoria związane z naszym hobby. Najlepiej jest zachować między półkami odstęp ok. 25-40 cm, chyba, że będą to półki w najwyższych partiach garderoby przeznaczone na rzeczy wielkogabarytowe. 

Półki położone w niższych partiach możemy zrobić w wersji wysuwanej i przeznaczyć je na obuwie codzienne oraz sezonowe. Z półek możemy także stworzyć regał typowo dla obuwia, z umieszczonymi w module obuwniczym wysuwanymi prawidłami, pełnymi półkami stałymi oraz półkami ażurowymi. 

Aranżacja nowoczesnej garderoby - część męska
Aranżacja nowoczesnej garderoby - część męska

Zaraz po półkach ważną rolę w aranżacji garderoby odgrywają szuflady w różnych wymiarach i głębokościach. Szuflada to praktyczne rozwiązanie, które poprzez sam fakt zamknięcia, czyli oddzielenia od otwartej przestrzeni, pozwala na przechowywanie rzeczy osobistych wymagających zachowania higieny czyli bielizny, rajstop, skarpetek itp. To także bardzo dobry i sprawdzony sposób na oddzielenie tych rzeczy od siebie i zachowanie porządku. Jeśli jeszcze dodatkowo wyposażymy szufladę w system wkładów, które dzielą jej wnętrze, to możemy w niej przechowywać także spinki do mankietów, biżuterię, zegarki i inne drobniejsze rzeczy. Korzystanie z szuflady ułatwia zamontowanie w niej oświetlenia, zastosowanie prowadnic z pełnym wysuwem oraz montaż szklanego frontu, który ułatwia wgląd w jej wnętrze nawet bez konieczności otwierania.

Alternatywą szuflad są ażurowe, wysuwane kosze w różnych wymiarach, które zapewniają rzeczom odpowiednią cyrkulację powietrza, a także bezproblemowe przeglądanie zawartości. Możemy w nich trzymać koce, pledy, poduszki czy wełniane swetry.

Drążki przy aranżowaniu garderoby to łatwy sposób na zwiększenie jej pojemności oraz podział wnętrza, który pozwala oddzielić rzeczy cięższe takie jak marynarki czy żakiety od koszul i bluzek. Montując je w module jeden nad drugim, zyskujemy dodatkowe miejsce. Zwróćmy tylko uwagę, aby zachować pomiędzy drążkami odległość w pionie około 90-120 cm, żeby wiszące na nich ubrania nie zachodziły na siebie. W dowolnym miejscu garderoby możemy umieścić także drążek na rzeczy długie jak płaszcze czy sukienki, dla których sugerowana wysokość drążka to około 170 cm. Montując drążki, starajmy się, aby nie były one zbyt długie, maksymalnie do 120 cm, ponieważ ciężar wiszących na nich ubrań spowoduje ich nieestetyczne wygięcie. 

W przypadku wysokich garderób sprawdzi się pantograf, czyli drążek z uchwytem, za pomocą którego możemy opuścić drążek z wiszącymi na nim ubraniami w dół. To rozwiązanie sprawdza się także doskonale w przypadku niewysokich osób, ułatwiając im korzystanie z wyższych partii garderoby. 

Aranżacja nowoczesnej garderoby - część żeńska
Aranżacja nowoczesnej garderoby - część żeńska

Wieszaki dedykowane w aranżacji garderoby odgrywają bardzo praktyczną rolę, bo pozwalają nie tylko odpowiednio przechowywać rzeczy i je segregować, ale także zapobiegają ich gnieceniu. Ich różnorodność oraz możliwość wysuwu, ułatwia przechowywanie spódnic, spodni, krawatów czy pasków bez konieczności nurkowania w głąb garderoby. Możemy je zamontować praktycznie w dowolnym miejscu pod półką, w odpowiedniej, przeznaczonej dla nich wnęce. 

Jeśli nasza garderoba jest dosyć duża, to dobrze też wygospodarować osobne miejsce na mały kącik gospodarczy, w którym umieścimy materiałowy kosz na bieliznę, żelazko, deskę do prasowania czy suszarkę. Ich przechowywaniu ułatwią specjalne uchwyty na żelazko czy rurę od odkurzacza. Taką strefę lub moduł najlepiej jest zamknąć osobnymi drzwiczkami, które odizolują sprzęt od odzieży i reszty rzeczy.

Garderoba to naprawdę pożądane miejsce w każdym domu i większość z nas chciałaby ją mieć tylko dla siebie. Kiedy jednak z garderoby korzystają dwie osoby, to rozwiązaniem, które sprawdza się w codziennym użytkowaniu, jest podział na dwie, bliźniacze strefy dla Niej i dla Niego. To bardzo ułatwia korzystanie z garderoby, a poza tym każdy ma u siebie taki porządek i układ, jaki odpowiada mu najbardziej. Nie twórzmy na siłę regałów z półek, kiedy wolimy przechowywać ubrania na wieszakach i odwrotnie, nie montujmy kilometrów drążków, gdy wolimy półki. Po co utrudniać sobie życie i tracić czas na szukanie rzeczy, nie takie jest zadanie garderoby. A jeśli już naprawdę aranżacja garderoby nie wchodzi w grę, bo nie mamy gdzie jej stworzyć, pomyślmy o pojemnej szafie na wymiar, która odpowiednio urządzona i wyposażona w akcesoria, będzie dla nas stanowiła mini garderobę, nie tracąc nic na swojej funkcjonalności.

Więcej aranżacji garderób znajdą Państwo w naszej galerii

OFERTA KOMANDOR

Jesteś zainteresowany produktami firmy Komandor? Sprawdź ofertę w swoim regionie: 

Garderoba, królestwo poukładanych i posegregowanych ubrań oraz rzeczy, które jest w sferze marzeń bardzo wielu osób i to bez względu na płeć. Jednak odpowiednia aranżacja garderoby to sztuka i ważne przedsięwzięcie, dlatego warto się do niego starannie przygotować. W garderobie najważniejsza jest funkcjonalność, a nie wielkość pomieszczenia. Zarówno aranżacja garderoby na poddaszu w domu, jak i aranżacja garderoby w sypialni w bloku, wymagają przemyślanego planu, zrobienia listy rzeczy do schowania oraz wyboru najbardziej funkcjonalnych akcesoriów.

Staranność przy wyborze odpowiedniego wyposażenia oraz dbałość o każdy detal są szczególnie ważne, kiedy jest to aranżacja małej garderoby. Dzięki temu przy urządzaniu wnętrza nie popełnimy żadnego błędu i zaplanujemy każdy szczegół. Nie tylko doskonale dopasujemy się z zabudową do architektury pomieszczenia, zwłaszcza gdy będzie to aranżacja garderoby ze skosami, ale także urządzimy miejsce do przechowywania swoich ubrań funkcjonalnie, praktycznie i stylowo. Każda sukienka, spodnie, koszula czy buty będą miały swoje miejsce, przeznaczone tylko dla nich. Tak więc dobry projekt i mebel dopasowany do naszych potrzeb to podstawa w aranżacji garderoby marzeń.

Facebook YouTube Blog