Biała szafa i biały kolor to już przeżytek
Takiego stwierdzenia jeszcze długo nie znajdziecie w informacjach na temat trendów. Biała szafa i biały kolor nie tylko mebli to po prostu klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody. Są bowiem takie kolory, które zawsze będą na czasie. I bardzo dobrze. Biel nie tylko nadaje szlachetności i elegancji wszystkiemu, z czym się połączy, ale także pozwala pięknie wybić się innym barwom, materiałom czy strukturom. Zobaczcie kilka inspiracji, jak oryginalnie i niebanalnie mogą wyglądać białe szafy i meble we wnętrzach oraz z czym łączyć ten wyjątkowy kolor.
Skąd wzięła się miłość do bieli?
Dla około 65% osób, kolor jest najważniejszym czynnikiem podczas wyboru produktu do codziennego użytku. Znaczna ich część kocha też kolor biały, bo symbolizuje on dla nich luksus i nowoczesny design. Biała szafa, meble, kolor ścian lub inne przedmioty jak telefon, laptop czy samochód przyodziane w biel, podkreślają swoją wyjątkowość. Na tym bazował również Steve Jobs w 2001 roku wypuszczając razem z iPod-em właśnie białe słuchawki, które wyróżniły produkt Apple na rynku i dla wielu stały się synonimem luksusu.
Barwa biała to zdecydowanie najjaśniejsza z barw. Każdy z nas odbiera jednak biel zupełnie inaczej, bo na jej postrzeganie ma wpływ nie tylko wiek, stan zdrowia, samopoczucie, ale także natężenie światła w otoczeniu i obecność innych przedmiotów. Nie istnieje jeden odcień bieli. Tak naprawdę mamy pewien zakres odcieni tego koloru od ciepłego, lekko żółtawego do zimnego, bardziej niebieskiego. Biel bieli nierówna.
Venus z Milo, biała szafa i Coco Chanel
Jak każda brawa, tak też kolor biały, ma swoją symbolikę i znaczenie. W niektórych kulturach to symbol czystości, dobra i majestatu, a w innych nieurodzaju i śmierci - jak na przykład w starożytnym Egipcie, czy nieszczęścia i żałoby w Chinach. Większości z nas kojarzy się jednak z czystością, elegancją, klasyką, neutralnością i niewinnością. Biały kolor korzystnie wpływa na intuicję, poprawia samopoczucie i dodaje optymizmu. Stąd jego duża popularność w naszym codziennym życiu. Być może na takie postrzeganie mają wpływ utwierdzane przez lata stereotypy o pięknie białych antycznych rzeźb i posągów. Idealnie uwieczniające emocje, harmonijne i jakby mające w sobie pierwiastek boski, niezwykle majestatycznie wyglądały na wzgórzach Grecji i Rzymu z błękitem morza w tle. I chociaż rzeźby te w rzeczywistości białe nie były, to obrazy z kart książek, jakie mamy w pamięci, i kolekcje muzealne zrobiły swoje. Biel i jej odcienie nabrały boskości i majestatu.
Nawet Chanel, wśród swoich pięciu symbolicznych barw miała ten kolor, bo symbolizował on początek wszystkiego, rozjaśniał twarz, eksponował piękno i odbijał światło. I coś w tym jest, bo chyba nie ma nikogo, komu biel nie byłaby bliska.
Biała szafa i meble – to zawsze będzie modne
Faktycznie biała szafa, komoda czy inny mebel wydają się lekkie, eteryczne i nieskazitelne. Do tego idealnie komponują się z innymi przedmiotami, stając się dla nich często perfekcyjnym tłem i podkreślając ich piękno. Stąd taka niegasnąca popularność i ponadczasowość białych wnętrz i białych mebli. Jedne i drugie mają w sobie coś z mistycyzmu i dostojności, a jednocześnie nie są nachalne i narzucające się. Balans spokoju i harmonii sprawia, że czujemy się w nich po prostu dobrze.
Szafa biała lakierowana, której fronty odbiją światło w wąskim lub małym pomieszczeniu, nie tylko rozjaśnia wnętrze, ale czyni je bardziej przestronnym i nowoczesnym. Sam mebel, mimo dużych gabarytów, nie wydaje się ciężki i przysadzisty, a nabiera strzelistości i lekkości. Taka jasna szafa jest też meblem bardzo neutralnym. Łatwo adaptuje się do wszelkich zmian aranżacyjnych.
Podobny efekty dają meble modułowe, łóżka, komody czy stół. Swoją bielą uspokajają one wnętrze, nawet wtedy, jeśli umieścimy w pokoju wiele innych kolorów, materiałów, struktur i faktur. Ich rozbielona niewinności, eteryczność i uniwersalność wprowadzają do wnętrza ład i harmonię.
<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Pastelowe kolory - pastelowa świeżość
Biel przemawia strukturą i fakturą
Białe meble nie wymagają dodatkowej oprawy. Wystarczy w nich połączyć biel z bielą i pobawić się jedynie fakturami powierzchni i formą, aby uzyskać bardzo elegancki i zaskakujący efekt. Wybierając białą szafę warto zadbać o detale i odpowiedni materiał. W bieli pięknie wyglądają płyty z połyskiem, szkło zarówno to matowe, z ornamentem, jak i lakierowane oraz przecierane powierzchnie. Każda z tych powierzchni niesie zupełnie inny design, inne doznania i inny styl. Umiejętne ich łączenie to jednak prawdziwa sztuka i ciekawe wyzwanie.
Biorąc pod uwagę wszystkie te elementy i zalety białego koloru nic dziwnego, że jest on ulubioną barwą artystów, designerów i wielu z nas. Biały nosi w sobie znamiona szlachetności, ponadczasowości i elegancji. Każdy z nas lubi czuć się luksusowo i chciałby otaczać się pięknymi przedmiotami oraz meblami, bez względu na to, czy będzie to biała szafa, biała sofa, biała sukienka czy antyczna rzeźba. Biały kolor zawsze będzie trendy i raczej nigdy nie usłyszymy, że jest passe i przestarzały.