Biała szafa i biały kolor to już przeżytek

Takiego stwierdzenia jeszcze długo nie znajdziecie w informacjach na temat trendów. Biała szafa i biały kolor nie tylko mebli to po prostu klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody. Są bowiem takie kolory, które zawsze będą na czasie. I bardzo dobrze. Biel nie tylko nadaje szlachetności i elegancji wszystkiemu, z czym się połączy, ale także pozwala pięknie wybić się innym barwom, materiałom czy strukturom. Zobaczcie kilka inspiracji, jak oryginalnie i niebanalnie mogą wyglądać białe szafy i meble we wnętrzach oraz z czym łączyć ten wyjątkowy kolor.


Skąd wzięła się miłość do bieli?

Dla około 65% osób, kolor jest najważniejszym czyn­nikiem pod­czas wyboru pro­duktu do codzi­en­nego użytku. Znaczna ich część kocha też kolor biały, bo symbolizuje on dla nich luksus i nowoczesny design. Biała szafa, meble, kolor ścian lub inne przedmioty jak telefon, laptop czy samochód przyodziane w biel, podkreślają swoją wyjątkowość. Na tym bazował również Steve Jobs w 2001 roku wypuszczając razem z iPod-em właśnie białe słuchawki, które wyróżniły produkt Apple na rynku i dla wielu stały się synonimem luksusu.

Biała szafa Komandor z panelem Proform
Biała stylizowana szafa w aranżacji salonu lub domowego biura

Barwa biała to zdecydowanie najjaśniejsza z barw. Każdy z nas odbiera jednak biel zupełnie inaczej, bo na jej postrzeganie ma wpływ nie tylko wiek, stan zdrowia, samopoczucie, ale także natężenie światła w otoczeniu i obecność innych przedmiotów. Nie istnieje jeden odcień bieli. Tak naprawdę mamy pewien zakres odcieni tego koloru od ciepłego, lekko żółtawego do zimnego, bardziej niebieskiego. Biel bieli nierówna.


Venus z Milo, biała szafa i Coco Chanel

Jak każda brawa, tak też kolor biały, ma swoją symbolikę i znaczenie. W niektórych kulturach to symbol czystości, dobra i majestatu, a w innych nieurodzaju i śmierci - jak na przykład w starożytnym Egipcie, czy nieszczęścia i żałoby w Chinach. Większości z nas kojarzy się jednak z czystością, elegancją, klasyką, neutralnością i niewinnością. Biały kolor korzystnie wpływa na intuicję, poprawia samopoczucie i dodaje optymizmu. Stąd jego duża popularność w naszym codziennym życiu. Być może na takie postrzeganie mają wpływ utwierdzane przez lata stereotypy o pięknie białych antycznych rzeźb i posągów. Idealnie uwieczniające emocje, harmonijne i jakby mające w sobie pierwiastek boski, niezwykle majestatycznie wyglądały na wzgórzach Grecji i Rzymu z błękitem morza w tle. I chociaż rzeźby te w rzeczywistości białe nie były, to obrazy z kart książek, jakie mamy w pamięci, i kolekcje muzealne zrobiły swoje. Biel i jej odcienie nabrały boskości i majestatu.

Nawet Chanel, wśród swoich pięciu symbolicznych barw miała ten kolor, bo symbolizował on początek wszystkiego, rozjaśniał twarz, eksponował piękno i odbijał światło. I coś w tym jest, bo chyba nie ma nikogo, komu biel nie byłaby bliska.

Biała szafa z drzwiami uchylanymi w przedpokoju
Komandor - Biała szafa z drzwiami uchylanymi w przedpokoju

Biała szafa i meble – to zawsze będzie modne

Faktycznie biała szafa, komoda czy inny mebel wydają się lekkie, eteryczne i nieskazitelne. Do tego idealnie komponują się z innymi przedmiotami, stając się dla nich często perfekcyjnym tłem i podkreślając ich piękno. Stąd taka niegasnąca popularność i ponadczasowość białych wnętrz i białych mebli. Jedne i drugie mają w sobie coś z mistycyzmu i dostojności, a jednocześnie nie są nachalne i narzucające się. Balans spokoju i harmonii sprawia, że czujemy się w nich po prostu dobrze.

Szafa biała lakierowana, której fronty odbiją światło w wąskim lub małym pomieszczeniu, nie tylko rozjaśnia wnętrze, ale czyni je bardziej przestronnym i nowoczesnym. Sam mebel, mimo dużych gabarytów, nie wydaje się ciężki i przysadzisty, a nabiera strzelistości i lekkości. Taka jasna szafa jest też meblem bardzo neutralnym. Łatwo adaptuje się do wszelkich zmian aranżacyjnych.

Biały system Orto jako regał w przestrzeni salonu
Biały system kolumnowy Orto jako regał w przestrzeni salonu

Podobny efekty dają meble modułowe, łóżka, komody czy stół. Swoją bielą uspokajają one wnętrze, nawet wtedy, jeśli umieścimy w pokoju wiele innych kolorów, materiałów, struktur i faktur. Ich rozbielona niewinności, eteryczność i uniwersalność wprowadzają do wnętrza ład i harmonię.

<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Pastelowe kolory - pastelowa świeżość


Biel przemawia strukturą i fakturą

Białe meble nie wymagają dodatkowej oprawy. Wystarczy w nich połączyć biel z bielą i pobawić się jedynie fakturami powierzchni i formą, aby uzyskać bardzo elegancki i zaskakujący efekt. Wybierając białą szafę warto zadbać o detale i odpowiedni materiał. W bieli pięknie wyglądają płyty z połyskiem, szkło zarówno to matowe, z ornamentem, jak i lakierowane oraz przecierane powierzchnie. Każda z tych powierzchni niesie zupełnie inny design, inne doznania i inny styl. Umiejętne ich łączenie to jednak prawdziwa sztuka i ciekawe wyzwanie.

Komandor- Biały stół i szafa w aranżacji przestrzeni salonu
Komandor - Biały stół i szafa w aranżacji przestrzeni salonu

Biorąc pod uwagę wszystkie te elementy i zalety białego koloru nic dziwnego, że jest on ulubioną barwą artystów, designerów i wielu z nas. Biały nosi w sobie znamiona szlachetności, ponadczasowości i elegancji. Każdy z nas lubi czuć się luksusowo i chciałby otaczać się pięknymi przedmiotami oraz meblami, bez względu na to, czy będzie to biała szafa, biała sofa, biała sukienka czy antyczna rzeźba. Biały kolor zawsze będzie trendy i raczej nigdy nie usłyszymy, że jest passe i przestarzały.


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz