Kolory we wnętrzach, które zawsze będą na czasie
Kolory we wnętrzach to nie tylko barwa na ścianie czy kolor podłogi. Owszem, duże płaszczyzny definiują często przestrzeń, ale to pozostałe elementy nadają mu klimatu i stylu. Są kolory, które odpowiednio użyte, zaakcentowane w konkretnych miejscach i na wybranych elementach, zmieniają charakter przestrzeni, zmieniają optykę jej postrzegania, nadają klasy i elegancji, a poza tym ułatwiają aranżację w konkretnym, wybranym stylu. Takimi kolorami są nieśmiertelne i ponadczasowe: biel, grafit i czerń oraz ich odcienie, które stanowią esencję stylu i klasy.
Dekory, struktury i powierzchnie, które uzupełniają kolory we wnętrzach i w meblach
Dekor na meblu to jego "twarz", który sprawia, że od razu pałamy do niego uczuciem lub jest nam obojętny. To tak jak z ludźmi. Pierwsza reakcja jest bardzo ważna. Sam kolor nie wystarcza. Nawet najbardziej szlachetna barwa, jeśli nie jest odpowiednio podkreślona i nie działa na zmysły, jest tylko płaskim kolorem. Przy meblach to bardzo istotna sprawa. Producenci płyt laminowanych starają się nadać dekorom jak najbardziej naturalnych cech. Prześcigają się w odzwierciedlaniu identyczności drewna na powierzchniach płyt, śladów zużycia czy ingerencji natury, a to wszystko po to, żeby nadać płytom szlachetności, a poprzez to głębi kolorom.
Odpowiedni rysunek słojów, śladów piły czy sęki połączone z przetarciami i szeroką paletą barw od bieli po czerń sprawiają, że te ponadczasowe kolory we wnętrzach i na meblach wyglądają spektakularnie i majestatycznie. Dekory z domieszkami odcieni bieli, czerni i szarości doskonale pasują do wnętrz w różnych stylach. Każdy z nich ma ogromny wpływ nie tylko na całościowe postrzeganie wnętrza, ale także na charakter i stylistykę mebla czy szafy. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo dekor w konkretnym kolorze, połączony z głęboką strukturą lub naturalnym rysunkiem, działa na nasze emocje i samopoczucie.
Biel i jej odcienie, czyli kolory we wnętrzach od zawsze i na zawsze
Nie znudzi się nigdy i zawsze będzie wyglądała dostojnie. Mowa oczywiście o bieli. Odnajdziemy ją w każdym pomieszczeniu, w meblach w postaci pełnej bryły lub jako dodatek. To kolor, który doskonale łączy się z innymi barwami. Bardzo często staje się dla nich tłem i ułatwia im wybicie się na pierwszy plan lub działa jako element równoważący. W zależności od odcienia może być zimna i porcelanowa albo ciepła, z zagubionymi przypadkowo promieniami słońca. Niezależnie, którą opcję wybierzmy, biel i jej odcienie to zawsze będą ponadczasowe kolory we wnętrzach, bez których nowoczesny design nie miałby racji bytu.
Biały cudownie współgra z dekorami drewnopodobnymi, podkreślając ich piękno i szlachetność drewna. Słoje, pęknięcia i wyraźny rysunek pęcznieją niejako w oczach i nabierają soczystości, kiedy w meblach lub szafach spotkają się z białym odcieniem. Szafa na wymiar czy regał wykonane w dekorach drewnopodobnych, ustawione na tle białej ściany, ocieplają wnętrze, nadają mu przyjaznego i rodzinnego klimatu oraz działają kojąco.
Odcienie bieli to także doskonały kolor dla szkła. Szklane, białe fronty szafy, niezależnie czy matowe, czy z połyskiem, optycznie rozjaśnią pomieszczenie, nadadzą mu lekkości i klasy. Poza tym są bardzo praktyczne, bo łatwo dopasować je do różnych stylów we wnętrzach. To także kolor, którego nie musimy zmieniać, jeśli decydujemy się na zmianę aranżacji wnętrza. Jego neutralność i harmonijność daje duże pole do popisu w tym zakresie i nie tworzy kontrastów. Biel komunikuje ciszę i spokój, pozwala się zrelaksować i wyciszyć umysł. Zastosowana w szafach, komodach, garderobach i dodatkach, podkreśla wyjątkowość i delikatność wnętrz prowansalskich, naturalność wnętrz skandynawskich oraz klasę i sterylność wnętrz nowoczesnych czy minimalistycznych. Zawsze warto jednak zestawić ją z innym kolorem. Tylko wtedy można podkreślić jej wyjątkowy charakter i ponadczasowe piękno.
<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Biała szafa przesuwna - królowa wnętrz
Kolory we wnętrzach to nie tylko biel. Poznajcie jego szarą eminencję, czyli bohatera drugiego planu
Grafit – elegancki i coraz częściej doceniany kolor wraz z całą paletą towarzyszących mu szarości i jego odcieni. Można go lubić lub nie. Dla jednych to kolor nudy i nijakości, dla innych doskonałe i dosyć neutralne tło dla wszystkich innych barw. Niezależnie od upodobań można powiedzieć, że grafit i jego rodzina to kolory we wnętrzach, które wyglądają elegancko i nieszablonowo. Wbrew pozorom szarości ocieplają pomieszczenia i przydają im klasy. Doskonale współgrają z dekorami drewnopodobnymi oraz stanowią naturalne i bardzo przyjazne przejście pomiędzy czernią i bielą, będąc dla nich bezpiecznym kompromisem i łącznikiem. Szary może mieć ciepły lub chłonny odcień w zależności od tego, z czym go zestawimy i jaki pigment w nim dominuje. Jeśli dodamy czerni, uzyskamy grafitowy, chłodniejszy odcień. Kropla brązu czy beżu zupełnie zmieni jego charakter i doda mu ciepła. Tradycyjna szarość jest dosyć konserwatywna, ale już jej odcienie to gama dużych możliwości w kreowaniu przestrzeni.
Szary i grafit - z czym łączyć?
Grafit i paleta szarości to kolory bardzo na czasie może dlatego, że są po prostu kolorami bezpiecznymi. Doskonale sprawdzają się w sypialniach, salonach, bibliotekach i kuchniach. Wyciszają wnętrza i dają neutralną bazę pod inne dodatki kolorystyczne. Bardzo ciekawie szary wygląda w meblach jako jednolity kolor uni lub płyta z dekorem z przebijającymi akcentami szarości jak jesiony, dęby, wiązy. Szary jest bardzo stonowanym kolorem, a zastosowany w meblach ciekawie wygląda, zwłaszcza kiedy dekor, w którym się pojawia, posiada konkretną strukturę lub żłobienia. To dodaje płycie autentyczności, a meblom w postaci szafy, komody czy łóżka oryginalności i naturalności. Reprodukcja betonu, tkaniny, kamienia czy metalu podana jako dekor płyty lub blatu zachwyca precyzją odwzorowania i podkreśla styl mebla i klimat wnętrza. Grafity i szarości to ukochane kolory we wnętrzach skandynawskich, industrialnych oraz nowoczesnych, w których liczy się prostota, funkcjonalność i swoboda w kreacji. Szarość pięknie wygląda na tle naturalnej, soczystej cegły lub białych ścian. Dzięki szarym i grafitowym barwom meble, a co za tym idzie wnętrza, zyskują bezpretensjonalności i klarowności.
Majestatyczna i uniwersalna czerń, która uzupełnia ponadczasowe kolory we wnętrzach
Czarny wcale nie jest smutnym i przytłaczającym kolorem, tylko musi być odpowiednio użyty w pomieszczeniu lub aranżacji. Czerń to dostojny kolor nadający wnętrzom wyrafinowania i finezji. Umiejętnie zastosowany i połączony z różnorodnością struktur i faktur, uwydatnia najbardziej szlachetne cechy mebla lub aranżacji. Czerń i bliska jej paleta barw to mocne kolory we wnętrzach, które pozwalają jednak wybić się innym barwom i przydają im soczystości i wyrazistości. Połączone z motywami etnicznymi, ekscentrycznymi dodatkami czy meblami w jasnych dekorach, kreują eleganckie i wytworne wnętrza. Zastosowana w meblach płyta w jasnej, spokojnej odsłonie, wiernie oddająca rysunek i autentyzm drewna, swoją naturalnością i niezaprzeczalnym urokiem przełamuje surowość industrialnego wnętrza. Ociepla tym samym czarne dodatki czy płaszczyzny.
Decydując się na czarne meble, zadbajmy o prostą, klasyczną bryłę. Doda ona klasy samemu meblowi, a jego charakter podkreślmy przez dodatki jak uchwyty, nóżki, profile czy zdobienia. Czerń kocha klasykę i proste niczym niezakłócone linie i kształty. Idealnie wygląda na szklanych, gładkich, połyskliwych powierzchniach oraz tych z ornamentowym wzorem. Zaskoczy nas także swoją odsłoną w matowym lub satynowym wykończeniu, które dodaje jej szlachetności i wyjątkowości, zahaczając nawet o ekstrawagancję. Czarne dodatki i meble to elementy, których nie może zabraknąć we wnętrzach, gdzie najważniejsza jest prostota i otwarta przestrzeń, czyli w stylu industrialnym, nowoczesnym, loftowym oraz buduarowym. Czerń lubi blask, kocha kontrasty, ale nie unika też subtelności. To kolor wytworny i wyszukany, chociaż wydaje się taki oczywisty. Jakbyśmy nie użyli jej we wnętrzu, czy to pod postacią mebla, koloru na ścianie czy dodatków to zawsze będzie stylowa.
Na te kolory czas nie działa
Niektóre kolory we wnętrzach nie ulegają modom i trendom. Nie zastąpią ich pojawiające się i znikające wizje projektantów i designerów, nowe style, czy zmieniający się światopogląd. Styl i tempo naszego życia ulega nagłym zmianom. Zmieniają się wyznawane wartości i oczekiwania względem siebie i drugiego człowieka. Niejednokrotnie odczuwamy zagubienie w atakujących nas nowinkach, nowościach, kreowanych aranżacjach i narzucanych stylach oraz produktach "must have". Jednak odwołanie do naturalnych odcieni i kolorów ziemni, do kontrastów bieli i czerni oraz kompromisowego grafitu i towarzyszących mu szarości, zawsze zostaną we wnętrzach, ubraniach i otaczającej nas rzeczywistości. Potraktujmy te ponadczasowe kolory we wnętrzu i w otoczeniu jak stałą bazę, która daje poczucie stabilizacji i jednocześnie szansę kreatywnej realizacji siebie i swojej przestrzeni.