Radzimy, jak łączyć kolory w meblach i we wnętrzu

Jeśli planujecie zmiany swojego otoczenia – nieważne, czy wielki remont mieszkania, czy tylko szybką weekendową odmianę jednego z pokoi, skorzystajcie z naszej podpowiedzi i przygotujcie własną tablicę inspiracji. Poprowadzi Was ona przez ten niełatwy proces jakim jest planowanie. Szybciej też zdefiniujecie swoje potrzeby, preferencje i oczekiwania. Zamiast sterty katalogów, pozapisywanych w różnych miejscach zdjęć i notatek, wybierzcie proste i bardzo kreatywne rozwiązanie. To najlepsza skarbnica wiedzy i wizualizacji potrzeb, która kompleksowo pokaże Wam jak łączyć kolory w meblach i we wnętrzu, jakie dobrać dodatki i materiały, aby stworzyć miejsce odpowiadające Waszym gustom.

zestawienie kolorow i materiałow przy tablicy inspiracji
Zestawiając ze sobą różne materiały tworzymy tablicę inspiracji, która ułatwi nam podjęcie decyzji przy aranżacji wnętrza

Postanowione – robimy remont. Tylko od czego zacząć?

Aranżacja i urządzanie wnętrz to duże wyzwanie. Zwłaszcza, kiedy często zmieniamy zdanie i do końca nie wiemy czego chcemy. Większość z nas sądzi, że proces urządzania polega tylko na przestawianiu mebli, doborze kolorów ścian czy podłóg oraz paru dodatków. Niestety, nie jest to taka prosta sprawa. Przekonujemy się o tym biorąc do ręki wzornik farb, szkła, dekorów płyty czy paneli. Kolory, odcienie, struktury, faktury, desenie i rodzaj materiału - wszystko to sprawia, że w głowie niejednego z nas tworzy się chaos i mętlik. Czasami jest on praktycznie nie do ogarnięcia.

Jak połączyć kolory we wnętrzu i w meblach w ramach jednej aranżacji, żeby nie wydała się infantylna, nieciekawa czy wręcz kiczowata? Co do siebie pasuje i idealnie współgra w pomieszczeniu? Czego należy się wystrzegać? Na co stawiać - na odcienie kolorów czy na struktury materiałów? Pytań możemy mnożyć i mnożyć. Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzą moodboardy, czyli tablice inspiracji.

Planując zmiany w aranżacji mieszkania, warto stworzyć własną tablicę. Domowy moodboard to sposób na komunikację z najbliższymi podczas remontów lub urządzania poszczególnych pomieszczeń. Ułatwia wypracowanie wspólnej wizji wnętrza obejmującej preferencje i oczekiwania wszystkich domowników. Planowanie wyglądu pokoju lub wybór mebli na wymiar do salonu, sypialni czy pokoju dla nastolatka stają się o wiele prostsze.

moodboard uczy jak laczyc kolory we wnetrzach i meblach
Różnorodność materiałów, dekorów, kolorów sprawia, że podjęcie ostatecznej decyzji i wybór najlepszego materiału może być czasami niezwykle trudne

Tablica inspiracji - drogowskaz nie tylko po świecie designu i aranżacji wnętrz

Moodboardy, zwane też tablicami emocji to wbrew pozorom nie zarzucona wszystkim kartka. I chociaż momentami przypomina kreatywną twórczość czy pracę przedszkolaka, który ze skrawków włóczki, liści i guzików wykonał sukienkę dla mamy, to jest zdecydowanie czymś więcej. To miejsce, które gromadzi nasze emocje, marzenia i preferencje. Prezentujemy je pod postacią ulubionych kolorów, przedmiotów, mebli, tkanin, dekoracji czy obrazów związanych z daną tematyką. To nasza zewnętrzna pamięć. Wszystkie elementy mamy cały czas przed oczami i możemy w każdej chwili je modyfikować według potrzeb, aby na końcu z chaosu wyłonił się prawdziwy diament.

Tablicę inspiracji może stworzyć każdy i większość z nas ją posiada, nie wiedząc, że to właśnie jego własny moodboard. Może to być na przykład folder ze zdjęciami miejsc na wakacje. Na pewno jest nią tablica na Pintereście z inspiracjami salonu połączonego z kuchnią czy zbiór wycinków z gazet z pomysłami na świąteczne ozdoby i dekoracje.

Z moodboardów korzystają nie tylko projektanci i architekci. To również narzędzie dla designerów mody, dekoratorów wnętrz, redaktorów pism, grafików czy twórców stron internetowych. Praktycznie jest to idealne rozwiązanie dla każdego, kto w jak najbardziej klarowny sposób próbuje usystematyzować swoje oczekiwania czy przekazać drugiej osobie wizję dotyczącą realizowanego właśnie projektu. Moodboard to doskonałe narzędzie dla niezdecydowanych, bo pomaga drogą eliminacji i korekt osiągnąć zamierzony cel.

tablica inspiracji dla navy peony
Tablica inspiracji dla koloru Navy Peony<<<<<<<<<< BĄDŹ NA CZASIE I POZNAJ LIVING CORAL - KOLOR ROKU 2019


Jak stworzyć tablice inspiracji

Stworzenie własnej tablicy nie jest specjalnie trudne i może być nawet potraktowane jako ciekawa przygoda lub zajęcie dla całej rodziny. Wystarczy tablica korkowa, większy kawałek papieru lub folder w komputerze, gdzie umieszczamy, przyczepiamy, przyklejamy wszystko, co wiąże się z realizowanym projektem. Zestawiając ze sobą różne kolory, wycinki z gazet, kawałki materiałów czy przedmiotów od razu zauważamy towarzyszącą im myśl przewodnią, która dominuje na naszej tablicy. Może to być zestaw barw, konkretny styl, ulubiony dekor czy miejsce. Eliminujemy także niepasujące elementy, które definitywnie nam przeszkadzają w odbiorze całości. Dzięki temu uzyskujemy efekt zgodny z naszymi emocjami, oczekiwaniami, wrażliwością i gustem.

Tablice inspiracji idealnie sprawdzają się w aranżacji przestrzeni. Łatwiej jest pokazać niż opowiedzieć, łatwiej zestawić i widzieć wszystko razem niż każdy detal osobno. Nie tylko podpowiadają, jak połączyć kolory w pomieszczeniu czy w meblu, ale także jaki materiał, jego strukturę czy powierzchnię wybrać. Efektem takich działań jest harmonijne wnętrze w konkretnym stylu i klimacie.

komandor trendy 2018
Przykładowy moodboard pokazujący najlepsze połączenia materiałów, które zapewniają aranżację harmonijnego wnętrza

znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz