Jaką komodę wybrać do salonu - mini poradnik

Jaką komodę wybrać do salonu, żeby pasowała do wnętrza i stylu mieszkania? Wydawać by się mogło, że komoda to mebel, z którym na etapie zakupu, nie powinno być żadnych problemów. No bo przecież powinna mieć nogi, szuflady i to tyle, jeśli chodzi o jej atrybuty. Nic bardziej mylnego, komoda to nie jest zwykły mebel, to prawdziwa królowa na salonach. Dlatego w kilku punktach podpowiemy, jaką komodę wybrać do salonu, a jaką do sypialni? Czy komoda sprawdzi się w pokoju dziecięcym? Jakie są najważniejsze elementy komody, aby była meblem nie tylko pięknym, ale również funkcjonalnym.


Komoda - arystokratka wśród mebli

Komoda to mebel z tradycjami, którego początki sięgają siedemnastowiecznej Francji. Co prawda komoda w sypialni Ludwika XIV w Wersalu wyglądała zupełnie inaczej niż współczesny mebel, ale swoje podstawowe elementy, czyli szuflady, miała doskonale wyeksponowane, a do tego pełniła funkcje jaką nadał jej twórca. Zapewne André-Charles Boulle, barokowy rzemieślnik i artysta, którego możemy nazwać ojcem komody, nie spodziewał się, że zaprojektowany przez niego mebel przetrwa tyle lat, doskonale odnajdzie się w różnych epokach i doczeka się wielu odsłon i modyfikacji, ze strony współczesnych danej epoce artystów i rzemieślników.

Jaką komodę do salonu wybrać?

Ale przecież nie tylko do salonu. Komoda to mebel, który pokochali niemal wszyscy i dlatego może stać praktycznie w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu. Chyba nikt z nas, nie wyobraża sobie już bez niej codziennego życia. Pomimo tego, że komoda to zazwyczaj niewielki gabarytowo mebel, to jednak pojemny i o bardzo wielu możliwościach, z szufladami, drzwiczkami, czasem z otwartymi półkami. Łatwo można go przestawiać, bez trudu zmieniać jego funkcje, a jeszcze, kiedy wykonamy go na zamówienie według własnego wyobrażenia, to już zupełnie nabiera innego, bardzo osobistego wymiaru. Przecież komoda, to powierniczka największych sekretów, przechowuje najważniejsze skarby, wszystko ma poukładane, a jeśli nawet nie do końca, to wszystko i tak jest w jednym miejscu.

komoda stylizowana do salonu
Stylowa komoda w salonie tworzy z fotelem zgrany duet


Gdzie jest miejsce dla komody?

No i jak tu nie kochać komody? Ten mebel sprawdzi się wszędzie, w salonie, przedpokoju, łazience, sypialni, pokoju dziecięcym. Jest przyjazny w obsłudze zarówno dla dzieci, nastolatków jak i osób starszych, którym może kojarzyć się dodatkowo lekko sentymentalnie. Wykonując komodę na zamówienie, możemy ją wkomponować praktycznie w każde miejsce w pokoju, zaplanować jej wygląd i konfigurację.

Czasami dodatkowo możemy zmieniać jej użyteczność, kiedy z komody połączonej z przewijakiem dla małej Julci, zdemontujemy po czasie część do przewijania i w pokoju Julki, a potem Julii stanie mebel z charakterem i historią. Czyż te cechy nie czynią komody faktycznie królową salonów i nie tylko?

Funkcja komody zależy od miejsca w którym ją ustawimy oraz od tego, co chcemy w niej przechowywać. Kiedyś komoda, zastępując skrzynie na posag dla młodej mężatki, mieściła w sobie różne, przydatne na nowej drodze młodej pannie, rzeczy. W dzisiejszych czasach, nie ma konieczności upychania do niej wszystkiego, chociaż nie jest to zabronione. Forma komody, jej proporcje, wyposażenie, sposób wykończenia i zdobnictwo zależą od tego, czy mebel ten ma nam służyć do pracy, do przechowywania czy do reprezentacji. To między innymi te elementy decydują o tym, jaką komodę wybrać do salonu, a jaką do przedpokoju.

komoda do pokoju dziecięcego
Komoda w pokoju dziecięcym to miejsce na zabawki i ubrania dziecka

W komodzie ważne są szczegóły, które decydują o tym jaką komodę wybrać do salonu, a jaką do sypialni

Materiał, z jakiego jest wykonana, jest bardzo istotnym elementem. Ponieważ komoda, zazwyczaj jest to mebel, który nie występuje samotnie w pomieszczeniu, zadbajmy o to, żeby ładnie łączyła się z innymi elementami wyposażenia. Współczesne komody mogą być wykonane z płyty MDF, płyty wiórowej, litego drewna lub nawet ze szkła. Szeroka paleta kolorów i dekorów płyty wiórowej, czasami do łudzenia przypominającej swoją strukturą prawdziwe drewno, sprawia, że możemy wykonać komody w różnych stylach i przedziale cenowym.

Nie musimy wykonywać komody w identycznym kolorze płyty czy drewna jak pozostałe meble w pomieszczeniu, ale na przykład nawiązać jakimś kolorystycznym akcentem, przenosząc motyw z szafy, łóżka czy regału na jej front lub blat. Kolorowe szkło, które wybraliśmy na front szafy, pięknie będzie wyglądało jako drzwi komody, szklany blat lub tylko fronty szuflad. Jeśli jest to akcent graficzny na szkle lub element piaskowany, to wyeksponowanie go na froncie komody, nada meblowi lekkości i charakteru.

Tak samo w pokoju dziecięcym. Komoda poprzez postać super bohatera lub księżniczki przeniesionych z tapety, ma szansę zostać ukochanym meblem dziecka i zyska nieziemskie moce. W niektórych aranżacjach, jeśli nasz mebel ma pełnić funkcje reprezentacyjną, możemy komodzie nadać szczególnego znaczenia, wysuwając ją na plan pierwszy. Wystarczy wtedy wykonać ją w charakternym kolorze, który przykuwa wzrok. Możemy także dodać orientalne lub ekskluzywne elementy, pobawić się strukturą i fakturą materiałów na korpusie czy na frontach, mieszając połysk z matem, słoje poziome z pionowymi. Ważne będą wówczas także stylowe nóżki czy zdobniki przeniesione z epoki Ludwika XIV lub pałacu Kleopatry.


komoda d salonu na stelażu
Komoda z szufladami na stelażu doskonale wpisuje się w nowoczesną aranżację salonu


Szuflady i inne akcesoria o których warto wiedzieć, kiedy stajemy przed dylematem wyboru komody

Szuflady grają pierwsze skrzypce, bo komoda w swoim klasycznym i pierwotnym wydaniu kojarzy się głównie z szufladami. To tutaj przechowujemy bieliznę, obrusy, ręczniki, akcesoria dla malucha, pamiątkowe bibeloty, albumy ze zdjęciami, podręczne drobiazgi, czapki i rękawiczki albo największe skarby naszych maluchów czy nastoletnie tajemnice. Szuflady w komodzie mają więc ogromne znaczenie i ich wybór nie może być dziełem przypadku. Wykonując komodę na wymiar nie tylko określamy jej gabaryty i wygląd zewnętrzny, ale także elementy składowe, czyli ilość i jakość szuflad. Sami decydujemy czy mają one być szerokie czy wąskie, głębokie czy płytkie, małe czy duże. Wszystko to kwestia potrzeb i dobrej organizacji. Czasami wybór określonej bryły mebla narzuca nam rozwiązania najlepsze dla funkcjonalności komody, dlatego dobrze przemyślmy jej kształt i formę.

Komfort zamykania i otwierania

Prowadnice to mechanizm i serce szuflady. Do wyboru mamy kilka rodzajów prowadnic, które decydują o stopniu wysuwu szuflady, a tym samym dostępności jej wnętrza. Możemy wybrać szuflady z pełnym wysuwem. Takie rozwiązanie daje nieograniczony dostęp do całego jej wnętrza i pełnej zwartości.

Jeśli wybierzemy prowadnice do szuflady z niepełnym wysuwem, wtedy po schowane dalej rzeczy musimy sięgnąć w głąb szuflady i dostęp do nich mamy lekko ograniczony. To samo dotyczy sposobu zamykania szuflady. Decydujemy się na klasyczne zamykanie z lekkim odgłosem stuknięcia w ostatnie fazie lub wybieramy prowadnice z hamulcem i cichym domykiem. Wtedy przy zamykaniu, szuflada lekko zwalnia, wyhamowuje i zamyka się cicho, subtelnie i bezszelestnie.

Ale sposób zamykania to nie wszystko. Ważny jest też udźwig, ponieważ prowadnica nie dźwiga ciężaru samej tylko skrzynki, ale też zawartości szuflady, czyli tego, co do niej włożymy. Jeśli wiec planujemy w szufladzie przechowywać kolekcje płyt CD, DVD lub skrzynki i kuferki ze zdjęciami czy biżuterią, wybierzmy prowadnice o większym kilogramowym udźwigu. Uchronimy, szufladę od zarwania.

komoda do przedpokoju
Na czapki, szaliki czy rękawiczki - komoda w przedpokoju pomieści wiele bardziej i mniej potrzebnych rzeczy

Zawiasy też są ważne i to wcale nie pomyłka, bo jak już wspominaliśmy, współczesne komody to także meble z drzwiczkami lub kombinacją szuflad i drzwiczek. Wybierzmy te najlepsze, czyli zawiasy z cichym domykiem. Drzwi mebla nie będą wówczas stukały przy każdym zamknięciu. Jednocześnie zabezpieczą szklane fronty komody przed ewentualnym stłuczeniem lub pęknięciem w przypadku mocniejszego uderzenia drzwi.


<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Strefa relaksu w domowym zaciszu


Ozdobniki czyli biżuteria dla komody

Nóżki, jako wsparcie komody, to także istotny element, chociaż bardziej pod względem stylistycznym. W dzisiejszych czasach komody wcale nie muszą mieć nóżek, mogą po porostu stać na wyższych lub niższych cokołach, w zależności od tego, jaką formę mają inne meble w pomieszczeniu. Kiedy więc nie wiemy jaką komodę wybrać do salonu lub innego pomieszczenia to najlepiej dopasujmy ją do innych, stojących tam mebli. Ale jeśli już zdecydujemy się na wybór nóg, to dopasujmy ich kształt i wygląd do stylu, jaki panuje w pokoju.

Komoda na czterech nogach

W komodzie o prostych, nowoczesnych kształtach, sprawdzą się proste, słupkowe nóżki w kolorze anody naturalnej, chromu lub stali szczotkowanej czy też szkła. Przy stylu glamour w meblach, możemy pokusić się o nogi ze zdobieniami w kształcie kul, z błyszczącymi dodatkami, lekko wygięte, stylizowane na epokę barokową. Wybierając styl vintage, zaszalejmy z nóżkami i zaskoczmy wszystkich niebanalnymi i oryginalnymi elementami z innej epoki. A jeśli jednak to styl naturalny jest nam najbliższy, proste, kwadratowe, surowe, drewniane nogi, idealnie uzupełnią korpus komody.

Uchwyt nie może być nudny

Uchwyty to nie tylko praktyczny, ale w dużej mierze, podobnie jak nogi, ozdobny element każdej komody. Wybór uchwytów to praktycznie kwestia gustu, stylu komody i klimatu, jaki wybraliśmy do naszego pomieszczenia. Rynek oferuje bardzo szeroką gamę uchwytów od gałek po uchwyty wpuszczane. Możemy wybierać wśród uchwytów punktowych, długich relingów, stylizowanych, drewnianych, czy wykonanych z tworzyw. Znajdziemy także uchwyty zdobione kryształami czy kolorowymi szkiełkami albo po prostu szklane. Zadbajmy o to, aby faktycznie wybrany przez nas uchwyt przykuwał uwagę, podkreślał urok komody albo nadawał jej charakteru.

A co jeśli jesteśmy zwolennikami, gładkich, niczym niezakłóconych powierzchni? Jak wtedy poradzić sobie z komodą, w której na przykład szklane fronty są ozdobą samą w sobie i nie chcemy dodawać im żadnych, zbędnych ozdobników? Wybierzmy wówczas do szuflad i drzwi sposób otwierania push to open. Jest to opcja otwieranie na dotyk. Szuflada po naciśnięciu jej czoła, otwiera się prezentując przed nami swoje wnętrze.

komoda w stylu glamour
Wysokie nogi nadały komodzie zupełnie innego charakteru

Nie zastanawiajmy się więc jaką komodę wybrać do salonu? Po co się ograniczać? Oprócz tej jednej, wybierzmy dodatkowo komody do sypialni, przedpokoju i innych pomieszczeń. Bez względu na to, czy jest z szufladami czy bez, wysoka czy niska, na nóżkach czy cokole, komoda umie odnaleźć się w każdym wnętrzu. A przecież komoda to dopiero wstęp do zaaranżowania naprawdę ciekawego i niebanalnego wnętrza.

znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz