Pokój dziecka - azyl dla malucha i dla nastolatka
Pokój dziecka i jego aranżacja to niełatwe zadanie, które wymaga połączenia funkcjonalności, praktyczności i dużej kreatywności. Przede wszystkim dziecięcy pokój nie może być nudny. Nikt z nas nie chce mieszkać i przebywać w nijakim wnętrzu, tym bardziej dziecko, którego postrzeganie świata i gama barw są zupełnie inne niż nas dorosłych. Jak więc sprawić, żeby dziecko w urządzonym dla niego pokoju odnalazło swoje miejsce na ziemi? Skąd czerpać inspirację i na co zwrócić uwagę, żeby nie popełnić błędów? Przeczytajcie o kilku ważnych elementach. Mamy nadzieje, że będą dla was przydatną podpowiedzią i drogowskazem w tym niełatwym przedsięwzięciu.
Pokój dziecka wymaga konsultacji z lokatorem
Pokój dziecka to nie jest miejsce na eksperymenty, bo szkoda czasu i pieniędzy, dlatego meble w dziecięcym pokoju powinny być uniwersalne. Nie oznacza to jednak, że jeden mebel ma być do wszystkiego. Meble mają być tak zaplanowane, żeby rosły razem z dzieckiem i zaspokajały jego zmieniające się potrzeby. Nie starajmy się zagracać świata dziecka zbędnymi przedmiotami, bo nie o ilość mebli chodzi, ale o ich funkcjonalność.

Pokój dziecka ma być dla dziecka, a nie dla rodziców, nie zapominajmy o tym istotnym fakcie. Nawet kiedy urządzamy pokój dla przedszkolaka, zapytajmy malucha o jego oczekiwania, marzenia, potrzeby i ulubione kolory. Dziecko ma się czuć dobrze i szczęśliwie w swoim pokoju, lubić spędzać w nim czas i się z nim utożsamiać. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie spełnić wszystkich zachcianek dziecka, ale naprawdę wiele elementów da się ze sobą połączyć w drodze kompromisu. Nie przesadzajmy z kolorami mebli, ale skupmy się bardziej na dodatkach. Przecież w pokoju dziecka i tak zawsze panuje twórczy chaos i szaleńcza paleta barw pod postacią zabawek.
Żeby nie potęgować poczucia bałaganu i przesytu, wybierzmy raczej meble stonowane, jasne lub białe. Bez trudu dopasujemy do nich najrozmaitsze dodatki jak poduszki, dywan, zasłony, kolor ściany czy plakaty z ulubionymi bohaterami. Te elementy też łatwo wymienić, a tym samym szybko zmienić charakter i klimat wnętrza wraz z dorastającym dzieckiem.
Dopasujmy aranżacje pokoju dziecka do jego temperamentu. Spokojne dziecko wymaga pobudzających bodźców kolorystycznych, ale nadpobudliwy maluch niekoniecznie musi przebywać w bardzo kolorowym i energetycznym wnętrzu, w którym nie znajdzie miejsca na wyciszenie. Przecież pokój dziecka to nie tylko pokój zabaw, ale też nauki i odpoczynku.
Jakie meble wybrać, kiedy urządzamy pokój dziecka
Najważniejsze po pierwsze jest to, żeby dziecko miało miejsce do spania, czyli własne łóżko. Dobrze od najmłodszych lat uczyć dziecko spać we własnym pokoju, a nie z rodzicami. Przemyślane łóżko dla dziecka to nie tylko miejsce do spania, ale także do przechowywania. Warto więc wykonać łóżko na zamówienie i dzięki temu zaplanować w nim dodatkowe schowki, szafki czy szuflady. Dzięki temu zyskamy miejsce na pościel, ale także na książki czy zabawki. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem są także modułowe, dostawiane do łóżka szafki zamiast tradycyjnych szafek nocnych.

Biurko to drugi ważny element, który warto uwzględnić, planując pokój dziecka. Kiedy maluch jest jeszcze mały, na blacie biurka można zainstalować przewijak. Dla przedszkolaka, biurko to miejsce do rysowania, malowania czy układania puzzli, a dla nastolatka miejsce nauki. Jeden mebel, a tyle funkcji. Zamawiając biurko na wymiar, możemy dodatkowo zaplanować jego konfigurację. Ruchomy kontener na kółkach na początku wypełniony zabawkami i stojący w dowolnym miejscu w pokoju, starsze dziecko wykorzysta na książki i zeszyty oraz przybory szkolne. Najlepsza jest jego mobilność i łatwość w przestawianiu, a tym samym szybka zmiana aranżacji wnętrza.
Regał w pokoju dziecka to funkcjonalny mebel będący wystawką zabawek i mieszkaniem dla pluszaków. Z czasem jednak przekonacie się, że jest to ulubiony mebel młodzieżowy, bo pozwala wyeksponować książki, płyty, szkolne trofea czy designerskie lub hobbystyczne przedmioty stanowiące dumę lokatora. W dolnej partii stojącego regału, która jest najbardziej narażona na zbieranie się kurzu, warto zaplanować szafki, czyli dodatkowe miejsce na przechowywanie. Im więcej zapewnimy dziecku miejsca na przechowywanie, tym łatwiej będzie mu utrzymać porządek. Pokój dziecka bez regału jest jakby uboższy, a na pewno mniej barwny. Poza tym regał na wymiar ma łatwość w adaptacji do pomieszczenia, można go ustawić w dowolnym miejscu, we wnęce lub w wersji wiszącej nad biurkiem.
Mebel do zadań specjalnych, czyli rola, jaką odgrywa szafa w pokoju dziecka
I jeszcze jeden bardzo istotny mebel, czyli szafa. Mebel, który zdecydowanie musi się znaleźć na naszej liście, kiedy urządzamy pokój dziecka. Szafa pomieści wszystko od ubrań, przez zabawki, torby, plecaki, na sprzęcie sportowym i muzycznym kończąc. Najlepsza jest oczywiście szafa na wymiar, bo nie tylko sami decydujemy o jej wielkości i ustawieniu, ale mamy też całkowity udział w aranżacji jej wnętrza. Możemy więc samodzielnie zaplanować co, gdzie i jak chcemy trzymać. Jednak szafa do pokoju dziecięcego musi być bardzo dobrze przemyślana. Nie chodzi bowiem o to, żeby była tylko wielkim meblem, ale także praktycznym i funkcjonalny miejscem, które pomoże naszemu dziecku nauczyć się dbać o porządek, samodzielności oraz pomieści wszystkie jego rzeczy.

Przy małym dziecku bez problemu półki i szuflady w szafie można wykorzystać na przechowywanie nie tylko ubrań, ale także zabawek i pluszaków. W dolnej części szafy zyskamy przestrzeń na skrzynie lub pudełka z klockami oraz gry planszowe. Kiedy dziecko podrośnie, ich miejsce mogą zająć ubrania oraz buty. Przedszkolak samodzielnie sięgnie do swoich bluzeczek czy spodenek ułożonych na półkach lub wiszących na niskim drążku. Będzie miał też łatwy dostęp do bielizny, umieszczonej w szufladzie, więc bez problemu sam się ubierze i schowa odzież, co nauczy go samodzielności. Nastolatek natomiast poukłada rzeczy w szafie według własnego uznania. Półki, kosze, drążki czy szuflady zaadaptuje w najwygodniejszy dla siebie sposób, chowając w nich co tylko uzna za stosowne. Mnogość przestrzeni w szafie i odrębne strefy, pozwolą mu schować ubrania codzienne, sezonowe czy sprzęt sportowy. Własna szafa, własny porządek i to od malucha po nastolatka.
Pokój dziecka w dziewczęcym wydaniu wcale nie musi być różowy, ale może
Różowy ma wiele odcieni i można go łączyć z różnymi kolorami. Dlaczego więc nie pozwolić małej księżniczce, czy wielbicielce kucyków Pony, na ukochany kolor w jej własnym pokoju? Wiadomo, że z czasem wyrośnie z tej miłości, ale na pewno będzie szczęśliwa, jeśli w szafie zrobimy jej drzwi przesuwne ze szkła w pięknym kolorze fuksji. Wystarczą już tylko niewielkie dodatki, a pokój dziecka naprawdę zyska spektakularnego wyglądu. Jako przeciwwagę do mocnego i intensywnego koloru wykorzystajmy regały i komody wykonane w stonowanych i uniwersalnych jasnych kolorach, aby uspokoiły wnętrze. Kiedy dziecko podrośnie wymiana drzwi w szafie z dziecięcych na te bardziej dorosłe i młodzieżowe oraz zmiana dodatków, szybko odmienią wnętrze, dopasowując je do nowych oczekiwań i gustów.

Nastolatki lubią też komody, bo to taki kobiecy mebel. W szufladach z organizerami można przechowywać bieliznę, rajstopy czy biżuterię. Wszystko oddzielone od siebie, posegregowane i w należytym porządku. Wykonując komodę na wymiar, dopasujemy ją stylistycznie i kolorystycznie do innych mebli w pokoju, a dodatkowo nadamy jej najbardziej pożądany wymiar i wygląd. Urozmaiceniem dziewczęcego pokoju mogą być drzwi szafy. Jeśli jest to szafa wnękowa na wymiar, która zajmuje znaczną część pokoju, to zadbajmy o to, żeby jej front był nie tylko frontem, ale jednocześnie elementem ozdobnym, który nada oryginalności i niepowtarzalnego wyglądu całemu wnętrzu. Dużą szafę można podzielić pod względem funkcjonalności i przeznaczyć ją nie tylko na ubrania, ale także jedną ze stref zaadaptować na pudełka z pamiątkowymi przedmiotami i zdjęciami, babskie bibeloty, książki, pamiętniki i inne rzeczy, które nastolatka chciałaby schować przed okiem innych.
Dla sportowca, fana kina lub muzyki - pokój dziecka w wersji dla chłopca
Kiedy urządzamy pokój dziecięcy dla chłopca, postawmy na inny rodzaj mebli. Proste, jasne kolory mebli, geometryczne bryły, zamknięte szafki i wygodne biurko to podstawa. Szafa, a zwłaszcza jej front, może posłużyć jako miejsce ekspozycji plakatów z idolami, dzięki czemu unikniemy dziurawienia ścian i zaklejania tapet. Ciekawą propozycją jest grafika na szkle dopasowana do pasji i hobby dziecka. Takie drzwi bez problemu można z czasem wymienić na inne. A jeśli nie zakładamy wymiany drzwi, to wykonajmy je w uniwersalnym kolorze, który po prostu będzie pasował do reszty mebli.

<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Szafa dla piłkarza - co skrywa i jak ją zorganizować
Pokój dziecka w wersji dla chłopca to przede wszystkim funkcjonalność. Wybierając regały, zdecydujmy się na prostą formę i bardziej intensywny kolor, który podkreśli chłopięcy charakter wnętrza, bo chłopcy raczej nie przepadają za kolorowymi dodatkami. Kiedy są mali, kolorowe zabawki, ciekawa naklejka na szafie, dywan z trasami dojazdowymi i ulicami w zupełności zaspokajają ich potrzeby kolorystyczne.
Z czasem niewiele się zmienia, tylko miejsce zabawek zajmują sportowe lub muzyczne sprzęty, albo hobbystyczne gadżety. Należy więc zadbać o to, żeby mieli gdzie schować swoje rzeczy i jednocześnie wyeksponować to, na czym im zależy najbardziej. Szafa w tym wypadku to mebel idealny, bo zasuwając drzwi, można schować wszystko, niekoniecznie idealnie poukładane na półkach. Poza tym zawsze w jej wnętrzu znajdzie się miejsce na deskorolkę, piłkę do kosza lub nogi oraz plecak na górskie wycieczki.
Dziecięcy pokój z czasem stanie się pokojem młodzieżowym, dlatego pamiętajmy o tym przy jego planowaniu. Wybierzmy meble i rozwiązania takie, które urosną razem z dzieckiem i jego nowymi potrzebami. Pokój dziecka to bardzo często cały jego świat i azyl, więc zadbajmy, żeby czuło się w nim dobrze, komfortowo i bezpiecznie.