Jak stworzyć zabudowę wnętrza, by optycznie powiększyć pomieszczenie?
Mówi się, że małe jest piękne, jednak w przypadku mieszkania, chyba każdy pragnie aby było ono funkcjonalne i przestronne. Jeżeli metraż naszego domu jest niewielki, warto zastosować kilka sprawdzonych sztuczek i poznać triki, jak optycznie powiększyć pomieszczenie. To żadna tajemnica, że jaśniejsze wnętrza sprawiają wrażenie większych, ale co można zrobić z małym pokojem oprócz pomalowania ścian na biało? Podsuwamy kilka wskazówek.
Jak zaaranżować niewielką przestrzeń?
Aranżacja wnętrza to umiejętnie skrojona kompozycja, na którą składają się nie tylko meble, ściany i podłogi. Znaczenie ma także światło, zastosowane kolory, faktury, kształty i to, w jaki sposób ze sobą współgrają. Niewielkie pomieszczenia zdecydowanie wymagają większej dozy kreatywności, ponieważ każdy centymetr ma znaczenie. Musimy przy tym pamiętać, że im mniej w takim pokoju mebli i kolorowych dodatków, tym lepiej! W takich przypadkach doskonale sprawdzą się funkcjonalne meble na wymiar, które idealnie wpasują się w każdą przestrzeń.
Ciekawym rozwiązaniem do niewielkich salonów może być na przykład system do zabudowy ORTO, który za bazę wykorzystuje wąskie profile aluminiowe, dzięki czemu dodaje aranżacjom lekkości.
Strefę przechowywania ubrań i rzeczy codziennego użytku można zmieścić w szafie z drzwiami przesuwnymi, które pomogą w tworzeniu ciekawych złudzeń optycznych. Fronty z lakierowanego szkła, płyty na wysoki połysk czy wypełnienia w postaci tafli lustra będą odbijać światło dzienne i obraz wnętrza, dając wrażenie głębi. Szkło czy biała szafa to doskonały i sprawdzony sposób, aby rozjaśnić, a przez to optycznie powiększyć pomieszczenie.
Jeżeli jednak wolicie matowe wykończenia szaf, może warto postawić na połyskującą podłogę, która da podobny efekt? Można ją zestawić z witryną na bazie profili Opal i bezbarwnego szkła, które zapewni swobodny przepływ światła. Takie transparentne meble z obustronnymi przeszkleniami można z powodzeniem zastosować jako funkcjonalny podział przestrzeni np. w pokoju dziennym z aneksem.
Jasne, że kolor jest ważny!
Malowanie ścian na biało to sprawdzony już sposób na optyczne powiększenie pomieszczeń, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Wrażenie świeżości i przestronności pomogą nam uzyskać także inne jasne tonacje, jak chociażby rozbielone pastele. Warto jednak wiedzieć, że chłodne tonacje dają złudzenie oddalenia, podczas gdy ciepłe – przybliżenia.
Interesującą alternatywą dla tradycyjnej bieli w aranżacjach małych salonów czy sypialni będą więc na pewno pastelowe błękity, subtelne beże, zgaszone zielenie czy klasyczne szarości. Tłem dla aranżacji mogą być jednak nie tylko ściany, lecz także szafa przesuwna, której skrzydła zwykle sięgają od podłogi do sufitu. Nie musimy jednak dobierać drzwi w jednolitym kolorze dopasowanym do odcienia ścian. Na jednym skrzydle można umieścić materiały w kilku tonacjach, o różnych stopniach połysku i fakturze, np. białe szkło lakierowane połączyć z matową płytą w jasnoniebieskim odcieniu.
Jeśli obawiamy się, że finalny efekt będzie zbyt monotonny, można ożywić wygląd mebla stosując białe fronty 3D z wytłaczanym wzorem kwiatów, wzorów geometrycznych lub szkło ornamentowe z drobną teksturą. Aby optycznie powiększyć pomieszczenie i sprawić, by stało się ono lżejsze w odbiorze, można też zamiast frontów pełnych wybrać wypełnienia ażurowe. Panele z prześwitami nadadzą subtelności szafie czy drzwiom przejściowym i z pewnością urozmaicą wnętrze.
<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Biała szafa przesuwna, królowa zabudowy wnętrz
Jeśli więc szukacie sposobu na to, jak optycznie powiększyć pomieszczenie lub niewielką przestrzeń, pamiętajcie o zasadzie mniej znaczy więcej. Warto ograniczyć dekoracje na rzecz sprawnej gry kolorem i światłem, zarówno na powierzchniach bazowych, jak ściany czy podłogi, ale również na elementach umeblowania. Dzięki temu Wasze wnętrze z pewnością zyska na oryginalności, przestronności i niebanalnym wyglądzie.