Porady w pigułce - na jakie elementy zwrócić uwagę, aby zadbać o czystość szafy
Każda z części szafy zasługuje na domowe spa i to nie tylko od wielkiego dzwonu czy przy okazji świąt. Niektóre strefy szafy powinny być czyszczone częściej, inne trochę rzadziej, ale żadnego elementu nie można pominąć. Jak więc najlepiej dbać o czystość szafy, aby korzystanie z niej było przyjemne, bezawaryjne i wpływało na komfort życia? Oto elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas porządków:
Porada 1 - jak i dlaczego czyścić drzwi szafy
Drzwi szafy to jej „twarz” i najbardziej widoczny element, niezależnie czy jest to szafa z drzwiami przesuwna czy z szafa z drzwiami uchylnymi. Na nich najbardziej widać ewentualne zabrudzenia, odciski palców czy inne śladu użytkowania. Tutaj też gromadzi się kurz i osad lub pojawiają nieeleganckie smugi. Aby wyczyścić drzwi szafy z lustrem lub ze szkła oraz pozbyć się niechcianych smug, najlepiej wykorzystać letnią wodę, miękką ściereczkę i płyn do mycia szyb lub naczyń. Dobrze sprawdzi się także woda z octem, która odtłuści powierzchnię szkła.
Myjąc drzwi z płyty drewnopodobnej, lakierowanej lub forniru również można skorzystać wody z płynem i delikatnej ściereczki, która nie pozostawia meszków czy nitek. Unikać należy natomiast szorstkich myjek, środków czyszczących z drobinkami, które mogą zarysować powierzchnię płyty czy delikatnego szkła. Na końcu zawsze dobrze jest wytrzeć czyszczone drzwi w szafie do sucha, żeby nie zostawiać nieestetycznych zacieków.
<<<<<<<<< DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak wybrać najlepsze drzwi do szafy?
Porada 2 – jak i dlaczego czyścić tory i profile w szafie
Ta strefa jest szczególnie ważna, nie tylko z punktu zachowania higieny, ale także z punktu prawidłowego funkcjonowania szafy. W szafach z drzwiami przesuwnymi, zbierający się w torach kurz, wkręca się w kółka wózków, blokując ich obracanie. Dodatkowo kurz zbija się w grube paprochy, zatykając szczeliny toru. W takich warunkach drzwi szafy po prostu nie będą się gładko i cicho przesuwać, aż w końcu spowodują u Ciebie złość i frustrację. Jeśli więc zastanawiasz się jak zadbać o czystość szafy, zacznij od odkurzania torów przy pomocy zwykłego odkurzacza, zawsze, kiedy sprzątasz mieszkania.
Jeśli chodzi natomiast o czyszczenie profili drzwiowych, potocznie zwanych ramkami lub uchwytami, postaraj się często przemywać je delikatnymi detergentami stosowanymi do mycia powierzchni lakierowanych lub używanych do mycia naczyń. Nie stosuj jednak środków ściernych i substancji żrących oraz rozpuszczalników do farb i lakierów, bo trwale uszkodzisz powierzchnię ramki i Twoja szafa będzie wyglądała po prostu nieestetycznie. Nasączoną delikatną ściereczką wystarczy przetrzeć profil od dołu do góry, a następnie powtórzyć czynność suchą ściereczką.
Dlaczego mycie profili jest tak ważne? Bo dotykasz ich Ty i Twoi najbliżsi czasami kilka razy dziennie. To na profilach zostają bakterie i zarazki, które przynosisz po powrocie do domu, a potem niechcący przenosisz do swojej szafy, na ubrania i inne przedmioty. Przetarcie profili to tylko chwila, a dla Ciebie zdecydowanie lepsze samopoczucie i spokój.
Porada 3- jak i dlaczego sprzątać wnętrze szafy
Wszystkie powierzchnie płaskie jak półki czy ścianki to raj dla roztoczy i kurzu. Wyczekują spokojnie, a kiedy tylko przejdziesz koło szafy lub przebiegnie tędy Twój pies lub kot, od razu wzbijają się w powietrze i osiadają, gdzie się da. W tym również w twojej szafie, na schowanych w niej ubraniach, ręcznikach czy pościeli. Żeby więc dobrze zadbać o czystość szafy i higienę przechowywanych w niej rzeczy, przemywaj półki ściereczką nasączoną letnią wodą z płynem do naczyń lub dedykowanymi, delikatnymi detergentami, a następnie wycieraj do sucha.
Pamiętaj zwłaszcza o górnych półkach w szafie, gdzie trzymasz rzeczy sezonowe lub wielkogabarytowe. Co prawda Ty sięgasz do nich rzadziej, ale kurz już nie. To wręcz wymarzone dla niego miejsce do leżakowania. Zadbaj też szczególnie o umycie półek na których trzymasz ręczniki, pościel czy inne domowe tekstylia, które przenosisz później do innych części mieszkania.
Porada 4 - jak i dlaczego czyścić wieszaki i akcesoria
Ramy i konstrukcja koszy, elementy wysuwnych wieszaków czy chociażby wnętrza szuflad to często pomijane strefy w szafie, nawet podczas gruntownych porządków. A to duży błąd. W zakamarkach tych akcesoriów do szafy, kurz i roztocza mają prawdziwe schronienie. Wystarczy spojrzeć na dno szuflady, a znajdą się tam drobne okruchy, paprochy, nitki czy pyłek. Takie wnętrza dobrze jest odkurzyć, a następnie przemyć wilgotną ściereczka i wytrzeć do sucha.
Podobnie jest na pluszowych czy wyściełanych wkładach, w których trzymasz biżuterię, drobne przedmioty czy posegregowaną bieliznę. Na uchwytach wysuwnych koszy czy akcesoriów, które dotykasz, ilekroć sięgasz po spodnie, paski czy apaszki, można znaleźć odbite ślady palców, a na drążkach czy nawet samych wieszakach z koszulami, osadzony kurz. W codziennym użytkowaniu mebla w ogóle o tym nie myślimy, dlatego, aby zadbać o czystość szafy, zatroszcz się także o te najbardziej ukryte detale.