Jak ciekawie pomalować i urządzić pokój
Tyle aranżacji pokoi, ile osób. Każdy z nas jest inny, każdy ma inną wrażliwość i poczucie estetyki. Dobór kolorów i wyposażenia w pokoju, to niezwykle istotny element wpływające na nasze samopoczucie, dlatego warto poświęcić chwilę, aby przemyśleć nasz wybór. Poniżej podpowiadamy jak ciekawie pomalować i urządzić pokój, aby przebywanie w nim sprawiało nam przyjemność i aby po prostu chciało nam się w nim mieszkać.
To jak ciekawie pomalować i urządzić pokój należy dobrze przemyśleć
Zanim zaczniemy urządzanie pokoju, warto zastanowić się: do jakich celów ma służyć? czy chcemy, aby nas pobudzał, czy może relaksował? Zdecydujmy, czy wolimy styl nowoczesny, klasyczny, skandynawski, naturalny czy może minimalistyczny? Może jednak loft to to, w czym odnaleźlibyśmy się najlepiej? A może to, jak ciekawie pomalować i urządzić pokój, zupełnie nie wpisuje się w naszym mniemaniu w żadne style, tylko po prostu chcemy go urządzić po swojemu, tak jak czujemy?
Oczywiście mamy do tego prawo, nikt nie może narzucić nam gotowych rozwiązań, które mamy ślepo odwzorowywać w swoich wnętrzach. Nie zawsze zresztą takie przeniesienie aranżacji pokoju z katalogu czy poradnika w skali 1:1 w naszym mieszkaniu sprawdzi się, bo wpływ ma na to wiele czynników, o których zupełnie nie myślimy w danym momencie, kierując się tylko emocjami, jakie wywołuje dane zdjęcie. Niemniej jednak, zanim przystąpimy do prac, poznajmy kilka cennych uwag, które mogą być drogowskazem w zmianie lub w nowej aranżacji naszego wnętrza.
Kolor ma olbrzymie znaczenie
I nie chodzi tutaj tylko o kolor ścian w pomieszczeniu, ale także mebli i dodatków. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak duży wpływ ma kolor na nasze samopoczucie. Przecież często, wchodząc do jakiegoś wnętrza, podświadomie czujemy się w nim dobrze lub źle, a to właśnie działanie koloru potęguje nasze doznania. Zastanawiając się więc nad tym, jak ciekawie pomalować i urządzić pokój, weźmy pod uwagę jakie kolory lubimy, a w jakich barwach nie umiemy się odnaleźć. Beże i brązy, to ponadczasowe, ciepłe kolory, za pomocą których można stworzyć przytulne, spokojne wnętrze głównie takie jak salon lub sypialnia. Jeśli chcemy jakoś przełamać spokój beżów i brązów, to zastosujmy w pomieszczeniu jedną intensywna barwę. Do ciepłych odcieni tych kolorów, idealnie pasują butelkowa zieleń, czekolada, intensywny niebieski lub namiętna czerwień, bo każdy niemal kolor doskonale komponuje się z kolorami natury.
<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Jaki kolor ścian będzie najlepszy do brązowych mebli kuchennych?
- Szarość wprowadza do pomieszczenia harmonię i spokój. Chociaż kolor szary kojarzy się raczej z chłodem, to przeplatając się z błękitami, tworzy naprawdę przytulne wnętrze, które niezwykle uspokaja i wycisza, sprzyja koncentracji i pracy, dlatego nadaje się zarówno do sypialni jak i do gabinetu. Jeśli natomiast wnętrze ma być energetyczne, należy szarości połączyć z mocnymi, nasyconymi kolorami jak limonka czy pomarańcz. Szarość idealnie wybije te kolory na plan pierwszy, stanowiąc dla nich jedynie subtelne tło. Ciekawie wyglądają też meble wykonane z płyty, która w barwie słojów ma odcienie szarości lub z zastosowaniem szkła w gołębim odcieniu.
- Niebieski, chociaż kojarzy się z wodą i wywołuje poczucie zimna i chłodu, tak naprawdę wprowadza do pomieszczenia świeżość i czystość. To kolor dla ludzi myślących logicznie i poukładanych. Idealnie nadaje się do salonu lub sypialni, gdyż uspokaja wnętrze, sprzyjając medytacji i wyciszeniu. Doskonale łączy się sam ze sobą, występując w różnych odcieniach od bladego błękitu, poprzez ciemny niebieski do głębokiego granatu oraz z zieleniami.
- Zieleń relaksuje od zawsze, działa kojąco i uspokajająco. To namiastka kontaktu z naturą, zielenią łąk, lasów czy pól. W pomieszczeniach z kolorem zielonym zawsze czuć powiew świeżości, wolności i przestronności. Szeroka gama jego odcieni, pozwala go zestawiać zarówno z kolorami ciepłymi jak i zimnymi. Najlepiej jednak zestawiać go z jasnymi barwami i meblami, które pozwalają zieleni wybuchnąć pełnym, soczystym i żywym kolorem. W salonie czy gabinecie, jako mocny akcent będzie wyglądał naprawdę dobrze.
- Żółty i jego odcienie, to bardzo ciepłe kolory kojarzące się ze słońcem, cytryną i ze złotem. Bardzo pozytywnie wpływają na nastrój, rozświetlają i ożywiają wnętrza, szczególnie te mało nasłonecznione, dlatego warto je stosować w wąskich i ciemnych pomieszczeniach. Żółty to kolor dla osób odważnych, otwartych, które optymistycznie patrzą na świat. Należy jednak uważać, żeby nie przesadzić z jego zastosowaniem, ponieważ może wprowadzać stan podenerwowania i zmęczenia, lepiej więc czasami złamać go chłodnym kolorem. Żółty to barwa, która pobudza trawienie i apetyt, więc doskonale sprawdzi się w jadalni czy kuchni. Zestawiając go z szarościami, błękitami czy zieleniami, można osiągnąć spektakularny efekt.
- Czerwień i soczysta pomarańcza to zawsze namiętność, pasja i miłość. Kolory niezwykle pobudzające i energetyczne, które w nadmiarze mogą jednak powodować zmęczenie, irytację, a czasami nawet podenerwowanie. Jeśli więc chcemy mieć czerwień lub pomarańcz w pokoju, to najlepiej w postaci akcentu, czyli jakiegoś mebla, dodatku do mebla, wyznaczonej ściany czy elementów uzupełniających, dekoracyjnych. Obie te barwy są wymagające, dlatego najlepiej je zestawiać ze stonowanymi kolorami, które zdecydowanie wyciszą buzującą czerwień czy soczystą pomarańczę. Warto jednak zauważyć, że oba te kolory w połączeniu z brązem tworzą ciepły klimat we wnętrzu więc można je wykorzystać w salonie, łazience czy przedpokoju.
- Fiolet to kolor, który działa na strefę duchową człowieka, wywołuje poczucie bezpieczeństwa i uspokaja. Pasuje do dekadenckich wnętrz, przytulnych sypialni czy jako akcent do salonu. Idealnie łączy się z szarościami, szczególnie w pastelowych odcieniach.
- Biały, w różnych jego odsłonach, to kolor który ma bardzo wszechstronne zastosowanie, ponieważ wyczarujemy przy jego pomocy pogodną atmosferę we wnętrzu. Pasuje do każdego stylu, rozświetla i powiększa optycznie pomieszczenia, pozwalając innym kolorom wybić się na plan pierwszy i wystąpić w roli gwiazdy.
Ale kolor to nie wszystko, wnętrze też jest ważne
Kiedy już wiemy, w jakich kolorach będzie nasz pokój, przeanalizujmy czym oprócz koloru chcemy go wypełnić. Przecież nie musimy zagracać sypialni czy salonu zbędną ilością mebli. Dobrze zaplanowana szafa, wygodne łóżko i komoda, to wystarczające elementy w wyposażeniu sypialni. Zastanówmy się tylko, co będziemy chować w swojej szafie, czy będzie ona przeznaczona tylko na rzeczy osobiste, czy też na pościel, obrusy i ręczniki. Jak najlepiej skonfigurujmy jej wnętrze, żeby było funkcjonalne, dostosowane do naszych potrzeb i aby pozwalało na eliminację zbędnych mebli w pomieszczeniu. Lepiej prezentuje się jedna ładna szafa, niż kilka mniejszych regałów zapełnionych różnymi, często zbędnymi, przedmiotami.
Łóżko i komodę nawiązujące kolorem do szafy, dobierzmy odpowiednio do wnętrza i koloru ścian, które już wybraliśmy. Możemy, wybierając meble na wymiar, powtórzyć akcent kolorystyczny ze ściany właśnie na ich frontach lub przeciwnie, wykonać je w kontrastującym kolorze. Pamiętajmy jednak, że sypialnia ma za zadanie wyciszyć i uspokoić nas po całym dniu, nie szalejmy więc za bardzo z wieloma mocnymi kolorami, które mogą wprowadzić chaos w pomieszczeniu, bo nie to ma zaprzątać naszą głowę, kiedy będziemy próbowali się zrelaksować lub rano, po przebudzeniu.
Możemy natomiast bardziej poszaleć z kolorami w pokoju dziecka. Dzieci lubią kolorowe, mocne akcenty, ale też nie w dużej ilości. Jeśli faktycznie zdecydujemy się na energetyczny akcent w pokoju dziecięcym, to raczej na jednej ze ścian, na zasłonach, poduchach czy dywanie. Meble w postaci szafy, biurka, regału czy komody na zabawki, lepiej wykonać w kolorze białym lub delikatnych odcieniach beżu, żeby nie wybijały się na plan pierwszy swoim kolorem. W każdym pokoju dziecka, prędzej czy później, władzę przejmują wszechobecne zabawki, czy to na regale, na biurku czy na ulubionej podłodze. One same już wprowadzają feerie barw, więc niepotrzebnie nie potęgujmy tego efektu „kreatywnego bałaganu”.
Salon, to oczywiście wizytówka, bo tutaj zapraszamy gości, spędzamy większość czasu po pracy sami czy w gronie rodziny. Nie oznacza to jednak, że musi być nudny i nijaki. Pobawmy się kolorem, aby podkreślić jego niepowtarzalny charakter, sami zaprojektujmy meble, które wypełnią przestrzeń i wyrażą nas samych. Wpasujmy się z półkami czy regałami na wymiar, ciekawą biblioteczką lub nowoczesną zabudową, w przestrzeń naszego salonu.
Różnorodność materiałów, z których możemy wykonać meble, od płyt imitujących drewno, poprze kolory uni, szkło o różnej powierzchni: satynowe, z połyskiem, piaskowane, panele Proform z szeroką gamą wzorów czy ażurów, to naprawdę niemal nieograniczone możliwości, jakie mamy przy kreowaniu własnych mebli. Przecież nawet jeden z nich, w odmiennym kształcie i kolorze, może stanowić wisienkę na torcie w wystroju naszego salonu. Pamiętajmy, że ciekawie to nie znaczy dużo, kolorowo i z przesadą. W dzisiejszych czasach kiedy nasze wnętrza pełnią kilka funkcji na raz, dobór barw i wyposażenia jest niezmiernie ważny, aby w ciekawy i subtelny sposób podkreślić ich charakter i funkcję każdej ze stref, tworząc jednocześnie spójną całość.
Kilka porad jak stosować kolory w aranżacji wnętrz:
- Jeśli mamy pomieszczenie, które łączy w sobie kilka funkcji, możemy poszczególne strefy wydzielić przy pomocy koloru lub odpowiednio zaprojektowanych mebli. Zarówno na ścianach jak i w meblach, zastosujmy kolory z tej samej gamy, ale o różnych odcieniach i tonacji.
- Stonowane pomieszczenie w kolorach beżów i brązów, możemy przełamać malując na przykład jedną ze ścian w intensywnym kolorze i dodając do wnętrza mebel w tej samej kolorystyce.
- Jeden charakterystyczny element we wnętrzu to zasada, której warto się trzymać planując jak ciekawie pomalować i urządzić pokój. Pamiętajmy, że lepiej mniej niż więcej. Niech to, co chcemy faktycznie pokazać, zabłyśnie jak prawdziwy diament bez względu czy jest to jedna ściana, meble czy charakterystyczny dodatek w nasyconym kolorze.
- Wnętrze na wymiar, czyli wnętrze indywidualne, to albo charakterystyczny element w postaci wzoru na ścianie, niespotykany dodatek, bibelot lub gadżet albo meble na indywidualne zamówienie w ciekawym i niebanalnym kształcie. Sami decydujemy jaki chcemy osiągnąć efekt i co charakteryzuje właśnie nas samych.
- Spokojne, chłodne kolory ścian uspokajają wnętrze i wyciszają emocje, dlatego sprawdzają się sypialniach, salonach czy gabinetach. Najlepiej stosować je w nasłonecznionych pomieszczeniach, z oknami wychodzącymi na południe. Natomiast meble możemy dobierać już dowolnie, w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. Ciemne gabinetowe meble, na tle chłodnej ściany będą naprawdę wyglądały godnie i majestatycznie, a szafa w podobnym odcieniu co ściana, ze szkłem lub ażurem uczyni sypialnię subtelnym, eterycznym i eleganckim wnętrzem.
- Ciepłe barwy, to kolory do salonu, jadalni i kuchni gdyż ożywiają pomieszczenie. Doskonale nadają się do ciemniejszych pokoi z oknami wychodzącymi na północ. Energetyczne meble kuchenne, z pomarańczowymi dodatkami na tle szarej ściany, to bardzo ciekawe i ożywcze dla wnętrza rozwiązanie.
- Ciemne i neutralne kolory stosujmy zawsze w dużych pomieszczenia o bardzo dobrym, naturalnym naświetleniu, których okna wychodzą na południe, aby zbyt intensywne promienie słońca nie powodowały ich wypłowienia. Monumentalna biblioteczka w ciemnym kolorze drewna i wygodny fotel sprawią, że poczujemy się jak w prawdziwej bibliotece lub czytelni.
Rad na to jak ciekawie pomalować i urządzić i pokój jest wiele. Możemy z nich skorzystać lub nie. Pamiętajmy jednak, że to, czy pokochamy swój pokój lub mieszkanie oraz jak będziemy umieli się w nim odnaleźć, zależy od tego jak je sobie urządzimy i czy będziemy chcieli do niego wracać. Zróbmy więc wszystko, aby poprzez odpowiedni dobór kolorów i wyposażenia, był dla nas naszym miejscem na ziemi i prawdziwym azylem.